• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    NYRLEM: ja te nalepkuju, vic nezaslouzis, inzinyre
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    PALEONTOLOG: a presto se do diskuse opet poustis a opet pouze ad hominem. Nebyls to nahodou ty, kdo me tu poucoval o tom co je to veda a jake ma standardy? Tohle je btw. (kupodivu) casopis s IF.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    NYRLEM: min relevantni clanek aby clovek pohledal, blahopreju, ze sis inzenyre z tolika zdroju vybral prave tenhle. tim se naplnuje muj predpoklad, ze diskutovat s tebou je naprosto zbytecny a ze, opet, meles hovna
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Katalánsko bojuje s kritickým suchem, přehrada Sau je skoro bez vody - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-katalansko-bojuje-s-kritickym-suchem-prehrada-sau-je-skoro-bez-vody

    Přehrada Sau leží asi 100 kilometrů od Barcelony a vodu tomuto městu i dalším obcím v Katalánsku dodává už půl století. V posledních měsících se ale stala viditelným symbolem nejhoršího sucha, jaké tento region pamatuje. Všudypřítomný je zejména obraz kostela Sant Romà de Sau z 11. století, který v roce 1962 zmizel pod hladinou, nyní k němu ale lze dojít suchou nohou.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    FFF
    https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=242365228150002&id=100071295788262

    Napsali jsme otevřený dopis premiéru Fialovi k dolu Bílina. Petr Fiala Úřad vlády ČR

    Vláda, která má ve svém programovém prohlášení řešení klimatu a konec uhlí do roku 2033, úplně mlčí k rozhodnutí Báňských úřadů o prodloužení těžby na dole Bílina.

    Důl Bílina je rozsáhlý povrchový hnědouhelný lom, který leží na hranicích okresů Most a Teplice. V blízkosti lomu se nachází města Bílina, Duchcov a Ledvice. Jde o jednu z těžebních lokalit společnosti Severočeské doly.

    Důl je problematický hned z několik důvodů. Znečišťuje životní prostředí, vodu a ničí tamní krajinu. V dole se těží fosilní uhlí, jehož spalováním vypouštíme emise skleníkových plynů do ovzduší, které prohlubují klimatickou krizi.

    O klimatických změnách v kontextu spalování a těžby uhlí víme dlouho. A to i v případě Bíliny. Už v roce 1991 za vlády Petra Pitharta byly vytvořeny územní ekologické limity, které stanovily hranici, za kterou by se stroje neměly dostat.

    Tyto limity ovšem opět zrušila vláda Bohuslava Sobotky. To spustilo vlnu protestů například ze stran Limity jsme my nebo Greenpeace Česká republika. Aktuální vláda bohužel v Sobotkových krocích pokračuje.

    Nedávno totiž Severočeské doly získaly od Obvodního báňského úřadu v Mostě povolení prodloužit těžbu v dole Bílina na Teplicku do roku 2035, o pět let déle než dosud (viz. Seznam Zprávy).

    A vláda k tomuto rozhodnutí mlčí.

    Rozhodnutí není pravomocné, organizace Greenpeace se proti němu odvolává. Avšak soudní procesy jsou často zdlouhavé a táhlé. Pro ochranu klimatu potřebujeme dělat konkrétní a jasné kroky. Například vytvořit útlumovou křivku uhlí, a ne taková rozhodnutí zamlčovat.

    Aktuální situace je ovšem problematická nejen z pohledu ochrany životního prostředí a klimatu, ale také principiálně. Vláda Petra Fialy totiž ve svém programovém prohlášení píše, že ČR skončí s uhlím do roku 2033. Ne v roce 2035 a později.

    Vláda teď ovšem může vydat své stanovisko, kterým jasně řekne, že se postavíme čelem budoucnosti a klimatické krizi a budeme zodpovědně končit s těžbou a spalováním fosilních paliv.

    U problematiky dolů jsme se také zmínili o dole Turów. Turów je hnědouhelný důl na 🇨🇿-🇵🇱 hranicích. O něm jsme psali už v únoru 2022 na Twitteru.
    https://twitter.com/F4FutureCZ/status/1489256697096917003?s=20

    Co je také důležité zmínit je to, že kvůli odchodu od uhlí by neměli být lidé pracující ve fosilním průmyslu odsunuti na druhou kolej. Při řešení klimatické krize je důležité vnímat spravedlivou transformaci a nezapomínat na lidi.

    Celý otevřený dopis premiéru České republiky si můžete přečíst v přiložených fotkách. Určitě se připojte ke stávce za klima, která se bude konat 21. dubna od 15.03 na Malostranském náměstí.
    https://fb.me/e/153tJssdX

    Zároveň se 15. dubna koná demonstrace Už nikdy tak drahou zimu! V 11:30 - Sraz před hlavním nádražím v Praze.
    https://fb.me/e/4kNwgLCmk
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Šejkové klimatickými diplomaty? Klimakonference COP 28 se má konat v Emirátech
    https://denikreferendum.cz/clanek/34853-sejkove-klimatickymi-diplomaty-klimakonference-cop-28-se-ma-konat-v-emiratech

    Spojené arabské emiráty budou letos na podzim hostit světovou konferenci o změně klimatu, známou pod zkratkou COP. Předsedat jí bude sultán Al Džabír, šéf ropné korporace ADNOC, která právě oznámila rapidní zvýšení těžby ropy.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Poslechněte si podhoubí s klimatologem Radimem Tolaszem o tom, proč Šestou hodnotící zprávu IPCC neposílat do vesmíru a jak by mohl vypadat nejoptimističtější scénář klimatické změny (20minut)


    Optimální scénář: globální uhlíková nula do roku 2075 může znamenat dočasný růst teplot | Radio Wave
    https://wave.rozhlas.cz/optimalni-scenar-globalni-uhlikova-nula-do-roku-2075-muze-znamenat-docasny-rust-8970036

    Tolasz z Českého hydrometeorologického ústavu zasedá jako jediný český zástupce v IPCC klimatickém panelu OSN a schvaloval také Summary for Policy Makers: poslední shrnující části Šesté hodnotící zprávy ve švýcarském Interlakenu. Tato hodnotící část nepřináší žádné informace navíc, jde o syntézu předešlých zpráv, která přispívá k provázanosti mezi jednotlivými částmi, ale taky souvislost mezi jednotlivými sektory lidské činnosti.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Asi polovina světové populace se přinejmenším část roku potýká s nedostatkem pitné vody. A bude hůř, varovala zpráva Organizace spojených národů.

    „Blízký východ intenzivně pracuje na získávání sladké vody z té mořské. Pokud se tak ale činí ve velkém, nese to s sebou značná ekologická rizika,“ varuje klimatolog Miroslav Trnka z projektu Intersucho.

    Pít, či zavlažovat? Na nedostatek vody existují řešení, něco nás to ale bude stát, říká expert - VOXPOT
    https://www.voxpot.cz/pit-ci-zavlazovat-na-nedostatek-vody-existuji-reseni-neco-nas-to-ale-bude-stat-rika-expert/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    J Pecho
    https://www.facebook.com/1678732617/posts/10219449489102755/

    Ani pandémia covidu či následná energetická kríza, zdá sa, nedokázali zásadnejšie (v podstate vôbec) ovplyvniť vývoj koncentrácií hlavných skleníkových plynov v zemskej atmosfére (oxid uhličitý & metán). Tie aj v roku 2022 pokračovali v rýchlom raste, v prípade CO2 o 2,13 ppm a metánu o 13,98 ppb (oxid dusný rastie už tretí rok za sebou rekordne rýchlo). Pri CO2 ide pritom o už 11. rok za sebou, kedy medziročný nárast neklesol pod 2 ppm (naposledy sa tak stalo v roku 2011; +1,68 ppm). Na globálnej úrovni tento rok oficiálne dosiahneme priemernú koncentráciu CO2 ---> 420 ppm! [Naposledy sme mali na Zemi takto vysokú koncentráciu CO2 približne pred 3 až 5 mil. rokmi.] Ako však ukazujú podklady z CAMS/ECMWF, úroveň CO2 na severnej pologuli už v súčasnosti výrazne presahuje hodnotu 424 ppm (regionálne až do 430 ppm) - samozrejme prihliadnuc k jeho ročnému cyklu. V prípade, že v tomto roku príde El Niňo, medziročný nárast CO2 môže atakovať hodnotu 3 ppm. Úhrnný radiačný ohrev zemskej atmosféry antr. skleníkovými plynmi je dnes o 45 % vyšší ako v roku 1990 a rýchlo rastie!

    [Zdroje: ECMWF & NOAA]

    Greenhouse gas emissions rose at ‘alarming’ rate last year, US data shows | Climate crisis | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2023/apr/06/greenhouse-gas-emissions-noaa-report-us-data
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Jozef Pecho
    https://www.facebook.com/1678732617/posts/10219443295867928/

    Marec 2023 skončil "prekvapujúco" globálne ako druhý najteplejší marec v histórii (s odchýlkou +0,51 °C), a to za marcom 2016, kedy vrcholilo silné El Niňo (+0,63 °C). Prekvapujúco preto, že aj v priebehu tohtoročného marca sa ešte stále prejavoval ochladzujúci vplyv ustupujúcej La Nine. Na severnej pologuli sa v priebehu mesiaca vytvorili dve pozoruhodne rozsiahle teplotné anomálie, a to studená v priestore západnej polovice Sev. Ameriky (USA +Kanada), a oveľa rozsiahlejšia teplá anomália siahajúca od Mauretánie v záp. Afrike až po Kamčatku a Japonsko (rozsah takmer 15 000 km). Podľa toho, ako sa vyvíja v tomto roku tepelný obsah oceánov vo vrchných 100 m možno usudzovať na to, že ďalšie mesiace môžu byť ešte relatívne teplejšie.

    [Zdroj: ECMWF, globálna reanalýza ERA5]
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Bread and Circuses: "They knew. They lied. They need to pay for this. …" - Climate Justice Social
    https://climatejustice.social/@breadandcircuses/110145982359134854
    TUHO
    TUHO --- ---
    TADEAS: The drought in parts of France is so bad right now that some authorities have banned new home-building projects—for the next four years. Despite a severe housing shortage in France, new homes just aren’t worth the drain on water resources that construction, and eventual new residents, would cause, say nine communes in the south of the country. https://www.wired.co.uk/article/europe-drought-2023
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS:

    Why we need a new economics of water as a common good
    https://www.nature.com/articles/d41586-023-00800-z

    Today, the sector concentrates on flows of ‘blue’ fresh water — liquid that runs off the land and is stored in rivers, lakes, reservoirs and underground aquifers. Utilities capture and extract this water locally for drinking and sanitation, agricultural irrigation and industry. They assume it will be continually replenished, naturally, within historical ranges. In many places, that premise already no longer holds.

    Each 1 °C of global warming increases global mean precipitation by 1–3%, and it could rise by up to 12% by the end of the century compared with the period 1995–20141. The impacts will be felt unevenly, with the frequency and severity of both floods and droughts rising. Deforestation, land degradation and infrastructure development are also altering precipitation patterns and affecting where water comes from and ends up2. Excessive extraction for irrigation and industry is aggravating water shortages in river basins, from the Colorado in the United States and the Yangtze in China to the Murray–Darling in Australia.

    To meet these growing challenges, water must be recast as a global common good. That means states establishing an obligation under international law to protect the global water cycle for all people and generations, and acknowledging that actions in one place have impacts in another — for instance, that deforestation in Brazil affects rainfall in Peru. It means assessing the role and economic value of not just blue fresh water, but also ‘green’ water that is held in the air, biomass and soils. And it means governments and the private sectors reformulating their roles and responsibilities, to develop objectives, policies and funds that can reshape markets and better manage global water supplies.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Water has to become a common good – two new reports show — Potsdam Institute for Climate Impact Research
    https://www.pik-potsdam.de/en/news/latest-news/water-has-to-become-a-common-good-2013-two-new-reports-show

    „We are now pushing the global water cycle out of balance, undermining the source of all freshwater – precipitation – upon which societies are completely dependent on,” Johan Rockström explains.

    The 32-pages GCEW report titled Turning the Tide: A Call to Collective Action, marks the first time the global water system has been scrutinized comprehensively as well as its value to countries — and the risks to their prosperity if water is neglected.

    The majority of countries depend on the evaporation of water from neighboring countries for about half of their water supply. This "green" water is held in soils and transpired from forests and other ecosystems. Countries are not only interconnected by transboundary blue water flows but also through green water, i.e., atmospheric green water flows of water vapor, flows which extend far beyond traditional watershed boundaries.

    Water is not just a casualty but also a driver of the climate crisis. Extreme water events cause an immediate loss of carbon uptake in nature. Droughts lead to fires and massive loss of biomass, carbon, and biodiversity. The loss of wetlands is depleting the planet's greatest carbon store, while the drop in soil moisture is reducing the terrestrial and forest ecosystem's ability to sequester carbon.


    Turning the Tide
    https://turningthetide.watercommission.org/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS:

    Alexander Skarsgard, Partha Dasgupta and the Answer to Everything | NYT Opinion
    https://youtu.be/Ggo07G1XB6A
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    https://twitter.com/jrockstrom/status/1640956063053758465?s=19



    studie: https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/962785/The_Economics_of_Biodiversity_The_Dasgupta_Review_Full_Report.pdf


    Opinion | Alexander Skarsgard Explains the Answer to Everything. (It Involves Doing Some Math.) - The New York Times
    https://www.nytimes.com/2023/03/28/opinion/alexander-skarsgard-partha-dasgupta-economy.html

    Partha Dasgupta is a Cambridge University economist who in 2021 prepared a more than 600-page report for the British government about the financial value of nature.

    Not your average bedtime reading.

    But believe us when we say his report, the culmination of decades of scholarship, is incredibly important. Or at least believe the United Nations, which awarded him the title Champion of the Earth for his work. Or King Charles III, who this year made Mr. Dasgupta a Knight Grand Cross of the Order of the British Empire — an extremely rare honor — for his services to economics and the natural environment.

    Mr. Dasgupta’s voluminous study is so important, that we decided to publish a short film about it, the Opinion video above
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO:

    Humble yourself to the sight of the mother
    You gotta know what she knows and
    We shall lift each other up
    Higher and higher
    We shall lift each other up

    We Shall Lift Each Other Up
    https://youtu.be/lV8ZOOEF5sI
    TUHO
    TUHO --- ---
    https://twitter.com/zlabe/status/1644768742193152001?s=46
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Jozef Pecho
    https://www.facebook.com/1678732617/posts/10219439175884931/

    Americká NOAA a austrálska BOM predpokladajú, že v tomto roku príde ďalšie El Niňo (už pomaly štartuje). Počiatočný stav je však taký, že globálne oceány sú teraz ešte teplejšie ako počas vrcholenia posledného El Niňa na začiatku roka 2016. Neuveriteľné! Tipujem, že ak by sa prognózy NOAA/BOM naplnili a El Niňo 2023/24 by bolo aspoň stredne silné, odchýlka globálnej teploty v roku 2024 bude aspoň +1,5 °C (február až apríl 2024 budú mať možno až +2,0 až +2,5 °C). A čo to bude znamenať? No minimálne to, že niektoré systémy sa priblížia k "tipping pointom" svojej stability (napr. koralové útesy). Inými slovami povedané, čakajú nás tri veľmi turbulentné roky, kedy nebudeme ani stíhať zapisovať "klimatické" extrémy a uvidíme veci, o ktorých sme rozprávali len v tých najviac pesimistických scenároch.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Scott Duncan
    Scott Duncan - We just observed Earth's 2nd warmest March... | Facebook
    https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=937871050928558&id=100041170155733

    We just observed Earth's 2nd warmest March on record. Some of the strongest hotspots with many records were found in Argentina and across a vast area reaching from NW Africa all the way through Asia.

    It wasn't warm for everyone though. Swipe through...

    Intense cold lingered over large portions of North America. Some very striking cold anomalies and particularly stormy weather for the west coast (delivering much needed rain and mountain snow). It was also cold in Iceland & Fennoscandia. Very notable intensity to the cold especially late in the month.

    But the area of significant warmth from Morocco to Kamchatka really is impressive. Large portions of Central Asia averaged more than 5°C warmer than the 1981-2010 baseline.

    A look at the Southern Hemisphere... Relentless heatwaves in South America with the Bullseye in Argentina. Long-standing monthly records were broken.

    Also, no more La Niña...

    FB-IMG-1680964830040
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam