• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DOBYTEKAkademický svět - tipy a triky
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    Moodle ma sve mouchy, ale bez nej bych si uz vubec nedokazal predstavit, jak na skole fungovat...
    JINDRICH
    JINDRICH --- ---
    DOBYTEK: co moodle, či wikiwersity?
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    RAGUPKI: Spis prave neco chytrejsiho, kde by videli literaturu a dalsi podklady, kam by mi mohli posilat hotove ukoly a zaverecne prace (ted mi to posilaj na email a to je peklo, protoze neumi psat emaily a pulku toho pak lovim ve spamu). Rikam si, ze by jim to mohlo prospet, na druhou stranu mam trochu pochybnosti o jejich digitalni gramotnosti, tak aby me to nestalo pul semestru jen vysvetlit, jak to maj pouzit.Treba Slack mi na skupinu 40-80 lidi uz prijde moc, hledam neco jednodussiho, dneska si hraju se Zoterem, ale to mi zas neprijde uplne user friendly.
    RAGUPKI
    RAGUPKI --- ---
    DOBYTEK: Jakou funkcionalitu požaduješ? Na čistě jednosměrnou distribuci materiálů stačí jakékoliv internetové úložiště. Na obousměrnou aktivitu stačí třeba Dropbox (používáme na praktiku).
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    Jakým způsobem sdílíte materiály se studenty? Na předchozí škole měl každý předmět web, kam se uploadovaly materiály plus dostali studenti materiály na celý semestr vytištěné a svázané. Na současné škole se na to vůbec nehraje, studenti mají jen předepsané učebnice, což u mě moc nejde, průběžně četbu upravuji podle schopností konkrétní skupiny. Vlastní prostor na webu mi dát nechtějí, takže ve výsledku zadávám četbu na hodinách a studenti mají QQ skupinu, kde si navzájem stěžují, jak mají těžký život, materiály pošlu vždycky po jednom člověku, ať jim to tam rozšíří. Zotero i další programy umožňuje práci ve skupinách, ale netuším, jak reálné je to po studentech chtít, zkoušeli jste to někdo?
    MR_MITCH
    MR_MITCH --- ---
    HARDY: tady máš dost nápadů na organizaci a tvorbu poznámek pro dlouhé zimní večery: Zettelkasten.de.

    Osobně mám nejradši programy v terminálu, takže pro správu poznámek používám Vimwiki a na literaturu Papis.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    BTW: na kvalitativni vyzkum se mi osvedcila Transana.
    JINX
    JINX --- ---
    HARDY: OneNote? (idealne Office 365 + krome webove aplikace muses pouzivat desktopovou, nebo mobilni). Alternativou muze byt napriklad Evernote. Pak jsou tady napr. ruzne wiki. Pokud ti jde ale o praci s citacemi - pak jsou tady jeste specializovane aplikace jako https://www.readcube.com/papers/mac nebo https://www.zotero.org zalezi jake mas pozadavky a co preferujes - moznosti je spousta.
    HARDY
    HARDY --- ---
    Ahoj, můžu poprosit spíš takovou začátečnickou radu, jak si dlouhodobě na počítači uchovávat poznámky, výpisky, zápisky atp. k četbě - zejména filozofické, kulturně antropologické - abych se k tomu mohl vracet a třeba je v budoucnu použít k citacím? Jak si dělat nejlépe poznámky k oskenovaným knihám (tzn. že si nejde zvýrazňovat a komentovat přímo v textu) nebo i tipy na knihy/články související s tématem? Však mi asi rozumíte. Povahou jsem docela bordelář, na stole se mi zásadně válí hromada spolu nesouvisejících papírů, tak tomu chci předejít alespoň v elektronické podobě.
    KALMIRCZ
    KALMIRCZ --- ---
    FURAN: Já reMarkable nějakou dobu sleduju a nedávno jsem už téměř nakupoval přes eBay. Ale pak jsem to přehodnotil. Totiž moje hlavní motivace je de-technologizce. Taky nemám rád papír, ale jeden efekt anti-papírového džihádu je ten, že pořád koukám do obrazovek. S tím může reMarkable pomoci. Ale stejně tak s tím může pomoci částečný ústup z pokrokových pozic - k papírovému notesu. Pro mě je klíčová otázka dalšího "skladování" poznámek. U velké většiny je chci mít v digitálním archivu (v TiddlyWiki, ale o tom jindy) - prohledávatelné fulltextem, tagovatelné, propojovatelné wiki linky. V tom mi ale reMarkable nepomůže. Přinejmenším do doby, než bude umět OCR na ručně psaný text. Uložené obrázky poznámek jsou mi vlastně k ničemu. Ale OCR rukou psaného textu pořádně neumí zatím na světě nikdo. Bohužel, moc to nechápu, létáme sice na Mars, ale udělat program, kterému klidně sám pomůžu naučit se rozeznávat vzorce mého písma, je nad naše síly?
    CICHLASOMA
    CICHLASOMA --- ---
    CHIMERA: Achtak, netušil jsem!
    CHIMERA
    CHIMERA --- ---
    CICHLASOMA: Dobytek myslí těmi místními poměry poměry čínské, neb se tam nyní nachází. V českých poměrech by jí data těžko někdo sebral... to je malej rybníček :-D
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    CICHLASOMA: to ani ne, spis mam proste radsi data pod kontrolou.
    CICHLASOMA
    CICHLASOMA --- ---
    DOBYTEK: No já poměry mezi historiky práva neznám a může to být tvrdší prostředí než to filosofické, ale Ty se obáváš, že by Ti nějaký kolega hacknul Dropbox nebo mega.cz, aby ve svém příštím převratném článku využil Tvé myšlenky, nebo jaký scénář máš na mysli?
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    CICHLASOMA: Tak já dělám právní dějiny, tady je spíš problém, že místní akademické kruhy se dívají vcelku chápavě na převzetí cizího nápadu, sylabu nebo celého článku (já třeba rostu ze studentů, kteří mají pocit, že okopčit článek z webu je naprosto ok vědecký přístup a strašně se diví, že neprošli zkouškou, a fakulta je v tom podporuje, jsem jediný vyučující, co vyhazuje od zkoušky). Plus je aktuální politická situace taková, že mažu polovinu zdrojů, co mám v počítači, čistě z obavy, že by mě to mohlo stát výlet do chladné oblasti známé zdroji černého uhlí.
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    CICHLASOMA: (dtto fyzika) :-)
    CICHLASOMA
    CICHLASOMA --- ---
    DOBYTEK: (To je asi výhoda filosofie, že se sotva někdo pokusí mé rozpracované teorie zpeněžit, zneužít ve válečném konfliktu nebo tak něco..)
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    MIGUEL: ne, ja to mam na mem Win10, uni macu, mem iphone i na uni androidu a vsude mi to beha, vazne super pristup k 1TB prostoru, na hadru mam jen obcasne zalohy.
    MIGUEL
    MIGUEL --- ---
    RAGUPKI: hele jednou jsem delal prezentaci v outlooku, po prvnim slidu jsem se osypal, ne, fakt to neni lehci, slidy vypadaj priserne a je to silenej vopruz.

    ale jak se rika, proti gustu.....
    RAGUPKI
    RAGUPKI --- ---
    MIGUEL: Samozřejmě v tom jde udělat všechno, ale ne vše je časově efektivní. Akademické texty, články, knihy, prostě pěkný efektivní text bez grafomanie je přesně to, na co je to stavěné. Věci jako Metapost nebo PSTricks jsou podle mě dnes dávno překonané matematickým softwarem, Pythoními knihovnami a Inkscapem, alespoň pro normální uživatele, co potřebují diagramy a ploty. Pokud grafika potřebuje kód jako např. grafy a data, dávám export z Mathematicy, ale takový Matplotlib/Pyplot jsou důstojné free alternativy. Prezentace v Beameru a postery jsou vlastně jen rozparcelované sazby na stránku, takže docela daleko od takové té metafory pracovního stolu. Naposledy jsem dělal prezentaci na konferenci v LibreOffice Impress (ála PowerPoint) + univerzitní template místo Beameru a ono to je prostě jednodušší, rychlejší, matematiku tam člověk nasází taky a dostane pěkný výsledek.

    Kolega takhle nemohl přijít na jméno svému doktorandovi, který ortodoxně kódoval grafy pro článek několik dní myslím v Gnuplotu, místo aby to nabouchal do komerční Mathematicy a měl okamžitě solidně vypadající výsledek :-) Grafické triky v Latexu byly určitě skvělé v devadesátkách, protože nic moc lepšího nebylo, ale teď už je to jako holit se břitvou :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam