• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CHOSIE: autoritářské režimy bývají nestabilní.... SSSR se svými 70 lety trvání byl spíš vyjímkou a pravděpodobně by skončil jinak a dřív, kdyby se nezmocnil jaderných zbraní a neustrnul ve studené válce.

    Autoritářské režimy z podstaty věci potřebují tu autoritu vynucovat silou (ostatně, tímhle se zabýval ten nešťastný Marx, že se snažil nějak popsat, že čím větší nadhodnotu nějaký totalitní systém vytváří, tím víc má prostředků k ovládání totalitně řízených = vykořisťovaných tříd/skupin, až se dopracoval k tomu že v jeho jménu jedna další totalita vznikla). To co, navrhuješ, je ovšem systém vytvářející spíš podhodnotu, než nadhodnotu. Tutíž by šlo o systém, který nemá žádné zdroje pro vynucování své autority. To ale historicky nikdy nefungovalo... autoritářské až totalitní systémy neodvozují svojí autoritu z čiré ideologie či víry, ale používají nějakou projekci moci.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    CHOSIE: to by musel byt nejaky novy druh viry, co nie je iba maskovany financny scam :)
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    YMLADRIS: Jo, to je jednou z výhod autoritarismu a proč, i kdybychom nehleděli na jiné překážky, je např. nukleární výstavba v západních zemích takřka nereálná.

    Nemohu říct, že bych byl pro, protože těch scénářů jak se to může po*** je mnoho, ale jsem názoru, že ekologicky-autoritářský režim by byl jeden z mála systémů, kdy by šlo dnešní krize opravdu řešit, pak mě napadá snad už jen nějaký druh víry - tedy nějaké nadpozemské odůvodnění proč na úkor výdělku/blahobytu dávat péči životnímu prostředí.
    Hlavně tedy v dlouhodobé perspektivě, protože ideologie a systémy dle historie moc dlouho narozdíl od víry nevydrží a často se mění.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    steel deal

    Panika u ocelářů. Hutím v Evropě hrozí místo zelené revoluce zánik - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-trendy-analyzy-panika-u-ocelaru-hutim-v-evrope-hrozi-misto-zelene-revoluce-zanik-265717

    Obrovské nároky na spotřebu elektřiny při dekarbonizaci jsou důvodem, proč bude ocelářství v Evropě slábnout, i když se trh uzdraví. Hlavně výroba surové oceli se bude z tradičních průmyslových center přesouvat do zemí, které mají pro zelenou energetiku lepší přírodní podmínky a často leží mimo Evropu.

    Například Vítkovice Steel, do nichž vstupuje nový indický majitel Jindal Steel, plánují nákup „zelených“ ocelářských polotovarů v Ománu. Další firma ze skupiny Jindal tam staví vysokopecní závod, který má při redukci železné rudy využívat zprvu místní zemní plyn, časem ale zelený vodík ze solární elektřiny.

    I tak budou Vítkovice Steel muset do budoucna hledat levnou energii s nižší emisní stopou pro své ostravské pece. Dnes na to používají plyn a elektřinu, která ovšem v Česku většinou pochází z uhlí. Jejich konečné náklady tak přímo i nepřímo zvedají emisní povolenky.

    „Kdybychom ale měli pokrýt zelenou elektřinou veškerou naši spotřebu, potřebovali bychom celé jižní Polsko zastavět soláry a stejně by nám to nezaručilo dodávku po celý rok v režimu 24/7. Jediné řešení pro provozy, jako je náš, je jádro,“ říká Radek Strouhal. Jeho snem je vlastní vítkovický malý jaderný reaktor, který by zajistil úplnou energetickou nezávislost.
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    XCHAOS: jojo, ten nejjednodušší a přitom objemově největší projekt prolákliny Qattara o kterém se uvažuje už přes sto let po naplnění sníží hladinu světových oceánů o.......půl cm.
    Což není zas tak úplně málo ale ani moc
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ROGER_WILCO: jsou místa, která jsou slanější víc, než moře... např. existoval projekt dopouštění vysychajícího Mrtvého Moře buď ze Středozemního, nebo z Rudého moře, tam je totiž té soli už tak dost a mořskou vodou by se to spíš naředilo... jeden čas to bralo dost vážně Jordánsko, ale toho času je projekt, ehm... mrtvý.

    Prolákliny jsou na většině míst tak jako tak slané, do některých to asi v případě dalšího růstu hladiny moří přeteče rovnou a nebudou se muset dělat trubky. Problém je, že to jsou řádově spíš jednotky až stovky kubických kilometrů... ne potřebné miliony.
    ROGER_WILCO
    ROGER_WILCO --- ---
    XCHAOS: Záleží jak kde, letos bylo vody vic, na podzim to zachránil Boris, ale ten trend je docela jednoznačnej.

    ad amazonie: https://en.wikipedia.org/wiki/Biotic_pump

    ad cerpani vody kamsi... (a s tou slanou.. myslim, ze jsme toho zasolili uz dost.. )
    We often think of Earth in terms of its land area, but in reality 71% of the Earth's surface is covered by oceans, while only 29% is land.

    ono straseni suchem a vic vody v atmosfere se nevylucuje. lidi z chmu to rikaji uz dlouho, ze bude trochu vic vody, ale bude to vic epizodicky. to s popiracema nema nic spolecnyho,. zaplavy na jare a na podzim neodporuju suchu v lete.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    K té cine mě zaujalo že naopak umí i 4 dekády dlouhé projekty - postavili zelený pás kolem pouště Taklamakan (rozměr jak Německo), aby nemuseli furt stěhovat města zasypané pískem

    Impresivní
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    On the morning of November 28, China's newest nuclear power plant, a Hualong One reactor at Zhangzhou in Fujian, connected to the grid just just 61 months after construction.

    How does China build these so fast? Let's review the timeline.

    x.com
    https://x.com/pretentiouswhat/status/1863886994029314134?s=19
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    amok

    Scientists sound alarm about terrifying ocean event that could bring global devastation | The Independent
    https://www.independent.co.uk/climate-change/ocean-tipping-point-climate-change-b2657442.html
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    20241206-002048
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    How climate risks are driving up insurance premiums around the US – visualized | Climate crisis | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2024/dec/05/climate-crisis-insurance-premiums
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    YMLADRIS: climate change is too abstract and frightening to trigger useful action, they recommend that scientists avoid using the idea
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    YMLADRIS: třeba to mini nějak dobře ale připomnělo mi to toto

    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    Frightening :)

    ‘Tipping points’ cause confusion, not clarity
    A focus on climate ‘tipping points’ — moments of abrupt and irreversible shifts in the Earth system, such as the loss of the Amazon rainforest — isn’t helpful, argues an interdisciplinary group of ten researchers that includes climate scientists, science communicators and environmental sociologists. The issues involved are important to study, but the framing is too abstract and frightening to trigger useful action, and not rigorous enough to inform policy, they argue. They recommend that scientists avoid using the idea as a scholarly tool and instead consider it “a fuzzy, boundary-spanning concept akin to ‘sustainability’”.

    Nature Climate Change | 27 min read

    ‘Tipping points’ confuse and can distract from urgent climate action | Nature Climate Change
    https://www.nature.com/articles/s41558-024-02196-8
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Fury as US argues against climate obligations at top UN court | Climate crisis | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2024/dec/04/us-climate-crisis-legal-court

    Australia, China and Saudi Arabia – major fossil fuel economies and among the world’s worst greenhouse gas emitters – also argued against legal accountability that developing nations are pushing for.

    After years of campaigning by vulnerable nations and the global climate justice movement, the UN asked the ICJ to provide an advisory opinion on what obligations states have to tackle climate change and what the legal consequences could be if they fail to do so. More than 100 countries and organisations are testifying over the course of two weeks, and many hope the hearings will elevate science to the forefront, ensuring international law reflects the realities of climate breakdown and the urgent need for transformative action
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    All truth passes through three stages. First, it is ridiculed. Second, it is violently opposed. Third, it is accepted as being self-evident.
    -- Arthur Schopenhauer
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    Analysis: Why the $300bn climate-finance goal is even less ambitious than it seems
    At COP29 in Baku, developed-country parties such as the EU, the US and Japan agreed to help raise “at least” $300bn a year by 2035 for climate action in developing countries.

    If inflation over the next decade follows this trend (3% inflation/year), the $300bn pledged in 2024 would only be worth $217bn in today’s money in 2035 – a 28% reduction in value.

    In order to offer climate finance with a real value of $300bn in 2035, countries would have needed to set a goal for that year of around $415bn.


    Analysis: Why the $300bn climate-finance goal is even less ambitious than it seems - Carbon Brief
    https://www.carbonbrief.org/analysis-why-the-300bn-climate-finance-goal-is-even-less-ambitious-than-it-seems/
    TUHO
    TUHO --- ---
    Bidenova administrativa meal mnoho chyb, ale pro klima se podarilo prosadit jako maloktery. Od to novolunaticke administrativy se ocekavat moc pozitivniho neda (obzvlast mam teda obavy z destrukce mezinarodniho vyjednavani). Lokalne snad se jim aspon nepodari znicit IRA...


    Michael Thomas
    @curious_founder
    From a new report released this morning:
    The U.S. added 9.3 GW of solar manufacturing capacity in Q3. Total capacity is now ~40 GW, which is about how much solar we'll deploy in 2024.
    This is the result of smart climate/industrial policy under the Biden administration.

    TUHO
    TUHO --- ---
    A jeste nejaky summary akteru:

    TUHO
    TUHO --- ---
    Jsem si zase vzpmonel na tuhle peknou mapicku, chtela by ale update...

    TADEAS
    TADEAS --- ---
    XCHAOS: "Nezbude nám nic jiného než se s tím smířit a tuto změnu mapovat“

    nezbyva nez nastpupit do dobytcaku, vlak uz za minutku odjizdi
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam