• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Revealed: how a US public university courted the gas industry despite climate impacts | Fossil fuels | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2024/dec/19/mcneese-state-university-louisiana-natural-gas
    TUHO
    TUHO --- ---
    A novej dil Heatwave je venku. Tentokrat imho ulovek jako svine, Paul N. Edwards je jeden z nejlepsich historiku a teoretiku klimaticky vedy. Je to reditel STS programu na Stanfordu, zakladatel Existential Risk Initiative tamtez a taky hlavni autor posledni zpravy IPCC...

    Takze jaky jsou nejvetsi existnecialni rizika? Jak si stoji klimaticka krize v porovnani s jadernou valkou? O co se opira klimaticka veda a vedecky konseznus? A jak funguje IPCC?

    Poslouchat muzete v cca hodinovem rozhovru tady:

    https://denikalarm.cz/2024/12/expert-na-existencni-rizika-paul-n-edwards-je-vetsi-ohrozeni-jaderna-valka-nebo-klimaticka-krize/
    TUHO
    TUHO --- ---
    To jsem zvedavej, jak se tohle bude vyvijet. Tyhle skupin jsou tradicne podporovany fosil prumyslem a jedou hc climate denial (v rozporu s tim, vo jel donedavna Musk)
    Jsem zvedavej jak tenhle nesoulad se bude tvarovat do budoucna.
    Moc optimistickej ale nejsem

    Musk jednal s Faragem. Spekuluje se o obřím daru pro jeho partaj - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-musk-jednal-s-faragem-spekuluje-se-o-obrim-daru-pro-jeho-partaj-40501631
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Vláda schválila zelený plán a určila datum definitivního konce uhlí - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-vlada-schvalila-zeleny-plan-a-urcila-datum-definitivniho-konce-uhli-266717

    Klimaticko-energetický plán počítá s tím, že hlavním zdrojem pro Česko bude energie vyrobená z jádra. Ovšem až po roce 2040. Do té doby by se měl postavit minimálně jeden nový jaderný blok v elektrárně Dukovany.

    Zelený plán upřesňuje také datum odchodu od uhlí, ke kterému by mělo dojít do roku 2033.

    Trajektorii české energetiky však budou v příštích letech určovat především emisní povolenky a jejich cena. Nejvíce emisí nyní produkují uhelné elektrárny, které by měly hlavně z ekonomických důvodů zavírat do roku 2030. Od uhlí se postupně odklánějí také teplárny.

    Postupné vypínání uhelných elektráren způsobí, že Česko bude podstatnou část elektřiny dovážet a bude vyrábět větší část energie z obnovitelných zdrojů. Do roku 2030 by mělo až 30 procent proudu pocházet ze zelených zdrojů oproti současným 18 procentům.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    The International Energy Agency has revised their predictions for coal demand. Last year they said global demand would peak in 2023. This year they expect no peak in the next few years.

    Global coal demand is set to plateau through 2027 - News - IEA
    https://www.iea.org/news/global-coal-demand-is-set-to-plateau-through-2027

    Aby měl ten Tykač vůbec pravdu s tím že uhlí je mrtvé
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    A ještě k tomu degrowthu jak XCHAOS psal, tak souhlasím, že ten termín a český překlad by mohl mít lepší alternativu a samotný degrowth nemá zrovna pevnou definici jak zmiňuje i článek, který analyzuje literaturu na toto téma.

    Pro mě jde o plánovanou/řízenou politiku s cílem záměrného změnšování ekonomiky.
    A změnil bych termín co jsem použil - tedy "neřízený/nedobrovolný degrowth" spíše na post-growth, tedy období po-růstu.

    To je dobré si definovat, ať člověk ví co přesně hledá a může zodpovědět otázku, zda existuje historický příklad.
    Upřímně nemám úplně nastudovaný Egypt a nevím zda šlo o řízené zmenšení ekonomiky, nebo zda zkrátka neměli dostatek prostředků na budování dalších pyramid, ale v jiných oblastech rostli/chtěli růst.

    Z těch pár civilizací, o kterých jsem četl/slyšel, nebo obecné literatuře, která pád civilizací probírá (např. Joseph Tainter, Jared Diamond), nevím o žádné, která by vědomě svůj dopad na okolí snižovala, poté co se dostala do ekologického overshootu, myslím, že z Tainterovi práce je též zajímavý pohled na komplexitu civilizace a jak právě komplexita dělá systém zranitelnější, příkladem Doba bronzová. Jinak co se týče historie civilizací a jejích pádů musím doporučit tento podcast Fall of Civilizations

    Poté mě napadají příklady společností (nevím zda by šlo nazvat civilizací) s přístupem, který je do overshootu nedostal. Pár příkladů by se našlo v Jižní Americe, ale také u původních obyvatel Severní Ameriky, jež udržitelně provozovali něco co bychom nazvali agro-zemědělství (plánované vypalování, regenerace, pereniální produkce apod.). Nepletu-li se, tak po příchodu Evropanů to začalo mizet, protože to oni za zemědělství vůbec nepovažovali a na první pohled mohlo vypadat o neuspořádané lesy a podobně. V podobném duchu vnímám i onu myšlenku Irokézů (sdružení kménů v Severní Americe) myslet 7 generací napřed.
    Jen dodám, že nevím zda je možné posoudit zda by tyto společnosti byly opravdu schopné tento stav udržet dlouhodobě, nebýt válek, nemocí, zásahu Evropy, protože lze taktéž argumentovat tím, že na všech místech kam se Homo sapiens dostal je možné sledovat extinkci megafauny :shrug:

    A poslední myšlenka, zpátky do současnosti, je ještě otázka jak bychom v hypotetickém případě řízeného změnšování ekonomiky mimo jiné řešili dluh a s ním compound interest (česky prý "složené úročení"), který roste exponenciálně.
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    L4MA: Děkuji, až mě to překvapilo, protože při psaní často přijdu jako negramot :D (ještě k tomu v češtině)

    Ač je vlákno nazváno "Klimatická změna", tak vycházím z popisu, který zmiňuje řadu planetárních systémů i nepřímo antropocén (post-holocén).

    Studovat tyto systémy izolovaně je dobré pro kohokoliv kdo se tématu začíná věnovat, je velmi lehké se informačně přehltit a mít v tom guláš.

    Nicméně tato izolovanost je jinak problém, ať už v specializovanosti vědců, nebo v možných řešeních a mitigačních, adaptačních a dalších krocích (viz Carbon tunnel vision).

    A ani si nedovedu představit řešit změnu klimatu a automaticky s tím neřešit dopady na biodiverzitu, zemědělství. S čímž je též spjaté znečištění, které odolnost biosféry vůči změnám klimatu snižuje, nebo zmíněné změny v samotném růstu rostlin a vývoji, plodnosti zvířat.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    The Amazon River in the Sky - Nautilus
    https://nautil.us/the-amazon-river-in-the-sky-312496/
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PALEONTOLOG: tak pravděpodobně snižují schopnost ekosystémů absorbovat atmosférický uhlík, to ano... (protože pochopitelně ta situace ve které jsme, souvisí se snížením přírodní absorbce, se kterou nikdo nepočítal, i když varovné hlasy zazněly... on samotný růst teploty snižuje tu schopnost taky)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    XCHAOS: mě ale zajímá odbornej názor na problematiku, ne tvoje grafomanská filipika. mikroplasty jsou předmětem klimatologickejch studií a to je v tuhle chvíli všechno co potřebuješ ode mě vědět.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TUHO: s CO₂ musí jít udělat nějaký vysloveně "stolní", školní pokus. Vezmeš láhev s CO2 a láhev se vzduchem, zasvítíš na ně infrazářičem, v podstatě v krajním případě by je mohlo stačit položit vedle ohniště - a budou různě teplé. Nevím přesně, v jakém měřítku by se pokus musel udělat, ale myslím, že by tomu lidi věřili víc. "Počítačové modely" byly taková jedna éra. Díky LLM AI imitující "myšlení" se brzy dostaneme do fáze, že širší veřejnost přestane počítačům věřit úplně, takže možná budou nutné nějaké předváděčky, které nezahrnou příliš čísel a vzorečků.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS:

    Whaling activist Paul Watson celebrates release from jail after Denmark refuses extradition to Japan | Denmark | The Guardian
    https://www.theguardian.com/world/2024/dec/17/denmark-refuses-to-extradite-whaling-activist-paul-watson-to-japan-says-lawyer
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PALEONTOLOG: jinak jestli se nějaké zásadní množství CO2 uvolňuje "hnitím" odhozených plastů, to je složitá otázka: plasty jsou v přírodě velmi stabilní a i když mechanicky degradují, tak chemicky se nerozkládaj, takže jsou vlastně "carbon sink" (i když bizarní). Většinou se za jejich emisní stopu pokládá stopa energie potřebné k jejich výrobě a k přepravě ropy, ze které se vyrábějí, apod. Že zkřehlé, rozpadlé plasty se rozpadnou na ty mikroplasty, to problém je, ale s klimatem nesouvisí.

    Lidi si asi spíš nechaj sebrat jednorázové igelitové sáčky, než auta, protože přeci jen, ono to není ani zvlášť estetické a je to symbol něčeho levného, abundantního a současně něco, co se odpadkem stává v podstatě už v momentě, kdy to používáme - "lid" se obecně bojí ztráty symbolů bohatství, ne ztráty symbolů chudoby. (ano, i já si pořád kupuju rohlíky a zeleninu v polyethylénových sáčcích, protože je to tak šíleně snadné a vícenásobně použitelnou tašku vždy zapomenu...)

    Jednorázový plasty jsou obecně fuj, ale současně vlastně spadaj do kategorie carbon sink (pokud je zahrabeme pod zem a nespálíme)
    TUHO
    TUHO --- ---
    Nejaky starsi opacko

    27 -- The evidence for climate change WITHOUT computer models or the IPCC
    https://www.youtube.com/watch?v=OJ6Z04VJDco
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PALEONTOLOG: pojďme zažádat o založení NYX klubu "Antropocén" (jestli tu takový ještě není). Budu hlasovat pro, ale ani moc nechci být moderátorem...

    Mě přijde, že antropocén může mít i pozitivní dopady... teoreticky lze někde i "teraformovat" nehostinný terén, když se to neudělá úplně debilně. To, jak Holanďané vysušovali poldery (i když dnes už s tím pokud vím v podstatě přestali, resp. vytvořili vysušením umělou ptačí rezervaci a tím to uzavřeli), to mi nepřišlo jako úplně negativní, když se třeba přihlédne k tomu, že v době ledové zřejmě byla hladina moře zrovna v jejich oblasti daleko níž...

    Mikroplasty, stejně jako "věčné chemikálie", jsou samozřejmě zlo. Podle mě shoda na řešení těhle dílčích negativ bude velmi velká, protože nakonec to není nějaký obří celospolečenský profit, ale jen jeden zregulovaný obor... v nedávné historii jsme třeba zachránili ozónovou vrstvu zákazem freonů a bylo to vyřešené. Klimatická změna je odlišná tím, že vyžaduje obří změnu celé ekonomiky... ne dílčí drobný regulační zásah do jednoho dílčího průmyslového odvětví.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    uprimne, nechtel bych, aby lidstvo kolonizovalo vesmir. lidi po sobe neuklizeji a zustava po nich bordel. ja osobne verim a doufam, ze lidi vymrou a z plastu se zase jednou stane ropa.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    nevidím jedinej důvod proč si tuhle pevnou součíst klimatické změny neotestovat na sobě, naopak je to revoluční test.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    XCHAOS: tak mikroplasty jsou teď už typickou součástí antropocénu, stejně jako současná klimatická změna. plasty už mají geologickej i biologickej význam. to v čem žijeme a čeho změnu tady pozorujeme v sociáních, ekonomickejch, enviromentálních dopadech se nachází na kontaktu hydrosféry, atmosféry, litosféry, biosféry i antroposféry. mikroplasty jsou pevnou součástí klimatické změny.



    https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0048969724043080

    btw.
    Plastové odpadky mění geologii Země. Tyto horniny vznikají přírodním tavením plastů. Vítejte v antropocénu – VTM.cz
    https://vtm.zive.cz/clanky/plastove-odpadky-meni-geologii-zeme-tyto-horniny-vznikaji-prirodnim-tavenim-plastu-vitejte-v-antropocenu/sc-870-a-221297/default.aspx
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PALEONTOLOG:
    PALEONTOLOG: hele, nic proti, mikroplasty jsou svinstvo, ale tenhle klub je klimatická změna. Jako ilustrace toho, že růst obecně plodí sračky a příliš masivní produkce na bázi ropy je sračkovitá ve všech dimenzích, nejen v té klimatické, je to samozřejmě hezké, ale prostě klasický levicový synkretismus vede, že od klimatu je jen krůček k plastům a od plastů jen krůček k LGBT menšinám a odtud ke kolonialismus a odtud k právům Palestionců, apod. Já nerozporuju, že svět má spoustu bolavých a složitých problémů, často spíše sociálních, či obecně ekologicko-zdravotních... ale klimatická změna je jednoduchá v tom, že je to prostě fyzikální problém, proto se na ní zaměřuju.

    Na rozdíl od ostatních komplexních problémů, klimatickou změnu podle mě lze zredukovat na fyzikální problém. Ledovce roztajou úplně stejně spolehlivě, ať už industriální bázi bude rozvíjet nějaká demokratická samospráva pracujících, nebo hierarchie oligarchických průmyslníků. Tohle je asi koneckonců to, co mi na celém tématu fascinuje...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PALEONTOLOG: podle mě záleží na tom, na jakou část pokroku či růstu se zaměříš: když začneš říkat, že chceš lidem sebrat svištění autem po dálnicích, přirozeně se vzbouří (ale ne ti, kdo se nachází v hlukovém koridoru podél dálnic, ale zase těm to paradoxně zhodnotilo nemovitosti, protože nyní jsou... blízko dálnice).

    Ale na druhou stranu, lidí, kteří jsou ochotní dobrovolně se vzdát uvíznutí v dopravní zácpě nebo zoufalého hledání místa k zaparkování, je poměrně hodně. Podle mě ten pojem nerůst ani není přeložení "degrowth"... spíš by to bylo "odrůstání". Obecně je u nás ještě hrozně zakořeněná taková ta budovatelská industrializační euforie, zejména mimo střední Čechy u nás není industrializace vnímaná jako retro, s parními lokomotivami a vagóny s uhlí, ale je to relativně nedávné 20.století... před válkou Baťa, po válce taky různé fáze nadšeného budování průmyslu a ta generace na to pořád ještě vzpomíná.

    Shodou okolností jsem letos byl pár dnů hospitalizovaný a ležel jsem na pokoji s dvěma jen nepatrně staršíma chlapama, co vzpomínali nostalgicky na mládí strávené prací v hnědouhelných dolech (sic! v regionech jsou prý mizerné nemocnice, takže ležet v Praze je terno...). Sice vlastně syn jednoho z nich pracuje v Německu v nějaké myslím zelené energetice (už jsem zapomněl detaily) ale to nic nemění na vzpomínce na jednoduchost života v industrializované sppolečnosti a na to, jak byla i nekvalifikovaná pracovní síla ceněná (zatímco dnes je tlak na rekvalifikaci a vzdělání obrovský a i mě to zaskočilo, jak rychle zkušenosti získané ve znalostní ekonomice zastarávají...)

    Podle mě základní stěžejní bod je vysvětlovat, že "nerůst" (já ten pojem obecně nemám rád, ale) by neměl znamenat pokles kvality života, ale spíše naopak. A ty situace by měly být z velké části dobrovolné. Pro mě třeba není těžké vzdát se soukromého tryskáče :-)) A většina lidí, co na Internetu panikařej z "nerůstu", taky soukromý tryskáč nemá.

    Lidi maj strach, že je někdo bude "nutit" vzdát se například aut, a to ve smyslu nejen nahrazení spalovacích motorů elektromobily, ale že obecně aut je moc. Tady asi všichni cítí, že těch aut je moc, ale spíš se zakopávají v pozicích, že oni sami jich rozhodně vzdát nehodlají. A pravidla jsou nastavená tak, že až na výjímky vychází cestování autem zdaleka nejlevněji. Přitom třeba snížení počtu aut při zachování kvality života by mohl zajistit carsharing. Já nepotřebuju, abych měl na sebe napsané auto, které většinu času někde parkuje a rezaví. Potřebuju jednou za čas zajet někam, kam nejede MHD, většinou něco nebo někoho odvézt. Jestli je budoucnost carsharing, taxík, nebo třeba robotaxík, to je velká otázka - ale jisté je, že prostě TCO auta je velké a já nejsem takový ten nadšený kutil, co se v tom sám vrtá a umí pojmenovat každou součástku nebo se kamarádí se svým autoservisákem. Prostě jakmile pomine společenská povinnost ukazovat se někde s důstojným autem, tak motivace k vlastnění auta klesnou. Ještě to jde pochopit u rodin, ale průměrný věk dožití roste, a další generace nebudou k ježdění osobním autem mít tak nostalgický vztah, jako třeba generace mých rodičů...

    Obecně ale "nerůst" je nešťastně zvolený pojem. Shrnuje změnu ekonomického myšlení - třeba stavět domy on-demand, bez vzniku realitních bublin, to je snad nic proti ničemu - se změnou životního stylu, a lidi se toho celkově bojej, protože jim média říkaj, že se toho maj bát. Třeba změna společnosti v důsledku nadužívání AI je daleko děsivější, než nějaký nerůst, ale varování zaznívají daleko méně...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam