• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SIOLASušené maso
    Vše kolem sušení masa - postupy, rady, pokec

    MŮJ OSVĚDČENÝ POSTUP:
    1. Maso umyté, osušené uložit do plastové misky a zasypat cukrem (tzv.hrobeček), uložit do lednice na 1 DEN
    2. Po cukrovém hrobečku, maso vytáhnout, dokonale umýt, osušit papírovou utěrkou a zase uložit do misky a zasypat solí, uložit do lednice na 1,5 DNE (dva už bylo pro mne moc slané)
    3. Po slaném hrobečku opět maso vytáhnout, umýt a osušit papírovou utěrkou
    4. Následuje výběr koření: to už je individální záležitost co komu chutná :) Na krkovici používám sušený česnek a čerstvě nahrubo nadrcený pepř, na pečeni drcené hořčičné semínko a drcený barevný pepř, bok (bez kůže): sušený česnek, tymián
    5. Důkladně maso v koření obalit, zabalit do obvazu a pověsit na místo, kde je nějaký prútok vzduchu a nesvítí na něj.
    6. Doba sušení se liší dle použitého masa: pečeni jsem sušil cca. 21 dní, krkovici: 28 dní, bok: 30 dní, záleží kdo má jaké podmínky ( v panelu to schne rychleji ). S hovězím zkušenost nemám, tak se rád přiučím.
    7. Důležitý je úbytek hmoty aspoň 40%, nechávám i více. Po prvním zakrojení je možno maso zase zabalit do obvazu a pověsit a dál nechat pracovat, ta chuť se pořád mění. Nebo druhá cesta je maso zatáhnout do vakua a vložit do lednice a občas si jít zakrojit :))
    8. Maso zobu nejradši jentak, nebo v rámci nějakých obložených talířů.......

    Tak snad je to vše, těším se na Vaše výtvory, komentáře, návody, prostě cokoliv k tématu.....:)

    Sušence ZDAR!!!!

    rozbalit záhlaví
    STEVIE
    STEVIE --- ---
    BUNDA: no to vypadá božský.

    Mimochodem zkoušel jste někdo už něco složitějšího nějaký italský salámy / panciettu nebo tak?

    Protože vyrábět si doma panciettu - that's the dream
    BUNDA
    BUNDA --- ---
    Aktuální kousek vepřové pečeně, ze které jsem si před chvilkou odkrojil .)

    BUNDA
    BUNDA --- ---
    STEVIE: hovězí byla falešná svíčková. Já to vždy zavěsím kousek před ventilátorem, takže maso visí v průvanu. A ten plísním zrovna nesvědčí. Takže s ní nemám problém. To spíš hrozí v lednici.
    STEVIE
    STEVIE --- ---
    BUNDA: co děláš za kusy hovězího?

    Pečene mi jednou chytla plíseň :(
    SIOLA
    SIOLA --- ---
    STEVIE: Odbláňuji po hrobečku :)
    Jinak, jak říká Bunda cena/výkon lepší pečemě.
    BUNDA
    BUNDA --- ---
    STEVIE: já už panenku nedělám, špatný poměr cena/výkon, ale jen vepřovou pečeni nebo hovězí. A tu pečeni vezmu jen nahrubo, velký problém to není díky seschnutí je to pak tenoučké.
    STEVIE
    STEVIE --- ---
    Hele jak moc se mazlite s tou panenkou z hlediska odblanovani a odřezávání tucnejsich kousků?

    Je velkej problém když se na to vykašlu? ;)
    SIOLA
    SIOLA --- ---
    BUNDA: Přesně, já už to taky stáhnul na 7-8 dní max
    BUNDA
    BUNDA --- ---
    JAKOUBEK: panenka byla u mě po deseti dnech skoro kamenná, takže je asi fakt možné, že to šlo tak rychle..
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    Visu zdar. Jen drobný dotaz spíše kontrolního charakteru. Po týdnu ve vakuu se solí a cukrem jsem pověsil takovou menší panenku (367g)... na garnýž v síťce, pokojová teplota. Nevím, zda máme doma tak suchý vzduch nebo průvan, ale úbytek váhy je cca 10% denně, takže jsem po čtyřech dnech na 60% původní váhy, což se mi zdá nějaké rychlé. Vydržet nebo ukončit sušení? Jde spíš o případný čas, který maso na vzduchu potřebuje nebo zda je snížení hmotnosti hlavní (jediný?) ukazatel. Aby se mi pak ve vakuu v lednici nezkazilo.
    POHODAVOLE
    POHODAVOLE --- ---
    Klobasa vypada skvele. Budu muset prubnout v susicce bez strivka :)

    Tasty Rice Cooker Recipes that are Awesome • Taste Show
    https://youtu.be/w-gT-Xwlrso?t=249
    NOHME
    NOHME --- ---
    Sem na to krapet zapomel. Ale dá se
    SIOLA
    SIOLA --- ---
    NOHME: Vodítko ke konzumaci je 30% úbytku váhy při sušení.
    NOHME
    NOHME --- ---
    Z 3,56kg je 1,23kg
    NOHME
    NOHME --- ---
    Včera jsem rozbalil po cca14dnech. Kanec kyta s vyndanou kosti z prostřed..

    SIOLA
    SIOLA --- ---
    Btw jak jsem to rozbalil z fáče, tak jsem se málem lekl, jak to bylo černý :D
    SIOLA
    SIOLA --- ---
    Kýta z mladého býčka
    bez koření
    ve visu 10 dní

    SIOLA
    SIOLA --- ---
    Opět panenka, no jo je nejrychlejš...:D
    koření: pepř, paprika, chilli

    APPU
    APPU --- ---
    Tak akorát sušim podle tohoto receptu
    Sušené hovězí maso " Jerky ", které zvládnete i doma! Dried meat Jerky
    https://www.youtube.com/watch?v=aOSU4oBVDZM&ab_channel=MistrM%C3%A1lek

    Jednoduchý a musim říct, že to voní nádherně
    KOZINA
    KOZINA --- ---
    Zkoušel někde vyrábět salám Nduja?
    viz. https://www.greatbritishchefs.com/recipes/homemade-nduja-recipe
    Řeším, jestli by to šlo něchat zrát v průvanu jako maso...
    KARLOSK
    KARLOSK --- ---
    ANDYNESTA: Aha, ono je to dělané z toho mletého. tak to jo. já jsem si dost dobře nedokázal představit vykrajování k "kusu" masa :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam