• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    CHOSIE: kdyz uz jsme u tech domnenek a pratelsky se odkopavame. Domnivam se spravne, ze veskere aktualni problemy (napr. druhy obrazek), koreluji a jsou primo umerne a silne zavisle na prvnim grafu prvniho obrazku?

    Tedy mohu se dale domyslet, ze nejsnadnejsim resenim je nemit tak vysokou populaci (idealnim resenim by byla redukce)?

    Nebo se shodneme, ze ta korelace je as-is a pomoci breakdown jednotlivych problemu (grafu v obrazku 2) jsme schopni v budoucnu resit i nezavisle na sobe, tedy skrze transformaci root cause jednotlivych issues s dosazenim decouplingu?

    Pripadne bylo nejake hlubsi sdeleni za timto tvym prispevkem, nebo je to jen deskripce jak moc lidstvo paralelnich problemu vytvorilo?

    Kdyz mi poodhalis tvoji metodiku/strategii praci s problemy, budu moci adekvatneji reagovat
    TUHO
    TUHO --- ---
    Marek Mencl z Pábení

    Udržitelnost v dobách války a válečného napětí.

    Mír v Evropě před 2,5 lety definitivě skončil a nám nezbývá nic jiného než investovat významné množství finančních prostředků do vybudování nové obrany.

    Jak ale takovou obranu budovat a zároveň snižovat, nebo alespoň nezvyšovat negativní dopady na klima, které s sebou vojenské zbrojení, výcvik a případně i boj přináší?

    Dopadům změn klimatu čelí armády už dnes. Například;
    - zvyšováním hladiny moří a prudkými bouřemi dochází k záplavám námořních základen
    - zvyšuje se počet a intenzita požárů na vojenských cvičištích
    - měnící se oceánské proudy narušují fungování sonarů u ponorek

    Armáda ČR (zatím) žádnou strategii udržitelného rozvoje nemá (nebo jsem ji nedohledal), ale zajímavou inspirací je přístup největší vojenské síly na světě.

    1/ Do roku 2030 snížit čisté emise GHG o 50 % a dosáhnout nulových emisí do roku 2050.

    2/ Adaptovat infrastrukturu a prostředí na klimatické změny, modernizace technologií a snižování spotřeby energie a vody.

    3/ Zahrnutí klimatických rizik do výcviku, plánování a strategií, s cílem zajistit, aby armáda byla připravena na budoucí výzvy způsobené změnou klimatu.

    A dělá to skrze konkrétní iniciativy, například;

    1/ Infrastruktura: Instalace obnovitelné energie na všech základnách do roku 2035, 100% bezuhlíková elektřina do roku 2030, a dosažení nulových emisí z budov do roku 2045.

    2/ Logistika a akvizice: Elektrifikace taktických vozidel do roku 2050, implementace čistých materiálů a politiky „Buy Clean“ pro snížení uhlíkové stopy při zadávání veřejných zakázek.

    3/ Výcvik: Integrace klimatických změn do všech výcvikových programů do roku 2028, redukce emisí z výcviku, a optimalizace metod učení s ohledem na snížení emisí skleníkových plynů.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    DZODZO: treba v tom earth4all to vychazi z toho jejich socialniho modelu, kde redukce nerovnosti a upraveni smeru tech investic je klicovej aspekt. ja myslim ze ta okazala spotreba neni zas tak rozsirena aby jeji daneni k necemu extra bylo
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Evropská komise chce doporučit snížení emisí skleníkových plynů o 90 procent do roku 2040 - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/evropska-komise-chce-doporucit-snizeni-emisi-sklenikovych-plynu-o-90-procent-do-roku-2040

    Stanovení dílčího cíle má zajistit dosažení hlavního deklarovaného cíle sedmadvacítky dosáhnout do roku 2050 takzvané uhlíkové neutrality. V současnosti má EU také cíl snížit množství emisí o 55 procent do roku 2030 oproti roku 1990. Cíl pro rok 2040 má překlenout mezeru mezi stávajícími cíli, píše Reuters.

    S vyhlídkou na červnové volby do Evropského parlamentu má nový cíl otestovat politickou vůli pokračovat v ambiciózní zelené agendě EU, pokračuje Reuters. Některé vlády a průmyslová odvětví přitom od těchto plánů upouští v obavě z nákladů, a to i přesto, že klimatická změna napříč Evropou způsobuje stále ničivější vedra, záplavy a lesní požáry.

    Evropská komise představí doporučení na 90procentní snížení emisí k roku 2040 dne 6. února, řekly zdroje Reuters. Prezentace má ukázat narůstající náklady, které klimatická změna způsobuje Evropě, a přínosy, které by mohla redukce emisí o 40 procent do roku 2040 mít, včetně osekání výdajů Evropy za dovážená fosilní paliva.

    Podle Reuters bude už na příští komisi, která vznikne po červnových eurovolbách, aby vypracovala konečný návrh, jímž by byl cíl uzákoněn. Předchozí klimatické cíle EU přitom vyžadovaly jednomyslné schválení šéfy unijních států a vlád.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    YMLADRIS: tušíš alespoň, proč se začal snižovat obsah síry v palivech a nebo proč se filtruje na výstupech z energetiky? jaký má dopady? a že kompenzovat vypouštění jedné sračky vypouštěním další sračky nevypadá jako řešení ani omylem? lze skutečně všechnu ochranu životního prostředí zredukovat na jedno číslo v oteplovacím grafu a z tím se hnát? schválně kolik bude souhlasit přírodovědců, že ta redukce problému na 1,5C je jediná správná?
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Neberu reflex jako kvalitni medium, ale to shrnuti nerustu pobavilo

    Nerůst je šílený cíl Poslední generace. Výsledkem bude chudoba a totalita. Čeští politici dělají, že se nás to netýká | Reflex.cz
    https://www.reflex.cz/clanek/komentare/119073/nerust-je-sileny-cil-posledni-generace-vysledkem-bude-chudoba-a-totalita-cesti-politici-delaji-ze-se-nas-to-netyka.html

    Plán zkázy

    Z 66 bodů mě asi nejvíce zaskočilo to, že nyní, v době, kdy se bojuje na hranici EU, někdo prohlásí, že je nutná masivní redukce armády. K tomu snad není nutný komentář.

    Z ekonomických bodů aktivisté požadují např. příděl benzinu a nafty na 500 litrů na osobu za rok s tím, že za pět let poklesne příděl na nulu. To je podle mě jen důsledek toho, že západní Německo už dlouho nezažilo přídělový systém a ti, kteří ho chtějí, vždy žili v blahobytu, a proto si ho neváží.

    Do stejné kolonky zákazů patří požadavek na to, aby jednotlivec směl letět jen jednou za rok a za pět let pouze jednou za tři roky. Svoboda cestovat tím končí.

    Nicméně i kdyby toto neplatilo, tak by lidé neměli kam létat, protože většina letišť má být podle plánu uzavřena.

    Do kategorie „mějme se všichni stejně špatně“ patří požadavek, aby byly vysoké majetkové daně a aby nejvyšší příjem mohl činit jen desetinásobek minimální mzdy.

    Plán aktivistů na demontáž silnic a dálnic považuji jen za snahu vyšroubovat požadavky na maximum, aby bylo z čeho ustupovat. Toto nemůže nikdo racionální myslet vážně. Podobně šíleně zní i požadavek na v podstatě zákaz všech nových stavebních činností.

    Aktivisté chtějí dále omezit výrobu aut. To by byla pro Německo pohroma a pro ČR ještě větší, protože u nás jen jedna jediná automobilka dokáže generovat skoro desetinu exportu. Naše ekonomika je na autech založena a bez nich nebudeme mít z čeho žít. To je třeba říct hodně nahlas, aby o tom žádný aktivista nepochyboval.

    Tak jako každá levice, tak i zde je velký odpor k práci. Aktivisté chtějí pracovat jen 25 hodin týdně. To by přineslo ohromný pokles ekonomiky a zchudnutí. To je ostatně pro komunismus typické.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    YMLADRIS: ty redukce emise ciny nejsou zasluhou ciny, ale externich vlivu. Pred 2025 bych zlom u nich moc necekal, jeste nedospeli k nejaky rozumny urovni nasycenosti.

    Confusion surrounds China’s energy policies as GDP and climate goals clash | China | The Guardian
    https://amp.theguardian.com/world/2023/feb/28/china-energy-policies-gdp-climate-goals-clash

    Wave of permits for coal-fired power plants sparks concern as ambitions for GDP growth and lowering emissions come into conflict
    ...
    A crude conversion of the 3% GDP growth reported by China and its 0.8% reduction in the carbon intensity of economic activity – as stated in the communique – indicates emissions may have risen 2.2% last year.

    Pollution growth should also have been subdued in 2022, a year when economic activity was slowed by rolling Covid curbs.

    As Myllyvirta’s centre reported on Monday, China was busy granting permits for an average of two power plants a week in 2022, or six times more capacity than the rest of the world combined. One executive boasted of securing approval to build a 4,000-megawatt coal-fired plant in just 63 days after taking ownership of the project.

    Should a large proportion of the 106GW of new coal projects permitted – more than four times 2021’s 23GW tally – begin operation, global efforts to keep climate heating to the Paris accord temperature limit of 1.5C are, frankly, cooked.
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    TUHO: a) ale ja jsem psal, ze jsem ho nevidel pro CR
    b) no to je sice mozne, ale my se tu bavime o efektu investic do redukce emisi a ty vychazi ze soucasneho stavu. Na tom grafu co jsem sdilel je mimojine hezky videt, ze cina, russko a indie ani omylem nezpomaluji
    c) viz. b, momentalne na to dlabou at uz podepsali cokoliv
    d) ne neni, viz. b
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: tyhle otazky jsou imho davno zodpovezene.

    Treba Matt Ridley v Racionalnim optimistovi to hezky sumarizuje. Diky nim se zbranilo svetovym hladomorum zvysenim produkce a umoznil se rust lidi az k soucasnemu poctu pri nizsich nakladech., mensi spotrebe vody a hnojivum diky vyssi plodnosti pri nizsich vyskach rostlin, pridanim genu, ktere vytvareji takove latky v rostline, jez odpuzuji konkretni skudce, cimz limituji pouziti pesticidu a tedy umirani hmyzu (vcetne redukce nakladu za pesticidy) atd.

    U bavlniku doslo treba k redukci pouziti hnojiv o desitky procent, cimz se zabranuje znehodnocovani pudy, dale nizsi erozi a dalsimu zaboru pudy...

    Plus minus co si z hlavy pamatuju. Muzu sem hodit foto dvou/ctyr stran pripadne.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    YMLADRIS: ok, pockal bych si na finalni cisla, mozna i na ty pro cely rok 2023, abysme se ocistili o recesi v zapadnich zemich, ktere tahnou vyrobu, pac co vim, cina zadne redukce emisi v tuhle chvili nedela (krom shutdownu tezby kryptomen, aby zajistili dostatek/rozumny ceny pro bezne obyvatele).

    Coz potvrzuje i vystavba novych uhelek, jelikoz oze nestaci pokrejvat narustajici spotrebu/zivotni uroven a kvuli suchu nemeli ani dost z hydra - elektrika byla v nekterych regionech na smeny letos. Konkretne tomuhle uplne nerikam uspory, jako spis nuceny degrowth.

    Abych ale nebyl zaujatej, v evrope to bude doat podobne zpusobene recesi, pac je valkou a rustem ceb energii zasazena nejvic, tudiz klesa spotreba/vyroba/doprava.

    China has a clear pathway to build a more sustainable, secure and inclusive energy future - News - IEA
    https://www.iea.org/news/china-s-clean-energy-strengths-can-help-it-reach-a-peak-in-emissions-by-the-mid-2020s

    China is aiming to reach a peak in its CO2 emissions before 2030 and carbon neutrality before 2060.
    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    Další problematická věc je ta, že pokud bude někdo channelovat ten hněv naštvané lůzy vůči miliardářům, tak to s velkou pravděpodobností bude spíš někdo, kdo se chce akorát dostat na jejich místo :-). Nevýhodou může být i neschopnost převézt tu komplexní problematiku do toho pop jazyka tak, aby to pochopil každý, promouvat příběhy, symboly (tzn. simplifikace a redukce), spíš než vědeckými články a grafy...
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS: ad "na stole nejsou scenare bez redukce populace. jednak k tomu vede vnitrni dynamika civilizace a jednak to omezi zdestruovana planetarni imfrastruktura (klima, ekosystemy)"

    muzete mi rict, co je na tom k minusovani?

    muzete mi ukazat, ktery modely, ktery jste si nevycucali z prstu, predpokladaj dalsi rust populace v 21. stoleti, tj. ktere nezahrnuji celkove snizovani populace? muzete mi ukazat modely, kde civilizace neni omezovana klimatickou destabilizaci?

    lol, snete dal
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    DZODZO: na stole nejsou scenare bez redukce populace. jednak k tomu vede vnitrni dynamika civilizace a jednak to omezi zdestruovana planetarni imfrastruktura (klima, ekosystemy)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    YMLADRIS: zacal bych organizovat povstani a fyzickou eliminaci klicovejch postav tech organizaci. hallam je idealista, ale stane se to co rika, tj. valka (planetarni). oblibeny zpusob redukce komplexity prilis komplexnich situaci.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: imho porad premyslis v kontextu jedno reseni vladne vsem.

    Puda je jen substrat, kterej je nahraditelnej, napr. Rockwoolem. Slouzi vpodstate jen pro usazeni rostliny. Zbytek je o transferu zivin, mineralu.

    Ekosystemy muzem nechat prirode a vice ci mene se dle potreby vyclenit, at uz je to hydro/aero/aquaponie, chovani hmyzu, nebo umela produkce bilkovin atd.

    Cimz nesnizuju vahu ekosystemu, jen rikam, ze redukce produkce a s nim spojenyho mnozstvi populace neni jediny ultimatni reseni a to moralne-existencni optimum (pevne verim, ze si pod nim dokazeme predstavit priblizne to samy) pak muze bejt nasim castecnym vyclenenim z ekosystemu. Ostatne tak uz sme to i udelali s nasim obydlim/mesty, za cenu kompletniho vymyceni kompletniho lokalniho ekosystemu.

    Muzes to hanit jakkoliv, at uz techno, nebo jinak, ale je to jen hledani vyssiho optima na ceste kupredu. Techno je prostredek, jeden z mnoha, ne potreba ani hnaci motor. Neni to root cause.

    Cesta do praveku a jeskyni uz nevede, byli sme tam, zname konsekvence a nikomu se tam nechce, urcite ani tobe.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    TADEAS:

    Ted rychle nemam ty experimenty z let cca 2012+. Dodam.

    GM could help cut livestock methane emissions, say scientists | GM | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2019/nov/28/gm-could-help-cut-livestock-methane-emissions-say-scientists

    Prakticky research na US Davis:
    Gene-editing cows could cut greenhouse gas emissions from their farts and belches, study suggests | The Independent
    https://www.independent.co.uk/climate-change/news/cows-cattle-gene-editing-climate-change-crisis-methane-emissions-b863386.html

    Na US Davis se tomu venuji zevrubneji:

    Methane, Cows, and Climate Change: California Dairy's Path to Climate Neutrality | CLEAR Center
    https://clear.ucdavis.edu/news/methane-cows-and-climate-change-california-dairys-path-climate-neutrality

    Methane has been the Achille’s heel for cattle emissions, but it may be part of a climate solution | CLEAR Center
    https://clear.ucdavis.edu/news/methane-has-been-achilles-heel-cattle-emissions-it-may-be-part-climate-solution

    moto:
    "Rethinking Methane
    Methane has been the Achille’s heel for cattle emissions, but it may be part of a climate solution
    "

    pozn.:
    Ty soucasne implementace co se testuji (ruzne pristupy, kombinace GMO a strava, nebo jen GMO) vykazuji dle experimentu od 50% redukce methanu do uplne temer uplne cut off. Tam jde take o ten detail "z traviciho procesu". Dalsi methan muze vznikat na pastvine, resp. v celem ekosystemu pastvina, ekosystemove prislusenstvi, kravy, technologie kolem i jinak.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    PETER_PAN: imho mas v ty uvaze nekolik predpokladu, ktery jsou neplatny, nebo se nemusi naplnit.

    1) Rust zivotni urovne je spojenej se snizenim narustu populace, nebo dokonce i poklesem (pri ocisteni od pristehovany)
    2) zelezna houba je as-is reseni, ne to-be, tzn, ta redukce co2 v ocelarstvi pak muze bejt jinde
    3) zatez na lekarskou peci nemusi nevyhnutelne znamenat narust energeticke poptavky, nebo produkci co2, tyhle veci nejde pausalizovat

    Ale souhlasim, ze naroky na energii potrebnou pro lidstvo budou urcite kontinualne narustat. K orani poli konema se vratit nechcem a zamerna redukce populace krom severni korei, nebo globalnich pandemii take neprijde

    Star trek nepotrebujem, potrebujem jen cas na zmenu a ta zmena nebude probihat clean, jak by si zeleni apod. predatavovali.

    Treba projekce ceny green hydrogen do roku 2050, 85% redukce ceny, oproti dnesku, v te cene budou nevyhnutelne zahrnute vstupy, vcetne tech energetickych a "nemelo" by v nich byt zadne co2 :)

    "Green Hydrogen Is On Track To Be Cheaper Than Natural Gas By 2050": BNEF
    https://fuelcellsworks.com/news/green-hydrogen-is-on-track-to-be-cheaper-than-natural-gas-by-2050-bnef/
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SHEFIK: #redukce
    poslal mi muž tuhlevá o tom povídku, on to interpretuje tak, že autor zesměšňuje ekohnutí, ale v mým doomismu mi to osobně nepřišlo zase tak fantasmagorický, případně checkuj zde

    the green new deal – Zero HP Lovecraft
    https://zerohplovecraft.wordpress.com/2019/09/28/the-green-new-deal/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    GOJATLA:


    Emisní náročnost ekonomiky (emise CO2 nutné na vyprodukování jedné jednotky výstupu) v čase klesá, takže i při růstu ekonomiky emise CO2 nerostou (více podrobností viz další kapitola). Jinými slovy, již proběhl tak zvaný „decoupling“, oddělení ekonomického růstu od emisí CO2.

    ...

    Nabízí se otázka, v jaké míře by byl omezen růst české ekonomiky, pokud by EU přijala ještě ambicióznější cíle než dnes (redukce o 50 %, resp. 55 % do roku 2030 v porovnání s rokem 1990), což je plán, o němž se hovoří. V takovém případě by bez rychlejšího poklesu energetické náročnosti výroby bylo potřeba omezit ekonomický růst. Při redukci emisí o 50 % do roku 2030 by ve scénáři Business-as-usual došlo k omezení ekonomického růstu na 1,1 %, při omezení emisí o 55 % dokonce na 0,2 %, ekonomika by tedy při takto ambiciózním scénáři redukce emisí v příští dekádě stagnovala. Při redukci emisí o 50 % by HDP na horizontu roku 2030 byl nižší o 12,4 % (v porovnání s redukcí o 45 %), při redukci o 55 % dokonce o 19,4 %.Pro dosažení ambiciózních cílů redukce CO2 emisí (snížení o více než 45 % do roku 2030 v porovnání s rokem 1990) je potřeba urychlit snižování emisní náročnosti ekonomiky. Jinak by ambiciózní redukce emisí CO2 měla znatelné ekonomické náklady.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    GOJATLA: michas hodne veci zaroven, je fajn udelat si jasno nejdriv v problemu, ktery nas trapi a tim neni cerpani resources, ale ekologie / trvale udrzitelny system.

    nekonecny rust hdp a udrzitelny prave mozny je, kdybys aspon na chvili popremyslel o tom vzorci, doslo by ti proc. nema totiz s materialnem ani ekologii nic spolecneho. uvedomujes si, ze kdyz vynalozis investice do vodikove (nebo OZE, nebo jine ekologicke) ekonomiky a vytvoris sluzby s vysokou pridanou hodnotou, cimz podporis poptavku, tak navysujes hdp? muzu ti dat milion dalsich prikladu

    decoupling rustu od resources mozny neni (uz jen z toho duvodu, ze ekonomie povazuje za resources i lidske usili a kde se nic nedeje, tezko muze neco rust), ale on neni vubec potreba.

    uvedomujes si, ze vsechno zive na zemi konstatne neco "spotrebovava"? to je ekonomicky termin, protoze ohranicuje definovany system na ten ne/zivy prvek. na fyzikalni urovni vesmiru jde jen o cistou premenu latek a ta je potencialne nekonecna.

    ta cesta neni odchod od kapitalismu, nebo rustu, nebo snizeni spotreby, ale nastavit pravidla systemu tak, aby ses dostal do jak rika Tadeas "regenerativni" ekonomicky/ekosystemu/koleji atd.

    a to je to, co treba autor tveho clanku nechape. redukce, nebo zpatecnictvi neni cesta. da se jit jen dopredu.

    ...zkusim ti to rict jeste z tvy strany, pokud budes redukovat svoji spotrebu, ale nezmenis technologie vyroby cementu a zdroje energie, stejne dojde k oteplovani. a je jedno kolik revoluci udelas, porad budes na tomhle zavisly. jestli se chces vratit do praveku, kde se palily lesy, aby si mohl zasit a pres zimu neumrel hlady a prumernej vek byl 25 let, good luck to you

    proste kdyz problem zpusobily technologie a technologicky postupy, je potreba je zmenit. a neresit picoviny kolem
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam