• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MLIKARNASoustružení (dřeva) a vše s tím spojené...
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    AXTHEB: Zajimavy. Osobne teda mam trosku jine zkusenosti. Vzala jsem slepeny segmenovy kruh, dala ho na hranu stolu a uderem kladiva jsem ho ciste oddelila primo ve spoji a zaroven ta rana nebyla moc velka. Druha zkusenost byla s demontazi smrkoveho latkoveho ramu na kapsovy spoj. Nektere spoje byly po rane kladivem castecne ustipnute ve dreve a nekde to slo naprosto ciste bez poskozeni dreva primo ve spoji lepidla.
    Kazdopadne tupy side-end spoj nema v soustruzeni (a vlastne i truhlareni) co delat prave kvuli rozpinani, takze je uplne jedno jestli to vydrzi o kousek vic nebo min :)
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    WEWERKA: Tady to i měří: https://youtu.be/m7HxBa9WVis
    side-side spoj je slabší než end-end, protože dřevo povolí dřív než lepidlo.
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    AXTHEB: No ja jsem se predtim ani nebavila o spoji end - side. Pouze o end-end, ten se pouziva u tech segmentu a teprve pak se dva segmentove kruhy spolu spoji side-side.
    Nicmene ano, mas pravdu, je to trosku pevnejsi, ale o tolik moc zase ne. Pouzijes to treba na konstrukci latkoveho ramu s kapsovym (pocket) spojem. To jepidlo je tam spis jen pro jistotu, vlastni pevnost nese vrut. Navic u vetsich ploch to nema smysl, protoze to je presne ten spoj, ktery diky roztahovani praskne jako prvni.
    Nicmene s tou potrebnou silou nesouhlasim. Nejvic sily snese side-side spoj, pak side-end a nejmin end-end.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    WEWERKA: jenže tady porovnáváš pevnost dřeva po letech a napříč. Když nalepíš side grain na end grain, nepovolí to v lepidle ale v letech. Síla, kterou potřebuješ na zlomení toho end grain spoje je větší, než potřebuješ na rozlámání dřeva u stejně velkého side grain spoje.
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    AXTHEB: Jiste, standardni disperzni lepidlo to nespoji tak pevne. Je mozne, ze nejake konstrukcni ci epoxidove bude pevnejsi, ale to se nehodi na soustruzeni.
    Schvalne si to zkus - vezmi 2 kusy prkna, spoj je pres end grain a nech 24 hodin zaschnout. Pak je poloz v miste spoje na hranu stolu a bouchni kladivem. Odleti to. Kdyz to same udelas u spoje u side grain, tak odstipnes kus dreva okolo spoje. Lepidlo je v tomhle pripade pevnejsi nez drevo, proto praskne drevo.
    Ostatne kdyby end grain byl u lepeni pevny, tak bychom nemeli vsude ve stolech/zidlich/atd. cepy a dlaby. Vsechno by to bylo nalepene na tupo :)
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    WEWERKA: Opravdu š měla někdy pevnostní problém s end grain spojem, lepeným nějakým rozumným lepidlem?
    MLIKARNA
    MLIKARNA --- ---
    WEWERKA: okej, teď už tomu rozumím trochu víc, ten koláč byl jen jedna výseč, takže dost malej kus (20x20k třeba z metrovyho pařezu..
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    MLIKARNA: Mas fotku toho kolace pred zpracovanim? Na prvni pohled tam ten end grain nejak nevidim. Na orechu s vlastnim rezanim pak neni uplne problem, ale zkus si to treba na buku.
    Jinak u kolace jde primarne o to, ze smerem od stredu postupne ven kazda cast toho kolace se pri schnuti posouva (rozsiruje/stahuje) jinou rychlosti. Mensi kolac to pnuti muze vydrzet, ale vetsi urcite praskne. A muze prasknout i po soustruzeni az nekdy v lete pri rozsireni vlaken.
    U vaz se vybere stred a necha se vlastne po obvodu stejne rychle se roztahujici se vrstva. Pokud to teda neni tlusta stena, tak se s tim rozsirovanim/stahovanim vyrovna.
    MLIKARNA
    MLIKARNA --- ---
    Dneska malá baňatá ze zbytků dubové spárovky...

    MLIKARNA
    MLIKARNA --- ---
    WEWERKA: děkuju za odpověď, myslel jsem si, že nezklames :) nicméně ještě prosím o doplnění, těm ořech byl kus koláče z pařezu, tedy čelní dřevo, a mě se to dělalo úplně stejně jako ostatní kusy, je to tím že to bylo hodně proschly nebo tím že to je pařez?
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    MLIKARNA: Tak si to nekdy zkus a uvidis. Neda se to poradne rezat struhem, jen velice ostry struh nevytrha vlakna. Vetsinou na to zabere jen shear cut. Brouseni je problem. Finalni uprava je taky problem, treba pigmenty to nasaje uplne jinak a udela to skvrny.
    Pak kdyz bys lepil end grain na cokoliv jineho, tak to nebude drzet tak pevne jako ostatni vlakna. Treba ty segmentove misky co delam, tak se lepi nejprve end grain na end grain. Kdyz u samostatneho kruhu (1 vrstva) hodne zapacis, tak to zlomis. Vlastni sila te misky je ale v nalepeni vice segmentu na sobe a to bocni drevo to drzi nejvic.
    MLIKARNA
    MLIKARNA --- ---
    Dostal sem kus ořechového koláče z pařezu, tak sem to dneska prubnul a vylezla z toho celkem pěkná mistička na oříšky...na co se ale chci zeptat - pochopil sem, že by se misky neměly dělat z čelního dřeva, tak se snažím shánět fošny atd, zajímalo by mě ale proč se to vlastně nedělá? Respektive v soustružnický skupině na fb za to každej dostane hejt, přesto je ale na ytb hromada videí, kde lidí soustruži misky (poháry, vázy) z čelního dřeva, jak tomu mám prosím rozumět? :))) Díky

    MLIKARNA
    MLIKARNA --- ---
    MERISCZ: vůbec netuším, nejspíš blbe upnutý obrobek..


    WEWERKA: špatně toho dělám určitě víc ale tady to bude asi tupým struhem, jak to bylo měkký tak sem málo brousil..
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    MLIKARNA: Tak to tam delas neco spatne, protoze i bez brouseni by to takhle vypadat nemelo. Anebo tam vespod zacina vetev a je to end grain. S tim ma vetsina struhu problem.
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    MLIKARNA: jak se ti jí podařilo takhle ubrat asymetricky?
    MLIKARNA
    MLIKARNA --- ---
    WEWERKA: suchý a měkký, ten vnitřek sem pak už nedobrusoval, každý neopatrný pohyb by znamenal protržení toho papíru :D

    Miska se sice úplně nepovedla ale trénink super :)
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    MLIKARNA: To bylo jeste hodne mokry drevo nebo bylo tak mekky? Soudim podle tech chlupatych vlaken uprostred. Nebo jsi nemel uplne naostreno?
    MLIKARNA
    MLIKARNA --- ---
    JOSEF_K: zkusím najít kus s kůrou :)
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    MLIKARNA: Na lípu to nevypadá. Ta má takový hadrový lýko, tenkou borku spíš do černa a dřevo bílý. Ještě jírovec mě napadá.
    MLIKARNA
    MLIKARNA --- ---
    JOSEF_K: ani jedno z toho to určitě není, pochází to z nějakýho velkýho stromu ale Lípa a při řezání to dost smrdí, jakoby kysele..ale nevím jestli mám dobrej cuchometr :D
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam