• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / If the fracturing of our once stable climate doesn’t terrify you, then you don’t fully understand it


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    PETER_PAN: otazka je, co se deje, kdyz skutecne mizi to zitelne "tam", tzn. geograficky se ta zotelna zona zmensuje, nebo presunuje uplne jinam v ramci planety
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    Ale ja jsem v zasade pro-migracni clovek. Krize, valky, problemy muzou vzniknout kdykoliv a kdekoliv. Tem lidem se ma primarne pomahat v tech lokalitach, ale jsou-li to uprchlici at uz valcni nebo klimaticti v mem svete by meli sanci.

    Jenze tam musi byt funkcni system. Tzn. Detence, registrace, plneni pravidel pro pridelenou lokalitu, integracni plan na nekolik let a hlavne kulturni probace pro lidi z tech nejhorsich mist. A samozrejmne vsechno to co ma zajistit toho aby vznikali nejaky kulturni agregaty, nejaky diaspory, uzavrene systemy kde neni vymahatelnost obecneho prava. Proste fyzicke, lokalni i kulturni ramce kde ty nejhorsi socialne patologicke jevy muzou dal nerusene vzkvetat namisto aby se vykorenili. To je cele. Ale to v soucasnem svete nejde. Ty nejhorsi sracky se adorujou. Afirmacni akce, kvoty, dotace na ty nejtoxictejsi veci ve spolecnosti.

    No nic, strcit hlavu do pisku a tvarit se ze problem neexistuje - tohle reseni klimaticke krize pomuze. Jak pise ID: MRAKY. Martin Rozumek je k tomu kompetentni asi jako Kretinsky k problematice uhelnych elektraren. On je soucast problemu, on je ten problem.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    TUHO: V Africe jsou mista s reprodukcnim cislem pres 4. A jsou to oblasti kde z duvodu kulturni zaostalosti ty lokality ani dneska neuzivi populaci s cislem 2. Nejdriv zmenit tohle.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    TUHO: Konkretne treba Lékaři bez hranic, ktery prokazatelne jeste kolem roku 2019 operovali u brehu Libye. Napriklad.
    TUHO
    TUHO --- ---
    PETER_PAN: Jo, ziju v paralelnim vesmiru. A stale si myslim, ze tvoje razitka nevyresej to, ze se dnes huste obydlene oblasti stavaji neobyvatelnyma. Pak se muzeme bavit, ktery regiony za to ma historickou odpovednost, ale to asi vsichni vime a ztracet cas tim nemusime.

    Kazdopadne o jakejch NGOs konkretne mluvis?
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    TUHO: Ty asi zijes v jinem vesmiru. Co ty NGOs co muzou legalne vozit migranty prakticky od brehu Afriky, nedodrzovani DUBLIN-3. Moznost se bez registrace, bez statutu uprchlika pohybovat po Evrope. To marketovani ze jsou tady dvere otevreny je duvod te krize na severu Afriky. Kdyby bylo jasne ze sem to nejde, cele ty miliony lidi by to ani nezkouseli.

    Jediny mozny a spravny pristup je to co dela Australie. Na vsech urovnich je feedback ze to nema cen zkouset. A ty cisla jsou diky tomu male. A Australie pak ma vojenske a humanitarni mise v tech inkriminovanych oblastech kde pomaha (zdravotnictvi, skolstvi), sleduje situaci a primarne demotivuje lidi k ceste do Australie. A to do takovych detailu ze tam treba na lokalnim trhu provozuje stanky s pranickama nebo vestbama kde ti "individualne" vyvesti ze k ceste pres more neni vhodna doba atd.
    Kompletne zmaknutej system ze lide z kulturne o nekolik trid horsich oblasti nechces, protoze predikujes co to udela za sracky za 15, 20, 30 let. A vysledek toho co je dneska v UK, Francii nebo Svedsku je absence takoveho uhlu pohledu.
    TUHO
    TUHO --- ---
    Aneb Evropa ma radu dedictvi. Dedictvi demokracie, humanismu a lidskych prav, stejne jako dedictvi kolonialismu, rasismu a holocaustu. Samozrejme, muzeme si vybrat, kterym smerem budeme davat svoje razitka.
    TUHO
    TUHO --- ---
    PETER_PAN: Tohle je o uhlu pohledu, ja si teda nevsim, ze by nekdo marketoval Evropu jako s otevrenymi dvermi. Za posledni roky spis vidim slepenec paranoidniho magorince, ktery si ucurava z paniky nad migrantskou krizi. Kazdopadne i kdyby ano, tak skoncim tim razitkem taky to, ze v tropech a subtropech se nebude dat zit?
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    TUHO: viz. : [MRAKY @ EU, multikulturalismus a přistěhovalci (+UK na pozorovani z dalky :-)]

    Tohle je problem Evropy do te miry do jake pozitivne marketuje moznosti ze jsou dvere otevrene. Jednim razitkem tohle muze kdykoli skoncit.
    TUHO
    TUHO --- ---
    Celosvětově jsou už dnes podle Rozumka počty klimatických uprchlíků alarmující. „Světová banka odhaduje do roku 2050 exodus až 216 milionů klimatických uprchlíků, jiné předpovědi očekávají v tomtéž horizontu dokonce až 1,2 miliardy lidí v pohybu,“ dodává Rozumek. Do Česka podle něj mohou před nesnesitelnými klimatickými podmínkami prchat až stovky tisíc lidí."

    V Česku mohou hledat útočiště statisíce klimatických uprchlíků. Nejsme připraveni, varuje Rozumek — ČT24 — Česká televize
    https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3573547-v-cesku-mohou-hledat-utociste-statisice-klimatickych-uprchliku-nejsme-pripraveni-varuje
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    THE MAGIC CARPET OF FUNGI, WITH RODGER SAVORY

    Hart: You've mentioned the importance of fungi. Fungi are often neglected and misunderstood in farming, ranching and ecological restoration. What special role do fungi play in the process of turning deserts into grasslands?

    Rodger: When I was in school, we had the plant kingdom and the animal kingdom, we didn't even know fungi existed.

    And when I was in college, we still had the plant and the animal kingdom. And now we at least admit that there's a plant, animal and fungi kingdom, but our knowledge base of it is extremely limited.

    Now, as for my excitement with the fungi kingdom … we all know fungi rot things. And we all know that to have a life cycle, you've got birth, growth, death and decay

    Decay is the fungi’s role.

    What we didn't realize was that birth is also the fungi’s role. So if the fungi are not sending out messages to plants to germinate and start growing, the birth doesn't even begin. So we can't have decay—and we can’t have birth—without fungi.

    Now, know that … but we don't know that. So if you buy legume seeds, as a crop farmer, it's “inoculated.” All that means is, we've put fungi with it. So we know we need fungi, but we don't connect the dots.

    I'm around 50 years old. I’ve learned to concentrate on the fungi. If we get the fungi right, other things fall into place. Where this was first demonstrated to me was one of the first biological carpets that I did really successfully. It really shook me as a researcher. It was in Zimbabwe. We put down the biological carpet and about two weeks later, the first rains came and it was just fascinating to watch, because the first thing that happened was the dung beetles buried all the dung.

    And then the second thing that happened was a carpet of different fungi germinated, and fruiting bodies came up.

    If I had to guess how many different species of fungi germinated on this one biological carpet, I would guess it was over 1,000 different species. There were little blue ones, little pink ones, yellow ones, big white ones and brown ones. It was just the sea of fungi.

    And then the fungi all shriveled and wilted. Ten days later it rained and turned into a “Chia Pet” of fresh, new forage, germinating and growing. And then six weeks later a village woman in the area started yelling and screaming and got all excited because a grass that they hadn't seen since they were children was suddenly visible and available.

    That was about 20 years ago. That was the first time I saw this distinct, an undeniable connection between fungi and the grasses starting to germinate. That's when I started to concentrate on fungi and pay attention.

    So fungi are not just involved in decay, but also birth and emergence of plants.

    "Turning Deserts Into Grasslands," with Rodger Savory
    https://youtube.com/watch?v=nf9O_Cs2MQ0&feature=youtu.be
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Blíží se doba bezmasá? Místo hovězího mají lidé jíst zeleninu, plánuje EU - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-blizi-se-doba-bezmasa-misto-hoveziho-maji-lide-jist-zeleninu-planuje-eu-228162

    „Díky přechodu ke stravě obsahující více rostlin a méně červeného a zpracovaného masa a více ovoce a zeleniny se sníží nejen rizika život ohrožujících onemocnění, ale také dopad potravinového systému na životní prostředí.“

    tis wronk
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    New climate paper calls for charging big US oil firms with homicide | Oil | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2023/mar/22/big-oil-companies-homicide-harvard-environmental-law-review

    The paper is rooted in part in the growing body of evidence fossil fuel companies knew of the harm their products caused and misled the public about them.

    Attorneys general and cities have used that information to sue oil companies for financial damages caused by rising seas, wildfires and heat. But the new paper argues that oil companies’ climate research and continued fight to delay climate regulations amount to a “culpable mental state” that has inflicted harm on people, including death.

    “Once you start using those terms, you come to realize that’s criminal law,” said Donald Braman, a law professor at George Washington University and Arkush’s co-author. “Culpable mental state causing harm is criminal conduct, and if they kill anybody, that’s homicide.”

    Braman argued that pursuing homicide charges would have a greater impact on fossil fuel companies than the cases currently wending their way through court in part because the penalties would be steeper. Rather than paying a fine, homicide charges could open up an array of other outcomes that could materially alter how companies operate.



    Climate Homicide: Prosecuting Big Oil For Climate Deaths by David Arkush, Donald Braman :: SSRN
    https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=4335779

    Prosecutors regularly bring homicide charges against individuals and corporations whose reckless or negligent acts or omissions cause unintentional deaths, as well as those whose misdemeanors or felonies cause unintentional deaths. Fossil fuel companies learned decades ago that what they produced, marketed, and sold would generate “globally catastrophic” climate change. Rather than alert the public and curtail their operations, they worked to deceive the public about these harms and to prevent regulation of their lethal conduct. They funded efforts to call sound science into doubt and to confuse their shareholders, consumers, and regulators. And they poured money into political campaigns to elect or install judges, legislators, and executive officials hostile to any litigation, regulation, or competition that might limit their profits.

    Today, the climate change that they forecast has already killed thousands of people in the United States, and it is expected to become increasingly lethal for the foreseeable future. Given the extreme lethality of the conduct and the awareness of the catastrophic risk on the part of fossil fuel companies, should they be charged with homicide? Could they be convicted?

    In answering these questions, this Article makes several contributions to our understanding of criminal law and the role it could play in combating crimes committed at a massive scale. It describes the doctrinal and social predicates of homicide prosecutions where corporate conduct endangers much or all of the public. It also identifies important advantages of homicide prosecutions relative to civil and regulatory remedies, and it details how and why prosecution for homicide may be the most effective legal remedy available in cases like this. Finally, it argues that, if our criminal legal system cannot focus more intently on climate crimes—and soon—we may leave future generations with significantly less for the law to protect.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    TADEAS: ked vidim ake je dnes brno jedna dlouha neprujezdna zacpa, lebo kazdy dostal ten isty napad ist autom, tak mam pocit, ze tie koncentrace tak skoro klesat nezacnu :)
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Prezident Číny dnes odletěl z Ruska - oba autokrati se mimojiné v rámci dokumentů, které podepsali, zavázali k boji proti globálnímu oteplování a dodržování Pařížské dohody.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    U příležitosti mezinárodního dne lesů na ČT2 vysíláme premiéru dokumentárního filmu Lesní žal. Sondu do života dětí na Vysočině provedla psycholožka a režisérka Barbora Klocová ve spolupráci s Chaloupky o.p.s.

    Dokument o environentálním žalu, i o naději.

    Lesní žal - iVysílání | Česká televize
    https://www.ceskatelevize.cz/porady/14818643265-lesni-zal/
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO
    TUHO --- ---
    Posun mezi AR5 a AR6 - novy vedecky poznatky ukazujou, ze mame vetsi problem

    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS: ad m8timr k 2,2-3,5 otepleni

    TUHO:

    Johan Rockström on a +2 and +3 degrees world
    https://youtube.com/watch?v=GuQIMnJejHc
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    6.IPCC SYNTÉZA
    20.3.2023

    Vysoká míra jistoty, spolehlivosti:

    1.
    Koncentrace CO2 je nejvyšší za 2 miliony let, metanu a NO2 nejvyšší za 800.000 let.

    2.
    Vymírání fauny a flóry na planetě je způsobeno růstem extrémně vysokých teplot a s tím související hromadné úhynu na souši i v oceánech.

    3.
    Nárůst extrémních veder má za následek ve všech regionech i úmrtnosti a nemocnost u lidí.

    4.
    Zavádění adaptačních opatření se zlepšilo a zrychlilo v posledním období. Finance směřují na zmírnění dopadu (mitigaci).
    Odhady však ukazují, že je to, pro udržení růstu teploty do 2C, pořad málo.
    Nyní míříme k oteplení o 2,2-3,5 C.
    V ČR se teplota zvýší o 5 C a výše do konce století.

    5.
    Rozvoj regionů odolných vůči změnám klimatu je a bude složitější.
    Tato složitost je dána způsobem našeho rozvoje v minulosti.
    Máme emisemi zaděláno na desítky let dopředu a také se bude navíc zhoršovat s dalším růstem teploty.

    6.
    Změna klimatu přináší nezvratné ztráty biologické rozmanitosti v ekosystémech.
    U lesů a korálových útesů máme největší jistotu, že to tak opravdu je.

    7.
    Rychle se uzavírá prostor pro řešení avšak pořad tam ještě je.
    Rozvoj odolný vůči změně klimatu je stále možný.

    8.
    Rychlé a trvalé zmírňování dopadů a urychlení adaptačních opatření v tomto desetiletí, by snížilo předpokládané ztráty a škody pro lidi a ekosystémy.

    9.
    Adaptace mají řadu pozitivních vedlejších efektů jako je zlepšení zemědělské produktivity, zdraví, zvýšení potravinové bezpečnosti, zachování biologické rozmanitosti.

    10.
    Možnosti adaptace a mitigace se v regionech různí.

    11.
    Existují účinné možnosti adaptace, které chrání lidské zdraví včetně posílení programu veřejného zdraví, zvýšení odolnosti zdravotnických systémů, zlepšení zdraví ekosystémů, zlepšení přístupu k pitné vodě, zvýšení odolnosti před povodněmi, zlepšení systému včasného varování.

    ~Radim Tolasz~
    TUHO
    TUHO --- ---
    Jakub Hruška
    Dnes je Světový den vody. A venku má dnes být 18 C, přestože je teprve 22. března. Jak to souvisí? No tak, že máme zase nakročeno k suchému roku, protože s postupující klimatickou změnou (v ČR se od roku 1961 oteplilo o více než 2 C) vody velmi rychle ubývá. Protože roční množství srážek se nemění, znamenají vyšší průměrné teploty vyšší odpar. V krajině prostě zůstává mnohem méně vody než před půlstoletím.
    Naši předkové žili v době, kdy byl ve střední Evropě vody spíše nadbytek. Proto už od Rakouska-Uherska probíhaly velké "meliorační", čti odvodňvací, projekty. Napřimovaly se velké řeky, aby se získala jednak půda v nivách velkých řek k zemědělství, a také proto, aby do těchto víceméně kanálů mohly ústit menší meliorace potoků a polí, a aby to všechno pěkně ryche a "kapacitně" odteklo pryč. První republika toto úsilí zintenzivnila, a socialistická éra ho dovedla ad absurdum. Odvodňovaly se pak i pozemky, které to ani tenkrát vůbec nepotřebovaly.
    Jenže čas trhnul oponou, a z doby vodního nadbytku se rychle dostáváme do doby nedostatku. Jen všechna ta odvodnění vesele fungují dál, přestože dnes situaci vlastně zhoršují.
    Často se proto mluví, a to bych zdůraznil, že jen mluví a do nových a nových koncepcí neustále zapisuje, o zadržení vody v krajině. To ale vyžaduje mnoho věcí - za prvé změnit komplet legislativu, která je pořád nastavená na to odvodňování - mimo jiné i tím, že všechny meliorované řeky a potoky jsou pečlivě zaneseny v katastru nemovitostí, a jedině formálně správně je to tak, jak je to teď zapsáno. Dále v myslích mnoha lidí na důležitých místech, je ta zmeliorovaná krajina úplně v pořádku. Pak státní podniky Povodí neustále "uvádějí do původního stavu" potoky, které si dovolily vytyčený jim kanál svévolně opustit. Protože přece v katastru je to jinak! Oni jen "napravují" nesprávný stav.
    Tolikrát vzývané zadržení vody v krajině neznamená, že na těchto meliorovaných tocích vystavíme rybníky. Ty totiž se suchem v krajině moc nepomohou, ve velkém suchu situaci spíš zhoršují odparem z rozsáhlé otevřené hladiny. Hohužel stavba rybníků (tedy kromě stavby přehrad) bývý to jediné, co dnešní technokraty obvykle napadá.
    Nejdůležitější je obnovit přirozené retenční (zadržovací) schopnosti zcela zničených niv okolo všech toků. Důležitá je ta voda, která není na první pohled vidět, protože je v půdě, v mokřadech, a která meandry odtéká pomalu a ještě má čas na vsakování. To ta v meliorovaném kanále vůbec nemá. Vodu potřebujeme zadržet tam, kde napršela, a ne ji trubkami rychle odvést pryč.
    Zatímco Rakousko-Uhersko, Československo i ČSSR zakládali Meliorační správy, my bychom konečně měli založit nějakou Demeliorační správu a desetiletí zase měnit krajinu opačným směrem než naši předkové.
    Aby tyhle fotky konečně byly minulostí... 34 let po Listopadu 89 už bychom to měli sakra pochopit!
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam