Pískové baterie mají potenciál ekologického a velmi efektivního způsobu skladování energie | Technický týdeníkhttps://www.technickytydenik.cz/rubriky/poutaky/piskove-baterie-maji-potencial-ekologickeho-a-velmi-efektivniho-zpusobu-skladovani-energie_57085.htmltrochu jsem o tom přemýšlel, protože stavět domečky pro teplou vodu je sice low-tech, ale přeci jen nákladné. Mám ale pár poznámek k tomu nahřívání písku na vysokou teplotu, trubky přímo skrz horký písek, apod.:
Trubky rezavěj, bude to špatně servisovatelné, před rozebráním písku bude muset vychladnout, což s nefunkčníma trubkama potrvá hodně dlouho, vysoké teploty můžou v případě nějaké havárie systému i vybuchnout (zejména dnes, když je všechno řízené softwarově, vidím jako riziko vyhackování těhle mikroenergetických systémů...).
Písek ovšem má menší objemovou tepelnou kapacitu, než voda - používá se proto, že nabízí větší teplotní gradient, ale vyplatí se to až od gradientu cca 4x-5x větším, než je největší smysluplný u vody (kde je asi 50° a voda by _skoro_ vycházela dobře, ale bohužel prostě nevychází). Kromě toho je otázka, jestli lepší, než písek by nebyl štěrk. Každopádně místo zasypávání instalatérských rozvodů do rozpáleného písku bych volil třeba pasivní heat pipy (hliníkové? v podstatě obří chladič CPU, zabořený do štěrku nebo písku...) aby veškeré topenářské komponenty, ve kterých přímo cirkuluje voda, byly snadno přístupné a opravitelné a to bez ohledu na teplotu akumulačního média.