FFF
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=242365228150002&id=100071295788262Napsali jsme otevřený dopis premiéru Fialovi k dolu Bílina. Petr Fiala Úřad vlády ČR
Vláda, která má ve svém programovém prohlášení řešení klimatu a konec uhlí do roku 2033, úplně mlčí k rozhodnutí Báňských úřadů o prodloužení těžby na dole Bílina.
Důl Bílina je rozsáhlý povrchový hnědouhelný lom, který leží na hranicích okresů Most a Teplice. V blízkosti lomu se nachází města Bílina, Duchcov a Ledvice. Jde o jednu z těžebních lokalit společnosti Severočeské doly.
Důl je problematický hned z několik důvodů. Znečišťuje životní prostředí, vodu a ničí tamní krajinu. V dole se těží fosilní uhlí, jehož spalováním vypouštíme emise skleníkových plynů do ovzduší, které prohlubují klimatickou krizi.
O klimatických změnách v kontextu spalování a těžby uhlí víme dlouho. A to i v případě Bíliny. Už v roce 1991 za vlády Petra Pitharta byly vytvořeny územní ekologické limity, které stanovily hranici, za kterou by se stroje neměly dostat.
Tyto limity ovšem opět zrušila vláda Bohuslava Sobotky. To spustilo vlnu protestů například ze stran Limity jsme my nebo Greenpeace Česká republika. Aktuální vláda bohužel v Sobotkových krocích pokračuje.
Nedávno totiž Severočeské doly získaly od Obvodního báňského úřadu v Mostě povolení prodloužit těžbu v dole Bílina na Teplicku do roku 2035, o pět let déle než dosud (viz. Seznam Zprávy).
A vláda k tomuto rozhodnutí mlčí.
Rozhodnutí není pravomocné, organizace Greenpeace se proti němu odvolává. Avšak soudní procesy jsou často zdlouhavé a táhlé. Pro ochranu klimatu potřebujeme dělat konkrétní a jasné kroky. Například vytvořit útlumovou křivku uhlí, a ne taková rozhodnutí zamlčovat.
Aktuální situace je ovšem problematická nejen z pohledu ochrany životního prostředí a klimatu, ale také principiálně. Vláda Petra Fialy totiž ve svém programovém prohlášení píše, že ČR skončí s uhlím do roku 2033. Ne v roce 2035 a později.
Vláda teď ovšem může vydat své stanovisko, kterým jasně řekne, že se postavíme čelem budoucnosti a klimatické krizi a budeme zodpovědně končit s těžbou a spalováním fosilních paliv.
U problematiky dolů jsme se také zmínili o dole Turów. Turów je hnědouhelný důl na 🇨🇿-🇵🇱 hranicích. O něm jsme psali už v únoru 2022 na Twitteru.
https://twitter.com/F4FutureCZ/status/1489256697096917003?s=20Co je také důležité zmínit je to, že kvůli odchodu od uhlí by neměli být lidé pracující ve fosilním průmyslu odsunuti na druhou kolej. Při řešení klimatické krize je důležité vnímat spravedlivou transformaci a nezapomínat na lidi.
Celý otevřený dopis premiéru České republiky si můžete přečíst v přiložených fotkách. Určitě se připojte ke stávce za klima, která se bude konat 21. dubna od 15.03 na Malostranském náměstí.
https://fb.me/e/153tJssdXZároveň se 15. dubna koná demonstrace Už nikdy tak drahou zimu! V 11:30 - Sraz před hlavním nádražím v Praze.
https://fb.me/e/4kNwgLCmk