• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    ZAHRADKAR: Jo, děti bývají "problém", i když je trochu nastrojit - nebo pokud nemocni tak v posteli, ale spíše jsem to dal jako příklad co lze - a vím, že to jedu trochu v extrému, spíše jsem ti chtěl říct, že spousta z nás má velkou škálu jak lze zrovna topení trochu omezit/snížit a nemusí jít přímo o pokles komfortu.


    YMLADRIS: Názory různé jsou, pokud by byla planeta stabilní a změnili bychom znatelně dietu tak by tzv. "carrying capacity" mohlo být ještě vyšší než dnes (stále na úkor všeho ostatního života), nicméně ta stabilita tu není. Hnojiva, půda, voda, biodiverzita, proudění, klima, oceány.. dlouhý seznam, a proto lze podle mě celkem jistě říct, že jsme v tzv. "overshootu" - termín převzatý z pozorování zvířecích populací. A problém je, že populace, která je v tomto přestřelu zároveň snižuje hranici, kterou byl předtím onen system schopný udržet. Takže tato kapacita klesá, no ta křivka potom vypadá jak horská dráha :)

    Např. teorie "one earth living" myslím hovoří o 1 miliardě, a obecně jsem 1-2 miliardy viděl ve více publikacích. A jsem osobně názoru, že číslo vzhledem k vymírání/ekocidě a kolapsu planetárních proudění bude v následujících staletích ještě nižší (no, a taky nám - a nejen lidstvu - razantně klesá plodnost..)

    Ecological overshoot - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Ecological_overshoot
    Overshoot (population) - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Overshoot_(population)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    ZAHRADNIK s tim 4-6 stupnu otepleni teda nevim, dnes jsem zrovna koukala na novou studii z postupimi (Rockstrom) o tipping pointech a tam operuji worst scenario 3.3. samozrejme mozna se jim to jen dal nechtelo pocitat

    ‘Every 0.1C’ of overshoot above 1.5C increases risk of crossing tipping points - Carbon Brief
    https://www.carbonbrief.org/every-0-1c-of-overshoot-above-1-5c-increases-risk-of-crossing-tipping-points/
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    It is rare for a mainstream newspaper to bring up overshoot, so congratulations to the scientific paper of Merz et al (2023) for appearing in The Guardian recently. It is so frustrating for those of us who are ecologically aware to endlessly see only climate change mentioned and not biodiversity, ocean acidification, and a dozen more factors driving the 6th extinction, with the only “solution” on offer to consume more, but Greenly, with renewable energy that will cause up to 37% of Earth’s surface to be mined for the metals to make just the first generation of them for 20-30 years.
    https://energyskeptic.com/2024/world-scientists-warning-ecological-overshoot-human-nature/
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    SHEFIK:
    o jeho podcenovani covidu toho moc nevim, nicmene to je zase cernobila zkratka :) zadny clovek nema ultimatni pravdu ve vsem, nebo patent na rozum.

    Tím jsem jen zmínil proč se mi to jméno vybavilo, to že má vaznost na uhelný a ropný průmysl a vznesl dosti pochybné tvrzení, které zní jak z knihy climate deniers jsou o dost větší red flags, zároveň s tím, že nemá ani akademickou vazbu, dle wiki je "science writer, journalist and businessman" (a libertarian, another red flag). Proč si raději neposlechnout antropology, klimatology, ekology, aj.?

    The Man Who Wants to Northern Rock the Planet

    Matt Ridley accused of lobbying UK government on behalf of coal industry

    Souhlasím s tím, že nějakého zjednodušení se člověk dopustit musí, pakliže pokrývá multidisciplinární tématiku a snaží se ji nějak shrnout, sám několik takových autorů sleduji a myslím, že je to potřeba, protože žádné téma a věda neexistuje ve vákuu.
    Za mě dost dobrá kniha, která zahrnuje všemožná témata a problémy:

    Reality Blind: Integrating the Systems Science Underpinning Our Collective Futurest
    Uvadis kolik lidi upozornilo na to, ze co2 dokaze atmosferu ohrat, ale to nikdo, ani ja v mych prispevcich nerozporuju. Zaroven se ti nepovedlo odpovedet ani na jednu z mych otazek :)
    Snažil jsem se odpovědět s myšlenkou, že se bavíme o rozmachu průmyslového zemědělství a věcí s ním spjatých a reagoval tím, že tyto témata a teorie započaly před ním.

    Otázky níže jsou velmi obecné, takže nevím z jakého úhlu a perspektivy vycházíe, ale pokusím se.
    Myslis, ze pokud bychom negenerovali prebytky, byli bychom si zmeny klimatu vedomi?
    V rámci generací si lidstvo změn všímat může, nicméně pokud půjdeme k morku kosti, tak přebytek nám obecně poskytl všechny možné příležitosti a možnosti. Ani jednou jsem v předešlé konverzaci nic proti tomu nenamítal, nebo netvrdil opak, takže netuším proč se na to vůbec ptáš. Nicméně když už tě to tak zajímá.
    Je také rozdíl mezi tím, obstarat potravu tak rychle/nenáročně, že má člověk čas navíc (zjednodušeně), nebo mít fosilní paliva, kde barel ropy je schopen nahradit 6 let fyzické práce jednoho člověka, která navrch nahodnocujeme pouze dle ceny extrakce/zpracování.

    Z jíného úhlu mohu také říct, že nebýt oněch přebytků (v podobě fosilní energie) tak by ona změna klimatu na steroidech vedena antropogenními emisemi neprobíhala, takže bych také mohl odpovědět "nebýt přebytků nebylo by co vnímat". Nicméně jsem názoru založeného na ekologických teoriích a poznáních (např. tzv. maximum power principle, ecological overshoot..), že by lidstvo klima v dlouhodobém meřítku tak či onak ovlivnilo, pokud by nedošlo k zásadním změnám v tom jak funguje (tzn. pokud by lidstvo pokračovalo tak dál, jen neobjevilo fosilní paliva), ale to už bych hodně teoretizoval.
    byli bychom ji schopni pokrocile merit?
    Hádám, že se odkazujeme na přebytek, zodpovězeno v otázce výše,
    byli bychom o ni schopni komunikovat na celoplanetarni urovni s takovym zasahem?
    Hádám, že se odkazujeme na přebytek, zodpovězeno v otázce výše.
    Zde jsem zmínil hlavně to, že komunikujeme přes 50 let, ale nevím kde je ten "zásah", nebo změna směru. Zároveň nemůžu říct, že je to chyba někoho konkrétního, jako společnost si nějak definujeme naše cíle, málokdo se dobrovolně vzdá jákehokoliv pohodlí a jsem názoru, že fungujeme jako superorganismus a nikdo přímo nekoordinuje onen směr.
    Byli bychom schopni ji predikovat?
    Hádám, že se odkazujeme na přebytek, zodpovězeno v otázce výše.
    K predikcím a modelacím, ale mohu dodat, že je to něco do čeho bychom měli investovat mnohem více.

    Co je tedy tvá téze, sdílený článek bylo o tom, že dojde k vrcholu produkce potravin, zmíněn byl hlavně klimatický chaos, ale k tomu jsem dodal i absolutní závislost na neobnovitelných zdrojích - od samotné techniky, po hnojiva a další. Úbytku půdy, vody, znečištění, viz odkazy níže.
    Ty jsi navrhl, že v záloze je GMO, u kterého jsem uznal, že může být jakousi náplastí na střelnou ránu, ale to samotné krvácení to nezastaví.
    S tím jak popisuješ (soudě, dle té knihy) to jak lidstvo funguje a historicky se vyvýjí takhle obrazně zcela souhlasit nemohu, ale musel by ses víc rozepsat.

    ...jez je zalozena na prebytcich, ktere dale umoznuji specializaci, jez dale umoznuje vyssi efektivitu, tedy vice prebytku. Tzn. to kritizovani rustu a prebytku je ve svem principu uplne spatne, protoze prebytky jsou to, co lidstvu umoznilo dlouhodobe prezit a ziskat evolucni vyhodu, at uz v podobe zasob, vedeckeho poznani, nebo i kulturni evoluce.
    Tady se shodneme v rámci specializace, surplusu. Samotná efektivita je také sporná (viz Jevonsův paradox), ale záleží v jakém případě se o ni bavíme, avšak upřesním termín "růst" (protože růst může být spirituální, intelektuální, sociální aj.) na "ekonomický růst", který je takřka 1:1 spojený se spotřebou surovin a dalších zdrojů. Při 3% ročního růstu můžeme očekávat zdvojení spotřeby surovin a energie za ~24 let (viz exponenciální růst). Přebytek jsem jako takový nekritizoval, nicméně přebytek může existovat v absenci ekonomického růstu. Co bych kritizovat mohl je "overconsumption".

    The Limits to Growth

    A Synopsis: Limits to Growth: The 30-Year Update

    Global Resources Outlook 2024

    Overshoot: The Ecological Basis of Revolutionary Change (kniha)

    The Sixth Extinction: An Unnatural History (kniha)

    Prosperity without Growth: Foundations for the Economy of Tomorrow (kniha)

    The decoupling delusion: rethinking growth and sustainability
    Ted sice dochazime k tomu, ze existuji v konkretnim case limity (energeticke, materialove), ale to neznamena, ze jsme doted delali vse spatne. Naopak, pokud bychom to tak nedelali, dost mozna by tu lidstvo nebylo (doba ledova, valky, neurody,...)
    Nevím kam přesně míříš s "doba ledova, valky, neurody" - války a konflikty tu byly a jsou (a počtem narůstají), neúrody tu byly a jsou (a momentálně i přes intenzivní zemědělství narůstají) - a dovolím si tvrdit, že na ještě více nestabilní planetě šance obou pouze narůstá, nemyslíš?

    Conflict Trends: A Global Overview, 1946–2022

    Uppsala Conflict Data Program

    Alert 2023! Report on conflicts, human rights and peacebuilding

    Projections constructed using an ensemble of 21 climate model simulations suggest that climate change could reduce global crop yields by 3–12% by mid-century and 11–25% by century's end.

    Neřekl jsem, že jsme vše dělali špatně (i když mnohé ano). Téma bylo o industrializaci zemědělství a že nám pomohla předejít (krátkodobě) problémy s dostatkem jídla, ale ona industrializace přinesla i mnoho negativních důsledků, včetně degradace půdy, ztráty biodiverzity a znečištění životního prostředí a dalšího jež jsem zmínil níže, a moje další téze byla, že GMO není univerzálním řešením a nemůže kompenzovat všechny ekologické problémy spojené se současným zemědělstvím. Energetické a materiálové limity jsou celkem zásadní, ve světě poháněném onou energií a postaveném na oněch materiálech, ještě k tomu v nastavení, kdy se jimi plýtvá jako dnes.

    World Scientists' Warning to Humanity: A Second Notice

    LIVING PLANET REPORT 2022

    Global Assessment Report on Biodiversity and Ecosystem Services

    The State of the Birds Report 2022

    Planetary boundaries (9 boundaries assessed, 6 crossed)

    More losers than winners: investigating Anthropocene defaunation through the diversity of population trends

    FAO warns 90 per cent of Earth’s topsoil at risk by 2050

    A World Without Soil: The Past, Present, and Precarious Future of the Earth Beneath Our Feet

    pokud se budem zabejvat jen idealnim stavem a jeho statutem quo, pak si muzem rovnou usetrit spoustu casu, protoze nic takovyho jako vesmirny equilibrium neexistuje
    Souhlasím s tím, že ideální stav není dosažitelný, ale to neznamená, že bychom neměli brát v úvahu ekologické limity a hledat udržitelnější alternativy.
    Tvrdis, ze statisticky kvalita zivota neni lepsi, jenze se k tomu daj krasne sledovat parametry jako je prumerny vek doziti, novorozenecka mortalita atd. Pro me sou tyhle parametry baseline. Jestli mas nejake jine, lepsi, nasdilej.
    Z hlediska statistiky může být průměrný věk dožití a novorozenecká mortalita jedním z ukazatelů kvality života, ale není to jediné měřítko, nicméně k tomu:

    Snížená mortalita dětí do 5 let je skvělý úspěch, proti tomu nic neříkám, a celkově je zrovna zdravotnictví/sanitace/.. něco co nekritizuji.

    Dále k průměrnému věku, ten byl historicky dost zkreslen právě novorozeneckou mortalitou, průměry, které nezapočítavají děti odhalují, že se lidé běžně dožívali relativně vysokého věku. Následně, za jakých podmínek se dnes lidé dožívají vysokého věku? Nutnost 24/7 péče, na přístrojích,.. také proto vidíme debaty na téma eutanázie, a celkově jsme jako společnost posedlí tím neumřít, ale přijde mi, že se přehlíží kvalita života, kterou se snažíme dohánět materiálně, neúspěšně.

    Old age isn’t a modern phenomenon – many people lived long enough to grow old in the olden days, too

    Dalšími měřítky, které nemůžeme ignorovat je kvalita životního prostředí, sociální rovnost a celková udržitelnost společnosti. Opět dodám důraz na životní prostředí, vyměnit biosféru a relativně stabilní planetu za století prosperity nezní jako dobrý obchod. Lidí s nedostatkem jídla/vody též přibývá.

    2024 Social Progress Index

    The Lancet Countdown on health and climate change

    The State of Food Security and Nutrition in the World 2023

    Adaptation Gap Report 2023

    Global Risks Report 2024

    A Short History of Progress

    Jak jsem zmínil, na profilu mám řadu zdrojů. Mohu doporučit něco konkrétního máš-li konkrétní dotaz, ale bavíme se o několika tématech.
    Pokusil jsem se k popsaným tématům a tvrzením dodat nějaké zdroje.
    TUHO
    TUHO --- ---
    Overconfidence in overshoot - Climate & Environment at Imperial
    https://granthaminstitute.com/2023/11/29/overconfidence-in-overshoot/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS: skvelej talk - overshoot ideology
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Andreas Malm: "Overshoot: Climate Politics When It's Too Late"
    https://youtu.be/gl-iLt6KdhU?si=iFA1x93-_wCYVKkg
    TUHO
    TUHO --- ---
    Irreversible loss in marine ecosystem habitability after a temperature overshoot | Communications Earth & Environment
    https://www.nature.com/articles/s43247-023-01002-1
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Melancholy Hues: The Futility of Green Growth and Degrowth, and the Inevitability of Societal Collapse | IZA - Institute of Labor Economics ...
    https://www.iza.org/publications/dp/16139/melancholy-hues-the-futility-of-green-growth-and-degrowth-and-the-inevitability-of-societal-collapse

    The economic expansion witnessed in the last 0,08% of modern human history is an anomalous event. It has been compared to a "rocket ship that took off five seconds ago, and nobody knows where it's going." This paper explores the destiny of this rocket ship. It shows that economic growth cannot continue indefinitely and critically reviews Green Growth and Degrowth as responses to planetary overshoot. It concludes that neither Green Growth nor Degrowth will stop overshoot. Moreover, Degrowth may worsen the environment, is a costly method to reduce carbon emissions, is a form of austerity for the working class, is redundant, and is politically infeasible. Finally, a third approach beyond Green Growth and Degrowth is outlined: acceptance of an inevitable societal collapse (as a feature, and not a bug, of complexity) and managing such a collapse to minimise harm, and to get rid of obsolete structures. This may lay the foundation for rebound growth, and a transition to a new kind of economy, which could be as qualitatively different from the current global economy as the industrial world differed from the hunter-gatherer world.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    G Peters
    https://twitter.com/Peters_Glen/status/1692790916623348049?s=19

    According to the #IPCC AR6 Synthesis Report, to limit global warming to '1.5°C with no or limited overshoot', then global CO2 emissions decline:
    * 48% in 6 years
    * 80% in 14 years
    * 99% in 24 years

    20230819-211314
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    JIMIQ:

    BG - Peer review - Is there warming in the pipeline? A multi-model analysis of the Zero Emissions Commitment from CO2
    https://bg.copernicus.org/articles/17/2987/2020/bg-17-2987-2020-discussion.html

    Models exhibit a wide variety of behaviours after emissions cease, with some models continuing to warm for decades to millennia and others cooling substantially. Analysis shows that both the carbon uptake by the ocean and the terrestrial biosphere are important for counteracting the warming effect from the reduction in ocean heat uptake in the decades after emissions cease. This warming effect is difficult to constrain due to high uncertainty in the efficacy of ocean heat uptake.



    Hysteresis of the Earth system under positive and negative CO2 emissions - IOPscience
    https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1748-9326/abc4af/meta

    Large hysteresis is found for global surface air temperature ( SAT), upper ocean heat content, ocean deoxygenation, and acidification. We find distinct spatial patterns of hysteresis: SAT exhibits strong polar amplification, hysteresis in O 2 is both positive and negative depending on the interplay between changes in remineralization of organic matter and ventilation. Due to hysteresis, sustained negative emissions are required to return to and keep a CO 2 and warming target, particularly for high climate sensitivities and the large overshoot scenario considered her
    TUHO
    TUHO --- ---
    Previous research has shown that no country currently meets the basic needs of its residents at a level of resource use that could be sustainably extended to all people globally. Using the doughnut-shaped ‘safe and just space’ framework, we analyse the historical dynamics of 11 social indicators and 6 biophysical indicators across more than 140 countries from 1992 to 2015. We find that countries tend to transgress biophysical boundaries faster than they achieve social thresholds. The number of countries overshooting biophysical boundaries increased over the period from 32–55% to 50–66%, depending on the indicator. At the same time, the number of countries achieving social thresholds increased for five social indicators (in particular life expectancy and educational enrolment), decreased for two indicators (social support and equality) and showed little change for the remaining four indicators. We also calculate ‘business-as-usual’ projections to 2050, which suggest deep transformations are needed to safeguard human and planetary health. Current trends will only deepen the ecological crisis while failing to eliminate social shortfalls.

    The social shortfall and ecological overshoot of nations | Nature Sustainability
    https://www.nature.com/articles/s41893-021-00799-z
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    https://twitter.com/NB_pik/status/1653305684019101699?s=19


    Exploring risks and benefits of overshooting a 1.5 °C carbon budget over space and time - IOPscience
    https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1748-9326/accd83

    Temperature targets of the Paris Agreement limit global net cumulative emissions to very tight carbon budgets. The possibility to overshoot the budget and offset near-term excess emissions by net-negative emissions is considered economically attractive as it eases near-term mitigation pressure. While potential side effects of carbon removal deployment are discussed extensively, the additional climate risks and the impacts and damages have attracted less attention. We link six models for an integrative analysis of the climatic, environmental and socio-economic consequences of temporarily overshooting a carbon budget consistent with the 1.5 °C temperature target along the cause-effect chain from emissions and carbon removals to climate risks and impact. Global climatic indicators such as CO2-concentration and mean temperature closely follow the carbon budget overshoot with mid-century peaks of 50 ppmv and 0.35 °C, respectively. Our findings highlight that investigating overshoot scenarios requires temporally and spatially differentiated analysis of climate, environmental and socioeconomic systems. We find persistent and spatially heterogeneous differences in the distribution of carbon across various pools, ocean heat content, sea-level rise as well as economic damages. Moreover, we find that key impacts, including degradation of marine ecosystem, heat wave exposure and economic damages, are more severe in equatorial areas than in higher latitudes, although absolute temperature changes being stronger in higher latitudes. The detrimental effects of a 1.5 °C warming and the additional effects due to overshoots are strongest in non-OECD countries (Organization for Economic Cooperation and Development). Constraining the overshoot inflates CO2 prices, thus shifting carbon removal towards early afforestation while reducing the total cumulative deployment only slightly, while mitigation costs increase sharply in developing countries. Thus, scenarios with carbon budget overshoots can reverse global mean temperature increase but imply more persistent and geographically heterogeneous impacts. Overall, the decision about overshooting implies more severe trade-offs between mitigation and impacts in developing countries
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS:

    Last week’s SPM report makes stronger statements than previous IPCC assessment summaries, but then again the situation is now much worse. Thousands of scientists have spent hundreds of thousands of hours developing the six full reports on which the SPM is based. Much of what was done is lost or downplayed in the SPM, though some strong messages survived, including that more than 3.3 to 3.6 billion people are living in places “highly vulnerable” to climate impacts and new extremes.

    But there is a tendency to put into future tense what should be present tense. The SPM says that warming of more than 1.5 degrees would be devastating for Earth’s people and ecosystems, but that is already the case because a number of crucial climate systems have already passed their tipping points at the current level of warming of 1.2 degrees. A search of key words relating to system tipping points and their consequences in the SPM is instructive: “feedback” appears once, “cascade” and “hothouse” not at all, “tipping” gets one mention, as does “Antarctic”.

    There is no admission that limiting warming of 1.5 degrees is not a desirable outcome and would involve, amongst many outcomes, eventual sea-level rises measured in many metres and likely in the tens of metres.

    And again, the SPM says that beyond the 1.5 degrees threshold, scientists have found that climate disasters will become so extreme that people will not be able to adapt. But that is already happening. People are already fleeing from desertification of the dry subtropics, from unprecedented drought, and from the salination of their land, today.

    In the report and the media commentary, there has been confusion about the feasibility of keeping warming below 1.5 degrees. Given the projected increases in emissions in the short term, which may not plateau till this decade’s end, and then remain high, the world is not within co-ee of keeping warming to 1.5 degrees (or even 2 degrees), and talk of 1.5 degrees is really about scenarios that involve significant overshoot and then trying to cool back to 1.5 degrees by century’s end.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    Bill Gates: We will overshoot 1.5 degrees Celsius of global warming
    https://www.cnbc.com/2023/01/13/bill-gates-we-will-overshoot-1point5-degrees-of-global-warming.html

    Gates měl AMA na redditu
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    YMLADRIS:

    Jozef Pecho
    https://www.facebook.com/1678732617/posts/10218977439221803/

    Som celkom prekvapený, že dlhodobé prognostické modely NOAA a BOM (prekvapujúco aj ECMWF) už teraz signalizujú potenciálny a veľmi rýchly nástup El Niňa (teplej fázy ENSO) v priebehu leta 2023 (JJA). Pochopiteľne, vzhľadom na pomerne veľké prognostické "okno" (>6 mesiacov) to môže skončiť pri tom, že chladná fáza ENSO (La Niňa) bude pokračovať aj naďalej, už štvrtý rok po sebe, alebo budú podmienky blízke neutrálnym (čo je z dnešného pohľadu najviac pravdepodobné).

    Ak by sa súčasné odhady predsa len potvrdili a v priebehu roka 2023 by El Niňo skutočne prišlo, prípadne by bolo aj silné (podobne ako v rokoch 2015/16), existuje reálna možnosť, že v rokoch 2024-25 globálna teplota (GT) dosiahne, resp. presiahne hranicu 1,5 °C oteplenia. Zatiaľ by to bolo len na úrovni ročného priemeru GT, no aj tak by to znamenalo, že by sme prvý krát "okúsili", čo to znamená žiť na Zemi za hranicou "veľmi nebezpečnej zmeny klímy". Rozsah prejavov a negatívnych dôsledkov by bol v takom prípade bezprecedentný! Ani to nebudeme všetko stíhať sledovať. Môže sa to celé nakoniec veľmi rýchlo zvrtnúť do kaskádových zmien (tipping points overshoot), ktoré zmenia životné prostredie na celej Zemi na "nepoznanie" ( https://www.nature.com/articles/s41558-022-01545-9 alebo https://www.pik-potsdam.de/en/news/latest-news/overshooting-climate-targets-could-significantly-increase-risk-for-tipping-cascades ).

    Len pripomínam, že hranicu 1,5 °C sme na úrovni mesačnej odchýlky GT presiahli vo februári 2016 (na celej Zemi sme vtedy, okrem iného, pozorovali aj nevídane rýchle bielenie - úhyn - tropických koralov; https://www.nature.com/articles/d41586-018-04660-w).

    Zdroje:
    https://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/analysis_monitoring/lanina/enso_evolution-status-fcsts-web.pdf [NOAA]

    http://www.bom.gov.au/climate/enso/#tabs=Pacific-Ocean&pacific=Forecast [BOM]
    TUHO
    TUHO --- ---
    Current policies and actions make it very likely, at least temporarily, to overshoot the Paris climate targets of 1.5–<2.0 °C above pre-industrial levels. If this global warming range is exceeded, potential tipping elements such as the Greenland Ice Sheet and Amazon rainforest may be at increasing risk of crossing critical thresholds. This raises the question of how much this risk is amplified by increasing overshoot magnitude and duration. Here we investigate the danger for tipping under a range of temperature overshoot scenarios using a stylized network model of four interacting climate tipping elements. Our model analysis reveals that temporary overshoots can increase tipping risks by up to 72% compared with non-overshoot scenarios, even when the long-term equilibrium temperature stabilizes within the Paris range. Our results suggest that avoiding high-end climate risks is possible only for low-temperature overshoots and if long-term temperatures stabilize at or below today’s levels of global warming.

    Global warming overshoots increase risks of climate tipping cascades in a network model | Nature Climate Change
    https://www.nature.com/articles/s41558-022-01545-9
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    https://twitter.com/PIK_Climate/status/1605968548236443655?s=19


    Overshooting climate targets could significantly increase risk for tipping cascades — Potsdam Institute for Climate Impact Research
    https://www.pik-potsdam.de/en/news/latest-news/overshooting-climate-targets-could-significantly-increase-risk-for-tipping-cascades

    Temporarily overshooting the climate targets of 1.5-2 degrees Celsius could increase the tipping risk of several Earth system elements by more than 70 percent compared to keeping global warming in line with the United Nations Paris Agreement range, a new risk analysis study by an international team of researchers shows. This tipping risk increases even if in the longer term the global temperature would stabilize within the Paris range. Avoiding an overshoot would hence limit the risks, the researchers conclude.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS:

    https://twitter.com/JustCollapse/status/1532635201356320769?s=19

    1There are no viable scenarios for the avoiding collapse and an inhospitable Earth – according to the new UN GAR2022 report.

    Two scenarios are based on not having crossed planetary boundaries. We have already crossed six out of nine boundaries (in orange). The remaining two scenarios are collapse – one fast & one, perhaps, slower.

    This is #overshoot science. For 50yrs we have used more of the Earth than can be replenished and polluted more than can be absorbed. We must now act to ease the descent. A #PlannedCollapse is a #JustCollapse.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Gloom Reality: Even the Most Daring Technologies Can No Longer Reverse Impacts of Climate Change | Nature World News
    https://www.natureworldnews.com/articles/49777/20220307/gloom-reality-even-daring-technologies-longer-reverse-impacts-climate-change.htm

    "SRM carries a severe danger of changing regional and seasonal rainfall patterns and ozone depletion, ocean acidification, and other known and undiscovered negative consequences."

    ....

    Outside of the IPCC, opposition to SRM is growing: over 240 eminent worldwide scientists have asked for a solar geoengineering non-use agreement that would essentially stop SRM from progressing.

    A recent SRM equipment test over indigenous land in Kiruna, Sweden, was canceled amid vociferous objections from the Saami Council and environmental groups. They believe that climate modification is fundamentally incompatible with indigenous cosmology.

    The only logical conclusion is that we must, by all means necessary, begin on pathways that prevent a 1.5°C overshoot and climatic collapse.




    Paul Maidowski komentuje https://t.co/jbwB7AkWrx

    :Many professors signed, but I don’t get it.

    (1) We oppose SRM as ungovernable & worry about a termination shock;

    (2) BUT want 1.5°C, which requires SRM;

    (3) BUT don’t focus on the ongoing termination shock from sulfate aerosol cuts?

    Genuinely puzzled! Maybe someone can help?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam