• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ROGER_WILCO: jsou místa, která jsou slanější víc, než moře... např. existoval projekt dopouštění vysychajícího Mrtvého Moře buď ze Středozemního, nebo z Rudého moře, tam je totiž té soli už tak dost a mořskou vodou by se to spíš naředilo... jeden čas to bralo dost vážně Jordánsko, ale toho času je projekt, ehm... mrtvý.

    Prolákliny jsou na většině míst tak jako tak slané, do některých to asi v případě dalšího růstu hladiny moří přeteče rovnou a nebudou se muset dělat trubky. Problém je, že to jsou řádově spíš jednotky až stovky kubických kilometrů... ne potřebné miliony.
    ROGER_WILCO
    ROGER_WILCO --- ---
    XCHAOS: Záleží jak kde, letos bylo vody vic, na podzim to zachránil Boris, ale ten trend je docela jednoznačnej.

    ad amazonie: https://en.wikipedia.org/wiki/Biotic_pump

    ad cerpani vody kamsi... (a s tou slanou.. myslim, ze jsme toho zasolili uz dost.. )
    We often think of Earth in terms of its land area, but in reality 71% of the Earth's surface is covered by oceans, while only 29% is land.

    ono straseni suchem a vic vody v atmosfere se nevylucuje. lidi z chmu to rikaji uz dlouho, ze bude trochu vic vody, ale bude to vic epizodicky. to s popiracema nema nic spolecnyho,. zaplavy na jare a na podzim neodporuju suchu v lete.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    K té cine mě zaujalo že naopak umí i 4 dekády dlouhé projekty - postavili zelený pás kolem pouště Taklamakan (rozměr jak Německo), aby nemuseli furt stěhovat města zasypané pískem

    Impresivní
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    On the morning of November 28, China's newest nuclear power plant, a Hualong One reactor at Zhangzhou in Fujian, connected to the grid just just 61 months after construction.

    How does China build these so fast? Let's review the timeline.

    x.com
    https://x.com/pretentiouswhat/status/1863886994029314134?s=19
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    amok

    Scientists sound alarm about terrifying ocean event that could bring global devastation | The Independent
    https://www.independent.co.uk/climate-change/ocean-tipping-point-climate-change-b2657442.html
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    20241206-002048
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    How climate risks are driving up insurance premiums around the US – visualized | Climate crisis | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2024/dec/05/climate-crisis-insurance-premiums
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    YMLADRIS: climate change is too abstract and frightening to trigger useful action, they recommend that scientists avoid using the idea
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    YMLADRIS: třeba to mini nějak dobře ale připomnělo mi to toto

    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    Frightening :)

    ‘Tipping points’ cause confusion, not clarity
    A focus on climate ‘tipping points’ — moments of abrupt and irreversible shifts in the Earth system, such as the loss of the Amazon rainforest — isn’t helpful, argues an interdisciplinary group of ten researchers that includes climate scientists, science communicators and environmental sociologists. The issues involved are important to study, but the framing is too abstract and frightening to trigger useful action, and not rigorous enough to inform policy, they argue. They recommend that scientists avoid using the idea as a scholarly tool and instead consider it “a fuzzy, boundary-spanning concept akin to ‘sustainability’”.

    Nature Climate Change | 27 min read

    ‘Tipping points’ confuse and can distract from urgent climate action | Nature Climate Change
    https://www.nature.com/articles/s41558-024-02196-8
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Fury as US argues against climate obligations at top UN court | Climate crisis | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2024/dec/04/us-climate-crisis-legal-court

    Australia, China and Saudi Arabia – major fossil fuel economies and among the world’s worst greenhouse gas emitters – also argued against legal accountability that developing nations are pushing for.

    After years of campaigning by vulnerable nations and the global climate justice movement, the UN asked the ICJ to provide an advisory opinion on what obligations states have to tackle climate change and what the legal consequences could be if they fail to do so. More than 100 countries and organisations are testifying over the course of two weeks, and many hope the hearings will elevate science to the forefront, ensuring international law reflects the realities of climate breakdown and the urgent need for transformative action
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    All truth passes through three stages. First, it is ridiculed. Second, it is violently opposed. Third, it is accepted as being self-evident.
    -- Arthur Schopenhauer
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    Analysis: Why the $300bn climate-finance goal is even less ambitious than it seems
    At COP29 in Baku, developed-country parties such as the EU, the US and Japan agreed to help raise “at least” $300bn a year by 2035 for climate action in developing countries.

    If inflation over the next decade follows this trend (3% inflation/year), the $300bn pledged in 2024 would only be worth $217bn in today’s money in 2035 – a 28% reduction in value.

    In order to offer climate finance with a real value of $300bn in 2035, countries would have needed to set a goal for that year of around $415bn.


    Analysis: Why the $300bn climate-finance goal is even less ambitious than it seems - Carbon Brief
    https://www.carbonbrief.org/analysis-why-the-300bn-climate-finance-goal-is-even-less-ambitious-than-it-seems/
    TUHO
    TUHO --- ---
    Bidenova administrativa meal mnoho chyb, ale pro klima se podarilo prosadit jako maloktery. Od to novolunaticke administrativy se ocekavat moc pozitivniho neda (obzvlast mam teda obavy z destrukce mezinarodniho vyjednavani). Lokalne snad se jim aspon nepodari znicit IRA...


    Michael Thomas
    @curious_founder
    From a new report released this morning:
    The U.S. added 9.3 GW of solar manufacturing capacity in Q3. Total capacity is now ~40 GW, which is about how much solar we'll deploy in 2024.
    This is the result of smart climate/industrial policy under the Biden administration.

    TUHO
    TUHO --- ---
    A jeste nejaky summary akteru:

    TUHO
    TUHO --- ---
    Jsem si zase vzpmonel na tuhle peknou mapicku, chtela by ale update...

    TADEAS
    TADEAS --- ---
    XCHAOS: "Nezbude nám nic jiného než se s tím smířit a tuto změnu mapovat“

    nezbyva nez nastpupit do dobytcaku, vlak uz za minutku odjizdi
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Kees van der Leun: "Another big year-on-year jump in atmospheric CO₂!…" - mastodon.energy
    https://mastodon.energy/@Sustainable2050/113593185134587824
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Antarktida taje českým vědcům před očima - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-antarktida-taje-ceskym-vedcum-pred-ocima-40499704
    Tak člověk by čekal, že když tundra rozmrzne, že třeba mechu bude víc. Ale ona ta půda někde taky třeba jen vyschne...

    Proč jen jsou všechny ty změny k horšímu...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ROGER_WILCO: já netuším, kolik je vlastně vody v krajině. Třeba kdby někde pod Saharou byl nějakej obrovskej poloprázdnej rezervoár, do kterýho když začne pršet, tak se tam budou celá léta ztrácet kilometry krychlový vody, tak by to byla naděje. Ale spíš ta voda odteče nebo se vypaří, než aby se stihla vsáknout...

    Chci říct: když se někdo chce pouštět do geoinženýringu, tak má spoustu příležitostí. Zaplavit suché prolákliny mořskou vodou, třeba (Sahara, Mrtvé moře aspoň na původní úroveň). Pumpovat dešťovu vodu do podzemí.

    umístit někam 361000 km3 vody ovšem není žádná sranda. Ale jsou na zemi místa, kam by se při troše snahy pár krychlových kilometrů slané vody vešlo, a ještě by to pomohlo místním ekosystémům. Aralské jezero, třeba (akorát to je desítky metrů nad dnešní hladinou oceánů, takže nic, no... bez šance). Spousta pokusů, které se dají udělat, může dopadnout nejednoznačně. Číňani jsou velký sázeči stromů, ale bez umělého zavlažování může přehnané vysazování stromů s vysokými nároky na vodu klidně přeměnit dosavadní step v poušť. Zvolit vhodný ekosystém pro dané klimatické podmínky není sranda samo o sobě, a když se to teď bude ještě navíc nečekaně měnit, tak je to úplná loterie...

    samozřejmě v té atmosféře ta vlhkost nemá zůstat (to by ostatně teplota narostla příšerně), ale cílem je pouze přepravit ji do vnitrozemí. seedování mraků se dnes v řadě zemí dělá úplně běžně, takže geoinženýring tady máme tak jako tak... ovšem pořád máme té vody docela hodně a jak ukazují povodně z posledních let a hlavně měsíců, pokud spadne té vody na jednom místě hodně najednou (a ani to nemusí být kilometr, stačí metr...), tak je s tím spojená spousta problémů (jinými slovy, ta schopnost transportu větších objemů vody v teplejším vzduchu už je tady a teď, to není žádné sci-fi a pohádky o budoucnosti)

    Zajímavé je, že tohle předpovídala řada lidí už před pěti lety, kdy vrcholilo intuitivní (naivní?) strašení suchem: zaslechl jsem hlasy od některých fyziků (ne přímo popíračů), že teplejší vzduch přece absorbuje více vody a že hrozí něco trochu jiného...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam