• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Destroying the Future Is the Most Cost-Effective
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    XCHAOS: ja nemam snahu to rozebirat do myslitelnuch detailu, napad je to dobrej a slanou vodu muzes do vnitrozemi dopravovat produktovodem, napriklad.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    XCHAOS: ja bych se, protoze nejde o sedimwnt morskych hub, ale karbonat, natrvalo zrekl terminu krida, prosim.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS:

    Factcheck: Kemi Badenoch’s claim that net zero is ‘impossible’ by 2050 | Kemi Badenoch | The Guardian
    https://www.theguardian.com/politics/2025/mar/19/factcheck-kemi-badenoch-conservative-leader-claim-that-net-zero-is-impossible-by-2050

    The Conservative party leader, Kemi Badenoch, officially ditched net zero by 2050 as a Tory policy this week. The target was signed into law in June 2019 by her predecessor Theresa May, the then prime minister. So what arguments did Badenoch make for reversing?

    Analysis by the London School of Economics has found that, though reaching net zero by 2050 initially costs between 1% and 2% of GDP a year, it will save money by about 2040. To put that into context, the UK spends about 11% of GDP on healthcare, and 10% on social security including pensions. The money spent on reaching net zero is also an investment, according to the most recent carbon budget; for example, upgrading the electricity grid or updating homes.

    A former minister made this point in parliament in 2022: “Our latest estimates put the costs of net zero at under 2% of GDP – broadly similar to when we legislated for it two years ago – with scope for costs of low-carbon technologies to fall faster than expected.” Wise words from Badenoch herself.

    The Office for Budget Responsibility has analysed the Climate Change Committee’s plans and found: “From 2040 onwards, net operating savings are projected to outweigh investment costs. And by 2050, the CCC projects a £19bn annual saving relative to its baseline emissions scenario.” If similar savings of the same size continued in the years beyond 2050, investment costs would be completely offset by 2070. The same report found “unmitigated climate change would ultimately have catastrophic economic and fiscal consequences for the UK”.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PALEONTOLOG: no, z něčeho budeš pálit cement, i když tam jsou asi nějaký snahy o recyklaci (?). Stavebnictví je asi stejně velkej díl problému, jako zbylý problémy (lodní doprava, letecká doprava, auta, vytápění a ohřev vody, datacentra.....). Pokud by se ukázalo, že stavebnictví to má nejsnazší, bylo by to zajímavé. Otázkou je škálovatelnost, tedy kolik té křídy vyrobíš, když do toho posíláš přebytky z nějaké větrné farmy u moře... tady se vlastně budou přepočítávat nějaké dodané MWh na kila a tuny. Zřejmě se ukáže, že když si u moře, můžeš si stejně vybagrovat písku, kolik potřebuješ a co tě trápí, je cement... takže je to nějaká úvaha, jak snížit uhlíkovou stopu při výrobě cementu, tam samozřejmě získáš velký množství koncentrovanýho CO₂, navíc poměrně čistýho, nesmíchaného s ostatními zplodinami jako u pálení uhlí, takže nějaké další zpracování bude nejsnazší. Jestli to dokáží produkovat za tržní cenu nevím, ale pokud by to dotovali z emisních povolenek...

    Když si představím efektivitu jakýhokoliv průmyslovýho zaízení, napadají mi obligátní problémy typu, že mořská voda je korozivní, a že jí bude potřeba obrovské objemy čerpat - opravdu obrovské, protože prvky, které z ní lovíme, jsou v ní zastoupeny spíše stopově a my jich chceme minimálně tisíce tun, aby se to výplácelo. Jinak samozřejmě, už dávno se ví, že z mořské vody by šlo těžit zlato...akorát by pak bylo dražší, než zlato :-)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    XCHAOS: heled diky za link, nedislo mi ze to je druhej po novinkach. popravde je to zajimavej napad, ocividne z puvodne dobryho pojiva lze delat i pevnou hmotu a z ni nadrtit pozadovanou frakci.
    nejakou dobu se vi, ze bude stavebmi pisek a sypaniny obecne v budoucnu velkej problem, takze udelat alternativu je krok spravnym smerem., kor kdyz nemusis palit vapno, tezit vapenec atp.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PALEONTOLOG: právě že [XCHAOS @ Klimaticka zmena / Destroying the Future Is the Most Cost-Effective] je zřejmě původní zdroj, akorát jsem tu frázi "sounds legit" použil neironicky, což jsem si uvědomil, že je vlastně blbost :-) no ale i Novinky můžou 2x za den ukázat správnej čas, že jo.

    Jinak tady [XCHAOS @ Klimaticka zmena / Destroying the Future Is the Most Cost-Effective] mi k tomu dohledal, že je to vlastně dost staronový vynález, nový je spíš ten nápad, kdy to rovnou kontinuálně melou na "písek" (ve skutečnosti křídu), místo aby z toho budovali umělý korálový útesy (materiál je v obou případech stejnej).

    Jako některý formy geoinženýringu mi zas tak strašný nepřijdo a když se k tomu přičte, že materiál je bílej... třeba jen silnice z bílýho betonu místo černýho asfaltu by mohly mít velký vliv na mikroklima (mikroklima sice planetu nespasí, ale může značně ovlivnit subjektivní komfort lidí, kteří v nějakém prostředí fakt žijou...)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    XCHAOS: kdybys nasel jinej nzdroj nez novinky, tak mahod link, ja nejsem s lukacovicem kamarad a 2 eura mu davat nehodlam. btw pisek ma frakci 0,1-2mm, dle evropskejch norem a neni potreba jen do betonu.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ERGOSUM: no, někdo na Mastodonu, kam jsem to hodil, poznamenal, že ta směs, co vyráběj z tý mořský vody a CO₂ striktně vzato není písek, ale křída (působí to tak i na těch fotkách). Což mi přijde pořád ok, protože poptávka po bílém štuku, omítkách i betonu prostě existuje...

    Pouštní písek se z nějakého důvodu ve stavebnictví moc nepoužívá, a důvodem můžou být kromě dopravy i vlastnosti. Většina pouští je mimochidem tvořená jiným typem materiálu, než ikonickými pouštními dunami/přesypy. Římané použivali písek vulkanického původu, v podstatě sopečný prach, a dosahovali s ním vynikajících výsledků, stále znovu se ukazuje, že jejich beton byl v podstatě materiál, držící pohromadě i na jiných principech, než ten moderní.

    Ve stavebnictví je preferevaný říční písek. V evropských podmínkách vnímáme jako kritický cement, který je energeticky náročný na výrobu a má hned dvojí uhlíkovou stopu (energie potřebná na ohřátí a k tomu CO₂, uvolňující se při pálení cementu, které právě asi chtěj nechat probublávat tou mořskou vodou a integrovat cementárnu rovnou s "pískovnou"...). V rozvojových zemích je ale kritický i ten písek, který tam není k dispozici úplně všude a když nějaká vesnice má pod sebou písek, který potřebuje stavební lobby, tak má prostě smůlu...
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS:
    TADEAS:

    bambusy jedou, francie

    Horizom plante la plus grande bambousaie agricole de France et d'Europe
    https://youtu.be/Okm_GRV2w24?si=3oolwSWz5Qfhp45J
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    XCHAOS: Teď to zpětně nedohledám, ale tuším pouštní kulatozrnný písek (jinak celkem stavebně nevyužitelný) spíš je tam problem voda. I když tuším, že s mořskou by to fungovalo líp. Ale už je to vážně dlouho.
    Jasně, že do našich vlhkých podmínek se tyhle stavby nehodí.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    King Charles will have to tone down support for net zero after Badenoch says 2050 is ‘impossible’ | Environment | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2025/apr/05/king-charles-will-have-to-tone-down-support-for-net-zero-after-badenoch-says-2050-is-impossible

    King Charles will have to temper his public support for net zero after Kemi Badenoch broke the political consensus over the UK’s greenhouse gas emissions.

    Senior royal sources have conceded that the 76-year-old monarch, who has spent more than half a century highlighting environmental challenges, will have to choose his words more carefully now that the Conservatives under Badenoch have said it will be impossible for the UK to hit net zero by 2050.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    carbon capture elektřinou do moře má dlouhou historii. možná jsou carbon capture metody, které nejsou nesmysl, přeci jen...
    Biorock - Global Coral Reef Alliance
    https://www.globalcoral.org/biorock-coral-reef-marine-habitat-restoration/
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ERGOSUM: problém je měřítko. Dnešní spotřeba písku je obrovská a v rozvojových zemích dokonce přístup k písku ovládá tzv. "písková mafie" :-) takže vyřešit problém nedostatku písku v kombinaci s absorbcí CO₂ by skutečně hraničilo s genialitou. Uvidíme, jak ta technologie bude škálovatelná a jak trh tu nahrážku přijme...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ERGOSUM: no obecně, slaná mořská voda je jedním z nejvíc abundantních zdrojů na téhle planetě. trochu ji odsolit fakt nemůže uškodit.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    XCHAOS: Nebude někde scházet hořčík?
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    Z historie snáme obydlí postavená z písku. Zachovala se dost dlouho a ke stavbě žádnou elektřinu nepotřebovali. A staví se tak dodnes.

    Věděl bych lepší využití elektřiny.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Former Homer City Generating Station to become massive gas-powered campus for AI, data centers - CBS Pittsburgh
    https://www.cbsnews.com/pittsburgh/news/homer-city-generating-station-gas-powered-data-center-campus/
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    The carbon-trapping capacity of these materials is remarkable – they can store more than half their weight in CO2. For instance, one metric ton of the material (composed half of calcium carbonate and half magnesium hydroxide) could permanently sequester over half a metric ton of carbon dioxide.
    ..
    a process that not only traps carbon but also produces hydrogen as a clean fuel byproduct
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Sounds legit. Tohle by byl zatím nejsympatičtější geoinžinýring, problém je, že by pravděpodobně pouze cementový průmysl snížil vlastní stopu zachytáváním CO₂ z výroby cementu do mořské vody, nešlo by o carbon capture. Záleželo by navíc jestli elektřina bude pocházet z OZE..
    https://scienceblog.com/557317/scientists-create-artificial-sand-that-eats-co2-could-transform-construction-industry
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Ekologická alternativa písku pro stavebnictví: Vyrábí se z mořské vody a CO2 působením elektřiny - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-ekologicka-alternativa-pisku-pro-stavebnictvi-vyrabi-se-z-morske-vody-a-co2-pusobenim-elektriny-40515348
    tohle zní až příliš fantasticky a dobře, jdu hledat další zdroje
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam