• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MELDACyberpunk 2077 - Nová, dlouho očekávaná hra od CD PROJEKT RED
    rozbalit záhlaví
    MONKEYFIGHTER
    MONKEYFIGHTER --- ---
    MELDA: Tak bejt nastvanej ze si dostal za 1800 to co jsi dostal mas plny pravo ktery nemuze nikdo rozporovat. O tom ze by se to dalo urcit zoptimalizovat lip se s tebou nikdo prit nebude ackoliv srovnani s RDR2 je fakt trochu lichy... na starejch konzolich tohle jako rdr nikdy vypadat nebude i kdyby na tom ztravili zivot.
    Stejne tak se neda nesouhlasit s tim ze to neni dodelany a ocekavani ktery to naprosto cilene vyvolalo to nesplnilo.

    Jenom myslim ze z niceho z toho se neda vyvestit co se jim s tou situaci podari nebo nepodari udelat behem nasledujiciho roku. Myslim ze je jim celkem jasny ze ted je to trochu do or die, a jestli tenhle bordel nedaj do kupy tak uz se jim na dalsi velkolepej projekt kazdej vysere.

    TRAGED: Tezko muzes rict ze neco co je jeden z hlavnich znaku hry je chyba v designu. Je to jenom design rozhodnuti ktery je dobre nebo spatne pouze v kontextu toho na kterou platformu / hw to chces vydavat a jak to marketujes.
    GANDHI
    GANDHI --- ---
    MELDA: to srovnani s RDR2 imho docela kulha - malokde najdes v rdr tak komplexni sceny jako v CP s takovym kvantem tak variabilnich materialu. Bohuzel prave ta pestrost a komplexnost si vybira vcelku nehezkou dan
    MELDA
    MELDA --- ---
    No tak ja bych zase ty emoce trochu uklidnil. PCckarum nezavidim, ze na jejich zeleze vypada hra 100x lip nez na mem oldgenu. Za ty prachy, kdyz by to vypadalo otresne, tak bych byl snad i nasran, ale me proste vadi, ze na oldgen konzoli vypada CP2077, jako 10 let stara hra a ne jako nextgen AAA hra. Staci se podivat trochu kolem, treba k R*, kteri vydali RDR a jak vypada grafika ve hre v RDR. To je proste nebe a dudy. To je nextgen grafika a slape to i na stare plecce (hral jsem to na PS4 i na PS4Pro). Takze proste me nikdo netvrdte, ze CP2077 je tak strasne nadcasova hra, ktera proste uz na starejch masinach nestiha. Ta vec proste neni dodelana, neni dobre zoptimalizovana a nemela minimalne jeste rok videt svetlo sveta, bohuzel deadline byl uz danej a odpocet odstartovanej a i kdyz doslo k nekolika posunum ve vydani a zhruba opozdeni cca o 3/4 roku, tak tu hru pustili ven v hroznym stavu, kterej absolutne neodpovidal ani upoutavkam, ani cene ani nicemu a byl to pruser. A od te doby v tom hovnu slapou dal tak neobratne, ze hra prestava byt na vetsine konzolich hratelna a je jakz takz uchazejici jen na PC, kteremu venovali patrne nejvic casu a nejvic prace a to uz kuliva prezentaci upoutavek atd. Ale myslim si, ze rozhodne PC trh - hraci nejsou vetsinova skupina a ze tou vetsinovou skupinou jsou prave hraci na PS4 a PS4Pro + nove PS5. Takze si myslim, ze je velikou chybou CDP, ze proste nevenuji 90% sveho casu a usili k tomu, aby tu hru co nejlip optimalizovala a odladila na konzole. A jelikoz zatim vidim tu snahu spise kontraproduktivni, tak sem z toho dost rozladen. Penize sem jim dal, hra me stala 1800,- tak si reknete sami, jestli neni trochu opravnenost byt nasranej, kdyz hra postupem casu ztraci na kvalite, misto aby se kvalita zvysovala a vse fungovalo lip a stabilneji.

    Toliko k tomu. Myslim si, ze je uplne jedno, kdo to na cem hraje. Vydavane patche opravuji jen to co proste nebylo hotovo pri vydani, zatim tu hru nikterak nevylepsili ani obsahove a ani herne. NCP jsou blbi, jak vagon tupejch brusli, interkace s nima nulova. Policie, jakoby neexistovala, staci ujet jeden blok a je po patrani... no nic.. proste takovou hru bych ocenil v dobe, kdy vyslo GTA5 na PS3, ale ne v roce 2020 na PS4Pro s pripravou pro PS5 konzole a vubec nextgen masiny. Je to proste ostuda. tecka.
    MONKEYFIGHTER
    MONKEYFIGHTER --- ---
    VIRIK: picu, pises "Takže PC hráči, nevykládejte tu lži a prosím, nekraďte ty hry." jedinej kdo tu zminoval to o cem mluvis jsem ja a P_T takze tohle je fakt hodne ubohej uhybnej manevr.
    VIRIK
    VIRIK --- ---
    znáte tu o potrefených husách?

    Já na vás nebudu reagovat, protože na sebe až podezřele vstahujete něco, co jsou prostá fakta o PC herní komunitě (což nemá nic společnýho s tím, že jste si koupili CP 2077 za 1700 korun, což je nacenění, které si CD Projekt mohl dovolit i proto, že inkasoval peníze i od konzolistů na daných generacích konzolí, jinak by ta cena za hru musela být skutečně někde úplně jinde).
    MONKEYFIGHTER
    MONKEYFIGHTER --- ---
    btw k tomu tvymu cernobilymu vydeni sveta, mam a hraju na PS4, jenom zrvna ne CP
    MONKEYFIGHTER
    MONKEYFIGHTER --- ---
    VIRIK: nejdriv mi prosimte napis kde lzu a potom jak si prisel na to ze mam hru kradenou, pak sem prosimte pis takovyhle hovna, ja fakt nemuzu za to ze mas doma zastaralou konzoli.

    jedina moje pointa byla ze kdyz nedokazu svoji hru udelat alespon hratelnou na urcity platforme tak bych ji tam nemel prodavat.
    VIRIK
    VIRIK --- ---
    GANDHI: ta tvoje paměť už taky není co bejvala. :D

    Jedním z partnerů CD Projekt Red pro prodej CP 2077 byla společnost Microsoft, tedy Xbox a ti taky nesli část nákladů na marketing a to ne malé, dali jim hodně prostoru, včetně místa na E3 a to opakovaně. Dokonce vyšly limitky XBox konzolí a Xbox controlerů pro CP 2077.

    CD Redi celou dobu měli vedle sebe XBox a jeho optimalizační týmy, celou dobu mohli a měli konzultovat - zde se objevil přesně ten důvod, proč po vydání se mluví o selhání vedení. Protože MS a XBox byli celou dobu u nich, připravení s nima na čemkoliv spolupracovat. A nejen oni, i společnost SONY. Ta taky později začala pracovat na propagaci a taky něco investovala.
    Oni jen nezvedli telefon. SONY neřekli o svých problémech a něco jim tvrdili (no, podvedli je) a Xbox byl celou dobu partner, kterýho tím tak nějak zapoměli obtěžovat. Proto je také společnost SONY právěm naštvaná a vyhodila je ze svého online obchodu. S Xbox to taky nemají úplně jednoduchý, MS tam investovalo nemalé peníze.

    Ať se to komu líbí nebo ne, konkrétně v tomto případě na hře CP 2077 se podíleli konzole podstatnou měrou - penězi, investicí, propagací a CD Red to celou dobu věděl. Ale jim to prostě neuhlídalo vedení, měli nabrat lidi, měli volat do těch společností.... nebo si od nich nebrat peníze. A všude neříkat, do dne vydání, že je to na tuhle generaci vyvíjené a poběží to na ní v pohodě.

    Koneckonců to jsou ty důvody, proč jsou tak kritizovaní. Kdyby prostě to aspoň neříkali, tak si prostě lidi počkaj na update mnohem klidněji, řeklo by se - holt menší firma, míň zkušeností, držíme jim palce, ale ta komunikace byla fakt hodně blbá.
    P_T
    P_T --- ---
    VIRIK: Nize v diskusi je muj screen z GOGu prokazujici legalni vlastnictvi, o spasiteli. Z dalsiho mlaceni tohoto mrtveho kone jinak vcelku pricetne a vecne vedene debaty me prosim omluv, nebot mam pocit jako bych se chtel poustet do diskuse s alter egem (nebo snad dokonce zrcadlovym obrazem?) Clavena a to fakt v zivote nepotrebuju.

    Ciste pro uplnost, nehajim tu zadnou pozici pc master race a nesnazim se urazet konzolisty. Pocitac, ktery zvladne plynule hrani v 1440p jsem si sestavil loni na black friday v prepoctu za 40K, za 10K jsem prodal ten predchozi. Investice pro hrani v 1080p by byla jeste o dost nizsi, takze nejake flexeni s tim, ze si muzu dovolit lepsi zazitek nez konzolisti pro me ani nepripada v uvahu (srovnej investici s cenou next gen konzole slouzici ciste pro zabavu).
    VIRIK
    VIRIK --- ---
    P_T: to je tvoje obranná reakce potom, co jsi začal urážet naše kolegy s konzolí od SONY?

    Jsem jako ježíš, všechny vaše hříchy si vezmu na svá bedra!
    GANDHI
    GANDHI --- ---
    VIRIK: ale to pak nejspis CDPR mel vyvinout vice usili, aby mu to na tech platformach, ktery mu nesou prislovecny zlaty vejce, slapalo bezvadne a az potom se starat o uzkoprofilovej PC highend:p Jenze to by asi nevypadalo tak dobre v teaserech:p

    a ad jestli se to vyplatilo nebo ne - nelitaly eterem zpravy, ze diky preorderum se vyvoj zaplatil uz behem prvnich par dni a souvisejici udaj, kterej se tu nekde mihl - kolik lidi, ze to vlastne hralo dal nez za prolog?
    P_T
    P_T --- ---
    VIRIK: Ja cekal, jestli se mimo tech minusek vzmuzes i na nejakou debatu, ale ze dokazes vyplodit takovou sracku jsem fakt netusil :DD
    Jinak se cejtis v poradku? lol
    VIRIK
    VIRIK --- ---
    fascinujou mne ty kecy lidí se silným PC o tom, že někdo něco neměl vydávat na jinou platformu.

    Zejména proto, že hráči na PC jsou zvyklí hr krást, případně kupoval na šedivkách nebo v akcích na humble, kde je hra i s dalšíma třeba za 12 dolarů, což na konzolích neexistuje (takhle byl už i Control).

    Na ty konzole se to dává proto, abyste měli ty nízké ceny, protože je to podstatná část trhu, kterej platí vysoké ceny vydavatelům a to průběžně po celou dobu (takže nemávajte ani předobjednávkama*, dlouhodobě více pěnez nakonec přichází z konzolí, kde jsou i disciplinovanější hráči, zvyklí i platit mikrotransakce, například je to podstatný pevný příjem pro Ubisoft a základní velký příjem pro Rockstar**, velké hry by tedy na PC samy o sobě vznikaly velice těžko).

    Kdyby CD Projekt to vydával jen na silná PC, tak by hra takového rozsahu musela stát 10 000 korun. TO by ale nikdo z vás, co si kupujou grafiky za třicítku, nedal. Ten vývoj by se jinak ani nezaplatil.


    *nemluvě o tom, že tentokrát se verze bez DRM vydávat nevyplatilo, PC hráči tentokrát se rozhodli nebejt takový jako u Zaklínače 3 a hraní pirátských verzí CP překonalo spoustu rekordů - a ne, skutečně zde nemluvíme o chudých lidech, co si to zkusili stáhnout na starej noťas co dostali od bohatších příbuznejch).

    **dokonce i Activision Blizzard dost stojí na příjmech z konzolí, COD je pro ně základní jistej příjem, takže bez svých konzolových bratránků by plakali i wowkaři.

    Takže PC hráči, nevykládejte tu lži a prosím, nekraďte ty hry.
    TRAGED
    TRAGED --- ---
    GANDHI: Muzou mit.
    P_T
    P_T --- ---
    MONKEYFIGHTER: Tady se krasne ukazuje, jak osidna zalezitos jsou predpovedi, zvlaste tykaji-li se budoucnosti. .]]
    Takze v CDPR probehne neco jako Blatneho predikce.
    MELDA
    MELDA --- ---
    GANDHI: No do patche 1.1 sem zil v domeni, ze tomu tak je.
    GANDHI
    GANDHI --- ---
    jen takovej laickej dotaz bokem - na PS4 maj hry specialni verze pro PS4 a PS4 Pro?
    P_T
    P_T --- ---
    MELDA: No jasne, akorat pro to teda neni zadnej duvod. To je skoda no, zbytecna ztrata spokojenyho zakaznika, ale tyhle veci si nejspis diktuje Sony, vzhledem k tomu, ze na GOGu (kterej patri CDPR) neni problem. Jinak pc za 100K fakt nemam.
    MONKEYFIGHTER
    MONKEYFIGHTER --- ---
    MELDA: ja to dohral dvakrat a stejne si myslim ze nedokazu posoudit vubec nic co se budoucnosti tyce, uvedom si ze na tu hru koukas zkrze hubeny kukatko svoji old gen konzole na kterou tedka imho serou naprosto nejvic ze vsech platforem a na jejich miste bych uprimne udelal to samy(jakkoliv souhlasim ze je to nefer a ze to na ne v prvni rade vubec nemeli tlacit)

    ten posledni patch je mnohem vetsi nez kterejkoliv predtim, ale v momente ze neresi veci ktery treba palej konkretne tebe na tvoji platforme, nejsou relevantni tvymu playstyle etc ti nemusej prijit dulezity ale furt na tom bylo mraky prace. Na to ze ze covidek a nejakej ten hackerskej utok jako bonus davaj damage control relativne dobre imho a dokazu si predstavit ze ten letosek podle planu dotahnou. Ale je to naprosty vesteni, jak muj nazor, jak tvuj. Ted delali nejaky velky zmeny co se fungovani cely firmy tyce, to muze veci bud zasadne vylepsit nebo to cely muze jit uplne doprdele a cokoliv mezi tim.
    MELDA
    MELDA --- ---
    P_T: Ne, bohuzel...u nas dokonce nejde hra hrat bez toho, aniz by mela nejnovejsi aktualizaci. U vas to jde, ze se muzes po nainstalovani posledniho patche vratit k nejakemu predchozimu?
    P_T
    P_T --- ---
    MELDA: Ja chapu, proc jsi nastvanej. Tak se vrat k ty verzi, co ti slapala v pohode. To na konzolich nefunguje?
    MELDA
    MELDA --- ---
    P_T: Ctes co pisu? Si me tady vyfiltruj nekdy z prosince.

    Pisu, ze v den vydani byla hra cajk - prisel prvni wow efekt. Hral jsem to od zacatku na PS4 Pro. Pak do toho poprve hrabnuli, protoze na oldgen PS4 a Xboxech to proste vubec nejelo, bylo to desny. Takze se snizila kvalita vsude. I na PS Pro. Pak to fixnuli a vratili to na uroven puvodni grafiky a tak to je dlouhou dobu... az do fixu 1.06 ... s prichodem patche 1.1 se snizily detaily textur a celkove grafiky aby se zvedla stabilita FPS. To se opet delalo celoplosne na PS4 bez ohledu na to, jestli PS4Pro do te doby celou hru v pohode stihalo. No a patch 1.2 tu uroven grafiky jeste snizil. Takze za sebe mohu rict, jako majitel PS4Pro, ze za dobu 4 mesicu od vydani se jim podarilo jen to, ze kvalitu hry stale snizuji. Zadnej progres ve vylepseni tam absolutne nevidim a sem zklamanej vic a vic.

    To ze to na masine za 100k beha uplne super bomba nikomu neberu a za ty prachy mu to preju. Ale nechapu, proc je potreba hru, ktera behala na PS4Pro od zacatku super a grafika byla super, tak proc je potreba ji menit a kvalitu snizovat. Tohle nepochopim a sere me to.
    P_T
    P_T --- ---
    MELDA: Tvoji schopnost posoudit stav hry na PS4 nijak nezpochybnuju, bohuzel jsi od nich dostal cernyho petra v podobe vydani na oldgen. Tady je proste nemuzu a nechci nijak obhajovat. Muzu jen zopakovat svuj pohled na vec, po tom, co bylo jasny, jak moc velkej pruser ty oldgen konzole jsou: "Imho jsi to mel refundnout a zahrat si to na funkcnim systemu. Klidne pockat na next-gen port, kdyz nemas pc. Jasne, cekani je otrava (taky jsem cekal skoro 4 mesice), ale nebyl bys tak prehnane slanej a zahorklej."

    Co se obsahu tyce, tak pro ilustraci, vydat free DLC ktery prida dalsi obleceni a treba moznost si ho koupit "online" bez jezdeni po jednotlivych obchodech jim fakt zas tak moc prace nezabere. To ze zaplatujou a napravujou, co zprasili je samozrejme pravda.
    MELDA
    MELDA --- ---
    A prave onen dotaz na patch 1.2 a spokojenost atd smerovala prave na to, aby se tu lidi podelili o sve postrehy. Sam za sebe mohu rict, ze od vydani patche 1.1 sem tu hru hodil do suplete a moc ji nehraji, proste tim snizenim grafiky se z ni najednou vytratilo jiste kouzlo, smrnc a ztratila atmosferu. Patch 1.2 sem si pustil jen abych vedel, zda doslo k nejakym dalsim zmenam, ale ta pachut te ztrat celkove atmosfery zustala, vic sem ho zatim nemel cas zkoumat, ale uz od pocatku jsou uplne jine textury u povrchu silnice, odlesku, atd... proste... za me jen daleko vetsi zklamani.
    MELDA
    MELDA --- ---
    P_T: Hele..ja ti nevim....ale myslim si, ze jako clovek, kterej tu hru hraje od momentu vydani a mam v ni nabehano kolem 250 hodin, tak si myslim, ze muzu celkem solidne a docela objektivne posoudit, jakym smerem se nasledny "vyvoj" pohybuje. A rekl bych, ze to jde od deviti k peti. Na zacatku vydani hry to bylo cajk, pak do toho poprve hrabnuli a byla to tragedie, pak prisel okamzita prvni hotfix a bylo to cajk. Nasledovali dalsi dva hotfixy. Od update 1.1 sleduji pokles kvality. Nejparnejsi to bylo pri patchy 1.2 kdy bylo videt, jak je najednou mesto orezane na detailech. Takze pokud pro tebe je ta spravna a doba cesta, ze patch od patchu snizuji narocnost hry na vykon na ukor graficke kvality, tak ja si nemyslim, ze to je spravna cesta. Hra se na PS4 Pro hejbala vzdycky uplne v pohode a nebylo nutne snizovat kvalitu textur a detailu, ke kterym doslo tedka pri patchi 1.2

    Ok, chyba pekladu, beru to. Na druhou stranu pak teda onen preklad mnoha aktualizace a vylepseni = jinymi slovy napraveni toho co zprasili, dalsi a dalsi patche a zaplaty. Hmm.. tak to na pridavani obsahu uz nevypada vubec :-)
    P_T
    P_T --- ---
    MELDA: Aha, tak to je chyba v prekladu :]]
    multiple updates and improvements = mnohé aktualizace a vylepšení
    MELDA
    MELDA --- ---
    P_T: Aha, takze multiple update neni multiplyer update? Tak v tom pripade moje chyba. Pak teda ten vyznam multiple update absolutne nechapu. A taky nechapu, proc teda vubec kdy mluvili o pripravovanem multiplayer update.
    P_T
    P_T --- ---
    MELDA: Ja chapu, ze jsi zklamanej a nechci ti sypat sul do ran. Ty old-gen console proste strasne posrali. Vubec to na ne nemeli vydavat a port meli zkusit behem roku na novou generaci. Bohuzel cistej copro greed (co mi to jen pripomina..?) je stal povest a ztratu duvery, kterou budou dlouho a tezce ziskavat zpet.
    Nicmene jak uz to byva, i tahle mince ma dve strany. Tak treba kdyz se podivas na to, cim tu sam argumentujes, tak v ty roadmape zadnej multiplayer update neni. Mohlo to bejt fajn, ale v damage control modu proste museli neco osekat. Treba nekdy priste az bude postava v 3rd person vypadat a chovat se jak ma (absence 3rd person me treba mrzi daleko vic nez multak na kterej bych stejne nemel cas).
    Ten hackerskej utok neni vymluva, sorry, na to i tady myslim probehlo dost odkazu a byl to pro ne slusnej pruser. Devs byli nejakej cas odriznuty od systemu - stejne tak se to dotklo Gwentu, kde taky nabrali skluz.
    Tvoje teze, ze "behem tohoto roku se v ramci CP2077 nedockame niceho" je skoro jiste naprostej nesmysl a klidne proti tomu vsadim penize. I kdyz odectu celej prosinec, tak maji osm mesicu a paralelni vyvoj dalsi hry ma zacit az pristi rok. Tomu preci sam neveris, ze za tu dobu nevydaji vubec nic, to studio ma nekolik set zamestnancu...
    Imho jsi to mel refundnout a zahrat si to na funkcnim systemu. Klidne pockat na next-gen port, kdyz nemas pc. Jasne, cekani je otrava (taky jsem cekal skoro 4 mesice), ale nebyl bys tak prehnane slanej a zahorklej.
    TRAGED
    TRAGED --- ---
    TOM_HOST:Nemusi koukat na cele, proklikej si ho zbezne.

    PRAASHEK: Protoze na PS je ted sice stabilnich 30fps, ale za krvavy downgrade na uroven GTAIV na PS3.



    MELDA
    MELDA --- ---
    Jo a teda k te timeline a k tomu "Zatím jedou podle plánu co představili a do konce roku" tak zatim jen zrusili multiplayer update - a vlastne kompletne odpiskali celej online na dobu neurcitou, coz dle me znamena - nikdy.

    To teda me neprijde, ze jedou podle planu co predstavili. Naopak me to prijde, ze maji s tou hrou tolik prace a team docela v troskach, ze se musi celkem dost hecovat, aby s tim nekam pohnuli natoz aby pripravovali novy obsah a dodelavali neco navic.

    Ja sem se smiril naopak s tim, ze plno naslibovanych funkci, interakci a obsahu se nikdy nedockam. Trochu zklamani, ale furt lepsi nez dratem do oka.
    MELDA
    MELDA --- ---

    MELDA
    MELDA --- ---
    MONKEYFIGHTER: No tak zatim to jde smerem "naslibovali jsme hory doly" nedodali jsme nic a jeste v dost hrozne kvalite. Pak se objevilo plno slibu ohledne patchu a pridavani obsahu, kde uz opet maji dost velky zkluz, kdyz zatim jen patchuji a vymlouvaji se na ruzne hacky od hackeru a pandemii. No a v neposledni rade zrusili Cyberpunk Online.. takze tolik moje kristalova koule.

    CDProjekt budou radi, kdyz CP2077 doladi nekdy do finalni podoby, ze budou moct byt spokojeni s tim co pustili lidi. Pak bude mozno zacit premyslet o pridavani obsahu. Otazkou bude, jestli se k tomu s timto pristupem nekdy doberou.


    P_T: Hraju to na old gen konzoli PS4 Pro. Jinak teda ted tu timeline nemuzu najit, ale patch 1.2 byl puvodne oznamen nejpozdeji na konec unora. Touhle dobou meli puvodne v planu pomalu zacit priavat obsah. Osobne si myslim, ze behem tohoto roku se v ramci CP2077 nedockame niceho a nasledny obsah bude v ramci plnohodnotneho placeneho DLC dodan nekdy v roce 2022.


    Ale jak rikam, vestim z koule....odehrano mam cca 250 hodin... a jsem asi v 70% takze asi tak :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam