• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    Jinak k [CHOSIE @ Klimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day]
    pár "hezkých" grafů a vizualizací z publikace.

    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    VOYTEX:
    Zdroju na opravdickou energiewende je taky dost. Zmena lifestylu neni nutna.

    Mohl bys vysvětlit a podložit tvrzení, že je zdrojů dost? Neopírat se o "známé rezervy" (i když i tam toto tvrzení pokulhává) vzhledem k faktu, že spousta z nich je energeticky/ekonomicky/technologicky nedosažitelná. Tj. klesající výnosy, klesající kvalita, neexistující technologie. Přehlédneme-li to, tak je to stejně nereálné z hlediska škálovatelnosti (vytěžit stejné množství X v následujících 5-10 letech jako jsme doposud vytěžili za naši existenci apod.). Též předpokládám, že úplně ignoruješ jaké by tak rozsáhlá těžba měla dopady na biosféru a komunity žijící v oblastech těchto ložisek? (tj. jedny z posledních a na diverzitu nejbohatších oblastí světa). I kdybychom měli zdrojů 2x tolik, nebo neomezené množství, tak bychom na konci století (dle LtG) dojeli na znečištění planety.

    To podobné u "změna lifestylu není nutná", mohl bys to též rozvést - už jen co jsem napsal nahoře tak trochu argumentuje proti tomuto tvrzení.
    Jak beze změny lifestylu pozitivně ovlivníme (tj. zlepšíme) stav biosféry, omezíme uvolnění nových entit do životního prostředí, zamezíme změnám (ztrátě) modré a zelené vody, zamezíme negativním změnám půdního systému, dostaneme biofeochemické toky dusíku a fosforu do normy, zpomalíme/zastavíme/zvrtátíme okyselení oceánů, nebo samotnou změnu klimatu?
    Co budeme dělat s Gt CO2 v atmosféře, nebo s energetickou bilancí Země - kde jsme někde okolo 400 zettajoulů v plusu?

    Takže uděláme (nějak) "opravdickou transici", nic nezměníme na našem stylu života, hodnotách, prioritách, chování,.. a všechno bude v pohodě.. (:
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    PER2: at pockaj 2-5 let, to odezni
    PER2
    PER2 --- ---
    PAN_SPRCHA: say no more fam

    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VOYTEX: tohle je seznam kategorií, o kterej maj zájem vojáci. Nesouvisí to podle mě se zmiňovaným Invention Secrecy Actem (jakkoliv ten je reálnej a jistě zajímavej). Amerika má ale dobře udělanej systém odtajňování po nejvýše asi 50 letech. Utajený vynálezy by po čase podle mě měly být odtajněny...

    Podivej, já se samozřejmě snažím hrát si s tím, co je k dispozici, ale třeba rozšíření solárního kolo nebrzdí žádný spiknutí ropnýho průmyslu. Problém je, že namontovat solární panel na kolo tak, aby ho vibrace a otřesy postupně neničily, je zatraceně složitý a potřebná konstrukce je těžká. A dále když je pod mrakem, tak se panel stává mrtvou přítěží a daleko nedojedeš.

    A takhle to je se vším. Slibovaný baterky se super vysokou účinností, o kterých vždycky média čas od času píšou, mají "jen" problém, že nezvládají velký počet cyklů a degradují. Atd. atd. Udělat převratný objev zkrátka není snadné.
    VOYTEX
    VOYTEX --- ---
    XCHAOS: Ne, to ty zjevne nevis, k cemu se vyjadrujes.

    Patent Security Category Review List (1971)
    https://sgp.fas.org/othergov/invention/pscrl.pdf

    To je nejaka nyxi challenge, debunkni voytexe?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VOYTEX: no, zákon, kterej zmiňuješ existuje, od roku 1952, ale myslím, že mícháš pátý přes devátý. Solární články s efektivitou nad 20% jsou galium arsenidový, jsou známý děsně dlouho, ale jsou toxický pro prostředí a vlastně nechceš, aby se masově rozšířily.

    způsob, jak nové vynálezy šířit, by se měl změnit, mě by patentování asi nenapadlo, spíš je od začátku potřeba návod šířit virálně a ty věci pojmout víc jako DIY. Na druhou stranu, kdyby Musk měl šanci vyrábět účinnou baterku, prostě ji vyrábět bude, podle mě (i když dnešní Musk.. kdo ví, kdo ho vlastně má pod palcem, po akvizici Twitteru.... )
    VOYTEX
    VOYTEX --- ---
    XCHAOS: Vubec.

    Prvne, palivovy clanky jsou prekonany metalhydridama v nizkotlaky nadrzi, ktera nehrozi katastrofalnim vybuchem.

    Zdroju na opravdickou energiewende je taky dost. Zmena lifestylu neni nutna.

    Problem jsou 1) zakony, ktery zakazujou patentovani disruptivnich technologii. Zadatele v lepsim pripade uvrhnou jen pod dozivotni NDA. V USA je to Invention Secrecy Act, kde mizi TISICE vynalezu rocne, pokud prekonaji definovany parametry prulomovosti, napr. solarni clanky s efektivitou nad 20% byly v 1970s v US trezorovy. Stejne tak baterie s vysokou hustotou ku objemu, prevodniky energie s Eff > 80 % , primy termionicky konvertory, pulzni lasery, plazmaticky pohony, MHD pohony, atd.


    2) kde neni zakon jsou korporace, ktery nabidnou vynalezci neodolatelnou sumu a opet to konci v trezoru, viz Muskovo neakvizice zazracny baterky. Dejou se i jiny veci, Stanley Meyer po schuzce s investorem vykrikl Byl jsem otraven, a padl mrtvej na zem.

    To jsou zakladni mantinely tohoto hriste.

    Me fascinuje naivita, ze by trilionovy sektor ropnyho prumyslu, ktery jen loni nechal zavrazdit desitky lidi bojujicich proti novym vrtum, tenhle sektor se surveillance kapitalisty na telefonu necinne prihlizel, kterak je nejakej inzenyrek pripravi o faraonskou dominanci nad plebsem, potazmo planetou.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CHOSIE: jo a ne. Domácnosti spotřebovávají jen asi 20% energie, z toho většinu na topení a ohřev vody, a těch 20% bychom prostě nějak dali. Problém je tedy vše okolo... doprava, veřejné osvětlení, ale hlavně průmysl. Deindustrializace se ale všichni obávají, v neposlední řadě třeba kvůli udržení obranyschopnosti, ale i obecné konkurenceschopnosti, protože nezápadní země rozhodně deindustrisalizovat nehodlají (třeba Čína).

    Je tedy nutné něco, čemu říkám "eko-technologická transformace" (nezaěňovat s Green Dealem, který navíc v USA a v EU znamená trochu něco jiného, v té Americe mají myslím New Green Deal a je to jiná forma intervence). Téhle transformace se vesměs všichni obávají, i když já si myslím, že na kvalitu života nemusí mít jen negativní vliv (koho třeba baví dopravní zácpy? zlepší se situace nějak výrazně, když budou v dopravních zácpách stát elektromobily? nebylo by lepší to celé vymyslet nějak jinak?)
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    XCHAOS: Rozhodně je pod pokličkou spousta dalších detailů, parafrázoval bych N. Hagense (který možná parafrázoval někoho dalšího) - "Obnovitelné zdroje mohou pohánět civilizaci, jen ne tu naší", některé z těch detailů jsou podrobnějí rozebrány v jiných článcích autora.

    Jinak autora článku sleduji hlavně kvůli jeho expertize v oblasti ropného průmyslu, jakožto někoho kdo má přes 40 let praxe v oblasti ropné geologii a jistý pohled do čísel a statistik v zákulisí.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    XCHAOS: ale jo, ja chapu co chtel autor rict. Nejdeme dost rychle a musime zacit ubirat. Jenze on kritizuje reseni, ktere pomahaji (i kdyz ne dostatecne rychle vuci jeho cilum) a navrhuje (navic vagne) reseni, ktere sam vi, ze nebudou mozne.

    Me tyhle kritiky bez nabizeni alternativniho realistickeho reseni pridou jak vykriky do tmy. A to je to co nejspis autor vedome dela. Ziskava si pozornost a obecenstvo, ale bohuzel zpusobem, ktere pokud nekdo vezme doslova, bude nakonec kontraproduktivni a zpusobi klimatu jeste vice skod.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SHEFIK:
    CHOSIE: je to složitější :-) V té kritice je jádro pravdy.

    Elektromobily jsou teoreticky škálovatelné (to třeba vodíková auta s palivovými články na bázi platiny jako katalyzátoru principiálně ne, pokud platinu nezačneme těžit na kovových asteroidech, nebo tak něco). V praxi ale je problém vyrobit dostatek elektromobilů dostatečně rychle a levně, aby to mělo potřebný dopad (ironicky: Norsko si to může dovolit díky penězům z těžby ropy :-). Jsme schopni vyrobit dostatečné množství elektrokol, ale i když je to stále populárnější forma mobility, tak stále nenahradí všechny use-cases aut za každého počasí, apod. A pokud by někdo (Čína) byl přeci jen schopen vyrobit dostatečné množství elektromobilů, tak to zase zruinuje ekonomiku zemí, které by je dovážely...

    Obnovitelné zdroje jsou super, ale zatím stále potřebují zálohování, protože akumulaci nezvládáme. V kombinaci s ukládáním přebytků do elektromobilů nabíjených špičkovými přebytky to ale začíná dávat smys, třeba tak 9 měsíců v roce.

    Takže v jistém směru: současný stav elektromobility a obnovitelných zdrojů není tak dobrý, aby to teď hned ve stávající podobě řešilo klimatickou krizi, to je pravda. Je to krok správným směrem, ale potřebná změna životního stylu a životní úrovně není pro většinu populace akceptovatelná (prostě cestující na Titanicu, kteří se zdráhají nastoupit do záchranných člunů, nic jiného). Ústupky jsou v symbolické rovině a lidi si neuvědomují neviditelná, ale obří kvanta energie za všema vymoženostma, které využívají (kryptoměny, AI... v obecnější rovině jakékoliv eshopy a zásilkové služby, u kterých mizejí logistické úspory, které souvisely s konvenčními způsoby prodeje). Energie je příliš levná, ale paradoxem demokracie je, že pokud by se jí někdo pokusil zásadněji zdražit a znepřístupnit, tak ho nasrané masy svrhnout a budou plýtvat dál...
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Helene se stane již čtvrtým hurikánem, který letos zasáhne americkou pevninu. Stejný nebo větší počet hurikánů udeřil v USA za posledních více než 100 let pouze pětkrát, přičemž rekordem je šest z roku 1886, uvedlodborník na hurikány Philip Klotzbach z Colorado State University.
    MARSHUS
    MARSHUS --- ---
    #pocasi #thisisfine

    Helene is unfortunately a devastating reminder that hazards from hurricane can extend far inland — in this case, with destructive flooding in the Appalachians.

    Radar & rain gauge map estimates from MRMS show upwards of *2 feet* of rain in the hardest hit areas.

    x.com
    https://x.com/burgwx/status/1839806954715095407?s=19
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Pokracujeme v nabidce Klimaticke cesty 2024 a Neobvykle pocasi, tentokrat s nabidkou Mezi hurikany

    Nejvice zazitku doslova proudi z Floridy, citujme:

    Taylor County Sheriff's Office: "If you or someone you know chose not to evacuate, PLEASE write your, Name, birthday and important information on your arm or leg in A PERMANENT MARKER so that you can be identified and family notified."

    x.com
    https://x.com/CIRA_CSU/status/1839705678740340841?t=oZb71eaD4OCUUPTxyEEeRg&s=19
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    CHOSIE: cteme stejne, ale evidentne si vykladame autorovy cile sdeleni jinak.

    Electric vehicles (EVs) tap into this mentality,
    making them seem like an effective way for each of us to personally address climate change.

    - ale on to je effective way, jen nedosahujeme dostatecne rychlosti a skaly

    EVs are a clever marketing ploy that seems logical on the surface but lacks real substance.

    - woot?

    Fixating on
    EVs doesn’t change the larger transportation picture, which includes trucks, trains, and ships.

    - doporucuji autorovi nastudovat definici electric vehicle

    Looking closer, most of the growth in industrial oil use is tied to plastics and chemical feedstocks. That’s a major red flag.

    - tak zapomeneme na EVs, protoze jde o marketingovou zalezitost a protoze tezbu ropy drivuji i jine faktory? Kdyz ma pan tak rad cisla a zveda red flagy, jak vyroba plastu prispiva k emisim sklenikovych plynu? Vice, nebo mene nez ev?

    These products aren’t just a
    climate issue—they’re causing significant health problems for humans and animals alike. We’re talking about plastics, pesticides, and endocrine-disrupting
    microplastics that are already wreaking havoc well beyond the realm of climate change.

    - Takze ted uz nejde jen o klima, zapomeneme na 8% a zatahnem do toho i roztomily nekvantifikovany a neurcity zviratka? Jablka/hrusky/cisla/fakta/emoce

    The only real solution to our environmental crises—climate change being just one part—is a dramatic reduction in energy consumption.
    No amount of renewables or technological innovation will get around this hard truth: we have to use far less energy, period.

    But let’s be honest—that’s not going to happen voluntarily, any more than we’ll triple renewables and double efficiency in the next five years.

    - Kdo rika, ze bude civilizace net zero za 5 let? Znamena to, ze se nemame snazit o co nejvyssi rychlost transformace, prostredky jako EVs a Renewable energy? Protoze to z textu tak nastinuje. Ale jinak castecne souhlasim, nemeli bychom energii pouzivat neefektivne.

    Despite clear evidence that global decarbonization is failing, we’re repeatedly told that using more renewables and buying more EVs is the answer.
    That’s a cynical delusion, completely unsupported by the data.

    - woot? Unsupported by data? Absolutne mozna, ale ze tu mame paralelni rust spotreby a nejsme schopni vyrabet vic, je spis impulzem, ze bychom meli pridat a ne to vzdat?

    All it really does is funnel more public money into the hands of the same corporations
    that have been exploiting consumers for decades, all while creating the illusion of progress.

    - woot? Illusion of progress? V EV, bateriich a renewables jsme se nikam technologicky neposunuli za poslednich 10 let?

    This kind of optimism provides little more than false hope, downplaying the serious, complex challenge of truly cutting carbon emissions.

    - a to je dle pana jak? Jak uvadel, sam vi, ze civilozace se nezastavi. Nikdo zejtra veskerej proud, ani olej nevypne.

    Electric vehicles and renewable
    energy are a distraction from the hard realities we face.

    - tak urcite :))
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    SHEFIK: Nevím jestli oba čteme úplně něco jiného, nebo jestli sis prostě našel větu a postavil slaměného panáka, nicméně mi přijde celkem jasné, že článek je kritika na mediální a politické narativy a plácání se po zádech, zatímco realita je úplně jinde a nemluví se o ní.
    Nevidím, že by autor někde tvrdil, že něco má nebo nemá smysl, ale pouze poukazuje na to, jak jsou data "prodalo se 40 mil. EV" zavádějící, protože se jedná o 2.8% všech vozidel, které sami o sobě tvoří ~8% emisí.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    PAN_SPRCHA: vliv to má, ale až v synergii
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    PALEONTOLOG: právě že to tak moc určující parametr není.
    Třeba nejteplejší zima byla 19/20 tedy přesně vespodu nejstudenější zimy v tomhle století byly zase na nejvyšších bodech solárního cyklu.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    CHOSIE: to se zas nekdo chtel zviditelnit, ze se v businessu naucil pocitat a pracovat s prioritama ne?

    8% je malo? Mozna nema smysl ani vstavat z gauce, protoze Paret rika 20/80 blabla :)

    "The reality is that passenger cars contribute only about 8 %
    of global emissions—a relatively small part of the bigger problem that is being overlooked."


    Logika sales consultanta...

    Vzhledem k tomu, ze potrebujeme prestat generovat 100% emisi a jeste je z ekosystemu odebirat, je fajn, ze uz vime, ze se na passenger cars a dokonce i renewable energy nemusime soustredit, protoze je to nevyznamny procento. A to i prestoy ze mame k dispozici 8 miliard lidi a jsme schopni pracovat na vice problemech soucasne.

    Jako alternativu pan nabizi zastaveni civilizace, ale to vlastne sam vi, ze nejde. Ale neco se udelat musi, protoze svete div se, za EVs a renewables stoji firmy (!!!!) a ty sou zly, protoze musi na svy zamestnance, hmotny naklady a rozvoj vydelavat penize (!).

    Kdybych to vedel driv, nenarodim se.

    //sorry za sarkasmus, ale nekdy pomaha brat nesmysly s humorem.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam