YMLADRIS: A jen tu tak nadhodím pár myšlenek k místní diskuzi.
K pracovitosti v Asii - do nějaké míry to je vidět, ale za mě je to hype z relativně nového růstu a rozmachu a to vše spojené s výchovou, kde se klade důraz na vzdělání a kariéru, což je také ovlivněno tím, že rodiny v Asijskýc zemích si velmi často potrpí na statusu/pověsti.
Myslím, že dost z těchto věcí u nás zkrátka nemáme, ale nezapoměnme, že je to právě Čína a Japonsko (a další), kde je také rekordní růst kultury mladých, které tento rat race a korporatismus neuznávají - viz "lie flat" movement, nebo Japonské "hikikomori". Zároveň se to odráží na statistikách deprese, sebevražd aj., myslím, že ve tom zase krom Japonska vyniká Jižní Korea.
Zda je to vše dobře nebo špatně velmi záleží na tom, jaké cíly hledáme, zda je to ekonomický růst, nebo snížení dopadu na planetu. V Česku vidím naši situaci tak, že jsme tu měli 40 let kdy pracovní morálka nic moc neznamenala, každý práci měl, hlavní bylo se ukázat a zase v čas odejít. Hodně základních potřeb bylo zajištěných a uzavřeností trhu tu ani nebylo tolik možností na co šetřit - nebo proč někomu závidět, vzhledem k tomu, že každý měl +- to stejné, nešlo-li o někoho v straně, nebo o limitované západní zboží.
Tento pracovní zápal je něco co jsem u lidí, kteří v té době pracovali zaznamenal i dnes, ale rozhodně to není nějaké dané pravidlo.
Když se člověk zamyslí nad mladou generací, tak se najdou pracovití jedinci, ale je zde určitě značná část, která si je vědoma toho, jak nereálné je pro ně se zabezpečit, a tak proč se dřít a raději nedělat něco nenáročné, případně mít více volného času?
Jinak nejsme čistý socialistický, ani kapitalistický stát. Zkrátka v mnoha oblastech máme od něčeho trochu, podobně jako naprostá většina ostatních zemí. Člověk může mít nějakou svou preferenci - i já ji mám. Nicméně ani jeden ze těchto směrů/ideologií primárně neřeší náš hlavní problém a to je růst, ale spíše rozdělení a rovnost ve společnosti (což jsou samozřejmě taktéž důležité body).
____
Ještě mě zaujala diskuze woke versus fascist (MAGA). Upřímně ten termín "woke" úplně nechápu, tedy, byla doba kdy jsem ho používal a označoval sebe (s trochou nadsázky) jako někoho kdo je "woke" / "awakened" v souvislosti s biofyzickou realitou, ale dnes je to termín, který je brán negativně a přijde mi dost abstraktní, bez nějaké jasné definice.
Jestli tu vážně řešíme, že menšina, kterou chtějí ostatní koncentrovat v táborech, omezit ji na ostatních svobodách, nebo vůči které veřejně vyzývají k násilí, se opovažuje o tomto veřejně mluvit a snažit se tento fakt dostat na vědomí široké veřejnosti, tak bych raději doporučil se nad sebo zamyslet.
A to nemluvím jen o LGBT komunitě, jsou země LatAm kde se jedná o ekology a další, kteří monitorují a mluví o stavu pralesů aj. - jedná se o více než sto vražd ročně.
Také bychom si měli uvědomit, zejména v tomto vlákně, že dnes to může být LGBT/muslimové/ukrajinci/romové, ale zítra to může být někdo z nás, protože mluví o klimatické krizi, o znečištění a dalších tématech, která s tímto souvisí.