• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    CHOSIE: ad "vše musí vydělávat", já stále čekám od předních ekonomickejch expertů na ten slavnej ekonomicky pozitivní nerůst, kterej se podaří prodat průmyslu a konzumentům jako pokrok.
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    SHEFIK: Spíše takový úrypek do předešlé diskuze, opravdový pokrok je fajn - jen se často ten výraz používá i v případech, kdy řešením jednoho problému pět dalších přibyde, podobně termín inovace. Má to obě stránky a záleží poté na konkrétním příkladu, ale to už jsme tu myslím někdy řešili a netřeba znovu. Ergosum je úsměvný :)

    XCHAOS: V mnohém souhlasím, je překvapivé, že i mezi environmentálně-oritentovanými lidmi je často urbanizace považována za kladný jev a ono to asi dává smysl dokud se do toho člověk víc neponoří, ale tak od toho je tu například ecological footprint, nebo za mě mohu doporučit publikace W. E. Reese.

    Často zmiňuji (a zmiňovat budu) návrat k technologiím, které známe a víme, že jsou šetrné a fungují - jsou oveřené. Ač nás mohou stát nějaký komfort, jsou případy, kdy čekat na inovaci/pokrok je spíše výmluvou.
    Obecně jsme zaseknuti v této bublině kde pokud řešení nepřináší zisk a ekonomický růst, tak se nerealizuje a je shrnuto ze stolu, vše musí vydělávat - i pokud jde o péči o přírodu, naše zdraví a budoucnost, obyvatelnost této planety. Ignorujeme varování, ignorujeme realitu před očima, termodynamické zákony, nebo konečnost naší planety.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PAN_SPRCHA: tak spíš jsem na to náhodou narazil. Tempo tání ledovců je pomalé a my popravdě nevíme, jaká je stabilita ledového štítu, který zůstane nad sněžnou čárou v Grónsku a v Antarktidě. Ty ledovce ale budou téct z výšek, kde budou pořád ještě stabilní, někam níž, kde už stabilní nebudou... ale potrvá to stovky let.

    Zvýšení hladiny o 1-2m ale způsobí dost velký zmatek i samo o sobě, a dnes se jeví už v podstatě nevyhnutelné. Překvapily mi ale Benátky na suchu: ty třeba zachrání to, že k výšce hladiny v laguně přispívá Pád a ten bude zřejmě po roztání alpských ledovců větší část roku bez vody, takže v některých oblastech to zezačátku ustojej z paradoxních důvodů. Spíš, než ten růst hladiny po centimetrech pocítěj to, že větry budou v teplejším klimatu silnější a bouře silnější... prostě té vody dříve víc spadne najednou na jedno místo zezhora (typu letos ta Valencie).
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ERGOSUM: no na dvacetinu ne, ale dnešní populace není udržitelná. Především ta koncentrace do měst není tak neškodná, jak to vypadá. Jasně, v průměru pak lidé méně cestují do práce a teoreticky jsou činžáky energeticky úspornější, než rodinné domky... ale ve městech se prakticky nic nezískává z místních zdrojů a všechno se po světě dopravuje na rostoucí vzdálenosti. Nutit populaci, ať roste za každou cenu - v západním světě to víceméně obnáší nutit k reprodukci i ty ženy, které děti mít nechtějí - znamená rezignovat na kvalitu života pro velkou část této rostoucí populace.

    Pro-populační argumentace paradoxně přichází ze dvou různých směrů: levice argumentuje, že ok, že jen omezíme zbytečnou lifestylovou spotřebu, naučíme tu populaci jezdit MHD místo auty a bydlet v dobře zateplených panelácích a bude dobře. Pravice tak nějak argumentuje, že náhodě (tržně) vytvořená efektivita je vždy lepší, než plánovaná (což je vlastně pozoruhodně v rozporu s tím, že ideálem konzervativce v 19.století byl nějaký osvícenský absolutismus, či tak něco, který tedy racionální plánování rozhodně zahrnuje, vlastně smyslem společenské hierarchie mělo být to plánování - dnešní levice chce plánování bez hierarchie, zatímco dnešní pravice chce hierarchii pro hierarchii samotnou, bez jakéhokoliv plánování)
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    XCHAOS: zvednutí hladiny moří je mediálně přitažlivé ale je to blbost. V době kdy bude teplota taková že to začne být problém už bude ve vzduchu tolik sajrajtu a bude změn že bude mít lidstvo tolik problémů že to zvedání hladin ani nebude moc registrovat.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---

    Je ale pravda, že tohle hrozí až za nějaké stovky let. Dnešním tempem růstu emisí dřív dosáhneme 2000 ppm a bude se nám blbě dýchat.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    *diskuze
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    ERGOSUM: jo uplnevidim ty internetovy v 60 letech, jak obhajci zdraveho rozumu haki polychlorovany bifenyly, protoze bez nich je pokrok lidstva nemozny. ty ses rozhodl tady delat saska?
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    SHEFIK: Ale ono jim to smysl dává.
    Prostě chtějí uzákonit další hladomor. A když populace klesne na dvacetinu, půjde to možná i bez intenzivního hospodářství. Sice umře spousta dětí, ale děláme to pro děti. No né.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    CHOSIE: to asi nejde takhle generalizovat, na zaklade jednoho prikladu, ze pokrok a inovace obecne nedavaji smysl?
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    Ještě k tématu, pesticidy jsem nechtěl zmínit v kontextu Evropy, nebyl jsem si jist, zda se to tu od USA neliší, neliší. Nejen přímé znehodnocení a degradace půdy a biodiverzity a dopad na zdraví, ale i PFAS. Jinak syntetická hnojiva jsou zase pro změnu obalena v plastu kvůli pomalejšímu uvolňování, no, tak asi počkáme na něco nového a lepšího.
    ___
    https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-nasli-v-mineralni-vode-v-nekolika-evropskych-zemich-vecne-chemikalie
    Vědci se domnívají, že kontaminaci vody způsobilo nadměrné používání pesticidů obsahujících TFA nebo sloučenin, které se na něj v životním prostředí mění. Sdružení evropských neziskových organizací Pesticide Action Network Europe zjistilo přítomnost TFA v deseti z 19 minerálních vod, a to v množství až 32krát vyšším, než je prahová hodnota.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    DZODZO: Prodejci nejvíc vydělají, když zaplatíš zálohu a nevrátíš láhev.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    CHOSIE: pet lahve predsa vyriesia lobisticke skupiny predajcov napojov a ich spasna myslienka na zalohovanie haha
    NIMBUS
    NIMBUS --- ---
    PALEONTOLOG: On třeba o tomhle dost dobře píše Gates ve své knize "How to Avoid a Climate Disaster, kde vysvětluje co se musí a jak nastřelit cenově, aby se to vyplatilo lidem užívat (trošku se teď odkláním od tématu těch věčných látek, ale zase se přibližuji k tématu této diskuze) a kde je potřeba co a jak zadotovat, co a jak naopak zdanit co se týká těch fosilních zdrojů, kde prostě nejsou do ceny započítány všechny externality, jako třeba že shoří planeta. Je to teda až romanickej technokrat, ale dost dobře to právě kvůli tomu je schopen kvantifikovat.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    ERGOSUM: nastesti ta prvni veta vubec neplati, nebavime se o dobrovolny cinnosti, ale o potrebe systemovejch regulaci.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    PALEONTOLOG: Když to není dost dobré pro tebe, aby ses tím sám dobrovolně řídil, nemáš nárok vnucovat to ostatním.

    Ohledně žárovek
    Jejich zákaz přišel v době, kdy LED světla moc nesvítila a lidé kupovali předražené (vzhledem k efektu) kompaktní zářivky. Ale kupovali je, protože jim to dávalo smysl.
    Ohledně tehdejší úrovňě zářivek a LED můžu říct, že ty tehdejší výrobky by si nikdo dnes dobrovolně nenainstaloval. A naopak při lepší kvalitě a ekonomice by zákaz nebyl potřeba, prltože by regulerně zvítězilo lepší řešení. To ostatně nastalo u těch zářivek, které nikdo nezakázal.
    Ovšem v době zákazu byly v mnoha aplikacích alternativy k žárovkám prostě horší. A ani dnes není zájem některá použití pokrýt (například světlo tak levné, že se ho většinou nevyplatí ukrást).
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CHOSIE: cestování mám rád. Myslím se hodně podceňují možnosti individuálního paraglidingu ve městech :-) (alternativa k cyklistice). Měl jsem v hlavě námět na solarpunkovou sci-fi, kde by se po městech létalo na parakřídlech (kromě používání lanovek, které mám taky rád, ale potřebují hodně maziv :-). Normálně by si lidii vyjeli na startovací věže solárně či větrně poháněnými výtahy, s vlastním padákem v baťůtku, a pak by letěli do cíle.

    Myslím, že kromě klimatické krize hrozí naší společnosti "peak imagination". Imaginace se strašně normalizovala a prefabrikovala, vymizela tvořivost...
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    NIMBUS: Zatím se během doby co jsem zde dnes poprvé napsal (v 8:30) prodalo ~200 milionů pet lahví :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    GANBOY: no ale vezmi si jeden produkt, který petrochemický průmysl nedokázal nahradit nikdy a Němci (samozřejmě nejen kvůli tomu, ale i kvůli tomu) navzdory svému super-vyspělému chemickému průmyslu na tom prohráli válku: kaučuk

    Kechlibar mě normálně zaujme málokdy (sám jsem kdysi svůj e-zine psal trochu v jeho duchu a jsem rád, že je tahle éra už za mnou) ale fakt mi zaujal svojí esejí o kaučuku. Historii kaučuku a jeho pěstování jsem znal jen z rychlíku, ty detaily jsou fakt zajímavé. Hlavní je, že žádná kvalitní pneumatika se neobejde bez přírodního kaučuku. Syntetický kaučuk nikdy nedosáhl požadovaných vlastností. Obě světové války byly spojené s blokádou Evropy, v první zejména potravinovou, v druhé potravinovou a surovinovou. Za snahou o nezávislost na fosilních palivech je vidět toto podvědomé trauma Evropy, kterou ovládá ten, kdo ovládá námořní obchodní cesty. Ruské ropovody a plynovody byly pozoruhodnou odbočkou od tohoto základního geopolitického vzorce.

    Takže stejně, jako se elektromobily nebo ložiska v bicyklech neobejdou bez minerálních maziv (i když existují i maziva na silikonové bázi, ne? nestudoval jsem to úplně...) tak se žádné auto se spalovacím motorem neobejde bez pneumatik z přírodního kaučuku. Syntetický kaučuk vyráběný z ropy prostě nemá ty správné vlastnosti a konec kaučuku (který není úplně vyloučený, ale málo se o tom mluví - "kaučukalypsa" je daleko méně známý termín, než zombie apokalypsa nebo peak oil) by znamenal konec osobních aut (asi bychom museli přejít na osobní drony s vrtulema, nebo na něco... ano, i ložiska vrtulí je třeba mazat, stejně jako ložiska větráčků na grafických kartách :-))

    Obecně společnost bez osobních aut je zajímavá utopická představa. Ano, asi by stoupla spotřeba bot... o tom žádná, když by se více chodilo, více bot by se prošlapalo :-)
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    GANBOY: Zmínil jsi konkrétně autoprumysl tak jsem na to reagoval, to, že jsou potřeba i ve vlacích/autobusech, platí i tak o fosilních palivech, nebo brzdovém prachu apod., jen díky kapacitě jde o úplně jiné (menší) množství na osobu, a to neznamená, že taktéž není třeba zvážit vůbec samotnou "potřebu" cestovat.


    GANBOY: No, to je tak trochu ona téze, naše společnost je neudržitelná a konec globální průmyslové civilizace nás čeká tak či onak, ale můžeme snížit míru znečištění, nebo zajistit nějakou úroveň, úrodnost aj.

    No, sam tu tedy nadhazujes témata a poté někoho kritizujes za to, že na ně reaguje, myslím, že jsem jasně napsal, že na mnoho dnešních produktů, které PFAS aj. obsahují máme dost jednoduchá přírodní řešení, a ano za jiné tu náhradu nemáme - opět platí i o fosil. palivech, nebo plastech.

    Ve zkratce bad-faith argumentace, bez náznaku, že bys vůbec četl na co reaguješ.

    See ya, příjemnou neděli.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam