Daniel Vavra
Každý den na mě teď vyskočí od nejrůznějších politiků, hřibů, pirátů a šabatových apokalyptická zpráva, že Prahu momentálně sužují nevídané vlny veder, na ulici nejde přežít, občas doplněné fotkami napalmového bombardování (což skutečně obsahovala Pirátská reklama), přičemž vše je volání po tom, že musíme okamžitě poručit větru a dešti a zakázat to, jinak nepřežijeme. A sdamozřejmě, aby to šlo zakázat, musíme skoncovat s kapitalismem, který za to může.
Dovolil bych si tedy uvést to trochu do kontextu. Za posledních cca 250 let, kdy se v Praze měří teplota, překročila 37 stupňů pouze 4x. Rekord je z roku 1983. Prvních naměřených 37 je z roku 1793.
Za CELÝ letošní rok teploměr překonal v Praze 30 stupňů pouze 12x. 3x bylo v Praze v červenci dokonce pod 20. Přičemž poslední 4 roky byly července v průměru teplejší, letos máme zatím jen jeden trochu teplejší týden.
Je poměrně fascinující sledovat, co udělá s lidmi mediální hysterie. Přestože teploty jsou v zásadě normální a každý dospělý člověk má OSOBNÍ zkušenost z několika desítek let svého života, že jsou normální, tak díky tomu, že o nich v médiích mluví "odborníci" naprosto hystericky, vnímá je velká část lidí jako nesnesitelné a nebezpečné, čím dál tím horší, jaké tu ještě nebyly.
Byly.
Co se týče třeba toho Londýna, kde je letos rekord, tak tam za červenec překročila teplota 30 stupňů pouze 5x, z toho 3x to bylo 31. Měli tam tedy DVA extrémně teplé dny.
Třeba v roce 1976 zažila Anglie vlnu veder trvající měsíc, kdy teploty přesahovaly celou dobu třicítku a rekord byl skoro 37 stupňů.
V Anglii jsou při tom oficiální souvislá data měřena teprve od roku 1854, v Londýně od roku 1841 a v Heathrow, kde byl rekord naměřen, pouze od roku 1948. Takže moc relevantní pro srovnání s minulostí to není.
Neznamená to, že tady třeba není nějaký zhoršující se trend, ale ten apokalyptický mediální obraz je prostě lež. Letošní léto je u nás zatím úplně normální.