• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    MINER
    MINER --- ---
    CHOSIE: tím řízením jsem myslel cíle pro 2050 a každou dekádu před tím, což mi celkem hmatatelný přijde... A některý aktivity k nim směřující taky.

    Ale souhlas , že jsme neschopní a rozhádaní v jejich realizaci a hodně nám toho chybí...
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    CHOSIE: jde o historickej zaznam trvajici 0,4M let, tam se nam ty vektory promennych secetly do konecny podoby, neni to dogma.
    nicmene to vypada, ze budem obracet oci do tretihor s cim dal vetsim zaujetim. petm, mco, pco, mpwp atp..
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    MINER: Jestli si pamatuji, tak zmíněná kniha mluví o tropických dnech, srážkách, extrémním počasí celkově, dopadu na zemědělství,.. Bez grafů, čistě zmiňuje data.
    Možná bylo lepší řešit ten problém samotný - gramotnost, bohužel pro spoustu lidí jakékoliv vzdělání skončilo v 18/19 letech, případně o pár let později. Jak číst grafy, jak číst akademickou literaturu, jak kriticky myslet,..
    Mně jde teď spíš o experty, kteří tvrdí, že ty modely jsou stejně tak nepřesný, že se podle toho nedá nic řídit.
    No, řídit, to i tak takřka neděláme. Ty neúplnosti v politických hlášeních jako je IPCC jsou a nejspíše budou, nějak nečekám, že by se do toho zapojilo stmívání, omezenost surovin, nebo relativně jednoduché koncepty jako ECS, TCR, ESS, TCRE, CWC,..
    Publikace, které se tímto zabývají jsou, jen se jedná a bude jednat spíše o takové fringe odvětví a jen těžko si dovedu představit, že by to vzhledem k složitosti bylo nějak lehce přeložitelné pro běžného člověka, nebo něco co by mainstream chtěl brát v potaz, protože to kam se v případě více komplexnosti modelace dostáváme nevěští nic hezkého.

    Také hraje roli recenzní řížení, kde 'zaběhnutí' a starší vědci tíhnou ke kozervatismu a pakliže nějaká publikace podkopává jejich životní práci, nedivil bych se, pokud by taková práce nebyla zamítnuta, nebo nemusela být znatelně upravena.

    Publikace J. Hansena - http://www.columbia.edu/~jeh1/

    Equilibrium global warming – a scaling perspective
    Předtisk, rozšiřující publikaci Hansena (2023) a odhad skutečného ESS při zdvojnásobení CO2
    EGUsphere - Equilibrium global warming – a scaling perspective
    https://egusphere.copernicus.org/preprints/2024/egusphere-2024-938/
    For an initial CO2 doubling forcing of 4 W m-2 this yields a total forcing of (4+2)1.25 = 7.5 W m-2. Together with an ECS of 4.8°C, this results in an ESS of (7.5/4)4.8°C = 9°C.

    As demonstrated in the feedback analysis in Section 2.3, the scale factor of 7.5/4 between ESS and ECS is in principle only
    valid for the particular value of ECS under consideration, in this case the recent ‘Hansen value’ of 4.8°C.

    In total, the above analysis leads to a 4°C future warming in the pipeline on top of the 2°C ‘Paris’ setpoint, resulting in an
    Equilibrium global warming of about 6°C. This value sits more or less in between today’s actual warming of 1.2°C and the
    expected 10°C warming for today’s GHGs concentrations in the atmosphere reported in the recent Hansen study

    Ocean acidification in emission-driven temperature stabilization scenarios: the role of TCRE and non-CO2 greenhouse gases
    With these simulations, we demonstrate that uncertainties in surface ocean acidification are an order of magnitude larger than the usually reported inter-model uncertainties from simulations with prescribed atmospheric CO2. Uncertainties in acidification at a given stabilized temperature are dominated by TCRE and the choice of emission reductions of non-CO2 greenhouse gases (GHGs).

    The results suggest that choices between reducing emissions of CO2 versus non-CO2 agents should consider the economic costs and ecosystem damage of ocean acidification.
    https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1748-9326/acaf91/meta
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    ale jestli hansen myslel 8Farenheita, tak by to bylo konzistentní
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    CHOSIE: nevím co hansen píše, ale s předpokladem, že udržíme dnešní level CO2 je srovnatelný období Pliocene Climatic Optimum (4,1-4,5Ma), s 400ppm CO2 a o 3,5C vyšší teplotou. samozřejmě nic moc, ale 8-10 je už PETM, což fakt těžko doženem, to bychom museli dojít až k 1000ppm CO2 a předtím civilizace zkolabuje.


    Carbon dioxide now more than 50% higher than pre-industrial levels | National Oceanic and Atmospheric Administration
    https://www.noaa.gov/news-release/carbon-dioxide-now-more-than-50-higher-than-pre-industrial-levels


    CO2 Science
    http://www.co2science.org/articles/V24/aug/a1.php
    MINER
    MINER --- ---
    Jde o čem koho chceš přesvědčovat.

    Pokud jaký to bude mít dopad na lidi, je lepší vizualizovat nárůst extrémů > tropické dny; a v EU, která se otepluje rychleji.

    O to se snaží např. infoviz – je to sice ještě moc složité, šlo by to jednodušeji a jasněji, ale je to správná cesta, jak dát najevo, že se budou zpocený jak vrata vod chlíva.
    I další viz maj dobrý, ale často moc složitý.

    Mně jde teď spíš o experty, kteří tvrdí, že ty modely jsou stejně tak nepřesný, že se podle toho nedá nic řídit.
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    TUHO: No, on jakkoliv přehledný graf stejně běžnému člověku moc neřekne, protože nemají představu, co globální průměr a oteplení znamená.
    Tam bych se spíše odkázal třeba na Our Final Warning: Six Degrees of Climate Emergency od Marka Lynase, který alespoň nějak nastíní co to oteplení dle nejaktuálnější vědy znamená.

    Pokud vím tak jsme stále nejblíže scénáří RCP 8.5, i když alespoň dle těch dat co máme, jsem došel k závěru, že se od jej čistě spalováním fosilních paliv v nějaké fazi oddálíme, protože jich není tolik dostupných - nejde pouze o fyzické rezervy, ale také o to zda se energeticky, finančně a technologicky vyplatí je extrahovat (viz EROEI / diminishing returns..), též platí pro všechny ostatní suroviny.

    Na druhou stranu IPCC nepočítá s mnoha pozitivními zpětnými vazbami a podceňuje maskovací efekt SO2 a jiných plynů. A samozřejmě také počítá s sekvestrací, která se neděje a nemáme ani žádný důkaz toho, že by šla v takovém rozsahu provést. To je i samotný problém s tzv "net-zero", který ve zkratce znamená "utrácej teď, zaplať zítra", a to je stále vize, ve které nesnižujeme koncetraci, ale pouze ji držíme tam kde je, což pokud vezmeme v potaz publikace, které James Hansen od minulého roku vydal, znamená oteplení o 8-10C v rámci 1000-1500 let.

    Nutno podotknout, že IPCC je spíše publikací politickou, než vědeckou, takže je tam zkrátka tato hrst naděje a udržení status quo "potřeba".

    To mě i přivádí k další kritice, i když se přiznám vycházím pouze z citace
    TUHO:
    The world is facing a poly-crisis of interconnected and complex new and emerging risks, driven by climate change, geopolitical instability, social inequality, digital transformation, and health challenges.

    Zajímavé, že zmíní klima, geopolitiku, společnost, aj., nicméně absolutně ignorují biofyzickou realitu, suroviny na planetě jsou omezeny množstvím, energie (paliva) jsou to co člověka napadne jako první, ale on i písek, nebo vzácné kovy, půda, voda,.. hrají velkou roli, a opět nelze spoléhat jen na dokázané rezevy, ale také myslet na kvalitu a energetickou/finanční návratnost, nebo na negativní externality spojené s těžbou apod.

    Osobně mám za to, že se o tomto nemluví, protože by to znamenalo zpochybnit myšlenku růstu, kterou IPCC/ekonomové/.. stále tlačí kupředu, a nebo je to částečně strach z toho jak by společnost reagovala? Kdo ví..
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    PAN_SPRCHA: Toto mi mimochodem nedalo, protože jsem tento "argument" ohledně Grónska zaslechl, tak jsem zase o něco chytřejší:
    Sága o Eriku Rudém uvádí: „V létě se Erik vydal usadit do země, kterou našel a kterou nazval Zelená země, protože si říkal, že tam bude lidi lákat, když bude mít příznivé jméno.“
    MINER
    MINER --- ---
    TUHO: FoK maj velice dobrou vizualizaci historie

    Hezky tam dali dohromady měření i zprůměrování, tak, že je to zároveň čitelné a zároveň je vidět, že existuje meziroční fluktuace.

    S podobnýma figlema lze vizualizovat budoucnost.
    Kdybys je chtěl poňkouknout, bude to pro ně určitě snazší. S designem vizualizace jim rád pomůžu. Pro mě bude nejtěžší jak naložit s tou selekcí a interpretací modelů, aby to bylo nejen hezký, ale i co nejpřesněji odráželo současné poznání.

    Samotnýmu mě to ve volném čase bude trvat dýl, ale jestli to neudělá někdo jinej, tak to udělám, jen musim víc pochopit ty modely…
    TUHO
    TUHO --- ---
    MINER: S nejakejma lidma od Fakt o klimatu bych asi taky mohl kdyztak propojit, ale obecne mi prijde, ze byvaj dost zahlceny praci
    MINER
    MINER --- ---
    TUHO: Skvělý vizualizace maj https://faktaoklimatu.cz/, ale tohle zrovna nemaj.
    TUHO
    TUHO --- ---
    MINER: Ok, predal jsem dotaz .)
    TUHO
    TUHO --- ---
    MINER: Skvely, ta vizualizace "zamerena na divaka, nikoliv na vedce" furt strasne chybi imho.
    Casto kdyz vyhledevam ruzny vysledky scenaru tak je to strasna bolest a to nejenom u nas, ale celkove.
    Takze drzim palce, hazej vysledky .)
    MINER
    MINER --- ---
    TUHO: No, co by mi asi pomohlo, by bylo rychlej brief, jak zprůměrovat ty modely:

    Dává smysl udělat průměr a variabilitu ze všech nebo nějaký subset, kterej je považován za pravděpodobnější? (Psal o tom Koubský, budu si to muset zase přečíst od něj nebo z carbon brief a vymyslet z toho, ale pokud to někdo dokáže zodpovědět…)

    Jak naložit s faktem, že pro některé scénáře jsou dostupné jen některé modely? Ignorovat to s tim, že to jsou prostě dostupný data, nebo jde udělat něco chytřejšího pro lepší porovnatelnost scénářů?

    Pokud někdo umí napovědět, budu rád…
    MINER
    MINER --- ---
    TUHO: Primárně udělat lepší vizualizaci, která je zaměřena na diváka místo vědců: hezkym designem s cílem pochopení, co tam vůbec je, a důvěryhodnosti a variability dat.

    Druhak to porovnat i se scénářem 1-1.9, který, jestli to chápu dobře, jsou v podstatě cíle 2050 majority států carbon neutrality, která je sice teoreticky dosažitelná, ale pravděpodobně už jsme mimo, kvůli těm sběratelům a jiným pomatencům, co to torpédují, neřkuli, že není jisté, jestli do 2050 budou ready všechny potřebné technologie…

    Třeťak to udělat i pro ČR a porovnat různý regiony.
    TUHO
    TUHO --- ---
    Novy report od pojistovny pojistoven Swiss Re

    SONAR 2024: New emerging risk insights
    The world is facing a poly-crisis of interconnected and complex new and emerging risks, driven by climate change, geopolitical instability, social inequality, digital transformation, and health challenges.

    https://www.swissre.com/institute/research/sonar/sonar2024.html
    TUHO
    TUHO --- ---
    MINER: Kdyztak kdybys potreboval s necim poradit, tak te muzu poradit s kamoskou, ktera dela vyzkum modelovani oceanskyho uhlikovyho cyklu...
    TUHO
    TUHO --- ---
    MINER: A co s tim hodlas delat? :)
    MINER
    MINER --- ---
    MINER: Taxem nakonec našel zdroj copernicus, až když jsem začal hledat python nebo R kód kterej to stáhne.

    A dokonce s Colab notebookem, kterej to zpracuje až do grafu, který je trivka natvarovat:
    Plot an Ensemble of CMIP6 Climate Projections — C3S Training
    https://ecmwf-projects.github.io/copernicus-training-c3s/projections-cmip6.html

    Je mi záhada, proč se mi nedařilo vygůglit zdrojový dataset bez kódu, ale tohle je ještě víc, než jsem potřeboval…
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Válka poškodila klima jako rok jízdy 90 milionů aut | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/valka-na-ukrajine-online-rusko-ukrajina-klima-emise_2406131037_ako

    Ruská invaze na Ukrajinu způsobila emise skleníkových plynů odpovídající 175 milionům tun oxidu uhličitého (CO₂). Vyplývá to ze studie, o níž ve čtvrtek informuje server německé veřejnoprávní televize ARD. Válka podle ní klima poškodila stejně jako celoroční používání 90 milionů aut. Finančně se škody dají vyčíslit na více než 32 miliard dolarů (730 miliard korun).
    VOYTEX
    VOYTEX --- ---
    Tohle je klasika. Uspesny biz model vytvori enviro externality, ktere se projevi globalne o 30 let pozdejs. Narodni regulatori povolujou starty tisicu druzic, nikdo za nic nemuze, jsme v tom vsichni, kup vnoucatum investicni opalovaci krem faktor 100 od GoodPhrama, problem solved. Catch me and my profits, if you can, hlupacku.

    ***
    When old satellites fall into Earth's atmosphere and burn up, they leave behind tiny particles of aluminum oxide, which eat away at Earth's protective ozone layer. A new study finds these oxides have increased 8-fold between 2016 and 2022 and will continue to accumulate as the number of low-Earth-orbit satellites increases.

    The 1987 Montreal Protocol successfully regulated ozone-damaging CFCs to protect the ozone layer, shrinking the ozone hole over Antarctica with recovery expected in the fifty years. But unanticipated growth of aluminum oxides may delay the ozone success story in decades to come.


    https://agupubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1029/2024GL109280
    ...
    MD [molecular dynamics] simulation results show that the byproducts generated tend to rearrange into aluminum oxide clusters and aluminum clusters as the reaction takes place in an oxygen-deficient environment. As a result, aluminum oxide clusters are created after the impingement of oxygen into the original aluminum structure while large clusters of unoxidized aluminum may remain. Furthermore, we find that these reentry byproducts may take up to 30 years to settle from the top of the mesosphere into the stratospheric ozone layer. Upon reaching an altitude of about 40 km, aluminum oxides catalyze chlorine activation which promotes ozone depletion. This suggests that concentrations of aluminum oxide compounds may start increasing in the mesosphere well before reaching the stratospheric ozone layer. This would introduce a noticeable delay between the beginning of the injection process when orbiting bodies are decommissioned and the eventual ozone-depletion consequences in the stratosphere.

    For a 250-kg satellite with a 30% aluminum mass fraction at reentry, we find that approximately 32% of the aluminum content gets oxidized, generating 29.8 kg of aluminum oxide clusters. Extrapolating this to the entire population of satellites reentering from LEO in 2022, we estimate that 41.7 metric tons of aluminum reentered the atmosphere, exceeding the natural level from micrometeoroids by 29.5%. Assuming the oxidized material scales linearly with reentered mass, we find that 16.6 metric tons of aluminum oxide compounds are generated from the aluminum influx of spacecraft debris to the mesosphere in 2022. Looking into the future by applying reentry forecasts considering the deployment of mega-constellations, the aluminum excess ratio at the top of the mesosphere can reach an yearly excess of more than 640% above natural levels, or over 360 metric tons of aluminum oxide clusters per year from satellites.

    Due to their small size, the byproducts of spacecraft reentry can endure in the atmosphere and remain unnoticed until ozone concentration levels start decreasing. As reentry rates increase, it is crucial to further explore the concerns highlighted in this study. This paper only considered aluminum oxidation due to thermal ablation. The satellite angle of attack during reentry is taken to be constant, thus assuming a controlled reentry profile. Further, the atmospheric model does not account for diffusive or nucleation processes between byproducts. In the simulation, the molecular oxygen number density is taken to be constant due to the short duration of reentry and atomic oxygen is neglected. The MD model does not take into account all chemical species in aluminum alloys and in the air mixture due to the lack of interatomic potentials between such species. These will be addressed in future studies.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    CHOSIE: viz wiki o petm

    Rate of carbon addition

    Model simulations of peak carbon addition to the ocean–atmosphere system during the PETM give a probable range of 0.3–1.7 petagrams of carbon per year (Pg C/yr), which is much slower than the currently observed rate of carbon emissions. One petagram of carbon is equivalent to a gigaton of carbon (GtC); the current rate of carbon injection into the atmosphere is over 10 GtC/yr, a rate much greater than the carbon injection rate that occurred during the PETM.[197] It has been suggested that today's methane emission regime from the ocean floor is potentially similar to that during the PETM.[198] Because the modern rate of carbon release exceeds the PETM's, it is speculated the a PETM-like scenario is the best-case consequence of anthropogenic global warming, with a mass extinction of a magnitude similar to the Cretaceous-Palaeogene extinction event being a worst-case scenario.[199]
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam