• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SARRISous-vide, vaření ve vakuu při konstantní nízké teplotě
    Sous-vide (z francouzštiny, v překladu znamená „ve vakuu“) je kuchařská metoda, při níž se potraviny připravují ve vzduchotěsném umělohmotném obalu ve vodní lázni s řízenou teplotou. Takto vakuované se potraviny (maso, ryby, zelenina nebo ovoce) pošírují po různě dlouhou dobu. Většinou jde o několik hodin – někdy až 72 – při přesně vypočítané teplotě, která je nižší než bod varu. Nejčastěji při teplotě v rozmezí 55 – 60 °C. Záměrem je zachovat přirozenou chuť, šťávu a texturu kvalitní potraviny při stejnoměrném ohřívání v přesně teplotně kontrolované vodní lázni.

    Hlavní výhody metody sous-vide
    - Široké možnosti využití – je vhodný pro přípravu masa, ryb i zeleniny
    - Uchování původních vlastností potravin – nemění se vzhled, barva, vůně ani obsah živin
    - Snadné plánování – suroviny můžete mít předem připravené k další úpravě
    - Úspora na surovinách - maso má minimální váhový úbytek
    - Ekonomický provoz – nízké náklady na energie

    rozbalit záhlaví
    KURE
    KURE --- ---
    LADY_CANDAR: :) ok, tak von steak stejně, menší nemá uplně cenu :) já jsem si představoval něco ve smyslu kusu hovězího na 4 žebra, nebo celej váleček. každopadne dik za info.

    MR_DAN: jak to dělaj profi kuchyně netušim, ale dovedu si představit že jim to vozí tak jak si kuchyně přeje, možná klidně v SV pytlikach.
    Nebo naopak maso si nabouraj sami aby ušetřili... možností je hodně.
    LADY_CANDAR
    LADY_CANDAR --- ---
    KURE: Mame takovy ten krabicovy sousvide a tam jsme vyzkouseli, ze nam proste vetsi kus masa funguje lip. Nepusti moc stavy. Cim tenci steak, tim vic z nej vytece a o to je pak mene stavnaty.
    Jsme jen dva, takze to pak vetsinou proste rizneme na dva kusy. Ale jak rikam, u nas je velky kus 400-500g, malokdy vic.
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    KURE: jasne, ja spis zjistuju jestli jo nebo ne, nez ze bych to nutne hne dpotreboval zkouset... prave viz LADY_CANDAR me presne napadlo, protoze v restauracnich provozech kde to lita jeden stejk za druhym, tak si rikam ze to neprebaleni muze usetrit cas a praci (za predpokladu ze je to vhodny)
    KURE
    KURE --- ---
    LADY_CANDAR: muzu se zeptat proc delate co největší kus naraz? znamená to že SV velkej kus masa, kterej pak porcujete na jednotlivy steaky?
    LADY_CANDAR
    LADY_CANDAR --- ---
    MR_DAN: Kupujeme nekolik druhu hovezich steaku v kombinaci plast nahore, cerna vanicka dole. Nektere se muzou rovnou hodit do sous-vide (darfresh obal myslim), nektere maji uvnitr savou podlozku a ty je samozrejme nutne prebalit. Steaky pripravujeme bez soli a pepre a delame co nejvetsi kus naraz (400g+) klidne 4 a vic hodiny. Pak je vyndame, osusime, nasolime a napeprime a kratoucce zatahneme na panvi.
    KURE
    KURE --- ---
    MR_DAN: neprijde mi to jako dobrej napad. a prisznam se že nevidim žádnou úsporu.

    Tim že to maso otevres a ocichas zkontroluješ esli neni neco spatne.
    Steak kterej zraje na mokro a prodava se zavakuovanej se vali v nějaky "štávě" která z toho masa vytekla a i kdyz nesmrdi, nechtěl bych ji tam.
    Maso skoro vzdycky chces nějak ochutit při SV. sul, koreni, maslo,....

    Nechceš to maso dělat v celku. Když to naporcuješ předem, je to daleko dřív hotovy, a pripadne ochuceni pridany do pytliku se dostane k vetsi ploše masa.

    a to vsechno za cenu asi 3minut a jednoho pytliku?
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    zdravicko :-) tak pytliky uz jsou doma, vypadaj celkem slusne, i ta vakuovacka snad neco vysaje.. kdyby to nekdo chtel zkusit tak jsou to tyhle: https://www.amazon.de/gp/product/B08JCYLXVN
    ale jeste jsem je nevyzkousel, cekam na kryt nozu do thermomixu...

    ale proc pisu - nevite jak je to s delanim sous vide z veci, ktere se uz prodavaji zavakuovane? myslim asi hlavne maso ... je mi jasne, ze to neni osolene a je to bez koreni, ale spis technicky jestli je to mozne/vyzkousene ... treba ted mam doma nejake kachni prsa, ten igelit ve kterem to je vypada dost odolne, jsou na tom nejake etikety, ale to by melo byt jedno (jsou zvenku)..
    davalo by to smysl? treba u steaku, kdyz si ho chce clovek nejdriv prohnat pres SV, nez ho hodi na panev a soli se az nakonec
    nebo si to kazdy radsi prevakuuje do neceho jineho?
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    tak jsem nakonec objednal nejaky pytliky z amazonu, je k tomu i rucni vakuovacka, treba k necemu bude...
    vietnamske-potraviny nejak nefungujou, presmerovava to pryc a nejde nic objednat

    tak mi drzte palce az prijdou, treba pak taky poridim pultak a navarim na rok dopredu :D
    KURE
    KURE --- ---
    RUTHLESS: https://www.cnet.com/home/kitchen-and-household/why-ziploc-bags-are-perfectly-safe-to-use-for-sous-vide-cooking/

    vypadá to že, jde jen o polyethylen a polypropylen (ty jsou ok) versus PVC (špatný)

    vakuovaci pytliky a "lepší" ziplock jsou z toho hodnýho plastu a vlastně v tom neni rozdil.

    laciný obecný pytliky můžou bejt z pvc. ale nemuzu na internetu najit z čeho jsou ty DM
    RUTHLESS
    RUTHLESS --- ---
    KURE: ja jsem slysel nazor, ze je lide nepouzivaji na SV. Ze ta teplota udavana - 115, je aby se ten pytlik proste neznicil a neroztekl. Ale uz pri (placnu) 60 stupich po delsi dobu se do jidla uvolnuji nezadouci latky.
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    RUTHLESS: Urcite
    Zavidim jim ho :))
    RUTHLESS
    RUTHLESS --- ---
    KASUMI: no to maj rodice taky, pultak. Ale tim spis vic to podle me pouzivaj :-) Ja uprimne treba ted mam mrazak narvanej :-D Takze by mi ani vakuovacka nepomohla a na ten pultak je to super o to vic.
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    KASUMI: no jasne, nasi maj taky pultak a v nem cely prase, pulku kravy a podobne :-D

    tak rekneme jak oproof of concept zacnu pytlikama, to je investice nula a pak kdyztak krok dva vakuovacka...

    btw stacilo teda jednou kliknout a maj tech velikosti vic, kluci sikmooky sikovny :-) https://www.vietnamske-potraviny.cz/v/sous-vide-supreme/152
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    RUTHLESS: mne nasi koupili SV a vakuovacku najednou k Vanocum, asi dva mesice to pouzivali, dokonce se jim SV pokazil, tze jeste pred Vanocema stihli vyreklamovat a nechat opravit :D a kdyz mi to dali, tak si pak koupili jeste sami pro sebe vakuovacku a nedaji na to dopustit
    a to maji velky mrazak na mrtvoly, kam muzou ukladat jidlo po tunach :D tze nemusi uplne setrit mistem
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    RUTHLESS: nojoo, jako pokud to clovek dela casto tak asi jo, ale to ja fakt nebudu...
    poridil jsem thermomix a SV je jen jedna z funkci, neni to tak ze bych mel "suvidovacku" a chtel ji pouzivat co nejvic
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    KURE: tyjo z DMka, ono se na to daj pouzit jakykoliv? neresi se nejak jestli to muze do vyssi teploty?

    KASUMI: dik moc, kouknu jestli nejsou i mensi, tohle je fakt obri :-) ale dve rady zamku jsou urcite super, to maj i takovy ty vakuovaci pytle na obleceni/periny
    https://www.vietnamske-potraviny.cz/p/sousvide-sacky-pro-pomale-vareni-379-l/5495 tady jsem je videl
    RUTHLESS
    RUTHLESS --- ---
    MR_DAN: mam to jak Kure. Mam ziplock (ikea teda), ale pokazdy je prichytim k cinsky hulce. Radsi. A porad si trham vlasy, proc nemam vakuovacku. Jen co je dojedu, tak ji koupim - uz jen kvuli tomu mrazaku, tam je to proste super. Rodice to maji a spokojenost maximalni.
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    ma to dve rady tech "zamecku" (kde se to uzavira), zatim jsem s tim nikdy nemela problem, jsou fakt bytelny
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    MR_DAN: ja mam dva druhy - jeden na zataveni a zavakuovani a pak zip lock pytliky na veci, kde je voda - tedy bez vakuovacky, "zavakuuju" v hrnci s vodou
    tyhle
    SousVide Supreme Zip Seal Cooking Pouches, 3.8 Liters, Large (No BPA): Amazon.co.uk: Business, Industry & Science
    https://www.amazon.co.uk/SousVide-Supreme-Zip-Cooking-Bags/dp/B00J9OCA3S
    jsou teda hodne velky, tze je strasne nerada pouzivam na maly porce
    zaboha si ted ale nemuzu vzpomenou, kde je v CR kupuju (online shop)
    KURE
    KURE --- ---
    MR_DAN: koupil jsem nejaky v DM.
    funguje to, ale těm zipum nevěřim, takže stejně nějakou svěrkou přichytávám ke kraji nádoby.

    Ale zavakuvaný je prostě snazší na manipulaci. A je to dobrý i do mrazáku, do lednice před i po vaření.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam