SHEFIK: Díky za odpověď.
2) to je opět neúplné rozebrání toho co jsem popsal, nicméně to je asi jedno, musel bych onu knihu přečíst a vzhledem k mému nezájmu nemá smysl ji na můj již dost dlouhý seznam "to-read" přidávat, nepřijde mi, že by mi těch 300 stran bylo přinosných.
K bodu 3; jako celek a shrnutí lidského chování, zaujatosti, energii, ekonomii, ekologii,.. to považuji za dost dobrou publikaci. Autor také vede podcast (viz na mém profilu) kde konrkétní témata (a další) rozebírá se samotnými vědci, autory, atd.
Přijde mi, že tvá kritika vychází z neporozumění/neznalosti této perspektivy, možná je to však i chyba autora, já se ke knize dostal již po tom co jsem se s
thermoeconomics (také nazývané biophysical economics) seznámil.
Tím mám namysli brát potaz (mimo jiné)
termodynamické zákony, protože poté se "obnovitelné" (zavádějicí název - znovupostavitelné) zdroje, nebo recyklace ukáží v jiném světle (tím neříkám, že jsem proti znovupostavitelným zdrojům, nebo recycklaci). Nemluvíme pouze o "carbon footprint", ale také o "
material footprint". Nevím jaká je momentální statistika, ale ta co si pamatuji je, že se globální dluh každých 8-9 let zdvonjásobuje (opět exponenciální funkce), k tomu vezmi v potaz úvěr (
Compound interest).
Tím podepisujeme naši budoucnost a generace (pakliže se něco nezmění) k další spotřebe fosilních paliv a tězbě surovin. Další kritkou je to, jak jsou momentálně fosilní paliva a nerostné suroviny naceněny, jak už jsem zmínil, a také jak nejsou negativní externality téměř brány v potaz.
Případně jak, nebo spíše měli bychom, nacenit biosféru, dáme nějakou cenovku na Slona afrického, Medvěda ledního? (
More than 44,000 species are threatened with extinction (That is still 28% of all assessed species.))
Nicméně, než abych tu parafrázoval (a také přiznám, že ekonomie je sice něco zajímavého, ale netrávím nad tím tolik času, abych tu psal detailní výklad), tak poskytnu pár zdrojů, citací, konceptů:
__
Money creation in the modern economy (Bank of England)This article explains how the majority of money in the modern economy is created by commercial banks making loans. Money creation in practice differs from some popular misconceptions — banks do not act simply as intermediaries, lending out deposits that savers place with them, and nor do they ‘multiply up’ central bank money to create new loans and deposits.
__
How Is Money Created?This chapter describes how money is created. Many people mistakenly believe that money can only be created by governments or central banks. But money today is mostly – but not exclusively – created by commercial banks.
__
How the Federal Reserve makes moneyThe Federal Reserve has vowed to provide up to US$2.3 trillion in lending to support households, employers, financial markets and state and local governments struggling as a result of the coronavirus and corresponding stay-at-home orders.
__
The Delusion of Infinite Economic GrowthEven “sustainable” technology such as electric vehicles and wind turbines faces physical limits and exacts environmental costs
__
Economists and Scarcity__
None of the world’s top industries would be profitable if they paid for the natural capital they use__
Diminishing returnsThe law of diminishing returns (also known as the law of diminishing marginal productivity) states that in productive processes, increasing a factor of production by one unit, while holding all other production factors constant, will at some point return a lower unit of output per incremental unit of input.
__
The real cost of energy__
Economics for the future – Beyond the superorganismWe lack a cohesive map on how behavior, economy, and the environment interconnect.
Global human society is functioning as an energy dissipating superorganism.
Climate change is but one of many symptoms emergent from this growth dynamic.
The real problem of humanity is the following: we have paleolithic emotions; medieval institutions; and god-like technology.
__
Accelerated Crash Course (Youtube, zkrácená verze)Chris Martenson is a scientist, an economic researcher and a writer who first came to prominence in 2008 with the release of his groundbreaking video series The Crash Course. The series’ purpose was to provide sorely missing context for the tectonic shifts long underway in the world’s economic, energy and environmental systems
__
Biofyzikální/environmentální/ekologičtí ekonomové:William E. Rees
https://www.resilience.org/resilience-author/william-rees/Josh Farley
https://www.uvm.edu/cals/cdae/profiles/josh_farleyHerman Daly
https://en.wikipedia.org/wiki/Herman_DalySteve Keen
https://profstevekeen.substack.com/Kate Raworth
https://www.kateraworth.com/__
SHEFIK: K této zprávě, ano vyložil sis to asi nepřesně, a i následovně byla samotná zpráva zkroucena dalším uživatelem.
Ten exponenciální růst asi už chápeš a to, že je to blbost pakliže se o něj budeme snažit s znovupostavitelnými zdroji. Budu si pamatovat dodávat "ekonomický růst", aby to nemátlo.
První věta o využívání zdrojů, když jsou dostupné je relevantní, hlavně v přebytku se solární energií, k hlubším rozebrání onoho tématu jsem se tam nedostal a zmínil pouze historickou paralelu, v dneším světě by mohlo jít o plánování energeticky náročné produkce a procesů, u nás zejména v letních mesících.
Ano, vše vyžaduje energii, i tak jsme za 50 let kdy se jedná o slušně podepřenou tézi udělali velmi málo a spíše se hledají cesty jak vše posunout na "zítra".
Co se nepodarilo je celoplanetarni kulturni buffer, pac 'vyspely svet' tvori mene nez polovinu lidske populace a i v ramci vyspeleho sveta je dost diskutabilni jake procento lidske populace dokaze takhle komplexni vec pojmout a a adekvatne na ni reagovat.
Já mám problém už s tím termínem "vyspělý", ale chápu, že jsi to též uvedl do apostrofu, naopak právě populace v "nevyspelých" zemích je ta, která následky klimatických změn, nebo znečištění, zněužití pociťuje nejvíce, a mám pocit, že ta znalost a reakce je v některých případech znatelnější než v zemích "vyspělých" - nutno však podotknout, že máš li něco na prahu dveří, ta reakce je nutná, pro nás v Česku je mnoho stále dost abstraktní.
Ještě k tomu vláknu Energie, když už jsi sdílel můj komentář, tak jsem pár příspěvků níže pod ním sdílel pár odkazů, hlavně bych chtěl doporučit zmíněnou literaturu ohledně energie, zdá se, že to je též téma, které tě zajímá :)
[CHOSIE @ Energetika a energie v politické a hospodářské perspektivě]SHEFIK: - na toto navážu až si na to najdu čas, rozhodně zajímavé téma na diskuzi :)