• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    OT_
    OT_ --- ---
    SHEFIK: Já jsem nejvíc zíral před pár lety v Zermattu. Do obce je zákaz vjezdu ICE vozidel, takže náklaďáky složily tvárnice, cement apod. u cedule začátek obce a posledních 200 metrů na staveniště ten materiál transportovala helikoptéra:)
    PER2
    PER2 --- ---
    jedno fotbalove hriste za vterinu :)

    The #ParkFire has grown to a mind-boggling 348,370 acres in less than 72 hours, becoming one of the fastest-growing wildfires in California history.
    The fire has been spreading at an average pace of over 60 football fields per minute since it began.

    Fire allegedly started when a man pushed a flaming car into a gully in a Northern California park on Wednesday has quickly ballooned into the West’s largest fire burning right now and one of the largest in state history.

    Mapy Google
    https://www.google.com/maps/@40.1405942,-121.8348833,9.13z/data=!4m2!21m1!1s%2Fg%2F11lf0czdwd!5m1!1e8?entry=ttu
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Jedno male okenko, proc si lide trochu toho globalniho horka zaslouzi. Zasobovani pivem v alpach...

    x.com
    https://x.com/gunsnrosesgirl3/status/1816471476779798920?t=1JIFISdSDij3YIPnEqKw4A&s=19
    TUHO
    TUHO --- ---
    Economics for Sustainable Prosperity
    Book
    © 2018

    The central argument of this book is that the foundations for sustainable prosperity lie in an approach to economic management based on modern monetary theory and a job guarantee. This approach builds on the work of Keynes, Kalecki, Minsky, Davidson, Godley and other Post- Keynesian economists—as well as research by behavioral economists including Simon, Kahneman and Loewenstein—to explore the role that a permanent, equitable job guarantee could play in building an inclusive, participatory and just society. Orthodox (neoclassical) economics, in its various forms, has failed to deliver sustainable prosperity. An important reason for this failure is its lack of realistic foundations. It misrepresents both human nature and economic institutions, and its use as a frame for the development and assessment of economic policy proposals has had disastrous consequences for social inclusion and the quality of life of millions of people. This book discusses an alternative, more realistic and moreuseful set of economic foundations, which could deliver the opportunity of a decent quality of life with dignity to all.

    Economics for Sustainable Prosperity | SpringerLink
    https://link.springer.com/book/10.1007/978-3-319-90981-3
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    The Unbearable Anthropocentrism of Our World in Data - CounterPunch.org
    https://www.counterpunch.org/2024/07/26/the-unbearable-anthropocentrism-of-our-world-in-data/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    YMLADRIS: keen a dalsi pracujou na tech systemovejch modelech, nejsou to zadny verbalni modely ala pocatky sociologie :)

    The Macrofoundations of Macroeconomics - by Steve Keen
    https://profstevekeen.substack.com/p/the-macrofoundations-of-macroeconomics-310

    Minsky download | SourceForge.net
    https://sourceforge.net/projects/minsky/
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    YMLADRIS: ja to tak nevidim. To jsou nejaky dva nejznamejsi proudy, jak ovlivnovat trh na makro urovni, ale tech dalsich nastroju je milion. Od vyse urokovejch sazeb, zdaneni exportu, stahovani penez z ekonomiky, dotaci, dani, socialnich prispevku, minimalni mzdy. Jsou rozdily i v nuancich - tisk penez na umoreni statniho dluhu ma uplne jinej efekt, nez tisk penez na stavbu hladovy zdi.

    Kazda aplikace ma svy misto a taky svy vedlejsi efekty. Blabolit se kolem toho da vecne, ale ty principy fungovani trhu se nemeni, ta base layer (principy/ramec/reakce hracu na trhu) funguje porad stejne - jako kdyz v praveku menili pazourky za ovci kuzi.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TUHO: SSP chapu jinak. Jako ze

    KDYZ

    "The world shifts gradually, but pervasively, toward a more sustainable path, emphasizing more inclusive development that respects predicted environmental boundaries. Management of the global commons slowly improves, educational and health investments accelerate..."

    nejak zaridis toto, TAK se udrzi 1.6 stupne atd.

    nejsou to konkretni politiky ani analyzy zda je lepsi na to tisknout penize nebo jak to udelat.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SHEFIK: a neni to tak ze uz sto let jsou dva pristupy - tisknout penize (pobidky atd) versus netisknout? jako ze tohle. tj MMT rika aby vlada penize pouzivala jakkoliv, jen kdyz udrzi inflaci pod kontrolou. Keynes a jeho intervence, versus Hayek volny trh. A jako kazda takova polarita, ale je potreba delat oboje, nejak

    Fear the Boom and Bust: Keynes vs. Hayek - The Original Economics Rap Battle!
    https://www.youtube.com/watch?v=d0nERTFo-Sk
    TUHO
    TUHO --- ---
    YMLADRIS: Mozna te spatne chapu, ale tak imho tam dlouho jsme. Napriklad viz RCP a pozdeji SSP scenare IPCC.

    Shared Socioeconomic Pathways - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Shared_Socioeconomic_Pathways

    Plus IPCC ma k tomu nekolik 2 tisice stran dlouhou zpravu, to mi prijde celkem dost

    Climate Change 2022: Mitigation of Climate Change
    The Working Group III report provides an updated global assessment of climate change mitigation progress and pledges, and examines the sources of global emissions. It explains developments in emission reduction and mitigation efforts, assessing the impact of national climate pledges in relation to long-term emissions goals.

    https://www.ipcc.ch/report/ar6/wg3/downloads/report/IPCC_AR6_WGIII_FullReport.pdf
    TUHO
    TUHO --- ---
    YMLADRIS: Aha, jasne po tom chapu.
    Me by treba zajimalo porovnani Inflastion reduction act, ktery vedlo celkem k solidnimu nakopnuti US ekonomiky vs european green deal, kde vidime spis takovy placani se na miste.
    Rada lidi rika, ze zatimco US mobilizujou zdroje, tak my se tady placame v restrikcich a regulacich. Ten problem je tak komplexni, ze na to asi nebude jednoducha odpoved, nicmene by me zajimalo, jeslti na tema uz neexisutje nejaka literatura.

    No tak si tady rovnou odlozim rychly googlefu

    Inflation Reduction Act vs. Green Deal: Transatlantic Divergences on the Energy Transition
    https://www.cepweb.org/inflation-reduction-act-vs-green-deal-transatlantic-divergences-on-the-energy-transition/

    EU Green Deal vs. US Inflation Reduction Act
    https://kpmg.com/ch/en/insights/esg-sustainability/eu-green-deal-vs-us-inflation-reduction-act.html
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TUHO: to mi prijde jako neco jinyho. Inzenyr, nebo treba evidence-based doktor ti muze nastinit lecebne plany a ty se nakonec treba rozhodnes jestli ozarovani, nebo chemo, nebo operace, nebo paliativne nic. Protoze mas nejaky values a neceho se treba vic nebo min bojis a neco vic nebo min chces. Ok. To bych brala.

    Ale tam nejsme. Nejsou zadne evidence-based modely co by co stalo, co by se jak udelalo a porovnal bys co teda chces. Jsou spis jen vykriky JUST STOP, a boje mezi drziteli tech energetickych toku (jako ze CEZ versus Kretinsky atd), do toho dezinfo atd.

    No to je jedno, uz se o tom bavime pet let :)

    Jsem rada ze jsi rad ze existuje MMT :)
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TUHO: Co je na tom presne noveho ve srovnani s obecnou ekonomii... jen ta konkretni aplikacni metoda, jak ty penize efektivne tvorit a smerovat?

    Z toho co popisujes mi to prijde jako porad subset te obecne ekonomie, ktera deskriptivne popisuje chovani 'trhu / hracu na trhu'.

    Co se tyka inteligentniho smerovani kapitalu, nekolikrat jsem tu o tom mluvil [SHEFIK @ Klimaticka zmena / If the fracturing of our once stable climate doesn’t terrify you, then you don’t fully understand it]
    ,
    [SHEFIK @ Klimaticka zmena / If the fracturing of our once stable climate doesn’t terrify you, then you don’t fully understand it] a v dalsich.

    Co se tyka toho odkud brat penize, taky jsem tu v minulosti linkoval celkovy objem penez v globalnich fondech, ktery vyrazne presahuje to, co potrebujeme na zachranu klimatu. Penize nikdy nebyly problem.

    Muzeme tomu konkretnimu exekucnimu ekonomickemu planu dat treba fancy nalepku MMT, ale nic to na zakladech (obecne) ekonomie nemeni. Ty jsou z meho pohledu stale solidni a vzdy byly.

    Kazdopadne jsem rad, ze se po letech nase nahledy na reseni potkavaji a ekonomie (vcetne penez) uz neni zla, nesmyslna a podradna veda :)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TUHO: tak kdyz si chces dat FV na barak a koupit si Teslu, par let nemuzes jet na dovolenou. Takove uskrovneni mam na mysli.

    ale o to nejde. jde mi o to, ze my si tady muzeme rikat jestli to ze CR ma 43 % GPD narodni dluh je spatne nebo dobre. Ale je to LLM, orientujeme se podle nejakych pocitu... jako killing time nebo volebni kampan dobry, ale me to neuspokojuje. Chtela bych neco vic vedeckeho.
    TUHO
    TUHO --- ---
    YMLADRIS: Jinak ja nemam pocit, ze data nejsou. Dat je tolik, ze je muzem prehazovat vidlema. Problem je spis prehlceni datama za me.
    Ve skutecnosti mame problem s tim, ze existuje mnoho variant moznych budoucnosti a obtizne se rozhodujeme, kterou chceme. Presne bys chtela nejakeho "inzenyra", ktery nezaujate narysuje jedinou spravnou cestu.
    No a vona takova neexistuje. Je mnoho cest, kde ma kazda nejaky vyhody a nejaky nevyhody, cely je to zahaleny nejakym mnozstvim nejistot, ktery musime zvazovat.
    No a to je prostredi, ve kterym se dari udrzovat status quo, protoze se daj ty nejistoty prefukovat a budovat pocit, ze "data nejsou".
    TUHO
    TUHO --- ---
    YMLADRIS: Problem je, ze ve fosilni ekonomice neni setreni reseni. Potrebujeme dostat emise na 0. Zadny setreni te ve fosilni ekonomice nedostane na to, ze budes mit nulovy potreby.
    TUHO
    TUHO --- ---
    MINER: plus dalsi vec je, ktera podle MMT hraje zasadni roli, jestli je ten dluh verejnej (v mene, ktery stat tvori), soukromej (ktery tvori banky) nebo mezinarodni (ktery dluzis v cizi mene).
    Problem UK byl imho v tom, ze dost dluzili US.
    Ale teda popravde vidim tam jenom dost povrchne do tohodle tematu...
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    pro mě je to příklad toho LLM uvažování. někdo má fajn zkušenost s šetřením, tak vidí řešení v tom se uskrovnit. někdo má dobrou zkušenost s tištěním peněz, tak ...

    já bych si přála nějaký fakt inženýrský, podložený model, který by nehalucinoval pocity, ale odvodil nějaké řešení fakt z objektivních dat. asi to nejde udělat, protože data nejsou, anebo to možná jde udělat, ale není zájem (většina lidí je navyklá na to LLM řešení problémů). třeba to vykoumá AI (až nebude pouze jazykovým modelem, ale inženýrským strojem)
    TUHO
    TUHO --- ---
    MINER: Ad prvni bod: jasne, ale to je v zasade problem reverzibilni sebeomezeni, ktery je plodem popularity jedny specificky ekonomicky teorie. Neni to objektivni nezmenitlenej faktor...

    Ad ta valecna ekonomika: jasne, ale na druhou stranu se UK ubranila. Druha varianta byla, ze by se tam dneska mluvilo nemecky.
    A ten dokuemnt je dost US centrickej, kde to funguje lip - prave US svoji ekonomiku zmenilo behem par let na valecnou, ktera byla cela tahnuta verejnym dluhem. Podle mainstream teorie by to melo vest ke zhrouceni ekonomiky a - "zadluzili jsme deti, ktery uz nase dluhy nikdy nesplati".
    Realita? Po pocatecnim transformacni fazi prechodu ekonomiky zpet na mirovou jsme videli povalecnej boom, "zlaty leta kapitalismu", bezprecedentni rust bohatstvi, neuveritelnej narust stredni tridy etc

    MINER
    MINER --- ---
    TUHO: Aha, já beru politická rozhodnutí jako součást problému peněz: pokud nedokážeme prosadit vhodnou alokaci peněz, tak to beru jako, že peníze nemáme.

    Jinak ± souhlasím s výjimkou té válečné ekonomiky. Ekonomika Evropy (na rozdíl od USA) dostala válkou strašně na prdel. Např. Británie díky tomu ztratila status světové mocnosti, byť se ‚ubránila‘. Nahradily jí právě USA a ekonomicky už se nikdy nedostala tam, kam před válkou.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam