• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    WRNQČeština pro cizince // Czech for foreigners
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Prosím, jaký je rozdíl mezi:
    1) renovací
    2) rekonstrukcí
    WRNQ
    WRNQ --- ---
    Na zavolanou, na shledanou, na čekanou, dovolenou...to je prostě substantivizované přídavné jméno. Spíš to vzniklo ze sloves a ne ze slovesných substantiv.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    Když se řekne "Jdete jako na zavolanou". Jak se říká tomu to jevu, kdy ze "zavolání" uděláme "zavolanou"? :-)
    WRNQ
    WRNQ --- ---
    Studenti měli do textu doplnit chybějící slovo, ale bylo tam začáteční písmeno .... Jeden čínský student si s tím poradil tak, že vymyslel úplně nová slova:D

    WRNQ
    WRNQ --- ---
    Na Letní školu slovanských studií v Poděbradech hledáme lektory na čtrnáctidenní bloky učení (1. - 12. 7. a 15. - 26. 7.)
    Jedná se o pět vyučovacích hodin denně.
    Nevíte o někom, kdo by měl zájem?
    Předem díky.
    - Univerzita Karlova - ÚJOP UK - Ústav jazykové a odborné přípravy
    https://ujop.cuni.cz/UJOP-411.html?ujopcmsid=36%3Aletni-skola-slovanskych-studii-lsss
    AUREL
    AUREL --- ---
    HARVIE: Ja jsem cizinec a jenom se ucim. To jsem nasel tematicky obrazek tak jsem ho tu dal :)
    CROSS
    CROSS --- ---
    HARVIE: šroubek je neživotný, takže i dvě matičky i dva šroubky by shodně mohly zreznout. V případě živého (životného) předmětu se to řídí přítomností mužského rodu, takže muži a ženy by mohli.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    AUREL: Prosimte kdyz uz davas ty lekce :-)
    "matička se šroubkem by mohlY zreznout" je spravne? nejak tapu v tom jak se to resi, kdyz jsou kombinovany dva ruzny rody... pripadne kdyby byl ve hre jeste stredni rod...
    WRNQ
    WRNQ --- ---
    Ahoj, máme hodně studentů a málo kolegů. Kdybyste věděli o někom, kdo by chtěl učit češtinu pro cizince a vyloženě se kopal do zadku nudou, tak mi dejte vědět. Díky:)
    Je to pro Ústav jazykové a odborné přípravy UK v Poděbradech.
    MAKII
    MAKII --- ---
    WRNQ: Jo, ale jenom tam choděj učitelé na školení..
    WRNQ
    WRNQ --- ---
    MAKII: Člověk by neměl psát, když už skoro spí:-|
    Spolupracujeme nějak s Metou? (Myslím, že se to tak jmenuje).
    MAKII
    MAKII --- ---
    WRNQ: Jak píšu, je to základka s jazykovkou, takže ne lektorka, ale učitelka.
    WRNQ
    WRNQ --- ---
    MAKII: Promiň, nějak jsem to tady zapekla. Takže tam pracuješ na nelektorské pozici?
    WRNQ
    WRNQ --- ---
    Vkládám printscreen s nabídkou práce u nás v ústavu.
    Ať se přihlásí hodně lidí a je z čeho vybírat ;)
    S dotazy se na mě klidně obraťte.

    MAKII
    MAKII --- ---
    WRNQ: nejsem češtinář, ale pracuju na škole (zš/jš), která se na výuku cizinců specializuje. Takže vlastně tak trochu učíme češtinu pro cizince všichni...
    ELAQ23NET
    ELAQ23NET --- ---
    Thank you, my dearest, timeless friend.
    Be blessed, who stays true in the unspoken truth.
    WRNQ
    WRNQ --- ---
    SPIKE411: Jakože ty jsi cizinec?
    CROSS: Zajímaly mě počty zde...Tak nějak rozhazuju sítě mimo svoje dosavadní pracovisko:)
    CROSS
    CROSS --- ---
    WRNQ: kolik reálně lidí se živí výukou češtiny pro cizince, a kolik z nich očekáváš, že používá nyx? :-]
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    WRNQ: Když já (se společně) "učím" jenom doma. :)
    WRNQ
    WRNQ --- ---
    WRNQ: Tak to jsem si myslela, že se aspoň někdo ozve:)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam