• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Fury as US argues against climate obligations at top UN court | Climate crisis | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2024/dec/04/us-climate-crisis-legal-court

    Australia, China and Saudi Arabia – major fossil fuel economies and among the world’s worst greenhouse gas emitters – also argued against legal accountability that developing nations are pushing for.

    After years of campaigning by vulnerable nations and the global climate justice movement, the UN asked the ICJ to provide an advisory opinion on what obligations states have to tackle climate change and what the legal consequences could be if they fail to do so. More than 100 countries and organisations are testifying over the course of two weeks, and many hope the hearings will elevate science to the forefront, ensuring international law reflects the realities of climate breakdown and the urgent need for transformative action
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    All truth passes through three stages. First, it is ridiculed. Second, it is violently opposed. Third, it is accepted as being self-evident.
    -- Arthur Schopenhauer
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    Analysis: Why the $300bn climate-finance goal is even less ambitious than it seems
    At COP29 in Baku, developed-country parties such as the EU, the US and Japan agreed to help raise “at least” $300bn a year by 2035 for climate action in developing countries.

    If inflation over the next decade follows this trend (3% inflation/year), the $300bn pledged in 2024 would only be worth $217bn in today’s money in 2035 – a 28% reduction in value.

    In order to offer climate finance with a real value of $300bn in 2035, countries would have needed to set a goal for that year of around $415bn.


    Analysis: Why the $300bn climate-finance goal is even less ambitious than it seems - Carbon Brief
    https://www.carbonbrief.org/analysis-why-the-300bn-climate-finance-goal-is-even-less-ambitious-than-it-seems/
    TUHO
    TUHO --- ---
    Bidenova administrativa meal mnoho chyb, ale pro klima se podarilo prosadit jako maloktery. Od to novolunaticke administrativy se ocekavat moc pozitivniho neda (obzvlast mam teda obavy z destrukce mezinarodniho vyjednavani). Lokalne snad se jim aspon nepodari znicit IRA...


    Michael Thomas
    @curious_founder
    From a new report released this morning:
    The U.S. added 9.3 GW of solar manufacturing capacity in Q3. Total capacity is now ~40 GW, which is about how much solar we'll deploy in 2024.
    This is the result of smart climate/industrial policy under the Biden administration.

    TUHO
    TUHO --- ---
    A jeste nejaky summary akteru:

    TUHO
    TUHO --- ---
    Jsem si zase vzpmonel na tuhle peknou mapicku, chtela by ale update...

    TADEAS
    TADEAS --- ---
    XCHAOS: "Nezbude nám nic jiného než se s tím smířit a tuto změnu mapovat“

    nezbyva nez nastpupit do dobytcaku, vlak uz za minutku odjizdi
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Kees van der Leun: "Another big year-on-year jump in atmospheric CO₂!…" - mastodon.energy
    https://mastodon.energy/@Sustainable2050/113593185134587824
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Antarktida taje českým vědcům před očima - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-antarktida-taje-ceskym-vedcum-pred-ocima-40499704
    Tak člověk by čekal, že když tundra rozmrzne, že třeba mechu bude víc. Ale ona ta půda někde taky třeba jen vyschne...

    Proč jen jsou všechny ty změny k horšímu...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ROGER_WILCO: já netuším, kolik je vlastně vody v krajině. Třeba kdby někde pod Saharou byl nějakej obrovskej poloprázdnej rezervoár, do kterýho když začne pršet, tak se tam budou celá léta ztrácet kilometry krychlový vody, tak by to byla naděje. Ale spíš ta voda odteče nebo se vypaří, než aby se stihla vsáknout...

    Chci říct: když se někdo chce pouštět do geoinženýringu, tak má spoustu příležitostí. Zaplavit suché prolákliny mořskou vodou, třeba (Sahara, Mrtvé moře aspoň na původní úroveň). Pumpovat dešťovu vodu do podzemí.

    umístit někam 361000 km3 vody ovšem není žádná sranda. Ale jsou na zemi místa, kam by se při troše snahy pár krychlových kilometrů slané vody vešlo, a ještě by to pomohlo místním ekosystémům. Aralské jezero, třeba (akorát to je desítky metrů nad dnešní hladinou oceánů, takže nic, no... bez šance). Spousta pokusů, které se dají udělat, může dopadnout nejednoznačně. Číňani jsou velký sázeči stromů, ale bez umělého zavlažování může přehnané vysazování stromů s vysokými nároky na vodu klidně přeměnit dosavadní step v poušť. Zvolit vhodný ekosystém pro dané klimatické podmínky není sranda samo o sobě, a když se to teď bude ještě navíc nečekaně měnit, tak je to úplná loterie...

    samozřejmě v té atmosféře ta vlhkost nemá zůstat (to by ostatně teplota narostla příšerně), ale cílem je pouze přepravit ji do vnitrozemí. seedování mraků se dnes v řadě zemí dělá úplně běžně, takže geoinženýring tady máme tak jako tak... ovšem pořád máme té vody docela hodně a jak ukazují povodně z posledních let a hlavně měsíců, pokud spadne té vody na jednom místě hodně najednou (a ani to nemusí být kilometr, stačí metr...), tak je s tím spojená spousta problémů (jinými slovy, ta schopnost transportu větších objemů vody v teplejším vzduchu už je tady a teď, to není žádné sci-fi a pohádky o budoucnosti)

    Zajímavé je, že tohle předpovídala řada lidí už před pěti lety, kdy vrcholilo intuitivní (naivní?) strašení suchem: zaslechl jsem hlasy od některých fyziků (ne přímo popíračů), že teplejší vzduch přece absorbuje více vody a že hrozí něco trochu jiného...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Expert Explains Why, Essentially, You’re Fucked | Onion Now: Focus
    https://www.youtube.com/watch?v=Bex5LyzbbBE
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ROGER_WILCO: posledních 5 let u nás vody neubývá, sleduji stav sucha a hladiny podzemních vod se spíše doplnly.

    Neříkám, že je to nějaké všespásné, třeba na té Sahaře se to na spoustě míst nemá kam vsáknout a to samé hrozí u nás, třeba v hustě zastavěných oblastech, apod.

    Obecně ale větší teplota nemusí znamenat větší sucho, i když intuitivně to s tím lidé mají spojené. Teplejší vzduch je schopen pojmout víc vlhkosti. Rozhodně ne tolik, aby to offsetovalo tání ledovců, takže pořád jsme v hodně velkém průseru, ale když to úplně nezvořeme, tak se může rozloha obyvatelných částí planety třeba i zvětšovat (a neobyvatelného je toho hrozně moc... pro začátek vlastně vnitrozemí většiny kontinentů). Akorát Amazonský prales (zelené, vlhké vnitrozemí) byl při pohledu na mapu světa spíše vyjímku a poslední dobou to vypadá, že mu hrozí přeměna v savanu, což by samozřejmě jakýkoliv nárůst zeleně a lesů jinde zase neutralizovalo...

    Pokud by se člověk věnoval takovému "geoinžeýringu", že zalesní, co se dá zalesnit, a bude trochu krotit lesní požáry, tak vlastně akorát offsetuje to, co sám v minulosti zvoral (odlesnění Islandu, o mnoho tisícíletí dřív Austrálie, zasolení a desertifikace Mezopotámie... ne, antropocén rozhodně nezačal až s industrializací a podělali jsme toho za poslední tisíce let docela dost...)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CHOSIE: mě to vychází do roku 2030, ale ono to je v podstatě už jedno (no dobře, nějaký vliv na počasí to mít asi bude, ale otázka je, bůhví jaký.. a navíc, během polárního dne fotosyntetizující plankton v Severním ledovém oceánu by se mohl ukázat jako slušný carbon sink, historicky snad párkrát takhle zafungoval...)

    Co není jedno, je stabilita grónského pevninského ledovce, v takovém případě. Jeho nejvyšší části, které jsou nad 3000 m, jsou relativně v bezpečí, jenže současně je to tzv. arktická poušť a v některých částech grónského vnitrozemí téměř nesněží (zase, může se stát zázrak a díky změnám proudění atmosférické vlhkosti tam třeba můžou příjít nějaké "monzumy" a může tam začít víc sněžit...)

    Obecně bych i uvěřil, že adaptace na některé jevy, typu posun klimatických pásem, možná je (prostě se v řadě případů jen přestěhují rostliny, které dosud rostly rychleji) - ale adaptaci na růst hladiny oceánů třeba o 2m si moc představit neumím (1m je problém, ale řady oblastí se moc nedotkne, 2m jsou ale podle mě v podstatě kolaps, nemluvě o zasolení zemědělské půdy, apod.)

    Pořád, existují nadějné jevy, ve které by šlo doufat. Například zaplavení některých proláklin pod hladinou moře, ale proti objemu ledu, který roztaje, je to doslova kapka v moři. Otázka je, kolik vody by zadržela "zelená Sahara", kdyby tam znovu začalo pršet. Začaly by se doplňovat hladiny podzemních vod a tak... ale to je proces, který by byl na staletí a tisícíletí a neprojevil by se hned...

    Zase ve Sředozemním moři pořád odpar převyšuje doplňování skrz Gibraltar. Růst teplot znamená i větší vlhkost a na řadě míst Země bude spíš katastrofální vlhko, než katastrofální sucho (v souvislosti s rostoucí teplotou to skutečně může být katastrofální dost... jinde to ale jen povede k větším srážkám a mohlo by to - teoreticky - i pomoct)

    V podstatě jde o to, jak velká část planety se "teraformuje" - třeba přeměna tundry v tajgu, zazelení pouští, ve které lze možná doufat na jihu Sahary, apod. - a kde naopak postoupí pouště či zasolení. Zatím se ale zdá, že jakékoliv případné rozšiřování severní tajgy neutralizují jednak lesní požáry a jedna vysychání Amazonie...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Asi už tu bylo, ale stejně... je to naprosto fascinující statistika...
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    A dodám, že i když BOE (v letních měsícich) nastane, tak mám nulové očekávání od médií a veřejnosti a ta zpráva během dne či dvou zmizí z povědomí.
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    The first summer on record that melts practically all of the Arctic's sea ice, an ominous milestone for the planet, could occur as early as 2027.
    https://phys.org/news/2024-12-countdown-ice-free-arctic-timelines.html

    --
    Stále mam svou predikci , kterou jsem učinil před pár lety, že nás to čeká v 2025, říkal jsem si, že by se mohla přes arkticke more přehnat bouře a ten zbývající tenký led dodělat.
    No, nyní se to očekává dříve a dříve i z více vědeckého pohledu, myslím, že posledně bylo as early as 2032 (:
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    ROGER_WILCO: burn&learn
    ROGER_WILCO
    ROGER_WILCO --- ---
    XCHAOS: zatim ten směr je spíš opačnej..
    https://www.un-igrac.org/news/global-groundwater-depletion-leads-sea-level-rise

    prší kolik prší, u nás vody spíš ubývá. ohledně vody v atmosféře, tam je kapku nevýhodný poměž, že voda ve formě vodní páry zabírá tisíckrát větší objem. ta změna teploty to imho nevykompenzuje.

    One estimate of the volume of water in the atmosphere at any one time is about 3,100 cubic miles (mi3) or 12,900 cubic kilometers (km3). That may sound like a lot, but it is only about 0.001 percent of the total Earth's water volume of about 332,500,000 mi3 (1,385,000,000 km3), as shown in the table below. https://www.usgs.gov/special-topics/water-science-school/science/atmosphere-and-water-cycle

    earth ocean surface area je 361,000,000 km2, takze 1 mert zvyseni by mel odpovidat 361000 km3 vody, coz je cca 28 nasobek vsechny vody v atmo.. ? ale treba mam chybu v desetiny carce ;)

    ROGER_WILCO
    ROGER_WILCO --- ---
    CHOSIE: jojo, ono s beznejma zkusenostma a znalostma se ty mozny dusledky a jejich rozsah hrozne tezko odhadujou. je to problem zasahujici fyziku, chemii, meteorologii, ekologii, zemedelstvi, potravinarstvi, medicinu, sociologii, politologii, zpravodajstvi, marketing, psychologii, manipulaci, obecnou znalost ci predstavu, jak funkuje veda, energetiku, ... a pokud to neodeslu, tak me budou napadat dalsi obory, ktery to postihuje, ci vyzaduje k pochopeni co vsechno by se mohlo po.. ale tak uz jsme prezili jednu potopu... ;))
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam