• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / If the fracturing of our once stable climate doesn’t terrify you, then you don’t fully understand it
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    PALEONTOLOG: mezitim jsem samozrejme sbiral nova fakta .. https://www.youtube.com/watch?v=R7FAAfK78_M
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    NYRLEM: po tvym antre s pavedou a ideologii je vecna diskuze zbytecna, ale je dobre ti prioomenout, ze meles sracky
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    PALEONTOLOG: ale houby .. kdo vybral 1751 nebo 1850 jako referencni a proc? Celej tenhle koncept mi silne pripomina woke pitomosti. Hypoteticky dluh predku. Sorry, ale tyhle zavery uz spadaji spis do teologie nez do ekologie.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    NYRLEM: meles blbosti
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    TUHO: uvedomujes si, ze 1850 byla mala doba ledova a teplota nebyla pro cloveka prizniva? Kdo urci co je prihodna koncentrace co2 a proc? A od te teprve muzes odvijet nejaky dluh .. tohle je bullshit ..
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    TUHO: musime ale zohlednit i odbouravani co2: ionizace, biomasa, sedimenty
    TUHO
    TUHO --- ---
    NYRLEM: Historicky dluh - CO2 zustava (a ohriva) v atmosfere stovky let pote, co ho do ni vypustis. Krome toho, ze mame vyrazne vyssi kumulativni emise regionalne, stale mame vyssi emise (pres mirny a dlouhodoby snizvoani emisi v poslednich letech). A narozdil od CR tak Cina v poslednich letech karbonizace viditelne slape.

    Which countries are historically responsible for climate change?
    https://www.youtube.com/watch?v=6zP0L69ielU


    TADEAS
    TADEAS --- ---
    NYRLEM: "bez dostaku stabilni energie dalsi rozvoj zeme nezajisti." presne tal, s dodatkem, ze bez dostatku stabilniho klimatu a dostatevne funkcnich ekosystemu (ahoj, oceáne) ten rozvoj taky nezajisti.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    NYRLEM: vzhledem k tomu, co se v číně děje s počasím za poslední rok, jim tenhle optimismus dlouho nevydrží
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    NYRLEM: Historickym dluhem jsem myslel to, kdy a v jake mire, se emice CO2 produkovaly, protoze se CO2 castecne kumuluje, nebo mozna lepe receno jenom castecne odbourava. A to je arguemnt, ktery pouzivaji rozvojove ekonomiky vzdy: "vy jste si vybudovali pokrocilou ekonomiku s pouzitim fosilnich paliv, a po nas chcete, abychom se jich uplne vzdali?"
    CEZ si snizil emise tak, ze prodal uhelne eleketrarny. Udelat to musel, protoze podle pravidel o jednotnem a liberalnim trhu byl CEZ prilis velky pro cesky trh.
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    SEJDA: o jakém historickém dluhu mluvíš? Já žádný dluh nemám a pokud jde o nějaký mravní postoj, máš pro něj čísla?
    Jak souvisí snížení emisí CO2 s privatizací je mi rovněž záhadou, čím jsem si ale jistý je, že nám to nenařídila EU :) už jen proto, že ČEZ dneska privátní není a spor o to se rovněž nevede. Co se nastavilo regulací byla výstavba odsíření.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    NYRLEM: protoze jsme lepsi nez Cina? A taky mame vetsi historicky dluh?
    CEZ si snizi emise predevsim tim, ze elektrarny zprivatizoval, coz bylo narizene z EU.
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    SEJDA: ČEZ samoyřejmě omezuje produkci CO2 už dlouhá léta - jednak výměměnou technologií za účinnější (Ledvice, Počerady, Tušimice, Prunéřov) a jednak odstavováním dožitých uhelných elelktráren. Co mi ovšem nejde do hlavy, proč se taky nezavážeme, že to budeme snižovat po roce 2030, mohli jsme mít dneska podstatně levnější elektřinu a plyn ..
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    NYRLEM: a? Cina taky rekla, ze od roku 2030 bude produkci CO2 omezovat. Tj. pokud potom postavi novou uhelnou elektrarnu/teplarnu/kogeneracni jednotku udela to nahradou za 2 .. a ted ukaz jak jsme v CEZku napred, alespon o 2 roky.
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    New oilfield in the North Sea would blow the UK’s carbon budget | Climate crisis | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2023/apr/01/new-oilfield-in-the-north-sea-would-blow-the-uks-carbon-budget
    PER2
    PER2 --- ---
    DZODZO: a nebude to spis vsema tema pesticidama na polich a masivnim svetelnym smogem nez zmenou klimatu?
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    foukej foukej vetricku... https://9gag.com/gag/ajVO0z8

    zo silnych vetrov mam docela vetry, vzdy ked tu fuci jak sproste a klepe sa cela strecha tak iba cakam, kedy nam jedneho pekneho dna odleti
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    TADEAS: nie je to zas tak davno, este za vlahych letnych noci okolo 2010-2011 som nadaval na zaspinene sklo od hmyzu, ale v poslednych rokoch vymizol ako sibnutim carovneho prutika, ked sa nejaky rozplacne o sklo, tak ma to skor potesi ze aha hmyz este existuje!
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    ‘Losing your home is a massive thing’: how the climate crisis came to Norfolk | Coastlines | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2023/apr/03/losing-your-home-is-a-massive-thing-how-the-climate-crisis-came-to-norfolk
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam