• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LEILA_KDigitální demence - kde vítězí analogová řešení
    HYNEK
    HYNEK --- ---
    Dotykové displeje a dětský mozek. Vědci se dohadují, jak moc ho mění | Věda | Lidovky.cz
    https://www.lidovky.cz/...-detsky-mozek-vedci-se-dohaduji-jak-moc-ho-meni.A200826_131229_ln_veda_ape
    HYNEK
    HYNEK --- ---
    Digitální demence? Sociální sítě vycházejí z epidemie jako vítěz – A2larm
    https://a2larm.cz/2020/04/digitalni-demence-socialni-site-vychazeji-z-epidemie-jako-vitez/
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    JPLABS: Asi my to nemysli dost analogove, ale nejak to nedokazu zapojit podle kolonek Username: a Password: ....
    CERMI_FOX
    CERMI_FOX --- ---
    JPLABS: a k čemu by mu to bylo, pokud např vystudoval matematiku nebo informatiku? Nebo se zabývá kvantovými jevy?
    INDIAN
    INDIAN --- ---
    JPLABS: heled, nechces to psat jinam uz? Nevm jak ostatni, aIe treba i pro me jakozto amaterskyho bastlire co si sam este semtam nakej plosnak udela taky je to nuda a neda se to uz cist, ponevadz to pripomina spis autistickej monolog do cerny diry nez jako neco nad cim by se moh clovek nak vubec zamyslet...
    A myslim ze vestina sledujicich ma spis zajem zabejvat se vseobecne socialnim dopadem nez puristickejma analyzama tak specifickyho pripadu jako je generator signalu.
    JPLABS
    JPLABS --- ---
    BURAN: mám jich dost :) díky
    JPLABS
    JPLABS --- ---
    VLAK: k tomu linku - arduino je hračka. Každá časová doba má svoji hračku. V 60-tých letech to byly magnetické tabulky. To asi neznáš. To byla plastová placatá skříňka tak 20x15 cm, tlustá tak 2cm, s obrazovkou a 2 knoflíky. Připomínalo to televizku. Nemělo to ani baterky, nic žádnou elektriku. Displej byl černobílý, kontrastní, na první pohled připomínal dnešní velké LCD panely. Knoflíkama se kroutilo a na obrazovce se maloval obraz. Byl to hit za pár Kčs prodávaný v papírnictvích. Co bylo uvnitř, nevím. Elektronika tam jistě nebyla. Bylo to analogové a chytré.
    Po magnetických tabulkách přišla 70tá léta a s nimi nová hračka - kalkulačky s červeným displejem. Každý je musel mít. Krátce po nich přišly digitální hodinky. Kdo neměl na ruce digi, byl za blbce. Začínala doba digitální.
    Následovala další hračka - tamagoči. Digitální hračka pro pitomce. Kdo neměl tamagoči, byl out a blb. :)
    Tamagoči bylo vytlačeno dalšími hračkami - domácím počítačem Sinclaire. Kdo neměl doma Sinclaira, byl out a blb. Všichni chtěli mít Sinclaira a hrát hry.
    Doba pokročila, analogový svět se měnil na digitální a přišel konec 80tých let a s nimi další hračka - PCčka. Po převratu v 90tých letech Xtéčko do každé rodiny. K čemu se používalo? Na hraní her a zabíjení času. Místo aby se lidé učili, hráli hry. Doba digitální stále pokračovala a vytlačovala analový svět a s ní postupně pokračoval duševní úpadek. Lidé méně četli knížky, méně se učili počítat a psát, protože místo psaní rukou stačilo naučit se ťukat do klávesnice.
    Doba pokročila o dalších 10 let. Lidé se změnili na ovce. Ovcím bylo potřeba nadělit další hračku, protože Xtéčka zanikly a byly vystřídány výkonným PC-pentiem. Většina již zdegenerových lidí prošlých duševní proměnou na ovce je neuměla programovat. Stále je používali pouze na hraní her a nově prohlížení sexistických a porno stránek na internetu.
    Bylo potřeba dát ovcím další novou hračku, rozjet další byznys. Nová hračka je tu - Arduíno. Následovalo Beduíno, PCuíno, Picuíno. Většina majitelů Uína s nimi nedokáže nic vlastního vymyslet, protože již zdegenerovali, neumějí psát, neumějí počítat. Umějí pouze kopírovat cosi z internetu. Ale to nevadí. Číňané mají byznys a ovce mají hračku a to je hlavní.
    Za pár let po uínu neštěkne ani pes. Ovce budou zcela zdegenerované a bude pro ně nutno najít další ještě primitivnější hračku.

    V době analogové existovaly počítače, kterým se říkalo "analogové počítače". Vyráběla je třeba Aritma Praha. V době digitální, dnes, anbalogové počítače stále existují. Používají je vědecké laboratoře (nikoliv v ČR), NASA, astronomické observatoře a podobně. Akorát se jim neříká "analogové počítače", ale nazývají se simulátory. Vnitřek je však v podstatě stejný, ovládání je vylepšeno. K jech ovládání je nutno znát stále to samé, co v době analogové - totiž integrální počet a parciální diferenciální rovnice a vědět jak se soustavy takových trovnic řeší.
    V době analogové se takovéto vědomosti učili a inženýři, absolventi technických vysokých škol je znali. Dnes, v době digitální se již neučí.
    Když řeknu absolventovi matematickofyzikální fakulty v Praze, aby napsal rovnici popisující pohyb Měsíce za 12 měsíců, kdy oběhne Zemi a s ní Slunce, zůstane stát s papulou dokořán a očima nechápavě otevřenýma. Přitom si myslí "co to ten idiot po mne chce". Jsme přece v době digitální ....



    BURAN
    BURAN --- ---
    JPLABS: aha, ty delas kurzy elektroniky.
    Tou informaci jsi mel zacit, pak by bylo jasne, o co jde - je to presne jak rikas, analog je nejlepsi! Preji hodne zajemcu o kurz!
    JPLABS
    JPLABS --- ---
    BURAN: už to tam máš http://www.jplabs.co.uk/cz/articles/bh107a.html
    smysl by mělo, když by jsi vymyslel, jak na duino připojit například dotykovoul VD obrazovku a přes ní ovládat takovýto generátor, tedy určovat, parametry výstupního signálu generované analogéovým generátorem. Samozřejmě to lze.
    CERMI_FOX
    CERMI_FOX --- ---
    JPLABS: vývojový SW je zdarma (oficiální arduino IDE, případně jsme používal vscode s pluginem, taktéž zdarma), kabel stojí asi půldolar, nicméně dovolím si tvrdit, že většina lidí ho už má doma k mobilu nebo externímu disku.
    Jinak to nepájivé pole taky něco stojí (btw jak to na takovém vachlatém poli bude s přesností? nevím, ptám se, vzhledem k tomu, jak se o pár příspěvků níže píše o kvalitně navrženém plošňáku). PC potřebuješ tak jako tak, aby sis objednal součástky a našel datasheety a postup, jak to udělat :).

    Čímž neobhajuju stavbu přesného generátoru funkcí na duinu, je jasný, že to je blbost. Imho oba dva postupy jsou validní a záleží na tom, co k tomu chci. Chci blbuvzdorný rušivzdorný relativně přesný generátor? Použiju klasické operáky. Chci něco přibližného, ale zato třeba z možností ovládat z mobilu nebo z druhého konce světa? Vemu duino založené na některém z esp čipů s wifi ($2).
    BURAN
    BURAN --- ---
    JPLABS: schematko delat nemusis.
    Attiny chip stoji dolar. Nepotrebujes cely duino. Jestli chces, poslu ti link, jak se to dela ;-)
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    JPLABS: odkaz na Morozova v zahlavi je
    JPLABS
    JPLABS --- ---
    QWWERTY: v tom případě je potřeba toto přesně uvést do záhlaví. Nicméně, i přesto si tyroufnu tvrdit, že dopad duína na společnost má katastrofální následky, kdy duínisti dnes neznají ani základy matematiky, základy elektroniky, které v době před-duínové znali kluci ve věku 8-10 let. V dnešní době duínové je to malér.
    JPLABS
    JPLABS --- ---
    CERMI_FOX: a vývojový software, PCčko, kabel k arduinu? To je v ceně $1.70 arduina nano? Asi sotva. Software někde ukradneš, stahneš. USB kabel v Datartu není zadara, leda že ho tam šlohneš a nechytí tě.. Čas strávený vývojem software je v ceně? :) V jiném místním klubu (MCU) pozoruju, jak duinista cloverda zápolil se software pro rotační enkodér k duinu celý víkend, místo aby použil 4 hradla a spojil je drátky.

    Když vezmu dvojitý operační zesilovač s 8 vývody, několik odporů a kondenzátorů, tak zapojím osdcilátor na nepájivém poli za 15-20 minut. Když přidám 4 odpory a druhý operační zesilovač s 8 vývody, mám navíc pilu a obdélník a trojúhelník. Když dám na výstup tranzistor, mám odolný výstup, který je zatížitelný dost velkým proudem. Můžu zatížit výstup arduina 50 Ohmy ? Při 5 Voltech by mělo arduino nano dát na výstupu do zátěže 100 mA. Jak dlouho vydrží?
    A konečně, ta virtuální sinusovka, tedy ve skutečnosti schody generované arduinem nano, jak docílíš rozkmit od -5V přes nulu do +5V? Nebo aspoň od -2.5V přes nulu do +2.5 Volt ? Sinusovka jak známo z matematiky má průběh od záporné hodnoty do kladné.
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    Jenom bych pripomel, ze puvodni ideou teto diskuze byl dopad digitalizace na spolecnost a ne flame-war analogova vs. digitalni elektrotechnika. Ta patri sem [ Elektrotechnika ]


    viz zahlavi
    To Save Everything, Click Here; Morozov - "Arguing that we badly need a new, post-Internet way to debate the moral consequences of digital technologies"

    popr. kniha, ze ktere si klub pujcil nazev
    Spitzer, Manfred: Digitální demence - iLiteratura.cz
    http://www.iliteratura.cz/Clanek/33047/spitzer-manfred-digitalni-demence
    JPLABS
    JPLABS --- ---
    Další příklad digitální demence je snaha udělat digitálně řídící smyčku regulačního zdroje napětí nebo proudu. Klasicky pomocí duína. Ortodoxní duínisti, neznalí teorie obvodů a operačních zesilovačů to řeší takto: sejmou napětí nebo proud (častěji jen napětí, protože netuší jak se měří proud) pomocí vestavěného AD převodníku v duínu. Pak vyhodnocují softwarově, co vlastně sejmuli proti nějaké hodnotě zadané tlačítky nebo rotačním encodérem. Vypočtenou odchylku pak odešlou na DA převodník do zdroje.

    Zásadní nedostatek této digitální demence spočívá v tom, že

    (1)
    řešení je nespojité, AD převodník generuje pouze skoky nikoliv spojitý průběh. To samé DA převodník. Takže digitálně nelze nastavit absolutní shodu mezi hodnotou "JE" a hodnotou "MÁ BÝT". Vždy bude odchylka a tak Duíno reguluje a reguluje okolo hodnoty "MÁ BÝT". Když se k tomu přidá skutečnost, že hodnota "JE" na výstupu kolísá vlivem zátěže, pak duíno je dost vytížené neustálou regulací hodnoty "MÁ BÝT".

    (2)
    digitální regulace smyčky AD převodník -> duino -> DA převodník trvá podstatně déle než analogové řešení, kdy operační zesilovač změní výstup adekvátně proti vstupu hodnoty "JE" a referenční hodnoty "MÁ BÝT".
    Toto zpoždění digitální smyčky, ačkoliv třeba v milisekundách, je často dostatečné na zničení regulačního tranzistoru zdroje nebo obvodů zapojených na výstup zdroje.

    A stejně si duínisti nedají poradit a stále jak blbci zkoušejí ty samé chyby znovu a znovu dokola. Jen blbec dělá stejnou chybu 2x.
    CERMI_FOX
    CERMI_FOX --- ---
    JPLABS: arduino nano stojí $1.70
    JPLABS
    JPLABS --- ---
    BURAN: Do 100 Kč s duinem postavíš "generátor", když nepočítáš pořizovací náklady za duino :)
    Pokud jde o pilu a trojúhelník a obdélník, tyto průběhy lze zrealizovat v rámci téhož zapojení oscilátoru. Postačí přidat pouze 1 operační zesilovač za Kč 10.- navíc. Udělám ti schémátko a dám ho na web pro začátečníky.

    Zamýšlené využití denerátoru z Duina vzhledem k rušení je prakticky výlučně pouze jako univerzální rušička. Stačí na výstup duina připojit dlouhý drát a brzy začnou bušit sousedi na dveře. :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam