Vláda ustupuje agrochemické lobby a selhává v transformaci zemědělstvíhttps://denikreferendum.cz/clanek/35800-vlada-ustupuje-agrochemicke-lobby-a-selhava-v-transformaci-zemedelstviVláda slíbila proměnu českého zemědělství. Výsledky jsou tristní. Lidovci řízený resort nedokázal zavést podporu precizního zemědělství, na zemědělce uvalil enormní byrokracii a v rozporu s vlastními sliby brání evropské redukci pesticidů.
V roce 2017 evropští ministři zemědělství včetně lidoveckého Mariana Jurečky rozhodli prodloužit používání sporného glyfosátu o pět let, loni došlo k dočasnému prodloužení o další rok a nyní se vede boj o další desetileté prodloužení soužití s touto chemickou látkou. Tento boj je také konfliktem o to, zdali se evropské zemědělství vydá cestou udržitelných postupů s důrazem na kvalitu a spotřebitele, nebo bude dále lpět na zastaralém výrobně orientovaném průmyslovém modelu s negativními dopady na veřejné zdraví a krajinu.
(...) Norma má přitom zpřísnit i standardy na plodiny dovážené do Evropské unie z jiných zemí a zajistit, aby se nevyhovující zboží na trh vůbec nedostávalo, čímž by chránila jak evropské spotřebitele, tak produkční zemědělce. Pokud se tedy česká vládní rebelie zdaří, bude poslední významnou redukcí pesticidů zákaz předchozího vládního kabinetu z roku 2018 umrtvovat herbicidy dozrávající plodiny — od té doby spotřeba zemědělské chemie stagnuje. Je tedy s podivem, že vláda vedená agrochemickým oligarchou redukovala spotřebu pesticidů víc než stávající Fialův kabinet.
(...) Výsledek? Drobní a ekologičtí farmáři jsou na tom dnes hůře než před několika lety, běžní lidé denně řeší, jak sehnat nezávadné potraviny za jakž takž slušnou cenu, zatímco zisky oligopolních potravinářů, agrobaronů i chemiček raketově rostou. Chceme-li skutečnou změnu, musíme usilovat především o potraviny zdravé, vypěstované s ohledem na přírodu a klima a za dobrou cenu. Musíme usilovat o zlepšení kvality stravování ve školách, školkách a závodních kantýnách. Musíme podporovat skutečnou péči o půdu, kvalitu potravin a lidské zdraví. Je třeba pomoci zemědělcům zbavit je závislosti na lobbistech a dotacích, náladách globálních komoditních trhů s obilím a zemědělskou chemií, a podpořit faremní zpracování a distribuci jejich produktů přímo k zákazníkům