• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    JONYCOVID-19 co teď a co potom?
    Současná pandemie si s velkou pravděpodobností vynutí změnu priorit a fungování celé společnosti. Pojďme to pojmout jako příležitost, jak začít dělat věci lépe.
    rozbalit záhlaví
    E2E4
    E2E4 --- ---
    WANTON: good point, u chripky to mozna bude i cisty pozitivni prinos, vetev B-Yamagata mozna vymrela uplne a u ostatnich prudce klesla geneticka diverzita, to bude viru trvat nejakou dobu nez se zase rozvine..

    Human seasonal influenza under COVID-19 and the potential consequences of influenza lineage elimination | Nature Communications
    https://www.nature.com/articles/s41467-022-29402-5

    situace u nas viz

    http://szu.cz/uploads/documents/CeM/ARO_ARI/2021_2022/zpravy_2021_2022/Zprava_NRL_21tyden_2022.pdf

    WANTON
    WANTON --- ---
    E2E4: Ja jsem zvedavy, kdy a jak se vrati chripka.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    JOHNYTHEDEVIL: to jsem taky psal, 60+ a 60- má tak velkou variabilitu v bazálním riziku, cojavim mezi 60 a 80 je desetinásobný rozdil a mezi ockvoamym a neockovanym stejného věku jen třeba 3nasobny..

    mimochodem, když to dáš jen na dvě poloviny, vychází to jinak, než když to máš všechno v jednom a chápeš proč to tak je? pokud jo, tak to ještě zpřesni po desetiletích věku a zjistíš že jo, pořád má ockvoani proti hospitalizaci nějakou slušnou účinnost..
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    JOHNYTHEDEVIL: všechny odpovědi už tady padly, hombre
    JOHNYTHEDEVIL
    JOHNYTHEDEVIL --- ---
    E2E4: hele dobrý, teda vlastně vůbec ne dobrý, to už znova vysvětluješ něco, co jsem akceptoval, byť dočasně, abychom se mohli bavit dále. Pojďme o řádek níže. Jo , tam kde jsou ta čísla, která sis přál rozebírat, alekterým ses úplně vyhnul. Aby to bylo úplně jasné, jelikož nyní se zdá, že není, jedná se o čísla pouze pro kategorii 60+. Já to sem nakopíruju ještě jednou a přidám komentář, že ta čísla v žádném ohledu nepodporují to, co tvrdíš, že v dané věkové kategorii znamená očkování účinou obranu nikoli proti nákaze, kterou sliboval nejeden ministr, ale ochranu proti hospitalizaci.

    Čiliže pojďme zpět na ta naše domácí čísla. Pojď mi podle svého vyčíslit, jaká je účinnost a vhodně okomentovat stav věcí. Zdůvodni, proč je v nemocnicích více lidí očkovaných a naboostovaných než neočkovaných a to v kategorii lidí 60+.

    Data z týdne 25.7.-31.7. zdroj datalab a mzcr. Počet hospitalizací přepočtený na 100tis obyvatel v kategorii 60+ (tzn 60 až 999)
    neocko 245
    ocko+boost 314


    **hele to 60+ jsem naspal asi 3x, abys to tentokrát nepřehládnul, jako naposled.
    FINSON
    FINSON --- ---
    PSYTRANCE007: Hele, takže nic? Já jenom, že princip spojených nádob, kterýms vysvětloval ty respirátory, mi do toho vážně nesedí. Není v tom nějaký jiný základní fyzikální princip, který se učí na ZŠ?
    E2E4
    E2E4 --- ---
    PALEONTOLOG: to je i můj dojem, ale nevím o žádných studiích na tohle téma.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    E2E4: no jak jsem pochopil, tak ztráta kolektivní imunizace na sezónní brebery pomocí lockdownu by mohla na ty silný průběhy sezónních nemocí stačit..? není nutný přemýšlet nad evolučními změnami změnami
    E2E4
    E2E4 --- ---
    PALEONTOLOG: nevim jak to myslíš?
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    E2E4: takze staci vynechat imunizaci? vypada to tak.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    PALEONTOLOG: to jo, no, školy a školky jsou semeniště infekci, každý rodič je díky tomu amatérský epidemiolog. :)

    no a když se jedna dvě sezóny vynechaji, nakumuluje se to plus možná i ten efekt "vynechání přirozeného boosteru" znamená zacit od začátku"..

    teda, u některých respiračních nemoci, třeba rhinoviru je tolik sérotypů že když prodělas jednu variantu z 20, tak na něj získás imunitu, ale ne už na těch 19 dalších.. takže u něčeho to asi i pomohlo ušetřit si 2 sezóny..
    E2E4
    E2E4 --- ---
    JOHNYTHEDEVIL: tak znovu.

    riziko hospitalizace kvůli covidu stoupá s věkem, a to tak že velmi výrazně a exponenciálně, viz obrázek v příspěvku na který odpovídáš. (a je několikanásobný rozdíl napr. i mezi 50+ a 60+, proto nestačí rozdělit na 60+ a 60-, viz ten článek co jsem linkoval)

    ignorovat to strašně zkresluje výsledek. a je to čistě matematický fenomén, zvaný Simpsonův paradox.

    jinými slovy, očkování jen sníží tvůj "covidovy věk" o 20-30 let. očkovaný 60-lety má stejné riziko hospitalizace jako neočkovaný 40-50 letý. tohle vyplývá z dat, a to data to i dnes proti úplně jiný variantě.

    v detailu to vidíš na tom grafu co jsem posílal, případně si to spočítej sám.

    (jinak ano, i ta imunita proti hospitalizacim klesá v čase, možná časem zjistíme, že po 2+ letech od poslední dávky je mizerná.. ale imunita klesá i po prodělání covidu, řádově 2-3x pomaleji než očkování. takže něco ve stylu 3 očkování je podobný jako 1 prodělání. akorát má výhodu že místo covidu máš jen celkem malé nežádoucí účinky očkování)

    vyplývá z toho všeho, že výhoda očkování je tim větší, čím je člověk starší, což je možná málo zdůrazňováno. velkou chybou u nás (a taky v Číně nebo HK) bylo, že hlavní cíl nebyl 100% očkování důchodců.. (pravda, v době očkování dobře fungovalo i proti nákaze, takže omezovalo šíření a tím pádem i šíření do rizikové populace, takže to dávalo smysl víc než teď)

    u důchodců je to otázka života a smrti, u mladých jen snížení šance na hnusnou chřipku potenciálně s přetrvávajícími následky.

    očkování proti covidu je asi historicky nejvíc zkoumané, dříve pro to nebyla tak podrobná data / hrubý odhad stačil. ale funguje to podobně, viz chřipka, doporučována jen 50+, protože absolutní riziko je pro mladší tak jako tak malé a skoro ani nestojí za cestu k doktorovi a nežádoucí účinky očkování.. u jiných nemoci je ten věkový profil dopadu nemoci víc homogenní.

    A proč se to neřeší u nákazy? tam je riziko dle věku asi stejné.. ale dá se to prozkoumat, možná tam bude vidět podobný fenomén (hádám že by to mohlo být jiné u dětí, kde je vrozená imunita větší, takže relativní přínos očkování bude menší).

    a tak jako tak je přínos očkování na prevenci nákazy omikrony celkem malý a krátkodobý.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    JOHNYTHEDEVIL: blablabla jsem rusky troll blablabla :)))
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    E2E4: z mych zkusenosti teda migrovaly po lockdownech nejvetsi sracky nejvic mezi skolkacema a nakazil jsem se respiracni srackou a uzdraveni trvalo 1 mesic. za mme horsi nez covid, kterej jsem mel jen lehky prubehy a skolka je zrovna skupina, ktery rousky nevnutis, ani kdyby ses postavil na hlavu. jestli to je delsi prubeh adaptace bakterii na omezeni kontaktu nevim, ale evolucne by mi to davalo smysl.
    JOHNYTHEDEVIL
    JOHNYTHEDEVIL --- ---
    E2E4: mno helejse, smysl porovnávat porovnatelné má. Ale jedním a tím samým argumentem, kterým se snažíš podepřít jedno svoje tvrzení, naprosto shazuješ jiná svá tvrzení. Např to o účinosti vakcín. To budeme také vyčítat pro jednotlivé věkové skupiny? Má tento (neseriózní pseudovědecký) přístup vůbec v historii nějakou obdobu, tedy že bychom udávali účinnost očkování pro věkové skupiny?

    Ale na okamžik připusťme, že akceptuji tvůj přístup. Čiliže pojďme zpět na ta naše domácí čísla. Pojď mi podle svého vyčíslit, jaká je účinnost a vhodně okomentovat stav věcí. Zdůvodni, proč je v nemocnicích více lidí očkovaných a naboostovaných než neočkovaných.

    Data z týdne 25.7.-31.7. zdroj datalab a mzcr. Počet hospitalizací přepočtený na 100tis obyvatel v kategorii 60+ (tzn 60 až 999)
    neocko 245
    ocko+boost 314
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    TAPINA: a nejlepe leky na neco, cemu se da predejit zivotospravou
    E2E4
    E2E4 --- ---
    WANTON: tohle nemusí být jen rouškami, je dost možné že to bylo i omezením kontaktů..

    ale jinak nošení rousek v chřipkové sezóně by asi vymýtilo / minimalizovalo chřipku.

    ten rebound fenomén.. tam zase vidím spíš, že lidi nezískali každoroční promoření, tak to teď je moc najednou.

    možná i vynechání jedné sezóny znamená že znovu získat imunitu bude trvat déle, jako když se vynechá pravidelný booster očkování proti cojavim encefalitidě, tak se musí začínat od nuly..
    WANTON
    WANTON --- ---
    Roušky z pneumologického hlediska. Jen poznámky. ;)

    Již od léta 2020 se nám díky rouškách a jejich nošení naprosto snížilo množství předepisování antibiotik, ubylo bakteriálních infekcí.

    Na druhou stranu máme po skončení jejich nošení stabilní zvýšení nemocnosti jak stálých (Asthma, CHOPN, atd.), tak sezónních pacientů díky snížené imunitě, co roušky způsobily. Problém je, že zatím nemocnost moc neklesá, drží se po tom zvýšení na skoro stejné úrovni.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    TAPINA: mám protipříklad ;)

    opioidy v USA. ty byly spojené s požitkem (a závislosti, ale who cares) a slušně na tom v Purdue vydělali. :)

    všem pharma haterum doporučuju si něco přečíst o americké opioidove epidemii

    Opioid epidemic - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Opioid_epidemic

    nebo český třeba

    Léky na předpis vyvolaly epidemii. V USA zabíjí čím dál víc lidí - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/audio-podcast-checkpoint-leky-na-predpis-vyvolaly-epidemii-v-usa-zabiji-cim-dal-vic-lidi-194079

    způsobilo to 600 tisíc mrtvých v USA a pharma firmy na tom vydelaly miliardy.

    teď si to porovnejte s covidem, kdy farma firmy ve spolupráci s vládami zachránily v USA cojavim milion lidí od smrti. (a to i přes Trumpa a antivax).

    a jo, taky na tom vydělali miliardy. a to sympatičtější firmy - kromě pfizeru i německy startup biontech a na poměry pharma firem malinká moderna..
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    PSYTRANCE007: ono tptiz zalezi co nosis, kdyz uz se chranis. z my zkusenosti jsoi chorurgicky rousky jakztakz, podobnej previt z ciny bez atrest byl za trest. baprosty pohodli a vzdusnost v ceskym BreaSafe a kdyz jsem zkusil nanosatek tak taky pohoda. ty nejbeznejsi kn95 jsou taky hnus a hrozne me dojimaji lodi, co ji nosi mesic v kuse a stezujou si, ze je to dusi. btw obcas je nezbutnost nusit ochranu duchacoch cest i v ramci hornicky nebo stsvebni connosti a ver, ze ten rozdil poznas na pruduskach okamzite. silikozu nechces a me trdba sere, ze jsem se v minulosti nechranil vic. nebylo to zrovna in a ted, kdybuch chtel rousku, nikdo ani necekne a proplati to. coz je velkej posun od debilnich ovci k rozumnym ovcim.
    CAIDEL
    CAIDEL --- ---
    TAPINA: A navíc jenom do chvíle, než ten chleba/rohlíky naceníš normálně (tedy ne tak jak v supermarketu). Ale nějaký celozrnný rohlík z pekárny za patnáct korun nebo chleba za osmdesát? Zloději, vydřiduši!
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam