• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    JUNGLERSteam Deck a další handheld PC - Switch je mrtvej Dejve, všechny gondole jsou mrtvý Dejve
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    PECA: On to (Origin, Epic, Bethesda etc..) resi na Linuxu Lutrix frontend, ale je to zase vrstva navic.. na Woknech to bude jednodusi.
    Nativne:
    Origin - neni
    Epic - neni
    Windows store - neni

    Pro me je taky hodne dulezitej Gog, pokud na tom chcete hrat klasiky, tam je taky nejakej work around - https://github.com/sharkwouter/minigalaxy

    Jinak oni vsude hrde ukazujou Forza Horizon 5, coz ale neni protoze by Linux umel Windows store, ale je to jedna z mala MS her, co je taky na Steamu, jeste jako Sunset Overdrive a koukam, ze tam pridali i Gears 5.
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    PECA: Valve SD praveze vubec nechteji zamknout, nijak se o to nesnazi a jasne to deklaruji.

    Proto to chci mmj podporit, tenhle pristup ocenuji.
    PECA
    PECA --- ---
    LAUNCHER: Tak trochu bych si dovolil počítat s tím, že to půjde. Domnívám se, že pro Valve je to výhodnější, protože prodají více decků a tím si upevní pozici na trhu. Stejně jin do toho budou uživatelé instalovat emulátory apod. Sice se o tom nesmí mluvit, ale tohle asi nebude moci být natvrdo uzamčená konzole jako klasické konzole.
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    PECA: Ano, ja prave moc doufam v moznost dual boat s Windows, potrebuji na tom rozchodit Gamepass.

    Nejde jen o financni usporu, ale v GamePass mam save games, bez kterych by to bylo o dost horsi.

    Ascent, Forza...
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    PECA:Ohledne vadnych APU z PS5 v PC - ano ano, byly:

    AMD 4700S Review: Defective PlayStation 5 Chips Resurrected | Tom's Hardware
    https://www.tomshardware.com/reviews/amd-4700s-desktop-kit-review-ps5-cpu

    Chtel bych si s tim nekdy pohrat, zajimalo by me, jak se chova PC, ktere ma jakozto operacni pamet GDDR6.

    Ty "G" maji mnohem vetsi propustnost, ale zaroven mnohem horsi latency...

    Teda toliko teorie, v praxi jsem to nikdy nevidel :-)
    PECA
    PECA --- ---
    Jinak mě napadlo. Dneska jsem (opět) přidal do knihovny "epicgames" další kousek giveaway.

    Jak vidíte možnost hraní her z jiných "stórů" na SteamDecku. P5edpokládám, jestli na tom pojednou "normální" Windows, tak by s tím neměl být jiný problém, než rozlišení a případné ovládání. Ne?
    PECA
    PECA --- ---
    RUTHAN: Že to mělo být exkluzivně pro MS Surface to jsem tak nějak pochopil ze statí kolem toho napsaných. APU Van Gogh bylo známé dopředu dost dlouho a nikdo jiný jej k dispozici nemá, nic na tom nevyrábí (zatím). Ale ok - třeba to moc žeru a pletu se. :)
    Nicméně je to "semicustom" u toho Van Gogha mi ulítlo, to jsem přehnal. To pokud vím platí pouze u těch konzolových APU, kde minimálně SONY měla nějaké úpravy v GPU části.
    Pokud vím, tak APU z PS5 s vypnutou grafikou se objevily v OEM PC - zřejmě se jedná o procesory s vadnými grafickými jádry, které nelze v konzolích použít. Jinak nikde nic - tam se ta APU mimo konzole nedostanou (ani to nedává smysl).

    Mimochodem Steam Deck byl ohlášený někdy loni v červenci - což v mých spekulacích nic neznamená.
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    PECA: Tyhle APU jen starsi generace pouzivaj vsechny ty dalsi handheldy, takze spesl pro surfacy spis ne, mozna si zaplatili nejakou exclusivitu, coz je teda nekde hnusna obchodni praktika.. Ono s velkejma konzolema je to stejny.. Nvidia by klidne mohla udelat switch kopii, na ktery by bezel android a prodala by mraky zarizeni, ale asi kvuli Nintendu nemuze. Stejne tak by AMD mohlo poradat i poradne vypaseny APU i pro PC, to samy co je Xboxech a PS5, ale opet to nedela.. Nic extra custom by na tom nebylo, jde jen o obchodni rozhodnuti kolik tech grafickych jednotek se do toho APU prida, tohle plati uz od dob PS4/ Xbonu..
    PECA
    PECA --- ---
    RUTHAN: Ano, není tú úplně na zakázku dělané APU, jako třeba do konzolí (XBox a PS5). Ale jestli jsem to dobře pochopil, tak ta APU byla původně nasmlouvaná pouze pro ty Surfacy. Prakticky by a tom šlo postavit libovolné PC či lehký/tenký notebook. Akorát, že tyhlety OEM dodávky se sjednávají relativně nadlouho dopředu.

    Fakt nevím, jestli mělo AMD nějaké skladové zásoby a snažilo se je někomu prodat, nabízeli to jako koncept, nebo měli jenom odladěný projekt (otestované vzorky) a uspalo se to. Ale vhledem k tomu, jak na DIIT popisují tu prezošku z loňského roku (matně si to vybavuju), tak AMD bylo ready na uvedení a MS cuknul na poslední chvíli. Takže to bylo vyloženě těsně před produkcí, nebo už v produkci. Ony se ty wafery fakt dlouho, než sjede z linky hotová placka k rozřezání na čipy... A navrhnout základní desku, pokud se jedná pouze o BGA pouzdro (není to do standardní AM4 patice), to taky docela trvá. Takže bych se nedivil, kdyby se krátce po tom (ne)představení Surfaců s Van Goghem začal připravovat Steam Deck.

    Odkdy se o tom vlastně mluví? To už pomalu bude skoro rok, ne?
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    PECA: Nevim, tenhle procesor neni nic extra custom, jak intel tak AMD, delal tyhle low power APU (intel tomu teda APu nerika) i predtim, tohle je podstate jen refresh, kdy se o do toho dala o generaci novejsi grafarna. Az na Xbox a nejaky gamepady, MS nikdy hardware moc neumel, ty Surfacy jsou fakt divnost, snazi se delal neco jako Apple ale divny rozliseni, divny stojan i pres slusnej HW vevnitr bych si to nekoupil, ani kdyby to stalo pulku.. stejne jako ty jejich telefony.
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    PECA: Slo mi jen o AMD Van Gogh vs Surface. Dekuji. Vtipna spekulace, mohlo by to tak byt :-))
    PECA
    PECA --- ---
    LAUNCHER: Zdroje jsou v odkazovaném článku PECA.
    Respektive informace o APU Van Gogh na DIITu:
    Van Gogh | novinky, recenze
    https://diit.cz/tagy/van-gogh

    Výhoda spojení Valve + AMD je moje fabulace. To uvozuji slovy "já myslím".
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    PECA: Nerikam ze to tak neni - Prosim sly by k tomuto doplnit zdroje? Jsem teda rozespaly a mozna mam spatne google fu...
    PECA
    PECA --- ---
    Já si dovolím k tématu Valve + AMD = konzole...
    Původně byl ten procák (APU) určený pro Microsoft Surface "tableto-notebooky". Tak trochu exkluzivní semicustom design pro Microsoft. Microsoft z toho ale vycouval (stejně tak i ze spolupráce s Intelem), prostě několik řad surfaců úplně skrečnul. A protože vývoj od návrhu "na papíře" k finálnímu produktu lezoucímu z linky, trvá řádově 4 - 5 let...
    Takže Někdy loni bylo zadělané a otestované těsto na našlapané APU se 4 jádry a fungl novnou RDNA 2 architekturou. No a odběratel řekl, že jako "pečivo" se péci nebude. A teď co s tím těstem za spoustu americkejch chechtáků, že?
    Já myslím, že Valve se k tomu šikovně nachomýtlo a celá ta spolupráce je dobře výhodná pro obě strany. Jak AMD, které nemusí hodit vývoj Van Goga do kanálu, tak pro Valve, které se dostane k takto zajímavému APU za lepších podmínek, než kdyby si to někde zadávali, nebo brali něco co je běžně k mání. Po ročním asi odkladu uvedení APU na trh to není už takový pecka, jaká mohla být, ale cena je asi docela rozumná za takový stroj.

    Co jsem koukal na nějaké video, tak akorát velká škoda toho miniaturního SSD zahrabaného hluboko v útrochách. To jako mohlo být lépe dostupné a vyměnitelné. Cwe, dyk je to "disk", běžně dostupná a měněná součástka (facepalm). RAM ve slotu, podobně jako u lepších notebooků, to už je jenom vlhký sen :)
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    Pouzitelne mi to prijde jen na "very low", YMMV.

    FH5 "sbalena na cesty", sice v orezane grafice, ale pri 60fps, by mi udelala velkou radost.

    Bal jsem se, ze to bude horsi...

    Steam Deck Performance Comparison - Forza Horizon 5 - Win 3 / AYANEO Next / GameScope Frametime
    https://www.youtube.com/watch?v=MXxc92neD_s
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    LAUNCHER: Tohle je patri do jiny diskuze, ale ja bych to tak ruzove nevidel, podle me se akorat povedlo udelat z tehle veci luxusni zbozi a vysroubovat marze a dokud lidi jsou ochotny to platit, tak se nic nezmeni a lidi to proste vzali. Ono uz predtim uz nekterych firem (Intel, Nvidia) byly ty marze dost brutalni a ted maj pekny marze i vsichni po ceste v distribucnich kanalech. Tohle se na trhu, ze jsou jen 2 vyrobci, co kopirujou svy ceny +/- dela strasne snadno, vyhovuje to obema.
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    RUTHAN: U podobnych kontraktu ma AMD zavazky s pokutami, kolik toho musi kde dodat.

    Predpokladam, ze stejny zavazek jako ma s MSFT a se Sony ma i s Valve.

    Ostatnim a "volnemu trhu" dodavaji jen kapacity, ktere se neudaji na kontrakty typu vyse.

    Ty se jeste dale prioritizuji podle marze, kde absolutni prednost maji servery a workstations s $$$ EPYC a spol.

    Lide se pak divi, proc se Radeony 6000 prakticky nevyrabeji. Protoze viz vyse neni kde.
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    RUTHAN: LAUNCHER: Jinak ty ceny me take nebavi, jako nebavi kazdeho.

    Ale vidim to i z druhe strany - vyrostla nam tu "digitalni" generace a ~ zdvojnasobila se poptavka.

    Ted si sice vsichni priplacime, ale v dlouhodobem horizontu z toho na nas koukaji sama pozitiva.

    Ostatne kdyz se podivam na AMD RDNA2 vs Vega, nVidia 2xxx vs 3xxx, tak to napumpovani penez pomohlo, byl tam vetsi odskok nez obvykle.

    Zvlast u AMD jsou ty penize od MSFT a od Sony za praci na Xbox + PS hodne videt.
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    LAUNCHER: Predpokladam, ze AMD to dodava jako OEM produkt, neni to ARM, ktery by dodaval jen design.. s tema mini firmama se TSMC bavit nebude.
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    RUTHAN: Nebavme se o designech AMD, bavme se o kapacitach TSMC.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam