• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    já mám pocit že šla dolů obecně spotřeba, jinak bylo hydro dost slabé, letos by mělo být lepší, resp za první půlrok bylo :)

    ember mám hodně rád, dělaj ty grafíky "pop" formou
    MINER
    MINER --- ---
    JIMIQ: Tak to je poměrně slušnej růst za rok. Zajímavý, že podle toho vzrostlo skoro o 2 % i hydro.

    Díky za zdroj.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    MINER: píšu nízkoemisní, 23% je jádro

    Wind and solar combined to produce 27% (721 TWh) of total EU electricity generation – more than nuclear at 23% (619 TWh) and hydro at 12% (317 TWh). Bioenergy and other renewables contributed a further 5.9% (159 TWh).

    27+23+12+6 = 68% za rok 2023

    European Electricity Review 2024 | Ember
    https://ember-climate.org/insights/research/european-electricity-review-2024/
    MINER
    MINER --- ---
    MINER: Podle tohohle jsme jádroobnovitelně na 61 %. To je lepší, než jsem myslel.

    https://www.consilium.europa.eu/en/infographics/how-is-eu-electricity-produced-and-sold/

    Ale bojim se, že se to téměř zastaví u nahrazení toho plynu.
    To by opravdu odpovídalo tomu 80 % ‚easy‘ renewables stropu.

    I podle FoK trend plynu neubývá.
    Výroba elektřiny ve světových regionech
    https://faktaoklimatu.cz/infografiky/elektrina-svet?q=elect

    Jako Česko jsme druhý nejhorší.
    MINER
    MINER --- ---
    JIMIQ: OK, a zdroj těch 70 %?
    Na samotnou elektriku možná víc než 50 % z renewables dáme, ale 70 % jsem nikde neviděl.

    Bylo by to fajn. Ale hrozně moc zdrojů nezahrnuje tu zimu, nebo uvádí jen instalovaný výkon místo skutečnej split.

    Mámě nějaký spolehlivý zdroj?
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    to je Energy/Electricity :) podíl elektřiny na celkové energii bude stoupat s instalací tepelných čerpadel a přechodem na elektromobily
    MINER
    MINER --- ---
    MINER: A to ani u tohohle zdroje si nejsem jistej, jak počítá s vykrejváním renewables plynem. Chtělo by to zdroj s kontextem.
    MINER
    MINER --- ---
    JIMIQ: V EU máme z fosilů furt přes 50 %.
    Možná někdy v létě to je krátkodobě míň, v zimě naopak fosily jedou víc.

    EU energy mix — European Environment Agency
    https://www.eea.europa.eu/signals-archived/signals-2022/infographics/eu-energy-mix/view

    Bacha na některý zdroje, který neuvažují plynovky, které musí vyvažovat výpadky solárů v zimě.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    JIMIQ: jo, klicem je slovo lokalni a distribuovany. Jenze ten business case na letnim peaku sousedovic klimatizaci neutahnes. Ale jinak samozrejme zustavam fanda transformace, jen rikam, ze to nebude tak lehke, jako dosavadni pridavani novych zdroju... ta exponenciala...
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    jinak klimatizaci přece utáhne lokální distribuovaný solár, to je no brainer
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    SHEFIK: tak jestli se bavíme o elektřině, tak jsme na půl cesty celosvětově (~40% jsou nízkoemisní zdroje). V Evropě jsme na tuším 70%

    Celosvětově je 15% hydro, 9% jádro a 2,6% bio+geotermál, které nepotřebují akumulaci, 8% vítr a 5,5% solár, které se sezónně doplňují a nepotřebují akumulaci do 20% penetrace (vyrovná to zbylý plyn/uhlí, přečerpávačky a do značné míry rezervoárové hydro)
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    SHEFIK: tak "lehce" je pojem který má velice široké spektrum významů
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    SHEFIK: jinak dtto na morave, novy solarni projekty maj v nekterych oblastech stopku s pripojenim. A to nejsme v cr ani na 2% :)
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    JIMIQ: proc si myslis, ze to do 80% pujde lehce? :)

    Ten clanek upozornuje na narust spotreby, napr. diky klimatizacim, na ktery nase (evropska) sit (napr. jih Italie) neni stavena a vypadky muzou zpusobit problemy i za hranicemi. Tzn. vetsi variabilita/mensi prediktabilita spotreby a absolutni narust ve spotrebe. Pri klimaticky zmene se da ocekavat jeste vetsi variabilnost ve spotrebe (chlazeni, topeni, atd.)

    Tzn. i bez renewables mame problem, protoze to existujici infra neutahne. U renewables zase nadbytek v klidnejsich dnech bude mit za nasledek jejich odpojovani od site. Cimz se snizi rentabilita.

    Rentabilita je uzce spojena s rychlosti transformace.

    Plus jak vidis ve clanku, stovky GW ve vetru jsou odkladany, protoze existujici infra je nezvladne pripojit.

    Takze tvrzeni, ze 'do 80% renewables nemame problem' neni uplne adekvatni, pac ten problem uz nastal...
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    OT_: zrovna v Zermattu maj lokální továrnu, co je zásobuje těma divnoelektroautama už 40 let. Jestli něco trasportovaki vrtulníkem, tak to bylo delší než 5 metrů, co tam v autech prostě neodvezou, páč se nevytočej.

    This town banned cars (except tiny electric ones)
    https://youtu.be/R2oD1ZHNMFE?si=XyMLdt98rciQHzwP
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    SHEFIK: do 80% to pujde relativne lehce a nez to dosahneme (2032-35) budou baterky o dve generace dal a zmakne se ten zbytek
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: k tomuhle jsem cetl ne uplne optimistickej clanek nize, ze se brzy dostaneme k limitum site, ktere prolomi jen masivni investice... co je zajmavy, ze v pipeline je nekolik stovek GW projektu vetrnejch farem, ktery posouvaj spusteni, protoze neni/nebude schvaleni pripojeni do site.

    Imho tahle transformace fakt bude trvat do 2050, nebo se bude muset zacit vyplacet konverze do vodiku onsite a pak transport existujici infrastrukturou, nebo skrze tankery/pripadne jeste konverze do amoniaku.

    No nebude ten prechod asi tak easy, jak by to mohlo na papire a v trendech vypadat...

    Zastaralé evropské elektrické sítě nezvládají ani vedra, ani obnovitelné zdroje | e15.cz
    https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/evropska-energeticka-nocni-mura-zastarale-elektricke-site-nezvladaji-ani-vedra-ani-obnovitelne-zdroje-1417303
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    SHEFIK: ad peak emisi, renewable texas a obavy z klimatickych snah

    Americký ropný průmysl vzkvétá. Firmy generují rekordní zisky, produkce roste - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/ropa-produkce-tezba-prumysl-zisk-usa-biden-prumysl-plyn.A240718_154832_eko-zahranicni_jla

    Americkým producentům ropy se navzdory globálním snahám o masivní expanzi obnovitelných zdrojů i elektromobilů daří. Ropný průmysl profituje z rostoucí poptávky a americké firmy těží produkt z břidlicových hornin v západním Texasu více než kdykoliv předtím.

    Na obzoru je nová ropná velmoc. Namibie vyhlíží masivní těžbu i lepší zítřky - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/ropa-tezba-namibie-ekonomika-hospodarstvi-plosiny-guyana.A240718_115523_eko-zahranicni_jla

    Podoba jihoafrického státu Namibie se nejspíš během několika let k nepoznání změní. Země se totiž může zařadit mezi největší energetická centra afrického kontinentu. Jen pár desítek kilometrů od pobřeží se totiž nacházejí obrovské zásoby ropy, které chtějí evropští zpracovatelé vytěžit.

    Do čela těžařských snah v Namibii se řadí francouzský ropný gigant TotalEnergies spolu s firmou Shell a portugalskou společností Galp Energie. Tyto podniky od roku 2022 již provedly několik průzkumných vrtů a úspěch se povedl v bezprecedentních 80 procentech případů. Odborníci odhadují, že v namibijských vodách se nachází miliardy barelů ropy, píše agentura Bloomberg.

    Namibie se tak nejspíš z celosvětového pohledu stane nejnovější ropnou velmocí, což by zároveň mělo dost zásadně změnit osud této malé jihoafrické ekonomiky, kde žije pouze zhruba 2,5 milionu lidí. Až do této doby bylo namibijské hospodářství závislé hlavně na těžbě uranu. Ropné firmy ale uvedly, že africká země by mohla v budoucnosti zažít podobný boom, jaký probíhá na druhé straně Atlantiku v Guyaně.

    Právě Guyana se loni stala nejrychleji rostoucí ekonomikou na světě, a to právě zejména díky velkým objevům, za nimiž stojí těžařský podnik Exxon Mobil. Loni se guyanské HDP meziročně zvýšilo o více než 30 procent. Do roku 2029, a tedy jen 10 let po vzniku místního ropného průmyslu, by se guyanská ropná produkce měla vyšplhat až na 1,5 milionu barelů ropy za den. Na obdobný scénář nyní samozřejmě myslí i jihoafrická Namibie.
    ...
    Obavy z klimatických snah

    Namibijské úřady však vyjádřily své obavy, zda objevy ropy nepřišly až příliš pozdě. Svět totiž aktuálně usiluje o dosažení nulových emisí uhlíku do poloviny století. To by mohlo současné namibijské vize poměrně zásadně ovlivnit. I přesto ale namibijská státní společnost Namport dělá vše, aby těžba začala.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Asi neprekvapi, ale porad bavi, ze dokaze kazdej tejden prijit jeste s blbejsim napadem. Nakonec i trh je rozumnejsi nez tenhle idiot :)

    Trump slíbil, že se USA stanou bitcoinovou velmocí. I díky fosilní energii - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/trump-dolar-usa-konference-bitcoin-rezervy-cena-investori.A240729_114119_eko-zahranicni_jla

    Donald Trump tvrdí, že z USA vytvoří největší bitcoinovou velmoc na světě. Kandidát na amerického prezidenta to prohlásil na konferenci o kryptoměnách v Nashvillu. Hovořil dokonce o vytvoření národních strategických bitcoinových rezerv. Trhy na jeho výroky reagovaly zdrženlivě. Cena bitcoinu krátce po projevu exprezidenta klesla.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Ad kanada, ccs fiasko .)

    Kanada zpřísnila pokuty za greenwashing. Ropná společnost následně stáhla z webu informace o CCS technologiích - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kanada-zprisnila-pokuty-za-greenwashing.energeticka-spolecnost-nasledne-stahla-z-webu-informace-o-ccs-technologiich

    Společnost Imperial Oil, která je dceřinou společností ExxonMobile, svého času tvrdila, že technologie zachytávání uhlíku (CCS) bude klíčová pro splnění cílů Pařížské dohody. Po té, co v Kanadě začal platit zákon postihující nepodložená environmentální tvrzení, tzv. greenwashing, společnost Imperial Oil ze svého webu stáhla desítky dokumentů, které se o této technologii zmiňovaly.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam