• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DYNKFinanční nezávislost
    ARRAKIS
    ARRAKIS --- ---
    NAVARA: to se imho vypocitat neda. mnozna se to dalo vypocitat na zapade v roce 1960. osobne vidim v soucasnosti a blizke dobe nasledujici mozny hrozby:
    - currency reset, menove reformy, daneni vkladu na kypersky (a mozna i horsi) zpusob
    - zakaz vseho krypta krome cbdc
    - vyvlastnovani nemovitosti
    - zakaz vlastneni drahych kovu
    - 2030: you will own nothing and you will be happy

    myslim, ze vsech techto veci je bezskrupulozni establishment naprosto v pohode schopen. chci se mylit.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    hmmm. bitcoin, pockejte s diskusi az bude za 100k$
    CUKI
    CUKI --- ---
    NAVARA: Jo pravda na tom principu fungujou třeba některé realitky. Důchodce prodá nemovitost, ale může v ní dožít a realitka mu po tu dobu platí nějaký příjem.
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    CUKI: Nemusíš nutně generovat stálý příjem - pokud si stanovíš, že si to ve 100 letech hodíš, pokud se dožiješ, tak si můžeš spočítat kolik musíš nahromadit, aby ti zbylo na utrácení až do konce života.
    CUKI
    CUKI --- ---
    GHOSTSTALKER: Ok respektuji. Za mě je například BTC pouze komodita. A vlastně ani to ne. Protože je založena pouze na důvěře, jinou hodnotu nemá.
    Peníze jsou dnes taky založené na důvěře, ale díky tomu že má nad ní někdo reálný dohled a snaží se o mírné inflační pravidlo, je to zároveň platidlo. Což BTC díky neuvěřitelné deflační spirále není. To proto se s tím nedá reálně použitelně platit.

    Ale zpět k tématu. Ta finanční nezávislost předpokládá generaci nějakého přijmu po dobu minimálně zbytku tvého života.
    Tedy peníze jako takové to být ne úplně nemohou, ale nejsou k tomu vhodné, protože se předpokládá právě ta mírně inflační strategie.
    Tedy jinak řečeno, finanční nezávislost je mimo jiné založena také na tom že komodita kterou držím bude mít deflační hodnotu, ze které mohu žít. Což nyní BTC je ale zároveň není :-D
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    GHOSTSTALKER
    GHOSTSTALKER --- ---
    CUKI: Nenapisi. Nebudu tu znovu resit to, co se Xkrat resilo v jinych diskuzich (BTC, Osobni finance, Cenne papiry...). Uz nemam zajem se k makroekonomickemu dopadu kryptomen vyjadrovat.
    CUKI
    CUKI --- ---
    GHOSTSTALKER: A napíšeš svůj pohled na ty scénáře blíže? Respektive jednotlivé efekty které se vzájemně prolínají?

    Když narveš do trhu 10x více peněz prostě to s ním silně zamává. Ostatně na tom principu funguje burza...
    GHOSTSTALKER
    GHOSTSTALKER --- ---
    CUKI: Ano.
    CUKI
    CUKI --- ---
    GHOSTSTALKER: Proč? Koukni jak málo stačilo přiživit peníze na trhu za doby korona krize (respektive spíše ubrat komodity). Co to v tu ránu udělalo z trhem?
    Prostě každá další respektovaná (tedy fungující) měna, stáhne dolů celý trh. Je to kupodivu, jak je vidět, velmi rychlý proces.

    Tedy jinak už velmi dlouhou dobu byly měny na světových trzích svým způsobem kontrolované. Nemohla jen tak vzniknout nová měna. A zároveň žádná měna nemohla jen tak bez přímé a jasně viditelné inflace přidávat další a další peníze do oběhu. To se ale teď nemusí dít. Podle mě už teď se to s cryptem neděje.

    Tedy scénář numero uno: crypto ostatní měny pohltí. Pak bude muset být nějaká externí regulace vzniku dalších měn. V době kdy crypto začínalo to nevadilo, protože hodnota byla mizivá, ale ta bublina roste.

    scénář numero dos: z crypta až už jednoho nebo všech se stane letadlo. To by mohla být také možnost, ale je brzděna tím, že ve světě bylo spoustu černých peněz, které se takto snadno perou. Tedy krom toho že díky těmto transakcím letí crypto nahoru, tak se také jen tak nepotopí. protože bude třeba. Ale ten černý trh se také může jednou nasytit (otázka je jak je vlastně velký)

    numero tres: Státy budou chtít vlastní regulaci a tedy nepřijmou své platby v jiné měně než ve své. To se asi jednou určitě stane. Jak velký to bude mít ve svém důsledku dosah těžko říct.

    numero cuatro: crypto zajde na svou energetickou či materiální náročnost. Ano tvrdí se že efektivnost je větší než u klasického fiat světa, ale není to pravda, nezapočítávají se do toho rovnocenné věci. Tohle se asi jen tak nestane pokud crypto spolkne fiat, ale to bude omezeno scénářem číslo tři.

    Prostě těch možností je strašně moc a pravděpodobně tu bude velký mix těchto i jiných bodů, ale je to v hodně ohledech silně nekontrolovaný a hlavně nekontrolovatelný prostředek.

    Zdají se ti tyhle vlivy jako blbost?
    GHOSTSTALKER
    GHOSTSTALKER --- ---
    CUKI: To je jako kdybys srovnaval nominalni hodnotu penez s trzni kapitalizaci akcii, zlata, ropy, nemovitosti nebo libovolneho jineho assetu.
    CUKI
    CUKI --- ---
    FRONEMA: Jo tady je alespoň částečně to co hledám:
    Bitcoin v porovnání s největšími měnami s nuceným oběhem na světě podle tržní kapitalizace | CoinMarketCap
    https://coinmarketcap.com/cs/fiat-currencies/
    Mě to právě přijde jako ohromné procento.
    Co se vlastně stane až se to vyrovná? Platidla (obecně všechna fiat a crypto dohromady ) budou mít v poloviční hodnotu (zanedbávám změnu množství komodit) Tedy obrovská aditivní inflace.
    Ten poměr jakým roste množství fiat je mnohem menší než to jakým přibývá hodnota crypta.
    Napadá mě hned několik scénářů ke kterým to může vést a ani jeden není pěkný...

    Možná tím malinko odbočuji od tématu, ale když si člověk uvědomí ty scénáře, tak to sem vlastně patří víc než cokoli jiného...

    De facto fiat měny mezi sebou drželi jakous takous rovnováhu, ale crypto s tím teď pravděpodobně strašně zamává...
    FRONEMA
    FRONEMA --- ---
    CUKI: Ten pomer je porad silne na strane fiatu.
    A fiat zas porad oslabuje. Takze ono se to nejak srovna.
    Je pak na kazdym jestli chce drzet inflacni nebo deflacni menu. S riziky spojenymi s obema
    CUKI
    CUKI --- ---
    NAVARA: To ano, mě to jen o ten pohled toho dalšího objemu. Nejde mi to ten pohyb ceny, ale čistě o ten příliv dalšího platidla.
    Tedy jinak když to hodně zjednoduším, kolik je při aktuálním kurzu "schováno" pod digitální měnou obecně a kolik je v těch tradičních měnách?
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    CUKI: na druhou stranu, husakovy deti je silna generace, ktera prvne ochutnala svobodu a poradne si ji uzila, zatimco dnes jsou v duchodu lidi kteri svoje nejkrasnejsi zivotni chvile prozili v 50tych letech. nevim jestli to neni prilis optimisticke, ale imho se da predpokladat ze budouci duchodci budou krapanek lepsi nez ti soucasni.
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    CUKI: Jako každé jiné super-volatilní (i legislativně) aktivum
    CUKI
    CUKI --- ---
    Mě by zajímalo co si myslíte o z pohledu finančního objemu o digitální měně?
    Svým způsobem je to zásadní a nekontrolovatelná inflace všech ostatních měň. Další peníze co není za co utratit.
    FORTRESS
    FORTRESS --- ---
    Babička a dědeček ujídají chlebíček. Reforma bude jednoduchá, v průběžném důchodovém systému každý z nás spoří na důchod svým rodičům a nikoliv sobě. Takže kdo nemá dvě děti žádný důchod nedostane, v případě jednoho dítěte poloviční.
    CUKI
    CUKI --- ---
    V každém případě ta křivka jasně ukazuje že o důchodech pro početně silnou generaci druhé poloviny Husákových dětí, bude rozhodovat ona. Ale ne teď kdy se s tím dá něco udělat, ale v té době až ta situace nastane a nebude ani na poloviční důchody co jsou teď.
    A koho si myslíte, že ty důchodci budou volit? Jistě ne někoho kdo to vyřeší. Proto nezávidím generaci mých dětí.
    Ale je mi jasné jaké politické uskupení bude mít prim. Kdo si myslíte, že volí lidi jako je Babiš, Okamura,... Pár lidí slabších duchem, ale v převážné většině to jsou důchodci.
    ALMAD
    ALMAD --- ---
    KOOTCHA: Nekde sem cer ze data ukazujou opak—covid deti z pandemicky nidy byly prevazeny nenarozenejma detma rodicu, co se nepotkali.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam