• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    JONYCOVID-19 co teď a co potom?
    GUDRUN
    GUDRUN --- ---
    IOM_NUKSO: já mám naštěstí práci, u který je jedno, jestli ji udelam dnes, zítra, v deset ráno nebo deset večer. Takže po večeři když prcek usne místo šití nebo čtení pracuju 22-0h, občas 1-2x týdne to je potřeba. Plus práci pro nezisk taky po večerech, dřív jsem na to měla jeho spánky, ale to teď taky drtím narmální práci. Za březen se mi dokonce podařilo navýšit úvazek. To plánování a občasná nocovka jsou malá daň za to, že jsme celý dny rodina spolu, a venku v lesích (na chatě). Doma je to pro něj bezpečnější, potřebuje min dozoru, ale ven ho nevypustime. Taky je doma myčka a tak... ale stejně mě to baví. prckovi je rok a půl, TV tu ani na chatě nemáme... Pravda je, že muž má bohudíky hodně málo práce a krom uspávání jsme v péči plně zastupitelný. Dva fulltime bychom tu nedali.
    SAAYURI
    SAAYURI --- ---
    IOM_NUKSO: Jj, to se samozrejme stane. Pak je dulezita ta domluva a prepracovani s tim druhym, s kym jsi v kooperaci. Nebo televize :D
    IOM_NUKSO
    IOM_NUKSO --- ---
    SAAYURI:
    GUDRUN: a kdyz vam do toho skoci neco neplanovane - treba pracovni telefonat se protahne nebo je neco nutne udelat, co jste necekali a nemate v planu nebo je dite jindy hladove nebo se clovek jen zapomene apod? Kdyz treba takhle ztratite hodinu, ktera byla naplanovana pro praci, tak pak se pokracuje dle puvodniho planu (a tedy ta hodina zustane ztracena) nebo to posunete/ad-hoc zmenite? Ja uz pak rovnou mam chaos a zborti se mi to.
    SAAYURI
    SAAYURI --- ---
    IOM_NUKSO: Tak. Jasnej plan, klidne hodinovej. Vecer predem pripravit, mozek je pak i klidnejsi u spanku. Dodrzovat to co nejvic. Mame male dite, oba pracujeme. Na zacatku to byl hroznej mess, ted si v nedeli delame plan na cely tyden, rozvrhneme hodiny na praci, varime aspon na dva dny dopredu + vecere, nakup delame v nedeli, nebo ho nechavame posilat. Zelenina s ovocem nam chodi vzdycky v patek. Od te doby je to lepsi. Neni to teda 100%, ale rozhodne lepsi, nez na zacatku.
    GUDRUN
    GUDRUN --- ---
    IOM_NUKSO: rozvrh dne předem, domluva, kdy co. Navařit večer po práci na druhej den. Když máme oba víc práce, máme to rozplanovany na půlhodiny.
    IOM_NUKSO
    IOM_NUKSO --- ---
    Mate nejake tipy, jak rozumne zvladat home office a umet dodrzet nejaky rezim? Urcite to ted resi vic lidi. S bonusem, ze nejsme doma sami, ale s detma nebo dalsimi lidma, tak jak to organizovat, aby se skluz nevlekl az v rozsahu dnu treba nebo klasicky do pozdni noci a clovek tak "pracuje" cely den.
    GRETKA
    GRETKA --- ---
    ROTTWEILER: Slo mi spis o to, ze ty pises, co jsem pochopila, ze sars2 zmutuje a stane se z nej "novy druh" a nejspise tu s nami bude sezonne. Pritom co se nejspise stane, je ale, ze se objevi jiny coronavirus. Takze ano, je treba se naucit zit ve svete, kde existuji coronaviry. Avsak si nemyslim a z toho co se da docist v literature, ze sars-2 by zmutovat a zmutoval a lidi co uz ho potkali by vytvareli selekcni tlak. Odbornici rikaji, ze, ze zkusenosti s jinymi viry, tak kdyz mutuji, tak se ve valne vetsine stanou mene nebezpecne pro zdravi lidi. Ale jeste se nevi, zda je to pravda u sars2. Spis je nas tu porad hodne na zemekouli, co jsme ho nepotkali, nebo spis opravdu nevime zda jsem ty bezpriznakovy co uz ho potkali...
    Jsou sice popsany jednotlive pripady, case report, kdy lide byli covid19+ a pak neg a pak zase plus. Odhaduje se, ze jde nejspis o chybu v testu (at uz spatne provedeny kontrolni test = spatne udelany vyter, nebo spatne zpracovany test v laborce). A ze tedy spise lide co covid19 prodelali, uz specifickou imunitu maji a v ramci mesicu, mozna i let, jsou schopni efektivne a rychle sars2 identifikovat a uz znovu nemoc neprodelat.
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    OVERDRIVE: Jestli nám sem budete posílat chcanky pro pražáky, tak vás pošleme někam ;)
    ROTTWEILER
    ROTTWEILER --- ---
    GRETKA: Díky za odpověď. Ty zmiňované virusy patří do stejné rodiny a SARS-CoV a SARS-CoV-2 (COVID-19) jsou pořád jablka (v této analogii se jedná pouze o jiné odrudy) a tvrdit, že jsou to jiné druhy ovoce mi přijde extrém. Ale pravda, že MERS je spíš hruška.

    Co jsem myslel původně, ale napsal špatně je, že jsem myslel, že typ B bude s námi dost dlouho. Typ A koronaviru je už dost rozšířený mezi lidmi - https://en.wikipedia.org/wiki/Betacoronavirus#Classification Typ B máme teď.

    Např. tenhle tweet ukazuje OC43 koronavir (typ A) a je to sezonní koronavirus, který je běžný mezi lidmi a ten mutuje celkem dost. https://twitter.com/trvrb/status/1242628561879453701 Samozřejmě typ B se může chovat jinak, necháme se překvapit. :)
    GRETKA
    GRETKA --- ---
    ROTTWEILER: Trosku si projdeme terminologii.
    COVID19= coronavirus deasease 2019 = nemoc zpusobena coronavirem od roku 2019
    virus se jmenuje SARS2, nekdy sars-co-2.

    Existuje mnoho variací koronavirů mezi zvířaty a nedávný vyskyt SARS, MERS a teď COVID-19 dokazují, že virus je schopný mutovat a adaptovat se NE.
    Ano, existovali/existuji ruzne druhy coronaviru, ktere dokazuji, ze tu jsou urcite podminky kdy tendle virus muze byt precestovat od zvirete na cloveka a nasledne z cloveka na cloveka. Neni to ten samy virus. Vratme se k jablkum a hruskam. Oboje je ovoce co roste na strome, ale to, ze ti na zahrade roste jablon, neznamena, ze ti na ni porostou hrusky, nebo pomerance... nebo mango :D
    A ano, ty podminky pretrvavaji, proto je velka pravdepodobnost, ze dalsi coronaviry potkame. Jine coronaviry!! Ale co porad budou patrit do rodiny coronaviru.

    Pokud tedy určitá čast populace ziská imunitu (ať už skrze vakcínu nebo přirozeně), tak se vyvine selekční tlak na virus a přežijí pouze mutace, které tělo samo nezničí, ne?
    Pises to, jako kdyby imunitni system kazdeho cloveka na tedle planete fungovat naprosto totozne. Jedno telo to treba znici, jine ne. To uz se deje ted. Jsou ruciti lide, co infekci ziskali, jini ne. Za stejnych podminek expozice. Ano, je to slozite. Kazdy z nas, kdo ma funkcni imunitni system, tak ma tzv. vrozenou imunitu a pak tu adaptativni. Jelikoz tendle vir nezname, tak prijde prvni naradu ta vrozena imunita a cast z nas ten virus vykopne, cast se s nim kratce pere, cast prodela virozu a cast je skoro na umreni, nebo umre. Neni uplne jasne, zda i ta cast lidi, co vir vykopne si buduje imunitu nebo ne. Podle poslednich studii viz klub o pandemii, je 50% lidi asymptomatickych = pulka nakazenych nema zadne znaky nemoci. Ale presto do styku s virem prisla a jejich test je pozitivni.
    Ani u lidi co prodelali tezsi formu, neni jasne, jak dlouho si tu specifickou, adaptativni imunitu pres Imunoglobuliny, nechaji. Zda jde o rady tydnu/mesicu/roku. Je tu urcity predpoklad, ze cim vic bojujes, tim lepe si tvuj imunitni system zapamatuje patogen. Ale nemusi to byt pravda.

    Je tedy vysoká pravděpodobnost, že nám vzikne nový druh. ciste spekulativni. Podle poslednich zprav se todle nedeje.

    Otázka je pouze jak bude nebezpečný. Otazek je mnohem vic. /D
    Dneska mate ramcove predstavu jak je nebezpecny vramci lidske populace.

    Ten zmiňovaný článek zmiňoval Trevora Bedforda, který na Twitteru právě píše, že důvod proč máme tolik typů chřipek je, že jsou lidi imunní a virus musí mutovat, aby přežil, a že očekává, že něco podobného se stane s koronaviry u lidí. Zase, to jsou predpoklady. Stejne jako, ze se z toho stane sezonni zalezitost. Veda, ale spise naznacuje, ze tomu tak nebude. Ale stejne je to porad neznama. A ano, vzdycky nas to jako lidi, zneklidnuje, ze neco nevime, chce to radeji vedet nepresne, nez nevedet, ale proste zatim to spis vypada, ze mutace jsou male a ze hledat vakcinu je cesta jak z toho ven.

    ROTTWEILER: todle jelo cca pred mesicem. Dnesni znalosti se posunuly. Navic se to hybe opravdu rychle, protoze vedecke casopisy vse co se tyka sars2/covid19 zverejnuji zadarmo.
    ROTTWEILER
    ROTTWEILER --- ---
    Jen abych upřesnil kam mířím, snažím se pouze říct, že koronaviry nezmizí a stanou se nejspíš nebezpečný stejně jako chřipka a budemu se s nimi muset naučit žít.
    ROTTWEILER
    ROTTWEILER --- ---
    GRETKA: Ok, chřipka stranou. Existuje mnoho variací koronavirů mezi zvířaty a nedávný vyskyt SARS, MERS a teď COVID-19 dokazují, že virus je schopný mutovat a adaptovat se, na tom se shodneme, ne? Pokud tedy určitá čast populace ziská imunitu (ať už skrze vakcínu nebo přirozeně), tak se vyvine selekční tlak na virus a přežijí pouze mutace, které tělo samo nezničí, ne? Vzhledem k tomu, že se virus šíří dost a má mnoho nakažených. Je tedy vysoká pravděpodobnost, že nám vzikne nový druh. Otázka je pouze jak bude nebezpečný.

    Ten zmiňovaný článek zmiňoval Trevora Bedforda, který na Twitteru právě píše, že důvod proč máme tolik typů chřipek je, že jsou lidi imunní a virus musí mutovat, aby přežil, a že očekává, že něco podobného se stane s koronaviry u lidí. Zdroj: https://twitter.com/trvrb/status/1242628551557316608
    GRETKA
    GRETKA --- ---
    ROTTWEILER: Chřipek jsou různé druhy, typy A, typy B, typy C a D a různě mutují. Od minulého roku se vakcíny rozšířili na tři různé druhy chřipky, předtím se vytipovali pouze dvě co budou nejvíce cirkulovat podle toho co se dělo na opačné polokouli přes zimní sezónu...
    Sars 2 je dost rozdílný od chřipky. Zatím nám tu koluje furt sars2. Počítá se do budoucnosti, že se objeví zas jiný sars, ale né mutací tohohle, ale přenosem z netopýrů nebo jiné divoké zvěře.
    Mícháš jablka a hrušky. Sars2 a chřipka jsou sice oboje viry, s respiračními symptomy, ale fungují mikrobiologicky jinak.
    GRETKA
    GRETKA --- ---
    ROTTWEILER: Že covid19 není chřipka. Je to už dost v literatuře popsané, že sars2 mutuje mnohem méně než viry chřipky, takže je dost velká šance, že když se vakcína najde tak bude účinná i pro pozdější mutace a bude dobře chránit. A navíc tedy nejspíš nepůjde o sezonní nemoc.
    Problém je jinde. I když se najde vakcína celkem rychle (pod rok práce), tak to chce vymyslet, jak ji rychle vyrobit ve velkém. Proto se někteří snaží předělat už udělané vakcíny s tím, že změní jen část, aby se poté dala snadno rozjet produkce ve velkém..
    ROTTWEILER
    ROTTWEILER --- ---
    HARDCABB: Tenhle článek tvrdí, že už se objevilo 8 mutací https://7news.com.au/lifestyle/health-wellbeing/mutating-coronavirus-now-has-8-strains-c-900236 tak nevim :)
    HARDCABB
    HARDCABB --- ---
    ROTTWEILER: ze u chripky se jenom odhaduje nejpravdepodobnejsi mutace.. a pokud COVID nebude mutovat, bude mozny vyvinout pomerne efektivni vakcinu?
    ROTTWEILER
    ROTTWEILER --- ---
    Zdá se mi, že spousta lidí očekává, že tohle skončí s vakcínou. Jenže efektivnost vakcín u chřipky je 40-60% a pokud by člověk vzal aktuální čísla a vydělil je dvěma, tak jsou pořád astronomický. Co si o tom myslíte?
    E2E4
    E2E4 --- ---
    JVMLOK: a Rusko a Írán a Turecko jsou na pokraji bankrotu taky furt..

    a dlouhodobý dopady na země pigs a jejich zadlužení a eurozónu.. je asi ještě příliš brzo odhadovat..
    E2E4
    E2E4 --- ---
    JVMLOK: no, to je taky vtipný aspekt, dost zemi je na tom bídně tak jako tak, takže nějaký koronavirus navíc vlastně není moc velký rozdíl :)
    určitě to v zemích jako Ukrajina, Filipíny, Bangladéš ovlivni remitendy, který jsou velká část jejich HDP..
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    E2E4: dneska jsem nekde zahlidl ze Ukrajina je na pokraji bankrotu. Ne ze by to pro ne bylo neco novyho teda...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam