• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ILLUZERádi jíme...
    I zdravé jídlo umí být opravdu chutné - aneb Receptář těch, co si jídla užíváme -:)
    Vítány fotky, recepty, tipy na stravování.
    rozbalit záhlaví
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    QUANTI: Tze všechno?;))


    Piskotova kašička jsou piškoty, zalite mlékem, rozmasirovane na kaši a to posypane grankem

    Dneska to praktikuju s bl piskotama a sója mlékem, ale není to ono
    QUANTI
    QUANTI --- ---
    KASUMI: co je piškotová kašička?

    moje comfort food z dětství:
    hrachová polívka s houstičkama
    krupicová kaše s máslem a kakaem (pravé kakao; granko jsme nekupovali, i kakao na pití se dělalo rozmícháním kašičky s trochou mléka a cukrem)
    chleba s máslem a se solí na rybičky
    bramborové šišky se strouhankou a marmeládou
    bramborové placky
    lívance s borůvkovou zavařeninou, pribiňákem a strouhaným tvarohem
    ovocné knedlíky - babička dělala tři druhy, bramborové švestkové s mákem, tvarohové meruňkové a kynuté višňové/borůvkové s moučkovým cukrem, máslem a tvarohem
    králík na smetaně. Ultimátní a milovanej
    dort s ořechovým (myslím) máslovým krémem a čokoládovou polevou, co babička pekla všem k narozeninám
    rajská s hovězím a knedlíkem
    mrkvový salát s nastrouhaným jablkem, cukrem a citronem
    obalované rybí filé
    karbanátky
    šunkafleky
    studenej pečenej bůček na chlebu namazaným tím ztuhlým vypečeným sádlem a obložený plátky česneku (ježišmarjá slintám si na klávesnici)
    třešňová piškotová bublanina (vždycky jsem dostávala na cestu na tábor)
    mramorová bábovka
    ořechové řezy (ořechový sníh + marmeláda + piškotové těsto)
    vanilkové rohlíčky, pusinky a pracny
    vánoční rybí polévka
    obalované smažené kuře (kam se hrabe kolonel z Kentucky)
    vajíčka na cibulce
    lečo
    knedlíky s vajíčkem
    nové brambory se strouhaným tvarohem a smaženou cibulkou
    a brambory na loupačku!! se solí a máslem
    jo a vepřoknedlozelo nejvíc druhý den: knedlíky a maso opečené na sádle, prohřáté se zelím

    a švagrová mojí babičky dělala pečený kuře s knedlíkem a se zelím, překvapivě dobrá věc
    KATIA
    KATIA --- ---
    GEISHA: spíš nostalgických? ale ono to vyvolává melancholickou náladu, tak proč ne...
    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    CMLKA: mno jo a krupici s grankem a máslem :))
    a ty špagety... museli jsme je jíst bez triček, pokaždé jsme byli špinaví až za ušima ,-)
    CMLKA
    CMLKA --- ---
    Jako ja mam teda br. kasi taky jako comfort food, kdyz jsem byla mala, tak s vajickem varenym na tvrdo, ktery si pak rozkrajite a smichate s tou kasi....
    - A spagety s kakaem a maslem?
    - U babicky pak veka zapecena s takovym tim platkovym (vlastne tavenym) syrem, co se v pulce peceni vyfoukne a pojidano s kecupem
    - A asi kotlety zapeceny s bramborama a slehackou


    ILLUZE: topinky se skorici? uplna variace na french toast
    MYRTHIE1
    MYRTHIE1 --- ---
    Moje nejvíc vzpomínka na jídlo z dětství jsou v pondělí k obědu bramborový knedlíky s cibulkou a zelím (maso se dojedlo většinou v neděli k večeři a tohle nám mamka dělala jako rychlej oběd v pondělí). Doteď si na to pokaždý vzpomenu, když z nějakého okna cítím smaženou cibulku :D
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    Jídla co mě přenesou do dětství - musí to být pečené.
    Ve svátky bývalo pečené kuře s bramborama z jednoho pekáče, meruňkový kompot nebo kyselé okurky k tomu. Miluju dodneška.
    A v běžné víkendy jsme měli obvykle "pekář", neboli prošlo se ráno po zahradě a posbírala zelenina. To se nakrájelo a nasypalo do pekáče spolu s bramborami a kabanosem a upeklo. Někdy nahoru přišel sýr. Každý víkend to bylo jiné, pokaždé dobré.
    Domácí pizza, kdy se na tlustou vrstvu kynutého těsta nalilo domácí lečo smíchané s nějakou šunkou a bylinkama, nahoru sýr.
    A nejzamilovanější snídaně u slovenské babičky - pekáček s jitrnicema a jelitama a okurky, světlý chleba, šunka, sýr Karička, marmeláda, jabka, k tomu hrnec melty... Brunch dřív, než to bylo cool :)
    JOKERKA
    JOKERKA --- ---
    Moje prvni koprem azaz nasycena koprovka :D priste to musim lepe odhadnout.


    Jinak tema jidla, ktery mi pripomene dobu kdyz jsem byla mala je super! Za me jsou to:
    1. chleba ve vajicku s horcici a cibuli, slavnostne nekdy s rozpustenym eidamem na vrchu :))
    2. ovesna kase s maslem, cukrem a kakaem
    3. Knedliky s vajickem
    4. Kure s "nadivkou" vedle v pekaci a brambor, merunkovej a tresnovej kompot byla samozrejmost
    5. Cerstvej chleba s maslem a sunkou

    FAITH
    FAITH --- ---
    FAITH: Ked som si teraz zapatrala, tak to bola bulharska predajna a mali tam teda aj veci z Juhosky :)
    Rok 1972: Otvorili bulharskú predajňu Vitoša - fotografie - Vtedy
    https://www.vtedy.sk/bratislava-vitosa-predajna-bulharsko
    FAITH
    FAITH --- ---
    GINGERCAT: Paradoxne sme tam nikto z nas necestovavali, ale v Bratislave bolo dost tuzexov a aj bistier (napr. Vitoša), kde sa to dalo zohnat.
    GINGERCAT
    GINGERCAT --- ---
    FAITH: bez zásob Podravky se nikdo příčetný tehdy nemohl z "Jugošky" vrátit, to dá rozum :-D
    FAITH
    FAITH --- ---
    ILLUZE: To netusim. Mavali sme aj tu kupovanu (nejaku origo juhoslovansku) a pripadne sa robila domaca a to je vlastne len vysusena a nasolena zelenina, takze nic zavadne.
    Roky uz nieco take nevlastnim a ani si vlastne neuvedomujem, ci som to niekedy kupovala do svojej domacnosti.
    KOCHANSKA_CH
    KOCHANSKA_CH --- ---
    GINGERCAT: Míchaná vejce zas u nás byla vaječina. :-)
    GINGERCAT
    GINGERCAT --- ---
    ILLUZE: mě kromě některých těch jídel z mládí fascinují ty lokální rozdíly v pojmech. Smaženice bych nikdy neřekla samotným míchaným vajíčkům, pro mě to vždycky bude ta věc z nakrájených hub a vajec. Ta samá věc z hub a vajec, které se na Hané říká SMAŽÁK! :-)
    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    FAITH: ty jo, ono se to tehdy tak s Vegetou nebralo nebo to prostě nebylo až takové svinstvo, jako teď? ,-)


    ILLUZE: jo a smaženice (jen vajíčka) - vlastně vajíčka v jakékoliv podobě
    a co jsme u babičky na prázdninách milovali - její topinky, potřené kečupem, k tomu volské oko od slepic babi, čerstvě natrhané papriky a rajčata (a jakože na jihu Slovenska ta zelenina fakt chutná jinak)
    ten žloutek, jak stékal, když se do něj zakrojilo, ach...
    děda na to nařezal speciální prkénka s drážkami, měl truhlářskou dílnu
    a každý jsme měli svůj malý nožík :)
    FAITH
    FAITH --- ---
    Vdaka tejto teme som si dnes na obed uvarila burtgulas (bolo treba zlikvidovat spekacky zo soboty). Predchvilkou dojedla a bol dobry ako od maminky. Jedine vylepsenie boli zampiony, pretoze som ich musela zlikvidovat. Je to nefotogenicke jedlo, tak som nefotila.
    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    KASUMI: ACIDQA: nás berte s rezervou, jsme slovensko - polská rodina, žijící na Moravě ,-)
    - topinky se skořicovým cukrem
    - jablečné palačinky
    - vánoční mléčná polévka
    - v neděli pečené kuře s rýží s Vegetou (tehdy se to ještě jako svinstvo nebralo) - popravdě řečeno, nikdo neuměl / neumí lepší rýži, než můj taťka
    - golombki (vepřové maso v zelných listech)
    - jablečná bublanina
    - teď nevím, jak se ten koláč jmenuje, ale milujeme ten koláč doteď - strouhaný kakaový (navrchu a dole vrstva), uprostřed s tvarohem
    - kapustnica
    - rezance s mákem nebo mletými ořechy
    - u babičky rýžový nákyp s malinovou šťávou
    - jo a mamčiny tvarohové kynuté koláče - říkali jsme jim "prdláky" (raději nerozebírat proč ,-) )
    FAITH
    FAITH --- ---
    Milovala som otcovu specialitu chleba s maslom a vegetou :)
    ACIDQA
    ACIDQA --- ---
    Pak nezbývá než se svěřit, že jsem asi tak do dvaceti jedla teda převážně špagety s máslem a rajčata :))
    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    TUILE: budu ráda :)
    POHODAVOLE
    POHODAVOLE --- ---
    ACIDQA: segra jede hodne podobne, tedy sunku + brambory. Ja mam za jidlo detstvi rozhodne slany skubanky + zeli, repa nebo neco jineho kyseleho :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam