ROTTWEILER: Trosku si projdeme terminologii.
COVID19= coronavirus deasease 2019 = nemoc zpusobena coronavirem od roku 2019
virus se jmenuje SARS2, nekdy sars-co-2.
Existuje mnoho variací koronavirů mezi zvířaty a nedávný vyskyt SARS, MERS a teď COVID-19 dokazují, že virus je schopný mutovat a adaptovat se NE.
Ano, existovali/existuji ruzne druhy coronaviru, ktere dokazuji, ze tu jsou urcite podminky kdy tendle virus muze byt precestovat od zvirete na cloveka a nasledne z cloveka na cloveka. Neni to ten samy virus. Vratme se k jablkum a hruskam. Oboje je ovoce co roste na strome, ale to, ze ti na zahrade roste jablon, neznamena, ze ti na ni porostou hrusky, nebo pomerance... nebo mango :D
A ano, ty podminky pretrvavaji, proto je velka pravdepodobnost, ze dalsi coronaviry potkame. Jine coronaviry!! Ale co porad budou patrit do rodiny coronaviru.
Pokud tedy určitá čast populace ziská imunitu (ať už skrze vakcínu nebo přirozeně), tak se vyvine selekční tlak na virus a přežijí pouze mutace, které tělo samo nezničí, ne?
Pises to, jako kdyby imunitni system kazdeho cloveka na tedle planete fungovat naprosto totozne. Jedno telo to treba znici, jine ne. To uz se deje ted. Jsou ruciti lide, co infekci ziskali, jini ne. Za stejnych podminek expozice. Ano, je to slozite. Kazdy z nas, kdo ma funkcni imunitni system, tak ma tzv. vrozenou imunitu a pak tu adaptativni. Jelikoz tendle vir nezname, tak prijde prvni naradu ta vrozena imunita a cast z nas ten virus vykopne, cast se s nim kratce pere, cast prodela virozu a cast je skoro na umreni, nebo umre. Neni uplne jasne, zda i ta cast lidi, co vir vykopne si buduje imunitu nebo ne. Podle poslednich studii viz klub o pandemii, je 50% lidi asymptomatickych = pulka nakazenych nema zadne znaky nemoci. Ale presto do styku s virem prisla a jejich test je pozitivni.
Ani u lidi co prodelali tezsi formu, neni jasne, jak dlouho si tu specifickou, adaptativni imunitu pres Imunoglobuliny, nechaji. Zda jde o rady tydnu/mesicu/roku. Je tu urcity predpoklad, ze cim vic bojujes, tim lepe si tvuj imunitni system zapamatuje patogen. Ale nemusi to byt pravda.
Je tedy vysoká pravděpodobnost, že nám vzikne nový druh. ciste spekulativni. Podle poslednich zprav se todle nedeje.
Otázka je pouze jak bude nebezpečný. Otazek je mnohem vic. /D
Dneska mate ramcove predstavu jak je nebezpecny vramci lidske populace.
Ten zmiňovaný článek zmiňoval Trevora Bedforda, který na Twitteru právě píše, že důvod proč máme tolik typů chřipek je, že jsou lidi imunní a virus musí mutovat, aby přežil, a že očekává, že něco podobného se stane s koronaviry u lidí. Zase, to jsou predpoklady. Stejne jako, ze se z toho stane sezonni zalezitost. Veda, ale spise naznacuje, ze tomu tak nebude. Ale stejne je to porad neznama. A ano, vzdycky nas to jako lidi, zneklidnuje, ze neco nevime, chce to radeji vedet nepresne, nez nevedet, ale proste zatim to spis vypada, ze mutace jsou male a ze hledat vakcinu je cesta jak z toho ven.
ROTTWEILER: todle jelo cca pred mesicem. Dnesni znalosti se posunuly. Navic se to hybe opravdu rychle, protoze vedecke casopisy vse co se tyka sars2/covid19 zverejnuji zadarmo.