• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    ZAHRADKAR: lidem se to musí vysvětlovat na těch kuřatech. Já jsem snědl celé kuře ty máš hlad, v průměru jsme ale každý snědli půl kuřete.

    Víme že v průměru bude extrémů přibývat, ale někde bude víceméně průměr, někde může být i "normálněji" a někde bude extrémně jinak.

    nedá se říct, do které kategorie spadne střední evropa.
    momentálně je tepleji, ale není sucho, takže lidi mají pocit že jde vlastně o pozitivní záležitost. Protože zrovna máme štěstí. Většina zpráv ovšem vyznívá jako: Určitě bude sucho a vedro......jenže ono být nemusí, můžou to schytat jinde. Pak se ovšem lidi z těch částí co postižené přestanou reagovat na nebezpečí protože když byli varováni minule tak to nevyšlo.

    Jako když v roce 2019 Miroslav Trnka varoval že nás čekají dva možné scénáře, buď pokračující extrémní sucho nebo extrémní povodně. cituji
    :Trnka, podle něhož by česká krajina potřebovala spoustu dnů jemného vytrvalého deště s malou intenzitou. „Aby krajina vodu vstřebávala........... Ale to je v našem klimatickém pásmu nemyslitelné.“ Spíš naopak, jestli Česku něco hrozí, tak to jsou spíš extrémní srážky.

    jenže ono se stalo přesně to, byla spousta dní jemného deště a situace se srovnala.

    Pak nemají být lidi odmítavý k předpovědím.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    SCHWEPZ: (...) Šéf resortu průmyslu Síkela mu přitakával. Počítá s tím, že v Evropě může vzniknout až 45 nových jaderných zdrojů za 100 miliard eur.

    Cílem summitu je vyzdvihnout význam jaderné energetiky, která v posledních letech zažívá v řadě zemí „renesanci“. Minimálně o tom tak mluví belgičtí organizátoři. Jádro z pohledu projaderných zemí hraje zásadní roli při řešení globálních výzev ochrany klimatu nebo zajištění energetické nezávislosti.

    Kromě unijních zemí se účastní také zástupci Spojených států, Číny, Kanady nebo Japonska. V součtu do Bruselu přijelo bezmála 40 zemí.

    Jádro jako Lord Voldemort? Lídři jednali na prvním summitu | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/jadro-byvalo-jako-lord-voldemort-se-zmenilo-lidri-jednali-na-jadernem-summitu-o_2403211342_aur

    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    PAN_SPRCHA: jj, máš pravdu, že to nejle přisoudit ke kdejakému lokálnímu extrému - ale z modelů víme, že v průměru těch extrémů bude přibývat, takže je dost pravděpodobné, že se podívame na dno vícero takovýchto nádrží, možná, že i u nás ... a pak na druhý rok nás spláchne povodeň ...
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    ZAHRADKAR: Loni tuhle dobou byla severní Itálie jeden velký červený flek a dneska už jsou tam jen ostrovy hnědé. Lokální sucha se můžou rychle měnit, na ty má větší vliv klimatické cykly než klimatická změna.

    přijde mi že snaha spojit každé lokální sucho s klimatickou změnou je trochu medvědí služba, lokální sucho bylo, je a bude bez ohledu na klimatické změny, což samozřejmě popírači rádi použijí.

    fakt je ten že je situace sucha v evropě momentálně ne zase tak krizová jak byla pár let zpátky, celková plocha je menší i třeba než v roce 1996

    002
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    PALEONTOLOG: jj, za 20 let budou možná vesničani z okolí Švihovovské nádrže říkat to samé o pražácích, nebo ti z okolí Vírské přehrady o brňácích ... "Proč bychom měli všechnu vodu posílat do P/B, když nemáme ani pro naše krávy a prasata?" ... bude to zajímavé:)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    ZAHRADKAR: haha

    Za nedostatkem vody v oblasti podle nich stojí i fakt, že většina obsahu tamních řek míří potrubím do Barcelony. „Nejde jen o to, že neprší, ale že všechnu vodu pro sebe bere Barcelona, a nikdo s tím nic nedělá. To nás štve,“ vysvětlují Grassotovi.
    TUHO
    TUHO --- ---
    Psychological Roots of the Climate Crisis tells the story of a fundamental fight between a caring and an unca
    ring imagination. It helps us to recognise the uncaring imagination in politics, in culture - for example in the writings of Ayn Rand - and also in ourselves.

    Sally Weintrobe argues that achieving the shift to greater care requires us to stop colluding with Exceptionalism, the rigid psychological mindset largely responsible for the climate crisis. People in this mindset believe that they are entitled to have the lion's share and that they can 'rearrange' reality with magical omnipotent thinking whenever reality limits these felt entitlements.

    While this book's subject is grim, its tone is reflective, ironic, light and at times humorous. It is free of jargon, and full of examples from history, culture, literature, poetry, everyday life and the author's experience as a psychoanalyst, and a professional life that has been dedicated to helping people to face difficult truths.

    Psychological Roots of the Climate Crisis: Neoliberal Exceptionalism and the Culture of Uncare: Psychoanalytic Horizons Sally Weintrobe Bloomsbury Academic
    https://www.bloomsbury.com/us/psychological-roots-of-the-climate-crisis-9781501372872/
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    Z kategorie not so distant disthopian future

    Suchou nohou po dně přehrady. Reportáž z místa, kde je krize vidět nejvíc - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-suchou-nohou-po-dne-prehrady-reportaz-z-mista-kde-je-krize-videt-nejvic-248007
    TUHO
    TUHO --- ---
    The question resurfaced in the 1970s, when scientists reached consensus that fossil-fuel emissions were putting Earth at risk of dangerous warming. At that time, historians answered that any climatic influence would be undetectable. They gathered at conferences, published three collections of papers in 1980 alone, and studiously avoided any tinge of determinism. Their most senior member, French historian Emmanuel Le Roy Ladurie, was famous for his studies of everyday life among early modern peasants. In the 1960s, Ladurie showed scientists how to use historical documents such as harvest records to track climatic variations. Yet Ladurie saw no point in trying to follow the causal chain any further; it seemed to him improbable if not impossible that historians would ever detect long-term societal consequences of climatic variations. Most other historians followed Ladurie’s lead, assuming that the modernization of agriculture and the globalization of trade had insulated humans from the vagaries of climate.

    Then, about 20 years ago, several historians noticed that the spatial resolution of climate models had increased approximately fourfold, which meant that it was now possible to detect correlations between specific historical events and dips and rises in regional temperatures and precipitation. Carefully comparing historical documents to model output, a couple of them ventured to make bold claims, with the boldest one coming in a weighty book by military historian Geoffrey Parker. He argued that unusually cold weather and poor harvests exacerbated—but did “not cause,” he was careful to add—the spate of wars and revolutions in Europe and other parts of the world in the 17th century. States were able to cope, he argued, according to their ability to manage their populations and centralize governance. Parker’s message was clear: climate change could lead to the total breakdown of social order.

    What’s Next for Histories of Climate Change | Los Angeles Review of Books
    https://lareviewofbooks.org/article/whats-next-for-histories-of-climate-change/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    2024 Ruminating on soil carbon: Applying current understanding to inform grazing management
    https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/gcb.17223

    Among options for atmospheric CO2 removal, sequestering soil organic carbon (SOC) via improved grazing management is a rare opportunity because it is scalable across millions of globally grazed acres, low cost, and has high technical potential. Decades of scientific research on grazing and SOC has failed to form a cohesive understanding of how grazing management affects SOC stocks and their distribution between particulate (POM) and mineral-associated organic matter (MAOM)—characterized by different formation and stabilization pathways—across different climatic contexts. As we increasingly look to grazing management for SOC sequestration on grazinglands to bolster our climate change mitigation efforts, we need a clear and collective understanding of grazing management's impact on pathways of SOC change to inform on-the-ground management decisions. We set out to review the effects of grazing management on SOC through a unified plant ecophysiology and soil biogeochemistry conceptual framework, where elements such as productivity, input quality, soil mineral capacity, and climate variables such as aridity co-govern SOC accumulation and distribution into POM and MAOM. To maximize applicability to grazingland managers, we discuss how common management levers that drive overall grazing pattern, including timing, intensity, duration, and frequency can be used to optimize mechanistic pathways of SOC sequestration. We discuss important research needs and measurement challenges, and highlight how our conceptual framework can inform more robust research with greater applicability for maximizing the use of grazing management to sequester SOC.
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    PER2: Wow :) kam se na ně hrabem, co? Jako snažíme se, ale tohle jsou skuteční mistři :)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    NAVON_DU_SANDAU: presne tak, proste neni duvod se zabejvat ulhanym bigotnim kriplem. a pak- tebe argumenty stejne nezajimaji, vybiras si jen protestni hlasy
    PER2
    PER2 --- ---
    to je sila:
    Honest Government Ad | Tasmanian Election 🥔 (Govt Approved Version)
    https://youtu.be/K64JNg4Nwqk
    NAVON_DU_SANDAU
    NAVON_DU_SANDAU --- ---
    TUHO:
    PALEONTOLOG: OK, takže jen typický osobní útoky a poukaz na to že tyto kacířské bludy jsou kacířské, a proto s nimi netřeba polemizovat?
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    I was so interested by what was going on in Dimbamgombe (Africa Centre for Holistic Management) in Zimbabwe at the end of 2023 before the rain on this place, so I kept this @Sarah Savory's photo in mind and this idea that it gives so much hope to see the water cycle going on after 7 months of dry.

    FB-IMG-1710963436254
    TUHO
    TUHO --- ---
    A Genealogy of Doomers: World Models in the 1970s by Chiara Di Leone
    Hosted by Suhail Malik

    This talk explores the emergence of climate modelling in the early 1970s, bringing to light a neglected chapter—the Latin American World Model (LAWM). The narrative unfolds against the backdrop of the much more popular Club of Rome’s World3 model, revealing a nuanced tale of scientific divergence imbued with political and ethical dimensions.

    The talk aims to address enduring characteristics and pivotal historical moments where alternate mathematical and political models of the planet could have emerged. It also seeks to uncover why certain dystopian visions embedded in specific world models gained traction, while the scarcity of guiding beacons in global simulations persists. Furthermore, the talk delves into the role of forecasting world models and the mathematical gestures that reside within them as an alternative to traditional narrative forms.

    By dissecting the narratives that surrounded the Club of Rome's Limits to Growth report, and contrasting them with the LAWM, this talk sheds light on the sticky nature of doomsday scenarios in public discourse.

    16 Oct 23- PG Talk 1.2: A Genealogy of Doomers: World Models in the 1970s by Chiara Di Leone
    https://www.youtube.com/watch?v=AmP4aOwJGcw
    TUHO
    TUHO --- ---
    Zajimavej kratkej paper o historii klimatickyho vyzkumu v Cine #China #Cina

    Another scientist who shared this view of China’s
    climate as being related to global long-term cycles and
    a recent warming trend was Tu Changwang (1906–1962).
    Tu, at the request of Zhu Kezhen, returned to China from
    studying in the UK in the 1930s and became a leading
    figure in Chinese meteorological research. In a particularly
    noteworthy article in the People’s Daily in January 1961
    entitled “On the issue of climate change in the twentieth
    century” (关于二十世纪气候变暖的问题), Tu underscored
    the fact that international meteorologists had calculated
    that the annual average temperature of the earth rose
    by 0.33 degrees between 1910 and 1940. He subsequently
    issued an early warning to the leadership about the risk
    of potential negative effects of continued climate change.7
    In many respects, Tu Changwang became one of the most
    influential scientists in the field through his mentoring of
    a group of meteorologists and atmospheric physicists that
    became a core of the climate science community in China
    in the late twentieth century.8

    https://www.mpiwg-berlin.mpg.de/sites/default/files/2023-03/OP09_ErikBaark.pdf
    TUHO
    TUHO --- ---
    DESMOND: Sadlovu praci neznam, muzes to vic rozvest? Ten rozhovor procetl a vono to zas tak hrozny mi to neprijde, s radou veci se s nim dokonce shodnu (duraz na propleteni lidi a prirody) .]] Nakonec trochu oblibenyho "nic nevime, muze to skoncit dobou ledovou", tak oblibeny mezi biology a taky je tam videt ten generacni problem (a imho pochopitelny) takovy hutny politicky apatie. Me prijde, ze tahle generace je proste odchovana naprostou neduverou v politicky reseni a organizaci a nejak si z toho hleda cestu ven...
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    DESMOND: kdo už to má za pár lehko mu jest ,)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam