• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK: imho: spotreba penez vyjadruje plus minus to jak je zivot jednotlivce energeticko-materialove narocny. a zaroven: dostupnost investicnich prostredku (co nejde na uspokojovani bezne spotreby) je vyjadrenim pozice v te civiliacni hierarchii - o jak moc energeticko-materialovych zdrojich dany clovek rozhoduje, a to pak souvisi s tou ne/zodpovednosti teto cinnosti. ... i v pripade, ze nejde o soukromou osobu, ale napr. nejakou verejnou nebo autokratickou funkci, nakonec nekdo v danou chvili rozhoduje o alokaci velkeho mnozstvi zdroju. a toto je tak brutalne asymetricke, ze prakticky relevantnich je v tomhle ohledu mozna max par milionu lidi z tech 8 miliard.

    kdyz budes ty delat to nejlepsi a tykac bude delat to nejlepsi, bude to mit nejspis jiny dosah a bude to i jinak zamerene.
    :)
    TUHO
    TUHO --- ---
    https://twitter.com/michalberg/status/1663637741458841600?s=46
    TUHO
    TUHO --- ---
    Podle me jsem tuhle prednasku sem daval, ale hazim znova. Protoze si ji tedka znova projizdim a Paul N. Edwards je totalni kral. Jednak je to naprosto pristupny pro vsechny, jednak je tam tuna zajimavejch informaci v kontextu a taky je tam tech veci tolik, ze si to s radosti za dva roky pustite znova (jako ja prave ted)

    Paul Edwards, "Time, Risk, and Climate Knowledge: An Infrastructure Perspective"
    https://www.youtube.com/watch?v=8ff0i3YUgeo
    MAZA
    MAZA --- ---
    SHEFIK: Už 8 miliard.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: jak presne vypada algoritmus pro vypocet privilegii ve financne politickym systemu?

    Ind co zije ve slumu a vylejva olej do reky je bez ekologicky zodpovednosti, protoze ....?

    Druhy clovek ze slumu, v indii vyhral lotynku. Je ze dne na den vuci klimatu zodpovednejsi? Co by mel od zitra delat a jak se to dozvi?

    Principialne s tebou souhlasim, filozofovat o tom muzem, ale aplikovatelnost v realnem svete, tak aby to melo nejakej tangible output vuci klimatu mi prijde dost nestastna. A myslim, ze bysme se meli vic soustredit na scenare, ktere vedou k akci, ne na ty, ktere jsou ideologicke.

    Je nas 7 miliard, kdyz kazdej prida ruku k dilu, pujde to - vuci nejakemu scenari, ten si tam ale nemuze kazdy dosadit sam, ten vypadne z toho, jak moc bude signifikantni a rychle nase konani.

    V tech 7 miliardach ani nemusi vsichni delat to nejlepsi, abysme doaahli rozumnejch vysledku, jen rikam, ze cim vic lidi bude s timhle nastaveni, tim to pujde rychleji a tim nase spolecne akce budou mit vetsi dopad. Tzn. tim vice se priblizime k nejakemu best case scenari.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK: v rovine jednotlivce: kapacita neco resit, jednat na vyssi urovni je zespodu limitovana dostupnosti zdroju, minimalnim zivotnim komfortem, bezpecim, atp. jak toto narusta, kapacita pro nejake vyssi formy jednani se navysuje, a typicky spolu s tim se navysuje i pozice v civilizaci, tzn. jednak ona dostupnost zdroju, ale take moznost o nich rozhodovat, coz v civilizaci znamena budovat, coz v jadru znamena investovat (rozhodovat o alokaci energeticko-materialovych zdroju). (a mluvim ted pouze o tomhle aspektu, tj. vynechavam peci o druhe, management ekosystemu, atp.).

    v praxi se to urcuje tak, ze si seradis jednotlivce podle jejich privilegii ve financne-politickym systemu, skrze nejz dochazi k alokaci energeticko-materialovejch zdroju a podle toho rozpocitas zodpovednost :)

    "zodpovednost neni na me" a "delam to nejlepsi" radim do stejne kategorie psychologickych berlicek. pokud slouzi k aktivaci jednotlivce, aby vyuzil sve zdroje nejakym zpusobem, fajn. jakym zpusobem je vyuzije a jaky to ma impakt, jake ma moznosti to vyhodnotit, je daleko slozitejsi. s cim vice zdroji takovy clovek disponuje (= rozhoduje), tim vice ma moci a tim vice zopdovednosti, jak rika spiderman .) ... pokud tuhle pozici prijima, fajn, je to nejaky vysoce vedomy akter. pokud ji neprijima, mrha tim energeticko materialovym potencialem, kterym vladne. ... ale to stale nic nerika o incentivach, "alignmentu" tohohle aktera. jestli je ten alignment planetarni nebo jaky.

    nepripisovat lidem, at uz v oslabenych nebo velmi silnych pozicich tu jejich moc a zodpovednost mi prijde, ze nevede dobrym smerem.

    ...

    kazdopadne ta situace je v pokrocilem stadiu, neprecenoval bych nasi kolektivni agency, tj. potencial toho, co znamena, ze vsichni delaji "to nejlepsi"
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    SHEFIK: cimz chci rict ze to neni jen psychologicka berlicka jak naznacujes, ale dost pravdepodobne i nejlepsi pristup k reseni komplexnich problemu
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: zni to hezky jak to rikas, skoro by se mi i chtelo souhlasit, ale:

    - Opravdu ma nekdo vyssi zodpovednost za planetu nez nekdo jiny? Jak se to v praxi urcuje a aplikuje v dlouhodobem horizontu?

    - je ta zodpovednost ciste na jednotlivci? Je jednotlivec ten kdo klima takhle zmrvil, nebo jsme se tam dostali spolecne nejakymi tichymi akceptacemi jako tradeoff za jine, blizsi, zivot ohrozujici problemy?

    - co vic muzes delat nez dle sveho hodnoceni nejlepsi, co je ve tve sfere vlivu?

    Za me je tohle nejaky kolektivne zpusobeny problem, ktery je treba kolektivne i resit. A stejne jak na projektu, je potreba nejdriv zajistit governance, resources a pak ti vyjde nejaka timeline a impact. Lidi se muzou mezitim chovat destruktivne, pripichovat na kuly a bourat dalnice, ale tim tak akorat protahujou timelinu. Za to, kdyz k problemu budou pristupovat konstruktivne, skrze nejaky konsenzualni reseni, muzem se priblizit k best case scenario a mitigovat maximum rizik...
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK: no v te nejvyssi vrstve mas jakoby systemicky nejvyssi zodpovednost, vliv, ale taky jsi z hlediska osobniho komfortu nejvic oddeleny, to jsem chtel rict :) ... delat "to nejlepsi" je psychologicky komfort poskytujici strategie, pricemz analyticky je ta situace pravdepodobne vysoce rozporuplna a tento typ hodnoceni nevim jestli v ni dava smysl. smysl dava ptat se na realitu toho jednani s ohledem na system planety
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    INK_FLO: all that is left is you stuck on the same planet
    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    PER2
    PER2 --- ---
    SHEFIK: s mensim poctem aut budes mit vic letadel, ktery budou moc behem letu sypat nejakej dimming crap do atmosfery a jeste budes na puvonich mistech dalnic past kravy, win win

    jeste bych k tem letadlum poridil vic lodi a zakazal jim snizovat emise

    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: delat neco muzes v jakykoliv vrstve, nekdy je to snazsi, nekdy tezsi. Ale chapu kam miris. Ne kazdej ma stejnou vychozi pozici, nebo stejny vyhlidky.

    Jenze to je obecne problem zivota jako takoveho, klima tak maximalne nektere problemy umocni, ale nemuze za to, ze zivot neni fer, nebo ze se nekomu nechce tu vychozi pozici menit.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK: to jo, ale jde o ten rámec. když jsi v nejbohatší vrstvě, máš největší šanci být v pohodě i když systém je v nepohodě, protože tě civilizační infrastruktura izoluje v pohodlí, které na druhé straně generuje velkou nestabilitu. wicked problem

    ale tak psychologicky je to samozřejmě funkční strategie. ekosystémově, planetárně? tam už to chce jiná vodítka. a ty vodítka vedou do psychologácky příliš diskomfortních oblastí
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    INK_FLO: jakožto cynika tě to naopak perverzně uspokojuje? :))
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    FACEO: jak ti demontovani dalnice zachrání klima?
    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    SHEFIK: já řekl, že mě to znepokojuje? :-)...u pána, který se v krizi zachoval tak, že začal vyhrožovat, že kvůli windfall tax přehlásí své firmy mimo ČR, nepochybuju o významu frází typu "nejrozumnějším a nejzodpovědnějším způsobem"
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Climate change could trigger gigantic deadly tsunamis from Antarctica, new study warns | Space
    https://www.space.com/climate-change-could-trigger-gigantic-deadly-tsunamis-from-antarctica
    FACEO
    FACEO --- ---
    SHEFIK: tak v nemecku celkem leggit argument

    Systém dálnic v Německu (německy Autobahn) patří k nejhustším dálničním sítím na světě a je svými 12 044 km délky (2007) čtvrtým nejdelším dálničním národním systémem – po Interstate Highway System v USA (77 017 km); National Trunk Highway System v Číně (45 400 km) a dálničním systémem ve Francii (12 956 km).
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: imho nejlepsi strategie vzdycky byla delat to nejlepsi v ramci svych moznosti a sve sfery vlivu.

    Kdyz si ale pak k tomu vezmu napriklad plan demontovani dalnic... hm

    ... jestli tohle pak naopak v aktualnim celospolecenskym konsenzu nepodkopava tu propagaci zameru a zdravy rozum vyzyvatelu.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam