• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    CHOSIE: woke je dnes bezobsažnej termín, ukazuje se tím na někoho, koho zrovna nemáš rád. ať je to ekologickej aktivista, liberál, rovnostář, progresivec nebo teplouš. spíš je zajímavější definice lidí, která to nálepkování používá :)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    CHOSIE: ad jak by se mohla wokeness rozbit, kdyz je to uslechtily zamer

    analogie, kdysi nekdo vymyslel, ze by se dali nekteri lidi vycvicit a specializovat na obranu vesnice, aby deti a zeny mohli v klidu zit. dnes z toho mas brutalni militarizovane komplexy kterym jde hlavne o vlastni prospech, nejaka uslechtilost nehraje roli. tak na jakoukoliv ideu se ti muze nabalit a typicky nabali memeticky komplex, ktery uz jde casto toxickym smerem, tak jak se to stalo v US kolem uslechtilych prav na obranu mensin a dalsich issues.

    debata zda vojaci jsou gumy nebo hrdinove, nebo debata zda DEI je super nebo debilita se samozrejme povede porad a to je v poradku, je mi pripada nebezpecne to videt cernobile (klima rozbili miliardari atd)
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    YMLADRIS: A jen tu tak nadhodím pár myšlenek k místní diskuzi.
    K pracovitosti v Asii - do nějaké míry to je vidět, ale za mě je to hype z relativně nového růstu a rozmachu a to vše spojené s výchovou, kde se klade důraz na vzdělání a kariéru, což je také ovlivněno tím, že rodiny v Asijskýc zemích si velmi často potrpí na statusu/pověsti.

    Myslím, že dost z těchto věcí u nás zkrátka nemáme, ale nezapoměnme, že je to právě Čína a Japonsko (a další), kde je také rekordní růst kultury mladých, které tento rat race a korporatismus neuznávají - viz "lie flat" movement, nebo Japonské "hikikomori". Zároveň se to odráží na statistikách deprese, sebevražd aj., myslím, že ve tom zase krom Japonska vyniká Jižní Korea.

    Zda je to vše dobře nebo špatně velmi záleží na tom, jaké cíly hledáme, zda je to ekonomický růst, nebo snížení dopadu na planetu. V Česku vidím naši situaci tak, že jsme tu měli 40 let kdy pracovní morálka nic moc neznamenala, každý práci měl, hlavní bylo se ukázat a zase v čas odejít. Hodně základních potřeb bylo zajištěných a uzavřeností trhu tu ani nebylo tolik možností na co šetřit - nebo proč někomu závidět, vzhledem k tomu, že každý měl +- to stejné, nešlo-li o někoho v straně, nebo o limitované západní zboží.

    Tento pracovní zápal je něco co jsem u lidí, kteří v té době pracovali zaznamenal i dnes, ale rozhodně to není nějaké dané pravidlo.
    Když se člověk zamyslí nad mladou generací, tak se najdou pracovití jedinci, ale je zde určitě značná část, která si je vědoma toho, jak nereálné je pro ně se zabezpečit, a tak proč se dřít a raději nedělat něco nenáročné, případně mít více volného času?

    Jinak nejsme čistý socialistický, ani kapitalistický stát. Zkrátka v mnoha oblastech máme od něčeho trochu, podobně jako naprostá většina ostatních zemí. Člověk může mít nějakou svou preferenci - i já ji mám. Nicméně ani jeden ze těchto směrů/ideologií primárně neřeší náš hlavní problém a to je růst, ale spíše rozdělení a rovnost ve společnosti (což jsou samozřejmě taktéž důležité body).

    ____

    Ještě mě zaujala diskuze woke versus fascist (MAGA). Upřímně ten termín "woke" úplně nechápu, tedy, byla doba kdy jsem ho používal a označoval sebe (s trochou nadsázky) jako někoho kdo je "woke" / "awakened" v souvislosti s biofyzickou realitou, ale dnes je to termín, který je brán negativně a přijde mi dost abstraktní, bez nějaké jasné definice.
    Jestli tu vážně řešíme, že menšina, kterou chtějí ostatní koncentrovat v táborech, omezit ji na ostatních svobodách, nebo vůči které veřejně vyzývají k násilí, se opovažuje o tomto veřejně mluvit a snažit se tento fakt dostat na vědomí široké veřejnosti, tak bych raději doporučil se nad sebo zamyslet.

    A to nemluvím jen o LGBT komunitě, jsou země LatAm kde se jedná o ekology a další, kteří monitorují a mluví o stavu pralesů aj. - jedná se o více než sto vražd ročně.

    Také bychom si měli uvědomit, zejména v tomto vlákně, že dnes to může být LGBT/muslimové/ukrajinci/romové, ale zítra to může být někdo z nás, protože mluví o klimatické krizi, o znečištění a dalších tématech, která s tímto souvisí.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    ZAHRADKAR: neni ta prilisna touha chtit vic za kazdou cenu a asap prave to co akceleruje klimatickou krizi?

    Neni pro kvalitu zivota to nejlepsi uvedomeni, ze mam ted a tady akorat a vic neni potreba?

    ...jen volna asociace... vyroba piva neni uhlikove neutralni, ale s trochou nadsazky - co vic nez basu na mesic potrebujes ke spokojenymu duchodu? :) ...dve basy?
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    Možná též přihodím trochou OT, i když spojitost je asi jasná.
    Jen takový článek co jsem si dnes přečetl u kávy, nepříliš nového, ale jako shrnutí, a že vůbec někdo má snahu o tomto tématu psát, cením.
    How the world embraced consumerism
    https://www.bbc.com/future/article/20210120-how-the-world-became-consumerist
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    YMLADRIS: Ano, uspech se v cechach neodpousti. Je to castecne dane tim, ze v historii se u nas k majetku dostavali hajzlove. A nezacalo to komunismem. Uz v dobe husitskych valek se u nas neuveritelne kradlo a podvadelo (perfektne do dokumentuje Cornej v jeho magnum opus Zizka, kde pise, jak se prepisovali domy na stare Praze sem a tam a jak vlastne jadrem sporu o uznani husitstvi bylo taky uznani nakradeneho majetku). Ale je to taky dane nasi lenosti/pohodovosti. My nemame radi, pokud nas nekdo vyrusuje z naseho pivniho samadhi. (Pisu naseho, protoze se povazuju za Cecha, ale sam nepiju.)

    Ta zkusenost ze zahranici ti otevre oci, ano. Ja taky studoval na zapade a ten mindset je proste jiny. A nejen ve vzdelavani. U nas si mnoho lidi mysli, ze penize jsou neco spatneho, ze smrdi, ze je neslusne chtit penize. Mozna je to proto, ze jsou naockovani marxismem a veri ve vykoristovani a teorii nadhodnoty, nevim. Kazdopadne diky tomu jsme chudi, protoze si lidi stydi rict o vic, radeji si budou rikat, ze prece se nemam tak zle, tak co. Mediokracie. Ma to hluboke koreny. Chybi nam schopnost obchodovat, dohadovat se o penize, mluvit o nich. Pro me byla eye-opening zkusenost v Irsku to, ze muzu smlouvat, ze si muzu vyjednat lepsi cenu, slevu, atp. Nebo, ze kdyz jsem tam lozil po stene, tak me ostatni podporovali, at si vyzkousim i tezke kousky, ze to dam, atp. Proste komunita zamerena na uspech a hledani reseni, namisto ustrasene schovavani se v chaloupce, dokud neprejde bourka.

    Treba v tom Polsku meli slechtickou republiku, pres 10% obyvatel tam melo slechticky puvod, mohli hlasovat v Sejmu, atp. Mnohem vetsi podil nez treba ve Francii. (Kazdy "druhy" Polak je -ski/-cki ...) Maji ambice, hrdost, chteji svobodu. My mame mentalitu plebejcu. To neni spatne, je tady paradni pohoda a mam rad, kdyz sedim v hospode s lidma, co ridi traktory nebo pracuji v lese a bavime se o vsem moznem. Nemam rad kasty. Ale prijde mi, ze jsme ztratili nejakou uctu ke vzdelani, ambice byt lepsi a ochotu riskovat. Je to zajimave, protoze prave Polaci nas povazuji za ty rozumnejsi, vzdelanejsi (koneckoncu pismo k nim prislo od nas).
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    ZAHRADKAR: jeste teda, mozna je to OT mozna ne, z toho co jsi psal nize mi co se tyce mindsetu prijde zasadni ten risk-averse. Mam jen jeden datapoint (decko chodi do americke online skoly), ale vidim totalni rozdil mezi kulturou tam (podporujou je aby zkoumali, zkouseli, padali, vstavali, upravovali svoje predpoklady, poucovali se z chyb. Growth mindset). Zatimco v cesku mas dve moznosti kdyz delas neco nezvykleho: bud budes uspesny - a vsichni te zacnou pomlouvat, nenavidet, pujde masivni energie do snahy vratit te zpatky kam patris do sedeho prumeru. Nebo budes mit jakekoliv problemy - a to uz te Cesi sezerou zaziva.

    Cetla jsem ted fascinujici veci o tom, proc jsou asiati pracoviti - muze za to nekolik tisic let zkusenosti s ryzi, ktere se jim propsaly do DNA - tak premyslim kde se vzal ten cesky mindset. Hodne lidi co se vrati z ciziny to komentuje, ze je to tady fakt velky rozdil.

    Pak chce hodne velke odhodlani zkouset prosaazovat cokoliv noveho
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    ZAHRADKAR: rozumim. ja ty parametry nevim, muzu ti verit, kdyz rikas ze jsme socialisticky stat.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    ZAHRADKAR: no a v česku jsme akorát schopní udělat klimatickej panel v senátu pod záštitou zástupcem uhelnýho bussinesu p. křetínského. to je přesně vidět, kdo jakým směrem uvažuje. podnikaání ve fosilu evidentně není diagníza sama o sobě, jde to dělat a přitom neztratit kontakt s realitou
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    YMLADRIS: Nechci tady rozjizdet OT, ale jak jinak by jsi nazvala system, kde stredni trida bere bezne davky, kde je zadarmo nebo extreme dotovane zdravotnictvi, skolstvi, doprava pro mladez/seniory, kde jsou statem vyplaceny duchody ve vysokem nahradovem pomeru, atp? Opticky je sice nase mira prerozdeleni ne tak velka jako nekde v Dansku, ale to je dane tim, ze se vnitrne i fiskalne rychle zadluzujeme. Silnice jsou zanedbane, skoly nic moc, zdravotnictvi dotuje personal otrockou praci, atp, armada by ubranila tak mozna jedno okresni mesto (a to by je nejspis ubili lejstry). My si hrajeme na maly stat, ale v realite si nechceme priznat, ze vlastne chceme socialismus a prerozdelovani - jenom to nechceme platit. A tzv pravice jako ODS nam k tomu rika, ze je to mozne: you can have the cake and eat it:)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    ZAHRADKAR: o politologii nevím nic, ale copak u nás inklinujeme k socialismu? Levice nemůže nic prosadit bo komunismus. Takže já vsazim na tu korupci. Možná by ministr chtěl oze. Ale vláda proti gigantům kteří skutečně rozhodnou Dukovany a větrníky nemůže nic dělat. Pro giganty je lepší jet postaru, mají víc pod kontrolou ty penezovody. Můj aktuální model
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    YMLADRIS: Nevim, jestli to muzeme hodit jen na regulatory. Je to celkove kulturou. My nebo Nemci proste mame radi byrokracii, jsme risk-averse, a v prumeru inklinujeme k socialismu, tj masivnimu prerozdelovani a neduvere v trh. U nas se k tomu prida jeste zanedbana verejna sprava, resortismus a korupce, a ideologicka zabednenost uz od dob Klause/Zemana.

    Treba v tom Polsku jsou mnohem pragmatictejsi: vidi, ze EU jde nejakym smerem, nemusi s tim treba 100% souhlasit, ale i tak si reknou, ok, nezustaneme prece pozadu, a tak si na jednu stranu vyjednaji kapacitni platby pro uhelky, aby je to ekonomicky nepolozilo, ale na druhou stranu je uz ted Suwalska uzina plna vetrniku, v Baltu jsou projekty na desitky GW vetru, kazdy druhy barak ma na vesnici fototermiku nebo voltaiku. Dotace vyridit je velmi jednoduche a dela to mistni urad. A lidi setri penize a ma to podporu. Proste nehledaji problemy tam, kde nejsou. (Samozrejme neco jineho jsou temata jako potraty, ale o tom tu rec neni.)

    Napr. petro gigant PKN Orlen ma celkem slusnou strategii k prechodu na OZE, vodik atp. A opravdu se tim ridi, maji ambice byt regionalni leader v energiich a toto je prilezitost, protoze se ten trh otrasa v zakladech. Sloucili do nej narodni monopol na plyn, nekolik elektraren, ted stavi fotovoltaiky, elektrolyzery, maji benzinky (v budoucnu nabijeci stanice), proste to IMHO delaji sikovne. Dovedes si predstavit, ze by se takto agilne choval CEZ namisto toho, aby jen drzkovali ohledne nestability site kvuli FVE? Je to proste mindset. Dokud si tady nerekneme, ze nechceme ublizene cekat, az nam Nemci reknou, co mame delat, ale ze budeme mit vlastni ambice na cele te transformaci jeste vydelat, tak se nehnem z mista.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    YMLADRIS: Stejne jak ty si nemyslim, ze je tu jejaka vsemocna lobby, ktera nas za kazdou cenu chce udrzet u fosilu. je to nakonec vzdycky jen o podminkach a penezich. v texasu bylo nekolik faktoru:

    1) kruta zima v 2021, kdy poptavka po jakemkoliv zdroji energie na vytapeni predcila veskere ocekavani (zaroven zamrzly plynivy elektrarny) a zpusobila vypadky, vcetne smrti 246 lidi (pamatuju si, jak se to tu tenkrat resilo)

    "Natural gas production relies on electricity, and electricity relies on natural gas production. "

    Od te doby je odklon od fosilu.

    2) "Subsequently, the faulty measures have made Texas vulnerable not only to cold weather but also to hot conditions."

    3) IRA, ktera zlevnila naklady na renewables a posilila tak business casy/vydelecnost

    4) prebytek penez lokalnich ropnejch magnatu

    5) vhodna geolokace pro solar, wind, geothermal

    6) levne a velke pozemky / chut pronajimat

    https://earth.org/texas-energy-crisis-why-is-the-states-power-grid-so-fragile/
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    YMLADRIS: kluci tady by se dala nasypat spousta mínusu za to že zmiňuju že San Francisko má homeless crisis a blbou kriminalitu. Co vy na to, nepromarnit příležitost :)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    YMLADRIS: otázka je, zda za tou regulační mafii (proč nemůžeme mít rychle grid, komunitní energetiku, větrníky, všechno) je taky kapitalismus (uplaci to industriální komplexy kterým vyhovuje status Quo, ČEZ atd). Anebo je to mocensky komplex, kdy ti úředníci z toho nic moc nemaji, že není komunitní energetika, ale jsou důležití. Paralela s regulací školství, kdy MŠMT taky nemá nic moc z toho že nepovoluje inovativní školy, ale nepovoluje.
    TUHO
    TUHO --- ---
    YMLADRIS: podobne se u nas porad rika, ze cina nic nedela, ev nemaj smysl protoze jsou drahy … a oops po 10 letech tehle kydu najednou panika, ze nas valcuje cina levnejma ev (ktery 20 ma jako top prioritu)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    ZAHRADKAR: takže ti zlí teda nejsou kapitalisti ale regulátoři. Fun.
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    YMLADRIS: Ja myslim, ze je to hlavne o penezich. Renewables jsou ziskove a tak to kovbojove z Texasu stavi. Ted jim pravdepodobne pomaha mensi mnozstvi regulace, nez v jinych statech. Napr. v Nemecku je problem stavet grid, u nas je problem vsechno. V Polsku, ktere taky neni zadny slunickarsky stat, pribyvaji OZE mnohem rychleji, protoze je to ziskove. A taky jsou tam zvykli tolik nebrblat a vice stavet / hledat reseni.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    YMLADRIS: detekuju u sebe naštvanost ve smyslu že přece se pořád říká že rozvoj clean energy v červených naftových státech je nemožný. protože celý je to politika. a jak to že teda to najednou jde. a proč to nejde před 20 lety. nechápu to a nevím co se má teda s tou tranzicí na clean energy dělat. Působí to naprosto záhadně
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    Texas je nová Kalifornie

    Why Texas Will Add More Clean Energy Than Any State This Year
    https://www.distilled.earth/p/why-texas-will-add-more-clean-energy

    volně souvisí s politikou, loni do texasu pribylo pul milionu lidi (exit ze spatne obyvatelneho San Franciska do Austinu?)

    maji pokrocily grid

    While grid operators across the country have been bogged down by delays and lengthy studies, ERCOT has adopted a “connect and manage” approach that has enabled it to add more capacity than any grid over the last few years.

    In addition to adding new people, the state is also adding new companies and factories. In response to the CHIPS and IRA bills, companies have announced new facilities to make everything from semiconductors to EV batteries.

    akorat maji 100F stupnu v 2M lidi bez elektriny po poslednim hurikanu. Tak skoda ze s tim clean energy se tam nezacalo v minulym stoleti

    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK: rekordy nikoho nezajímají, už jem nadrekordy a nadhorko ,)
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Trocha horkych zajmavosti

    BREAKING: Hottest Day On Record 3rd Day In A Row — Global Heating Is Here - CleanTechnica
    https://cleantechnica.com/2024/07/25/breaking-hottest-day-on-record-3rd-day-in-a-row-global-heating-is-here/

    Already back in May, Reuters reported, “Meteorologists say a weather phenomenon known as a ‘heat dome’ ‌has trapped hot air over the southern Gulf of Mexico and northern Central America, causing temperatures to soar to 45 degrees Celsius (113 degrees Fahrenheit) in some areas. Between May 12 and May 21, authorities said 22 people died from heat-related causes, adding to a total of 48 deaths since March 17. In comparison, during the same period in 2022 and 2023, heat waves claimed the lives of two and three people, respectively.”

    ...

    Meanwhile, over in Delhi, India, the capital city of famously hot India set a new heat record in May, before summer officially arrived, reaching 52.3 degrees Celsius (Fahrentheit)! “The highest temperature ever recorded in India has been recorded.

    ...

    And down in Venezuela, the country lost its last glacier — in early May.

    ...

    Then, this past Sunday, the world — the Earth as a whole — reached its hottest day on record. But that was short lived, as the record was broken again the next day, on Monday.

    ...

    Temperatures in Fairbanks, Alaska, were forecast to hit 90 degrees Fahrenheit (32 degrees Celsius) yesterday. Earlier in July, Las Vegas “saw five straight days with a high temperature of 115 degrees Fahrenheit or more, breaking the old record of four consecutive days set in July 2005, per The Guardian. It also hit a record high of 120 degrees on July 7.”

    ...

    June was the 13th month in a row to set a new heat record for the month. We can be sure July will be the 14th month in a row.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam