• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO, LACIF: a kdyby na tebe toho nebylo moc, nevahej jednat v zajmu stabilizace klimatu a regenerace ekosystemu :)
    LACIF
    LACIF --- ---
    TUHO: Tak teda
    ze jsme “na 99.9 vpyci”…?
    TUHO
    TUHO --- ---
    LACIF: Jako "v pici"... Budoucnost se predvidat ne. Ale ja to vnimam tak, ze jsme si vybrali rizikovou a nebezpecnou cestu. Svet holocenni klimaticky stability asi fakt mizi v nenavratnu. Nicmene furt se hraje o tom, jak moc nebezpecny / nestabilni svet vytvorime. Z tohodle pohledu, "vpici" jeste nejsme .]
    Jinak tem pocitum rozumim. Kdybys mel pocit, ze je toho na tebe moc, nevahej kontaktovat psychologickou pomoc.

    Vostova sice pise, ze ma plno, ale mela by vedet o nekom, kdo ne..
    Environmentální žal a ekologická úzkost – Zdeňka Voštová
    https://www.vostova.cz/environmentalni-zal/
    https://www.vostova.cz/services/terapie/
    LACIF
    LACIF --- ---
    Tvl
    Čtu to tady celkem dlouho
    ale
    poslední dobou i brecim
    Chápu správně, ze jsme proste definitivně (vyjma zázraku) vpyci?
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    bude to nejspis presne jak to rika dekady randers: too little, too late. konkretne to znamena 2.7 stupne otepleni. vychazi to z modelu te civilizacni dynamiky - vlak je moc rozjety. nejsou to 3 stupne. budeme doufat, ze spirala tipping pointu nas nestrhne dal. .)

    vsechny ty nase narativy, snahy, rozpory, fragmenty planetarni identity, se budou dit v tomhle dlouhodobym, nezvratnym ramci :) ... nepocitam s: ufo, AGI :]
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Average monthly carbon dioxide (CO₂) levels in the atmosphere worldwide

    Apr '22 420.23
    Apr '23 423.28

    Monthly atmospheric CO2 concentration 2023 | Statista
    https://www.statista.com/statistics/1091999/atmospheric-concentration-of-co2-historic/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    DZODZO: a dost už s tou klima změnou, zastavte to někdo
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    verejnost uz prekukla zlocinny plan predajcov lepidla na zvysenie predaja a ma dost

    Berlínským řidičům došla s ekologickými extremisty trpělivost, zbili je a zkopali - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-motoriste-v-berline-napadli-aktivisty-40432089
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Podle odhadů organizace Oxfam dluží sedm bohatých průmyslových zemí (G7) chudým zemím přibližně 13 bilionů dolarů za nevyplacenou rozvojovou pomoc a podporu v boji proti změně klimatu.

    „Tödliche Doppelmoral“: Oxfam: G7-Staaten „schulden“ armen Ländern Billionen - Ostfriesen-Zeitung
    https://www.oz-online.de/artikel/1367862/Oxfam-G7-Staaten-schulden-armen-Laendern-Billionen

    „Bohaté země G7 se rády prezentují jako zachránci, ale uplatňují smrtící dvojí metr,“ uvedl ředitel Oxfamu Amitabh Behar. „Je to bohatý svět, který dluží globálnímu Jihu: pomoc, kterou před desetiletími slíbil, ale nikdy nedodal. Obrovské náklady na škody na klimatu způsobené bezohledným spalováním fosilních paliv.“

    Země G7 porušily svůj slib poskytnout chudším zemím 100 miliard dolarů ročně na boj se změnou klimatu. Odhaduje se, že jejich emise uhlíku způsobily v zemích s nízkými a středními příjmy ztráty a škody ve výši 8,7 bilionu dolarů. Dále uvedl, že bohaté země již v roce 1970 slíbily, že budou na rozvojovou pomoc dávat 0,7 % ekonomické produkce ročně: 4,49 bilionu dolarů se nepodařilo naplnit, což je více než polovina slibu.

    „Skupina G7 musí splatit své dluhy,“ řekl šéf Oxfamu. „Nejde o dobročinnost nebo charitu – je to morální povinnost.“
    TUHO
    TUHO --- ---
    „Loni tady byla velká panika, která se ale ukázala nepodstatnou,“ říká v mimořádném Interview Plus kanadský vědec českého původu Václav Smil, emeritní profesor University of Manitoba ve Winnipegu. „Jen za půl roku se ceny energií vrátily zhruba tam, kde byly dřív – sice ne úplně, ale už nejsou tak moc vysoké. Nikdo v Evropě nezmrzl, ekonomika se nezhroutila ani v Německu, které bylo tolik závislé na ruských dodávkách.“

    „Ukazuje to to, co říkám lidem po desetiletí: každá moderní společnost používá tolik energie a plýtvá jí natolik, že je možné spotřebu snadno snížit o 10, 15, 20 procent bez toho, aby se stala nějaká katastrofa,“ dodává vědec, kterého celý západní svět považuje za mezioborového akademika a renesančního člověka.

    Kdybych si měl vsadit, tak za 20 let jádro nebude hlavním energetickým zdrojem Unie, říká v exkluzivním rozhovoru Václav Smil | Plus
    https://plus.rozhlas.cz/kdybych-si-mel-vsadit-tak-za-20-let-jadro-nebude-hlavnim-energetickym-zdrojem-8995488
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Proč politici a ekologové potřebují slona pralesního. Hraje důležitou roli při zachycování CO₂ – VTM.cz
    https://vtm.zive.cz/clanky/proc-politici-a-ekologove-potrebuji-slona-pralesniho-hraje-dulezitou-roli-pri-zachycovani-co/sc-870-a-221915/default.aspx
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Italy’s disasters suggest the climate crisis is at the gates of Europe | Italy | The Guardian
    https://www.theguardian.com/world/2023/may/18/italy-disasters-floods-europe-climate-crisis
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Ongoing over-exploitation and delayed responses to environmental change highlight the urgency for action to promote vertebrate recoveries by 2030
    https://royalsocietypublishing.org/doi/10.1098/rspb.2023.0464

    - Scientists agree that the Earth is currently undergoing the sixth mass extinction in its 4.6-billion-year history.

    - A new study says that there may be a time lag between when humans implement environmental actions and when these actions affect animals, meaning that effects of this mass extinction could be “locked in” up until 2050.

    - Despite this time lag, a concentrated, global conservation effort to reverse this trend is more pressing than ever.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Fotky klimatických uprchlíků v USA: Z vysušené Kalifornie do chladu Minnesoty - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-fotky-klimatickych-uprchliku-v-usa-z-vysusene-kalifornie-do-chladu-minnesoty-231084
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO
    TUHO --- ---
    btw si zase trochu procitam ze stranky "the discovery of global warming" od spencera wearta (ta stranka je naprostej poklad, doporucuju vsem se zajmem o problematiku obcas si tam zabrouzdat)". Rok 1971

    By 1971, the risks to climate were under vigorous discussion in the small community of climate scientists. When Budyko presided over a large meeting in Leningrad, a rare occasion when most of the leading American, Western European and Soviet experts all met together, he put the issue to them forcefully. At the conclusion of the conference, where the organizer would traditionally sum up with some bland remarks, "Instead of general words," Budyko recalled, "I presented in short form an idea which proved to be absolutely unacceptable to everybody: the idea that global warming is unavoidable... The result was a sensation. Everybody had very strong feelings, and extremely unfavorable... A few very prominent men said, first, that it was absolutely impossible to have any [effect] of man's activity on the climate... And absolutely impossible to predict any climate change."(78) It was not pleasant, Budyko later recalled, to present unconventional ideas and provoke negative feelings, but the risk to the planet seemed so grave that it was important to provoke scientists to study the question and find whether the ideas were valid.(79)
    Budyko was not alone in his concerns. They were taken up in an influential report (the "SMIC report") as the consensus of a major scientific meeting held in Stockholm that same year, 1971. The experts concluded that there was a possibility that a mere 2% increase or decrease of solar radiation, helped by albedo feedback, could leave the planet either totally ice-free or totally frozen.(80*) Budyko, Sellers, and others pressed ahead, finding that under a variety of simple assumptions, any model that gave a good representation of the Earth's present climate looked unstable and could just as easily produce a radically different climate.(81*) In 1972, Budyko calculated that a mere few tenths of a percent increase in solar radiation input could melt the ice caps. More important still, changing the level of greenhouse gases in the atmosphere would have an effect similar to changing the Sun's radiation. His model indicated that a 50% increase in CO2 would melt all the polar ice, whereas reduction of the gas by half "can lead to a complete glaciation of the Earth." Budyko went on to note that any changes in CO2 caused by natural geological processes had been overtaken by human activity. At some time "comparatively soon (probably not later than a hundred years)... a substantial rise in air temperature will take place." He offered a crude estimate (which would turn out to be not far off) that by 2020 global temperature would rise 1°C and the Arctic Ocean's summer ice would be reduced by half.(82)

    Simple Models of Climate
    https://history.aip.org/climate/simple.htm#M_62_
    TUHO
    TUHO --- ---
    TADEAS: Primo k degrowth takhle z hlavy literaturu nemam, ale casem treba dohledam .) Nicmene moje chapani je takovy, ze konzervatismus se hodnotove vztahuje spis k (autoritarskymu) statu quo a homeostazy, to jeho soucasny propojeni s ekonomickym liberalismem je imho spis plod ucelovyho spojenectvi na pravici, ktery vzniklo v obave pred vzedmutim radikalismu 60let. Liberalismus je totiz naopak pokrokarskej projekt, kterej stavi na etosu osvicenstvi a budovani novy racionalni spolecnosti (a zbaveni se staryho radu). Takze, to co tekda vidime na ty liberalne-konzervativni strane je dost kockopes, kterej je ovsem pro obe strany vyhodnej.

    Nicmene lehce k tematu je knizka o vlivu konzervatismu (a taky rasistu a eugeniku) na ustanoveni ochrany prirody:

    Beloved Beasts — Michelle Nijhuis
    https://michellenijhuis.com/beloved-beasts
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO: rozved pruniky konzervatismu s degrowth, posli cteni :)
    TUHO
    TUHO --- ---
    LINKOS: To ja teda taky ne, ale tak popravde degrowth ma s konzervatismem vetsi pruniky nez to modernisticky vzyvani pokroku "vsechno vyresi inovace" velke casti pravice...
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Uz jsem parkrat narazil na predpoved ze peak celosvetoveho HDP nastane v 40. letech
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    TUHO: to jsme si nerozuměli - nezamýšlené důsledky jsem myslel jako povzdech nad tím, jak je planetární klima mimořádně provázané a komplexní jev a nějaké pokusy o "geoinženýring" mohou právě k těm nezamýšleným důsledkům. Protože i když "ty výpočty" provede nějaká AI pořád je ta míra komplexity natolik obrovská, že nelze simulovat všechny scénáře a dosadit do algoritmů a vzroců všechny proměné

    Ad aerosoly - jasně, ty efekty jsou známé. To překvapení je v tom, že tvůrci legislativy "od 1. ledna 2020 už nesměla být v lodní dopravě používána paliva s obsahem síry 3,5 %" možná netušili, jak rychlý, bezprostřední a podstatný vliv to bude mít na teplotu oceánů. Pokud to tak bylo plánované :) tak mě oprav, nejsem v tomto expert, mám pedagogické a sociologické vzdělání
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam