• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MLIKARNASoustružení (dřeva) a vše s tím spojené...
    Pojďme si povídat o soustružení, pro někoho práce, pro někoho koníček. Rady, tipy, doporučení, srazy, zkrátka místo kde se můžou potkat fanoušci a fanynky točícího se dřeva...

    Na nástěnce nově najdete seznam nyxích soustružníků, pro přidání napište sem nebo rovnou do pošty.
    rozbalit záhlaví
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    MERISCZ: Nemas tam nahodou nejaky nadory? Klidne narezany na 5 cm vysku treba.
    MLIKARNA
    MLIKARNA --- ---
    MERISCZ: beru, budeš mít cestu kolem? :)
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    MLIKARNA: vypadá to, že se mi tady zvětšuje počet kusů dřeva na epoxid. Kdyby jsi chtěl. Mám tu teď dva kusy pěkně vyschlé třešně. Pak to vypadá, že tu budou ještě dva kusy hlohu, další kusy třešně a tůje.
    MLIKARNA
    MLIKARNA --- ---
    THAIGRR: tady trochu kalkuluju s názvem na ytb aby se to ukazovalo i lidem co hledají timelapse a hyperlapse videa
    THAIGRR
    THAIGRR --- ---
    MLIKARNA: videa moc hezký, jen moc nechápu, co znamená ten hyperlapse
    MLIKARNA
    MLIKARNA --- ---
    Tak mi z jednoho predchoziho projektu zbylo trochu epoxidu a nejaky odrezky, na poprve jsem celkem spoko, sice tam jsou nedokonalosti a bubliny ale to se treba v budoucnu vychyta :)

    Woodturning epoxy resin scrap wood bowl hyperlapse
    https://www.youtube.com/watch?v=elR89F-FzEM
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    MERISCZ: Neni no. To co jsem fotila viz fotky na zacatku auditka je kompakt G7X na stativu, osvetleno z boku 2 svetla s latkovou clonou a jeste k tomu takova polopruhledna latka (dava se do calouneni mezi latku a molitan) v drevenem ramu kvuli rozptylu svetla. No a treba stejne mi to treba cervenou barvu nezaostri jak potrebuju. Ale zrcadlovku si kvuli tomu kupovat nebudu :)
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    WEWERKA: fotosvětla ladím. Mobil prostě na focení není zrovna nejvhodnější.
    A polohovatelnou lampičku nad soustruhem mám.
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    MERISCZ: Staci 2 fotograficky svetla z kazdeho boku jedno a krasne ti ty stiny zmizi.
    Jinak ta ryha je tam mozna videt jen pod urcitym uhlem, ne? Zkus si to nasvitit baterkou z boku.
    To samy plati o vlastnim brouseni, porid si tam lampicku upevnenou primo k soustruhu, ktera to nasviti a hned uvidis kazdou necistotu/ryhu. Vyborna vec.
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    Se je musím naučit fotit. Vypadá to, jako by tam byla rýha pod okrajem a já tam na živo žádnou nevidím.
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    Dneska první na MIDI

    MLIKARNA
    MLIKARNA --- ---
    MERISCZ: mám vřetenovou 12 a dutinu 16, ostatní už mám od RP...
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    MLIKARNA: co máš od Adama za struhy? Nějak to podle videa nepoznám. Já pořídil 13 dutinu s dlouhým nábrusem a vřetenovou 12 a nemůžu si je vynachválit. A přemýšlím, jestli něco nedoplním. Tedy dneska jsem doplnil hrubovací 20 s krátkým, ale k té potřebuji ještě vysoustružit heft.
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    MLIKARNA: Já si pořídil Oneway Talon a Hrubovací od Adama. Takže krásných 41 000,- :-)
    MLIKARNA
    MLIKARNA --- ---
    MERISCZ: pomalobeznou brusku, lepší sklíčidla a další struhy a přípravek na tormeka(a ta ušetřena desítka zmizela jak prd...
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    MLIKARNA: co jsi vlastně za ty ušetřené peníze koupil? Vím, že jsi to někde psal, ale už si to nevybavuji.
    MLIKARNA
    MLIKARNA --- ---
    MERISCZ: díky :) máš pravdu, teď sem ho posouval a jak nemám úplně rovnou podlahu tak musím dotáhnout nožičku...

    Každopádně ať ti midina slouží, byl to původně stroj kterej sem si chtěl koupit ale nakonec jsem po dvoudenní zkušenosti s RP rozhodl ušetřit pár kaček na další příslušenství :)
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    MLIKARNA: krásná práce. Zdá se mi to, nebo se ti ten soustruh houpe?

    Jinak já si dneska od Adama přivezl kombinaci Midi 2 a Oneway Talon. Zatím jsem ho položil na hoblici a kreslím si "stolek" a hledám místo, kam ho dát.

    MLIKARNA
    MLIKARNA --- ---
    Woodturning willow bowl with beautiful grain and color hyperlapse
    https://youtu.be/3_-aLlcHVGI
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    WEWERKA: díky za nabídku. Soustruh budu mít zítra. Jdu prohlídnout "sklad železa", jestli se tam neválí něco použitelného.
    MLIKARNA
    MLIKARNA --- ---
    A dneska další premiéra, pro změnu vrba..

    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    MERISCZ: Idealne litinovy nohy, protoze to pobere vibrace. Druha vec je umisteni na pevnou podlahu, primo na beton.

    Mam tu udelany nohy z preklizky a je to pripraveny na vysypani piskem, ale nahradila jsem to litinou, takze to nepouzivam. Deska s torzni konstrukci. Akorat i ta preklizka trosku peruje (ale opravdu jen lehce), litinovy nohy jsou nicmene nejlepsi. Jestli chces, tak se ho za par tisic (je to z bukove preklizky, to neco stoji) zbavim. Kdyz mi das rozmery sroubu u noh, tak se podivam jestli pujde soustruh prisroubovat ke stolu.

    Vypada to takhle, ale predek tech noh je ted zalepeny a je tam dira na vsypani pisku.
    Wewerčina dílnička: Stůl pod soustruh
    http://blog.acoma.cz/2016/04/stul-pod-soustruh.html
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam