• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DYNKFinanční nezávislost
    FRONEMA
    FRONEMA --- ---
    NAVARA: diky! jen skoda ze to je anonymni.

    Ja bych rad poznal ty co dali to prvni, v jaky jste situaci? jak to delate a jak to planujete? jaky mate cislo? kolik vam t jeste bude trvat? Abychom vedeli s kym se tu vlastne bavime, prijde mi to zatim takovy kusy tady
    NAVARA
    NAVARA --- ---

    Jaky je vas cil?


    Instrukce:
    https://nyx.cz/discussion/273403/id/54425476

    82 hlasy od 82 respondentů

    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    GHOSTSTALKER: v nedozitych 68 umrela moje teta, zustal po ni docela solidni balik a nejaky nemovitosti, ktery jsme si s brachou rozdelili. penize si neuzila, ale my s brachou ano.
    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    GHOSTSTALKER: No já bych ještě přidala to "záslužné" a dehonestování klasického kapesného - to je ve výchově fakt cesta do pekel.
    Kapesným rodič učí děti práci / používání financí. Také mu dá příležitost zjistit, co kolik stojí a co úsilí x čekání to může stát, aby si danou věc pořídili.
    Že se nedá šetřit, když je člověk na tom finančně špatně, je také pitomost.
    Upřímně - nejlépe se nám šetřilo právě v období, kdy to finančně (rodičák) dost drhlo.

    Má tam dobré myšlenky (už jen ta ne/koupě auta je jasná, ale ten kluk, co dotaz dal, to nepochopí), ale to podání je fakt spíše pro člověka, co má slušné finanční vzdělání a přehled v investicích.
    FRONEMA
    FRONEMA --- ---
    muzete nekdo dat anketu?

    jaky je vas cil?

    Smeruju k celkovemu FIRE. tj byt sobestacny z investic a pracovat pripadne jen pro radost
    Chci financni nezavislost ale neplanuju odchazet z prace
    Chci jen uspory na lepsi stari
    smeruju nebo jsem v nejake castecne variante coastFire nebo baristaFire
    Momentalne se o tema jen zajimam a jeste nemam nadefinovany cil.
    vysledky
    MAGE
    MAGE --- ---
    SPIKE411: proto se to ma pocitat v realnem zhodnoceni ocistenem o inflaci a ty 2M budes mit v nakupni sile dnesnich penez ale v nominalni hodnote budoucich penez
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    Já si akorát říkám, že 2M podle dnešních měřítek je něco jinýho než 2M za 20 let. :)
    MAGE
    MAGE --- ---
    GHOSTSTALKER: na tom na cem radi on urcite =)
    ja uz jsem ho parkrat slysel takze vim ze ma tech 1500 za mesic za 20 let naucene na 1M a holt si to neupravil pro ty 2M
    GHOSTSTALKER
    GHOSTSTALKER --- ---
    MAGE: Zhodnocení 14,18 % p. a. ti přijde nereálné? :-D
    MAGE
    MAGE --- ---
    GHOSTSTALKER: taky trosku ustrelil s:
    - 1500 mesicne po dobu 20 let vam da 2M
    GHOSTSTALKER
    GHOSTSTALKER --- ---
    ILLUZE: Proc? Prislo mi to OK s vyjimkou:
    - informace o pojisteni vkladu, ktere je na 100 tis. eur, ne 10 tis. eur, jak rikal Vavra,
    - sdeleni, ze investovat muze opravdu kazdy, aby ho vzapeti dementoval necim jako "O socialnich pripadech se tu nebavime," (coz je v dile s lidmi z detskych domovu fail), a
    - zbytecnych anglicismu/odbornych spojeni - kdyz odpovidam na otazky ditete (nota bene, z detskeho domova), tak si fakt odpustim fraze tipu "Just like that" a na dotaz, jak vznikaji penize, nebudu mluvit o kvantitativnim uvolnovani.
    ALTOR
    ALTOR --- ---
    ETKAR: S dlouhou dobou vyberu ano, ale dost zalezi na fazi zivota a na zdravi. To uz se trochu hure reflektuje na modelu vychazejici z dat trhu
    ETKAR
    ETKAR --- ---
    ALTOR: Pokud tu počítáme s dlouhou dobou výběru peněz pak je právě lepší ponechat více akcií, jak dopočítal pan mnohem erudovanější než jsem já v https://earlyretirementnow.com/safe-withdrawal-rate-series/
    Konkrétně v části https://earlyretirementnow.com/2017/09/13/the-ultimate-guide-to-safe-withdrawal-rates-part-19-equity-glidepaths/ a navazující části 20, kde je takto neintuitivní výsledek dopočítání.
    ALTOR
    ALTOR --- ---
    GHOSTSTALKER:
    FRONEMA:
    Abychom se tu nehadali o drobnostech, tak pokud posuneme tohle cislo na 3% tak z toho je vecna renta. Coz samozrejme zveda tu castku, ale pokud si to projedete stejnou simulaci tak to vyjde.

    Nikdy ovsem neznamena, ze se budou akciove trhy chovat stejnym zpusobem jako v minulosti. Navic u nekterych lidi je potreba zavest tzv. derisking tzn snizovani akciove casti a tedy i snizovani vykonu porfolia.
    Pro mne z toho vychazi, ze je potreba jednoduse mit dostatecnou klidovou vatu a trochu diverzifikace i mimo klasicky akciovy mix, ale kazdy k tomu pristoupi dle jeho psychiky.
    FRONEMA
    FRONEMA --- ---
    MAGE: Jenze v ty trinity studii je definovanej jako uspech to, ze ti zbyde na konci treba jen jedna koruna
    GHOSTSTALKER
    GHOSTSTALKER --- ---
    MAGE: "Researchers at Morningstar simulated future returns over 30 years and found that in about a quarter of the simulations, a 50% stock and 50% bond portfolio would run out of money if withdrawals remained at 4%."
    MAGE
    MAGE --- ---
    GHOSTSTALKER: 4% pravidlo 50:50 akcie dluhopisy by mělo mít úspěšnost 95% u 30 let a 87% 40 let výběru
    GHOSTSTALKER
    GHOSTSTALKER --- ---
    MAGE: Nejsou. Ale 25 let takene, ve skutecnosti je to pry modelovane na 30 https://www.google.com/amp/s/finance.yahoo.com/amphtml/news/retirement-alert-4-rule-no-123011839.html
    CUKI
    CUKI --- ---
    GHOSTSTALKER: Jo tak teď už to chápu, na počátku došlo k nedorozumění.
    Já jsem bral za fakt, že ty peníze drží stát. Tedy ty peníze by měli přejít dál na ty co je potřebují a co mají štěstí, že se dožijí delšího věku.

    jen jsem upozorňoval, že to není úplně málo, aby z toho byla jen taková almužna i přes to že by se ty peníze nijak nezhodnocovali.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam