• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    TUHO
    TUHO --- ---
    Rapidly increasing likelihood of exceeding 50 °C in parts of the Mediterranean and the Middle East due to human influence | npj Climate and Atmospheric Science
    https://www.nature.com/articles/s41612-023-00377-4
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Extinct Offshore Volcano Could Store Up to 8.6 Gigatons of Carbon Dioxide
    https://scitechdaily.com/extinct-offshore-volcano-could-store-up-to-8-6-gigatons-of-carbon-dioxide/

    A new study published in the scientific journal Geology concludes that an extinct volcano off the shore of Portugal could store as much as 1.2-8.6 gigatons of carbon dioxide, the equivalent of ~24-125 years of the country’s industrial emissions. For context, in 2022 a total of 42.6 megatons (0.0426 gigatons) of carbon dioxide was removed from the atmosphere by international carbon capture and storage efforts, according to the Global CCS Institute. The new study suggests that carbon capture and storage in offshore underwater volcanoes could be a promising new direction for removal and storage of much larger volumes of the greenhouse gas from the atmosphere.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    TRUMP nebo DeSANTIS; Losna nebo Mažňák

    DeSantis dismisses climate change, calling it ‘politicisation of weather’ | The Independent
    https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/desantis-climate-change-fox-news-b2346211.html
    TUHO
    TUHO --- ---
    https://twitter.com/KateRaworth/status/1662003923933184000
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    J Bělíček
    https://www.facebook.com/100006467252330/posts/4204609479764586/

    Tohle vznikalo velmi dlouho, ale výsledek je fantastický! Nakladatelství Alarm ve spolupráci s Utopia Libri vydává knížku Vojtěch Pecka Továrna na lži. Výroba klimatických dezinformací. Skvělá analýza českého kontextu, vynikající grafická úprava Petra Bosáka, editace by Martin Vrba a hlavně téma, které dodnes drtí naší debatu o klimatické krizi Není co řešit, utíkejte na náš eshop a zásobujte celý blok! Křest v úterý v prostor39

    Továrna na lži - Alarm e-shop
    https://eshop.denikalarm.cz/tovarna-na-lzi/
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Priroda nebude

    První hlasování o průlomové evropské legislativě na obnovu přírody skončila úplným odmítnutím - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prvni-hlasovani-o-prulomove-evropske-legislative-na-obnovu-prirody-skoncila-uplnym-odmitnutim
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    TADEAS: nemaj to zaridit kravy sequesterovanim do pudy?
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    JIMIQ: v atmosfere nezacne klesat kvuli oceanum imo
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    TUHO: exponenciala se teprv rozjizdi :) 2028 uz by meli globalni emise klesnout z maxima roku 2027 (teda rocni prirustek) a kdyz to dobre pujde tak 2050 uz zacne klesat i absolutni mnozstvi v atmosfere

    Na 2C to nejspis stacit nebude, ale 2,5 uz by mohlo (coz chapu jsou taky sileny skody)
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO: Always look on the bright sid of life... Aneb utikame RCP8.5 z lopaty.
    TUHO
    TUHO --- ---
    If you step back in time to 2014, global CO2 emission told a pretty frightening story. Emissions had rapidly increased at a rate of 3% per year in the 2000s, and there was not much sign yet of a slowdown in the early 2010s. Global emissions appeared to be following the worst case (RCP8.5) scenario.
    But over the last decade things have started to change.
    Global CO2 emissions (both fossil and land use) have been relatively flat during the 13 years after 2010, and are now closer to the middle-of-the-road RCP4.5 scenario than the high-end RCP8.5 one1. This is even more clear if we look at fossil CO2, which is the most important factor in long-term growth (as its responsible for 90%+ of future emissions in high-end scenarios).

    Emissions are no longer following the worst case scenario
    https://theclimatebrink.substack.com/p/emissions-are-no-longer-following

    L4MA
    L4MA --- ---
    SHEFIK: konecne si to obycejnej clovek muze poradne predstavit. :D
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    Kolega co ma hajenku na vysocine kedysi kvoli lesom ani nevedel kde je, teraz ako mu to tam oholil kurovec tak zrazu vidi vsetky tie okolite vesnice.
    TUHO
    TUHO --- ---
    Jakub Hruška
    V poslední době se rozšířila i v odborném tisku taková "nadějná hypotéza", že planetu před zvyšováním koncentrací CO2 v atmosféře zachrání mohutné vysazování lesů. Lesy budou údajně zadržovat ve svých kmenech a také v opadu v půdě tolik CO2, že si tím lidstvo "koupí čas", aby mezitím vyřešilo problém jinak. Stromy ve dřevu a třeba i v jehličí a listí ukládají uhlík, který využili při fotosyntéze, udělali si z něj tělo, a získali ho právě z CO2 z ovzduší.
    Tak vám říkám, že v případě lesů v ČR to tak určitě nebude. Ne, že by stromy v ČR neprovozovaly fotosyntézu, ale protože máme z 99% hospodářské lesy. Ty se vyznačují pěstováním dříví kvůli spotřebě, a když lesy vykácíme, ca. 90% ho skončí v produktech, které mají životnost menší než 20 let (palivo, papír, stavební dříví...). Takže ten uhlík co je ve dřevě takto fixován, je opět "vypuštěn", obvykle spálením, zpět do atmosféry. A celý proces začně vysázením sazenic opět nanovo. Dlouhodobě se něco fixuje třeba v nábytku nebo parketách, ovšem je to hrozně málo.
    Hodně CO2 se dá zafixovat i do lesní půdy - v našich přírodních podmínkách je v mýtním lese (který je ve skutečnosti velmi mladý, nějakých 100 let, stromy mohou žít v poklidu třeba 400-500 let) zhruba stejně uhlíku v půdě i v biomase stromů. Jenže aby tam dobře držel, nesmí se dělat holoseče - protože na pasece se vlivem světla, vody a lepšího přístupu vzduchu hodně uhlíkem bohatého organického humusu zoxiduje rychle na CO2...
    A vůbec nejhorší je když se ta půda na pasece ještě rozorá, to se obnaží mnohem víc organiky, a mnohem víc se jí rozloží na CO2. Takhle se hospodaří zejména na písčitých půdách při výsadbách borových monokultur (fotky jsou z Polabí). Ono to má jistou lesnickou logiku - v písku totiž sazenicím nekonkuruje "buřeň" - tedy přízemní vegetace jako jsou trávy a třeba ostružiny - ty mají rády právě tu organickou vrstvu humusu. Z každé paseky tak ještě několik let "létá" spousta CO2 do ovzduší. A když se nová monokultura zase rozroste (jako na fotce), začne CO2 opět fixovat - tedy do další těžby, kdy zase ten fixovaný CO2 do 20 let vypustíme do vzduchu.
    V tomto hospodářském cyklu tedy žádný CO2 dlouhodobě neuložíme. Jen střídáme fáze fixace a vypouštění...
    A správná otázka na závěr: No a jak to udělat, abychom aspoň něco fixovali dlouhodobě? Tak po pořadě:
    1. Nedělat paseky - tedy provozovat přírodě blízké nepasečné hospodaření, kdy si do lesa pro dříví chodíme postupně a kácíme výběrově jen některé stromy - tím hlavně zabráníme tomu úniku CO2 z obnažených půd.
    2. Chránit staré lesy - protože jednak jsou takovou obrovskou konzervou uhlíku, a i staté lesy (tedy u nás ty starší 120 let, biologicky pořád sotva střední věk) pořád dobře rostou a pořád uhlík fixují. A hlavně mají obrovský význam pro mizející biodiverzitu.
    3. Mohli bychom víc zalesňovat dnešní louky a pole - jenže i tak je efekt velmi malý, protože, jak jsme s kolegy vypočetli v nedávné studii, i třeba půl milionu hektarů zcela nových lesů (to je ca. 7% rozlohy ČR) by v roce 2050 fixovalo jen 5% dnešních emisí skleníkových plynů ČR.
    Takže nás lesy fakt nezachrání... Což neznamená, že bychom se k nim stejně měli chovat mnohem lépe!
    Konec přednášky!!!
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    :D

    https://twitter.com/atrupar/status/1661531262077616131?s=20
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    DZODZO: a bez toho by to v chudych statech vypadalo vyrazne lepe? A kdo jsou ty bohate staty? Pocitas mezi ne Cinu a Indii? A kdyz omezis spotrebu v zapadnim svete nebo se bavme treba jen o Evrope, myslis, ze chude staty zavrou kram a prestanou delat co delaji nebo presmeruji odbyt jinam? Jsem presvedcen o tom, ze Cina zamiri na vnitrni trh a zbytek rozvojoveho sveta se taky jen tak nezbavi prijmu. Zchudnutim Evropy svet opravdu nespasis ..
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    NYRLEM: bohate staty zvladaji ekologii podstane lepe nez chude? myslis tym ako bohate staty tie neekologicke veci outsourcuju do tych chudobnych statov? alebo ako maju bohate staty nasobne vacsiu spotrebu energii na hlavu?

    GDP per capita vs. energy use - Our World in Data
    https://ourworldindata.org/grapher/energy-use-per-capita-vs-gdp-per-capita
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    OMNIHASH: myslim, ze vliv cloveka se precenuje, v tom objemu je videt, jak je clovek vuci planete vlastne maly. A pokud jde o tu druhou vec, dobrovolnou chudobu, tak tady je myslim zcela jasne, ze bohate staty zvladaji ekologii podstatne lepe nez chude. To neni o materialismu, ale o moznostech.
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    NYRLEM: on taky není problem objem lidí, ale to že každej z nich potřebuje ke svý spokojenosti o řád větší objem paliva, aby to dostatečně blikalo, a o dva věcí, aby mělo co blikat... já teda nejsem uplně zastánce tohodle směru jako jediný možný spásy, ale že sme jako druh pokročili dost daleko na to, abysme o tom aspoň otevřeli diskuzi a nastavili nějaký mantinely, aby se nám to tu jednoho krásnýho dne nesesypalo jak domeček z karet jsem celkem přesvědčenej.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam