Klaus je zase prezidentem. Čím nám škodí nadace, kterou povede | Vojtěch Boháč | 11 commentshttps://www.linkedin.com/posts/vojt%C4%9Bch-boh%C3%A1%C4%8D-930083130_v%C3%A1clav-klaus-se-stal-prezidentem-nadace-clintel-share-7429849133026410497-v3isVáclav Klaus se stal prezidentem Nadace Clintel. Možná jste o ní neslyšeli, ale je to docela velká věc. Jde totiž světově jedno z klíčových PR těles, které má za úkol mást veřejnost a bránit přijímání politických kroků na ochranu klimatu lhaním o klimatické změně.
Clintel tohle dělá za využití vědců z jiných oborů, než je klimatická věda, připadně za využití lidí, kteří kteří sice vědci v oboru klimatu nejsou, ale jsou ochotní se za ně označovat.
Ten efekt, jakým Clintel funguje je, že běžný člověk vidí v čele bývalého prezidenta a řekne si, že na tom co říkají teda asi něco bude. Stejně tak fungují vědci, kteří jsou pod peticemi Clintelu podepsaní - mají X titulů, tak asi mají pravdu, nebudu si už zjišťovat, z jakého oboru a jestli vůbec ty tituly mají.
Je to stará strategie, jak stvořit dojem, že existuje nějaký relevantní názorový proud, i když v té vědě reálně dávno neexistuje. Rusko by vám mohlo povídat své o tom, jak skvěle to funguje.
Výstupy Clintelu pak uvádí jako důkaz neexistence vědeckého konsenzu na povaze klimatické změny třeba ministr Petr Macinka nebo poslankyně za SPD Markéta Šichtářová. Do naší vlády to proniklo naplno. Loni měl ale Clintel dokonce konferenci na téma neexistence klimatické změny v Poslanecké sněmovně.