• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    TUHO
    TUHO --- ---
    NYRLEM: btw koukam ze lynnasovi vysla i updatovana verze. ma peknou anotaci ,))

    At one degree – the world we are already living in – vast wildfires scorch California and Australia, while monster hurricanes devastate coastal cities. At two degrees the Arctic ice cap melts away, and coral reefs disappear from the tropics. At three, the world begins to run out of food, threatening millions with starvation. At four, large areas of the globe are too hot for human habitation, erasing entire nations and turning billions into climate refugees. At five, the planet is warmer than for 55 million years, while at six degrees a mass extinction of unparalleled proportions sweeps the planet, even raising the threat of the end of all life on Earth.

    https://www.amazon.com/Our-Final-Warning-Degrees-Emergency-ebook/dp/B07YN9WSN8
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    NYRLEM, NYRLEM:

    - ad "mala doba ledova" (aka problematika planetarni vs regionalni):

    The Intergovernmental Panel on Climate Change Third Assessment Report considered that the timing and the areas affected by the Little Ice Age suggested largely independent regional climate changes, rather than a globally synchronous increased glaciation. At most, there was modest cooling of the Northern Hemisphere during the period. - https://en.m.wikipedia.org/wiki/Little_Ice_Age


    - ad "Kdo urci co je prihodna koncentrace co2 a proc":

    zatim se teprve snazime o skutecne planetarni instituce odpovidajici na nasi schopnost prostrednictvim managementu zdroju potazmo developmentu civilizacnich infrastruktur planetu menit - IPCC, COP atp. cele ty scenare jsou o tom, jak chceme zit a co pro to musime delat. rozhodnuti sice padaji, nakolik jsme schopni te seberegulace jako spolecenstvi nebo nakolik naopak budeme zregulovani situaci, kterou vytvorime, to je pribeh prvni poloviny 21. stoleti (druha uz bude sklizen dusledku tech ne/rozhodnuti)


    - ad "kdo vybral 1751 nebo 1850 jako referencni a proc"

    To better define the Paris Agreement’s commitments, we need to select a suitable starting point for when humans began to influence the climate. However, there is no perfect choice.

    Previously, the period 1850-1900 has been used as the historical baseline, but this period includes some large volcanic eruptions and is after greenhouse gas concentrations had already started to rise. We suggest that the earlier period of 1720-1800 is a better choice for this baseline. This is because the major natural factors that also affect Earth’s climate – the levels of solar and volcanic activity – were both at similar levels to today (see Figure 1).

    This is important because we want to assess the changes due to human activity, rather than changes because of other factors. For example, the early 1800s were cooled by several large volcanic eruptions and so are unsuitable for a baseline. And before 1720 there was less solar activity and also several large volcanic eruptions. - https://www.climate-lab-book.ac.uk/2017/defining-pre-industrial/
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    NYRLEM: po tvym antre s pavedou a ideologii je vecna diskuze zbytecna, ale je dobre ti prioomenout, ze meles sracky
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    PALEONTOLOG: ale houby .. kdo vybral 1751 nebo 1850 jako referencni a proc? Celej tenhle koncept mi silne pripomina woke pitomosti. Hypoteticky dluh predku. Sorry, ale tyhle zavery uz spadaji spis do teologie nez do ekologie.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    NYRLEM: meles blbosti
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    TUHO: uvedomujes si, ze 1850 byla mala doba ledova a teplota nebyla pro cloveka prizniva? Kdo urci co je prihodna koncentrace co2 a proc? A od te teprve muzes odvijet nejaky dluh .. tohle je bullshit ..
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    TUHO: musime ale zohlednit i odbouravani co2: ionizace, biomasa, sedimenty
    TUHO
    TUHO --- ---
    NYRLEM: Historicky dluh - CO2 zustava (a ohriva) v atmosfere stovky let pote, co ho do ni vypustis. Krome toho, ze mame vyrazne vyssi kumulativni emise regionalne, stale mame vyssi emise (pres mirny a dlouhodoby snizvoani emisi v poslednich letech). A narozdil od CR tak Cina v poslednich letech karbonizace viditelne slape.

    Which countries are historically responsible for climate change?
    https://www.youtube.com/watch?v=6zP0L69ielU


    TADEAS
    TADEAS --- ---
    NYRLEM: "bez dostaku stabilni energie dalsi rozvoj zeme nezajisti." presne tal, s dodatkem, ze bez dostatku stabilniho klimatu a dostatevne funkcnich ekosystemu (ahoj, oceáne) ten rozvoj taky nezajisti.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    NYRLEM: vzhledem k tomu, co se v číně děje s počasím za poslední rok, jim tenhle optimismus dlouho nevydrží
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    NYRLEM: Historickym dluhem jsem myslel to, kdy a v jake mire, se emice CO2 produkovaly, protoze se CO2 castecne kumuluje, nebo mozna lepe receno jenom castecne odbourava. A to je arguemnt, ktery pouzivaji rozvojove ekonomiky vzdy: "vy jste si vybudovali pokrocilou ekonomiku s pouzitim fosilnich paliv, a po nas chcete, abychom se jich uplne vzdali?"
    CEZ si snizil emise tak, ze prodal uhelne eleketrarny. Udelat to musel, protoze podle pravidel o jednotnem a liberalnim trhu byl CEZ prilis velky pro cesky trh.
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    SEJDA: o jakém historickém dluhu mluvíš? Já žádný dluh nemám a pokud jde o nějaký mravní postoj, máš pro něj čísla?
    Jak souvisí snížení emisí CO2 s privatizací je mi rovněž záhadou, čím jsem si ale jistý je, že nám to nenařídila EU :) už jen proto, že ČEZ dneska privátní není a spor o to se rovněž nevede. Co se nastavilo regulací byla výstavba odsíření.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    NYRLEM: protoze jsme lepsi nez Cina? A taky mame vetsi historicky dluh?
    CEZ si snizi emise predevsim tim, ze elektrarny zprivatizoval, coz bylo narizene z EU.
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    SEJDA: ČEZ samoyřejmě omezuje produkci CO2 už dlouhá léta - jednak výměměnou technologií za účinnější (Ledvice, Počerady, Tušimice, Prunéřov) a jednak odstavováním dožitých uhelných elelktráren. Co mi ovšem nejde do hlavy, proč se taky nezavážeme, že to budeme snižovat po roce 2030, mohli jsme mít dneska podstatně levnější elektřinu a plyn ..
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    NYRLEM: a? Cina taky rekla, ze od roku 2030 bude produkci CO2 omezovat. Tj. pokud potom postavi novou uhelnou elektrarnu/teplarnu/kogeneracni jednotku udela to nahradou za 2 .. a ted ukaz jak jsme v CEZku napred, alespon o 2 roky.
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    New oilfield in the North Sea would blow the UK’s carbon budget | Climate crisis | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2023/apr/01/new-oilfield-in-the-north-sea-would-blow-the-uks-carbon-budget
    PER2
    PER2 --- ---
    DZODZO: a nebude to spis vsema tema pesticidama na polich a masivnim svetelnym smogem nez zmenou klimatu?
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    foukej foukej vetricku... https://9gag.com/gag/ajVO0z8

    zo silnych vetrov mam docela vetry, vzdy ked tu fuci jak sproste a klepe sa cela strecha tak iba cakam, kedy nam jedneho pekneho dna odleti
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    TADEAS: nie je to zas tak davno, este za vlahych letnych noci okolo 2010-2011 som nadaval na zaspinene sklo od hmyzu, ale v poslednych rokoch vymizol ako sibnutim carovneho prutika, ked sa nejaky rozplacne o sklo, tak ma to skor potesi ze aha hmyz este existuje!
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    ‘Losing your home is a massive thing’: how the climate crisis came to Norfolk | Coastlines | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2023/apr/03/losing-your-home-is-a-massive-thing-how-the-climate-crisis-came-to-norfolk
    TUHO
    TUHO --- ---
    Klimatologie na MUNI
    Česká zemědělská produkce zažila za posledních 2 000 let výrazné extrémy, které zahrnují období, pro něž neexistuje analogie ani v současnosti. To je hlavní závěr článku od Maxe Torbensona, který s týmem dalších odborníků rekonstruoval hydroklimatické podmínky vegetačního období na J ČR a SV Rakouska na základě izotopů uhlíku a kyslíku v letokruzích stromů.
    Potvrdil mj. výraznou suchou periodu v rámci středověké klimatické anomálie (920-1000) i na poč. 16. stol., jakož i vlhká období v průběhu 3., 5. a 7. stol. Dlouhodobě pak směřuje náš region k současným teplejším a sušším podmínkám.

    Central European agroclimate over the past 2,000 years
    Central Europe has experienced a sequence of unprecedented summer droughts since 2015, which had considerable effects on the functioning and productivity of natural and agricultural systems. Placing these recent extremes in a long-term context of natural climate variability is, however, constrained by the limited length of observational records. Here, we use tree-ring stable oxygen and carbon isotopes to develop annually resolved reconstructions of growing season temperature and summer moisture variability for central Europe during the past 2,000 years. Both records are independently interpolated across the southern Czech Republic and northeastern Austria to produce explicit estimates of the optimum agroclimatic zones, based on modern references of climatic forcing. Historical documentation of agricultural productivity and climate variability since 1090 CE provides strong quantitative verification of our new reconstructions. Our isotope records not only contain clear expressions of the Medieval (920-1000 CE) and Renaissance (early 16th century) droughts, but also the relative influence of temperature and moisture on hydroclimatic conditions during the first millennium (including previously reported pluvials during the early 3rd, 5th, and 7th centuries CE). We conclude, Czech agricultural production has experienced significant extremes over the past 2,000 years, which includes periods for which there are no modern analogues.

    Central European agroclimate over the past 2,000 years in: Journal of Climate - Ahead of print
    https://journals.ametsoc.org/view/journals/clim/aop/JCLI-D-22-0831.1/JCLI-D-22-0831.1.xml
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    FB-IMG-1680445986526
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam