Ohledne
https://situational-awareness.ai/ a Aschenbrennera: jestli bude AI spotrebovavat 20% elektriny nebo ne neni vubec point tech eseji (ktere mmch doporucuju procist, good read); jeho hlavni point je ten, ze AGI je mozna (ne nevyhnutelna, je tam mnoho nejistot) a ze nikdo moc neresi, jaky dopad to bude mit na bezpectnost, tedy alignment. V tom s nim souhlasim - pokud by se to nahodou opravdu stalo takto brzy (mluvi o '27/'28), tak budeme mit peknej turmoil a klima nas moc zajimat nebude, protoze budeme resit pravdepodobne takovy hospodarskopoliticky prevrat (rozvrat?), jako jsme nikdy nezazili. Jen si predstavte, co by se stalo s high-skilled a high-salary ekonomikou EU ve chvili, kdy si velkou cast mezd bilych limecku vezme US big tech. Zdanime sice mozna roboty, ale to vyjde tak mozna na zebracenky pro programatory, nikoliv na jejich hezke platy v soucasnosti ... [Mozna fakt neni od veci si koupit ty akcie NVidie, i kdyz jsou prepalene ...]
Aschenbrenner je ovsem matematik/ekonom a ne informatik. Myslim, ze nektere veci vidi hodne povrchne a jen prostrednictvim svych regresi a extrapolaci. Jsou to super uvahy, ale i on sam priznava, ze jeho predikce pres nekolik radu a let jsou zatizeny velkymi nejistotami (budeme mit dostatek dat? nevycerpa se fundamentalne nase schopnost je tezit? nenarazime na totalni odpor populace?). Cili stat se to mozna muze, ale mozna taky ne.
Pokud bude AGI, tak to bude znamenat tak velkou revoluci, ze nikdo neni schopny domyslet, co bude dal. Postaveni neandrtalcu v usvitu clouveka moudreho me ale moc nelaka ... Pokud ovsem AGI nebude, ale bude cim dal kvalitnejsi AI (coz je jiste), tak spotreba elektriny poroste tak jako tak. Jestli se to vyplati tim, ze bude o to vice akcelerovan vyzkum OZE/sekvestrace atp nevim (a imho to nevi nikdo).