• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    YMLADRIS: pro začítek by mohla edna strana dohnat středoškolský předměty a nemávat odborně vzdělanejm lidem hadrem před očima :)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    Je to takový archetypální boj "stabilita" versus "novelita". Lidi co se víc identifikují se stabilitou to vidí jako LOTR - inovace a novelita je jasný Mordor, zlý zlý profit. Bohužel jak je teď ve všech oblastech kultury čím dál větší polarizace (protistrana jsou Satan), nevidim cesty jak by se ty pohledy mohly sloučit. Inovace, building, jsou silnější - viz plány na gigacentra pro AI a otevírání nuclear .. kvůli inovaci to najednou jde. Tak si myslím že "stabilita" získá trochu navrch na hracím poli až teda hurikán Helene*10 se bude opakovat každou chvíli apod. V Česku lidi klima zajímalo pouze v tom roce co byl kůrovec

    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    CHOSIE: laska k prirode je hezka. Osobne sem taky radeji v prirode nez ve meste. Jenze kdyz dojde na realitu misto idealismu a prvni podzim nekdo potrebuje antibiotika, ktere nejsou, nebo na ne nema penize, protoze se vsichni v lete venovali lasce k prirode, tak se najednou zmeni (popravu) priority daneho cloveka. Ostatne kazdy zivy tvor se snazi primarne prezit a lide se v tom stali velmi dobri.

    Tzn. kritizovat BAU, ze sebou nese nejaky disbenefity, aniz bys zaroven uvedomele zohlednil v hodnoceni i ty benefity je dost pokrytecky. BAU tu je (alespon v demokratickych zemich), protoze jsme k nemu nejakou kulturni evoluci konvergovali (a nekdy od optima i divergovali). Ne proto, ze se hrstka zlych historicky rozhodla, ze to tak bude.

    Ekonomicka stranka veci je pro spoustu lidi hezkej fackovaci panak (cena, penize, bohatstvi, majetek, korporace, ...) ale ti sami lidi si neuvedomuji, ze penize jsou jen zjednodusenym vyjadrenim relativni hodnoty, ktera tu byla a bude vzdy (protoze obchod zvysuje sance na preziti), ekonomika je deskriptivni veda, a korporace primarne vznikaji, aby dosahly uspor z rozsahu, coz v konkurencnim prostredi znamena nizsi cenu, tedy vetsi hojnost a dostupnost vyrobku a sluzeb pro lidstvo. Stejne tak korporace zajistuji nejakou stabilitu prijmu danych lidi, tedy i celkove ekonomiky (stabilizace) nejakeho rozsahlejsiho uskupeni, jako je napr. mesto/okres/stat/unie...

    To co se deje ma chyby v neefektivite, kterou do systemu vnasi lide a zmeny, ale neni to principialne spatne od zakladu. I kdyz samozrejme v idealistickych predstavach muze byt.
    BRETA
    BRETA --- ---
    XCHAOS: uz byly nejaky umrti z otravy ze snedenejch musli, ktery obsahovali letalni mnozstvi tech neurotoxinu. Ted si predstav, ze to budes nahromadeny mit na mistech, ktery ted nejsou toxicky. Pak je rozbourani ekosystemu je ten nejmensi problem.
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    Kde jsem v rozchodu z některými zde (a asi i obecně) je, že cítím mnohem větší zodpovědnost a lásku k přírodě a je to něco co na čem mi záleží a jsem proto kritický k tomu jak k tomuto jako společnost přistupujeme, spousta "řešení" o kterých slyšíme jsou zkrátka jen snaha najít alternativu komfortu a pohodlí pro lidi, korporace a BAU.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    XCHAOS: systemova zmena v demokracii nevznikne bez individualnich hodnot. Slepice-vejce. Co s tim?
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    XCHAOS: Souhlasím a dodám, že kvalita života =! styl života. Takže jem stejného názoru, že můžeme žít kvalitně a spokojeně i s mnohem menší spotřebou, nároky, dopady - což však vyžaduje změny ve stylu života, zejméně tedy pokud se bavíme o západních/vyspělých zemích, nejen je to neudržitelné, ale také často nevede ke kvalitnějšímu životu (otroci konzumu, nekvalitní potraviny, znečištění,...) a k pocitu štěstí/spokojenosti.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CHOSIE: něco udržitelné je, něco udržitelné není. Já jako naději vidím, že přímá kvalita života vyžaduje pouze zlomek zdrojů a energie, kterými dnes plýtváme. Výrobky či objekty poskytující stejnou kvalitu života můžou mít snadno životnost desítek let místo jednotek, je to jen otázka životního stylu a vkusu. Můžeme věci opravovat, místo recyklovat. Nemusíme ohřívat svoje obydlí a vodu topnými spirálami, můžeme instalovat tepelná čerpadla. A můžeme využívat "odpadní chlad" (v létě) nebo odpadní teplo (v zimě). Je to vlastně celé otázka pospojování těch správných trubek "v zákulisí": pouze jsme žili v éře, ve které motivace optimalizovat nebyla dostatečně vysoká.

    Pointa je, že nemusí dojít ke snížení kvality života, jak se všichni obávají. Naopak, slušná kvalita života může být zpřístupněna více lidem, aniž by se spotřebovávalo více zdrojů. Ale stěží se to dosáhne v důsledku individuální iniciativy nějakých osamělých spotřebitelů a jejich omezené kupní síly, je nutná systémová změna. Nájemník neovlivní způsob, jak mu majitel bytu či domu ohřívá vodu, apod.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    YMLADRIS:
    BRETA: oproti nějakýmu vypouštění fujtajblů do atmosféry kvůli změně albeda (nad rámec takového toho "nabarvíme silnice na bílo, naleštíme střechy nalesklo, apod.") mi to hnojení železem přijde relativně ok. Je to to samé, co stejně děláme na polích chemicky, akorát vlastně čistší. Přirovnal bych to k rozprašování mletého vápence kvůli offsetování kyselých dešťů (které nemělo dostatečný efekt, ale taky nic nepokazilo)

    Jde o to, že jsem nedávno viděl studii, že v přírodě se to stejně děje přirozeně: vítr zvedá na železo bohatý prach ze Sahary, to železo se v atmosféře navíc nějak modifikuje, aby bylo snadněji stravitelné (tahle část mi není úplně jasná a jen zmíněná) a pak to padá do oceánu a tam to právě stimuluje růst fytoplanktonu.
    Our Atmosphere Transforms Dust From The Sahara Into Minerals That Fuel Life : ScienceAlert
    https://www.sciencealert.com/our-atmosphere-transforms-dust-from-the-sahara-into-minerals-that-fuel-life

    Trik je v tom, že plankton sežerou další organismy, kteří pak klesnou i se svým uhlíkem na dno oceánu a ten se tam pak ukládá. Obavy se týkají toho, jestli z oblasti hladiny takto nezmizí další důležité živiny.. ale v vzhledem k tomu, že dnes tam toho zas tak moc nežije, tak si nemyslím, že to riziko je velké, ale muselo by se to samozřejmě důkladně prostudovat.

    Takže si nemyslím, že posílit přirozené přírodní procesy, které se dějí i bez nás, je nějak špatně. To je to samé, jako vysazování lesů nebo prevence lesních požárů, apod. - to jsou zásahy do přírody taky, které mají offsetovat negativní externality, které způsobujeme, a podle mě nějakou míru zásahů do přírody teď už budeme muset udělat stejně, nejde 100% přírody vrátit divočině (i 20% by byl úspěch), a tu část, kterou manageuje člověk, musí manageovat nějak ne úplně dementně...
    BRETA
    BRETA --- ---
    PALEONTOLOG: clovek ani nevi, jestli to myslej vazne, nebo je to nejakej metahumor...

    The Woolly Mammoth Revival
    https://reviverestore.org/projects/woolly-mammoth/why-bring-it-back/
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    YMLADRIS: čtenáři sci-fi jistě jásají, ale jsou to takový pindy a la 100+1 Zahraničních zajímavostí
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    End of an era as Britain’s last coal-fired power plant shuts down | Energy industry | The Guardian
    https://www.theguardian.com/business/2024/sep/30/end-of-an-era-as-britains-last-coal-fired-power-plant-shuts-down
    BRETA
    BRETA --- ---
    SHEFIK: Jsem docela skeptickej k podobným plošným řešením na úrovni geoinženýrství. Neříkám, že to nemůže pomoct, ale negativní dopady nakonec můžou převážit pozitiva.

    Určitě ale potrvá dlouho, než se namodelují a odzkouší všechny možný dopady v různých částech planety.
    BRETA
    BRETA --- ---
    SHEFIK: "Souběžně se tedy začaly uskutečňovat rozsáhlé pokusy – do oceánů se sypaly z lodí nebo letadel tuny železnatých solí. Již do týdne od aplikace vždy následoval masivní nárůst řas. Ve většině z asi 14 takových pokusů (např. Morrissey a Rowler 2012; obr. 7), publikovaných v nejprestižnějších časopisech, ale došlo především k nárůstu biomasy toxických rozsivek.
    Mořské rozsivky (Bacillariophyceae) jsou běžnou součástí fytoplanktonu a výrazně přispívají k primární produkci. Určité druhy, které tvoří neurotoxiny (např. rod Pseudonitzschia kyselinu domoovou), ale mohou představovat velký problém, po - kud se masivně přemnoží a toxiny se na - hromadí v potravním řetězci. Na dešifrování metabolické dráhy tvorby kyseliny domoové se podíleli také kolegové z Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích pod vedením prof. Miroslava Oborníka. I pro potenciální nebezpečnost
    rozsáhlých zásahů do mořských ekosystémů bylo od podobných záměrů upuštěno a vypouštění železa do oceánů je ilegální, jako veškeré znečišťování prostředí.

    https://ziva.avcr.cz/files/ziva/pdf/morsky-plankton-v-globalnim-kolobehu-prvku.pdf
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    Závěrem, tvrdíš, ze je naše společnost a její praktiky udržitelná, pakliže dojde k "opravdicke tranzici" (ať už to znamená cokoliv), a že je na vše zdrojů dost, v rozporu s dostupnou empirikou a upřímně to je zjevné i pakliže se člověk použije kapku rozumu.

    Své tvrzení podložit neumíš a místo toho reaguješ konspirací a pochybnými a zcestnymi informacemi. Je to celkem podobné jak mluvit s někým kdo popírá globální ohřívání, nebo tvrdí, že je země placatá.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    BRETA: muzes to rozepsat plz?
    BRETA
    BRETA --- ---
    YMLADRIS: hnojení moří železem jistě bude mít blahodárný vliv na živočichy, kteří se fytoplanktonem živí :)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    počasí

    Kathmandu Valley gets half its average rainfall in less than two days

    112 dead, 65 missing in Nepal floods | Nepali Times
    https://nepalitimes.com/news/60-dead-64-missing-in-nepal-floods
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VOYTEX: prosímtě, ale já se s tebou rád budu bavit o antigravitaci (umělém generování gravitace, i když já mám radši interpretaci odstínění polí, které gravitaci způsobují). Akorát ne tady, stejně jako se tady nechci bavit o AI (jejíž spotřeba energie k emisím CO2 rozhodně přispěje, i když Microsoft kvůli tomu oživuje jaderné elektrárny...): [XCHAOS @ Kvazičástice: největší revoluce ve fyzice od vynálezu kvasarů, kvarků a kvasnic? + kvantizovaná setrvačnost (QI)]
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    Professor Sir David King, chair of Cambridge University's Centre for Climate Repair and lead of the fake excrement project, hopes that these plankton blooms could capture 50% of the world's greenhouse gas emissions

    Některý jsem ani neznala. Obnovte mamuty

    32 weird ways to fight climate change | Live Science
    https://www.livescience.com/planet-earth/climate-change/32-weird-ways-to-fight-climate-change-that-just-might-work
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam