• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    NAVRYDIY tavba hliníku a dalších kovů, propanem nebo uhlím, pro zábavu nebo odlévání
    KARLOSK
    KARLOSK --- ---
    PALEONTOLOG: to není zrovna pěknej příklad... :/
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    THAIGRR: tady je odlití mraveniště a nic se nestalo, kromě kolonii

    Casting a Fire Ant Colony with Molten Aluminum (Cast #043)
    https://www.youtube.com/watch?v=IGJ2jMZ-gaI


    THAIGRR: možná když zamezíš kyslíku
    THAIGRR
    THAIGRR --- ---
    já si chci vyrobit malou DIY pec na dřevěný uhlí, mám na to už nádobu (starý darling)
    řeším jak zajistit, aby mi uhlí nepadalo do místa pro kelímek, abych ho mohl vyndavat a vracet
    a taky mě napadá, jestli se dá taková pec nějak "vypnout", nebo prostě po zapálení už musí všechno dohořet
    KARLOSK
    KARLOSK --- ---
    THAIGRR: Ani ne. U všeho platí, že musíš dávat bacha. Stejně jako si jde zapálit u seníku bez toho abys ho podpálil.
    Navíc, všechny kelímky i formy mám podložený cihlou apod.
    THAIGRR
    THAIGRR --- ---
    KARLOSK: není nebezpečný odlejvat to na trávě?
    SWITCHMAN
    SWITCHMAN --- ---
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    SWITCHMAN: osobně nemám zkušenost
    projeď si nějaká videa zde https://www.youtube.com/c/bigstackD
    SWITCHMAN
    SWITCHMAN --- ---
    Zdravím, dotaz laika.
    Přemýšlím, že bych recykloval hliník v rámci nějaké DIY tvorby a zajímá mne, jde odlitek následně leštit do lesku? nebo je ta struktura litého hliníku nějak třeba porézní, hrbolatá, s obsahem bublinek.. jakákoliv, která by bránila následnému lesku po leštění?
    díky za info .)
    NAVRY
    NAVRY --- ---
    XBAHNO: je to trošku komplikovanej proces, ale prej se tak odlejvaj takový ty cetkový sošky:
    originál (z čehokoli) -> silikonová forma (negativ) -> voskový model (pozitiv, obětní) -> sádrová/písková/jiná forma (typicky obětní, negativ) -> produkt kovový.
    Z tý silikonový formy uděláš v podstatě nekonečno odlitků - rychle, levně, přesně. Navíc, ten vosk se údajně dá slušně recyklovat.
    viz https://youtu.be/EqeZhRfczHA?t=384
    KARLOSK
    KARLOSK --- ---
    takže schraňovat co nejvíc jo? :)) CU → new BTC

    Měď nad zlato. Kvůli klimatickým cílům hrozí nedostatek kovů, uvádí studie - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/ekonomika/podniky/iea-energetika-elektromobily-kovy-nerosty-med-kobalt-lithium.A210507_142348_ekoakcie_maz?zdroj=vybava_idnes
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    XBAHNO: no když o tom uvažuju, tak i neztracený model by mohl dávat smysl, třeba že model otisknu do něčeho, v čem už se můžou dělat odlitky.... což nevím, co je vhodné (nějaká modelářská hlína, nebo jak?). (Přijde mi teda výhodné, že by šlo tu formu pokaždé obnovit, pokud by člověk chtěl vyrábět víc kopií..)

    Vlastně jsem o odlitcích neuvažoval, spíš jsem měl záměry vrhnout se na klempířinu hliníku, protože hotové alu bedny tvarem, velikostí a nakonec ani cenou neodpovídají tomu, co potřebuje na svoje elektrické lehokolo jako zavadlový prostor a pouzdro na baterii/elektroniku. No ale nějaký odlitek na míru do toho konceptu může nakonec docela dobře zapadnout (třeba uchycení montážních trubek k tomu plechu apod.)
    XBAHNO
    XBAHNO --- ---
    XCHAOS: Muj plan je tisknout z PLA, to zaformovat jako ztraceny model a vylejt. Ono se teda prodavaji i specialni voskovy filamenty, ale PLA prej funguje dobre. Jenom mit cas.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    XCHAOS: jaky kontejnery na hlinik, to se bud vykupuje nebo zadarmo strci ke kovovym obalum
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Tenhle klub je telepatie, zrovna tuhle jsem si říkal, že jak u nás ani nejsou kontejnery na hliník a jak se nevyplatí s tím do toho kovošrotu jezdit a koukaj se na mě jak na bezdomovce, že by to chtělo 3D tisk z hliníku :-) no a pokud z něčeho chci 3D tisknout, musím to nejdřív roztavit, že jo...
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    VOZKA: heled, kdyby se pokus s plechovkama opakoval, muzu pro ucast dodat nejaky pytle s plechovkama, mam jich dost
    KARLOSK
    KARLOSK --- ---
    jinak i ten spálený písek se pak dá jaksi nějak obnovovat pomocí nějakýho obnovovače. Asi by víc poradili přímo v té firmě.
    Já odléval do písku když jsem neměl ještě formy a jde to. Plánuju časem zvon :) Mít svůj dobře znějící zvon je moje priorita co jsem se o tohle začal zajímat :)
    KARLOSK
    KARLOSK --- ---
    KARLOSK: abych doplnil, mám pocit, že neposílají. Takže jedině osobní odběr pokud máš někoho kdo jezdi kolem Brna :)
    KARLOSK
    KARLOSK --- ---
    XBAHNO: záleží kolik ho potřebuješ... za 800 můžeš mít 25kg pytel ze https://www.sandteam.cz/ - jmenuje se to Bentomix A
    VOZKA
    VOZKA --- ---
    TOXICMAN: Zkoušeli jsme to v hackerspacu kde ta spotřeba energiťáků byla enormní, měli jsme asi pět plnejch 80l odpadkovejch pytlů sešlapanejch plechovek. A jako jde to, ale za prvý jak bylo řečeno, chce to mít jich fakt hodně, a za druhý to STRAŠNĚ smrdělo. Takovej fakt hnusnej chemickej zažírající se smrad. Plus hodně bordelu na hladině.


    KARLOSK: Časem případně rád dodám fotografie popálenin - tu tavbu hliníkovejch plechovek jsme odložili protože v DIY plynový peci se nedařilo vytvořit dostatečnou teplotu (udělalo to takovou řídkou kaši, ale odlejvat se nedařilo), ale autor projektu se k tomu chce časem vrátit. A když jsme to testovali poprvé, tak chtěl jako provizorní formu na ingoty použít betonový závaží z pračky a trval na tom, že není potřeba je nahřívat. Nezměnil názor ani potom co jsem mu vysvětlil, jak může hliník z vlhké formy doslova explodovat do ksichtu. Takže až se mu to stane, doufám že nepřijde o oko ani o prst a že z toho bude záznam pro budoucí generace.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam