SEJDA:
TUHO:
Daniel Vavra
Jen takový hloupý dotaz. Třeba se tomu někdo věnuje. Jak přesně fungují simulace a klimatické modely co předpovídají klima za 100 let?
Klimatická simulace mi přijde jako prakticky nejsložitější věc jakou lze softwarově řešit. Respektive jako neřešitelná věc. Protože je nekonečno vstupů, se kterými musíme počítat, z nichž velké množství ani neznáme a nikdy znát nebudeme (sluneční aktivita, činnost sopek, přírodní katastrofy, události typu covid a války, změny lidského chování). A pak samozřejmě je tu samotná atmosféra, která se chová naprosto nepředvídatelně, stačí se podívat na mraky, co se s nimi děje na obloze a jak je ovlivňuje třeba jen teplota země pod nimi.
Pokud bychom si dokázali do simulace vložit aktuální podobu nějakého mraku, dokážeme nasimulovat to, jak bude vypadat za dvě hodiny, kde bude, jestli z něj bude pršet, jestli ho rozfouká vítr? Ne.
Aby ta simulace vycházela, museli bychom znát nekonečno vstupních dat a de facto bychom museli nasimulovat celý vesmír. Čímž bychom nový vesmír de facto stvořili.
A co je simulace klimatu? Někdo vezme lokální nějakou aktuální situaci o počasí na celém světě. Tu musí zřejmě strašně zjednodušit, takže z extrémně složitých jevů udělá pár čísel a následně nechá tyhle data mezi sebou interagovat podle nějakých pravidel, která vypozoroval a která můžou být špatně a část z nich asi i je. A to co mu vyjde jako předpověď budoucnosti použije pro výpočet ještě vzdálenější budoucnosti a tak dál.
Přičemž každému je jasné. Že už vstupní, správně změřená data, jsou špatná, protože nejsou kompletní a ještě se zjednodušují. To co z nich vyjde je tedy přinejmenším nepřesné. A s každým dalším kolečkem vycházejí větší a větší nesmysly.
Protože pokud nedokážeme předpovědět na základě simulací počasí příští týden, tak nemůžeme předpovědět počasí za rok a za 100 let je to už naprosto komediální představa.
A i kdyby ty data co vycházejí blbě nebyly, tak pak někde pár let v budoucnu vybuchne sopka, spadne kometa, v Číně vysázejí miliardu stromů, začne válka, někdo vymyslí nový zdroj energie, nebo je lockdown a ten celý systém to rozhodí tak, že data z něj jsou stejně naprosto k ničemu.
Takže tvářit se, že ta simulace má jakoukoliv vypovídající hodnotu o čemkoliv, je naprostý nesmysl. A řekl bych, že i vědomá lež.
Nebo se to počítá nějak líp a tohle je nějak ošetřené?