• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MLIKARNASoustružení (dřeva) a vše s tím spojené...
    Pojďme si povídat o soustružení, pro někoho práce, pro někoho koníček. Rady, tipy, doporučení, srazy, zkrátka místo kde se můžou potkat fanoušci a fanynky točícího se dřeva...

    Na nástěnce nově najdete seznam nyxích soustružníků, pro přidání napište sem nebo rovnou do pošty.
    rozbalit záhlaví
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    NICOLLETTE: Primarne je treba vedet co bude soustruzit. Jestli misky, tak chces vetsi a tezsi soustruh (jakoze treba 40-300 kg). Jestli nejaky profilovany nohy, tak zase nizsi, ale delsi (hrubym odhadem 1,5 m, aby se to dalo uchytit). Jestli palicky na palickovani, bude stacit neco mrnaveho. Vseobecne cim lehci soustruh, tim vic se klepe a nedela se s nim dobre. U nejakeho mikro soustruhu si dokazu predstavit odsavani na vysavac, ale jinak ne. Ten bordel si muzes predstavit treba tady:
    Wewerka Obecná on Instagram: "Zase pár hoblin. Tentokrát ořech. #woodturning #drevo #drevosoustruzeni"
    https://www.instagram.com/p/CMaFEVhDXdY/?

    Dalsi vec je investice do prislusenstvi, ktere se muze hodne prodrazit. Treba jako bruska na struhy, struhy, celisti, sklicidla, ruzne pomucky k brouseni atd.

    MERISCZ: Je to skoro kopie rukojeti od Crown 16 mm. Meri 36,3 cm. Crown je cca o 5 mm kratsi. Lisi se to hlavne u krouzku, ale jinak je profil stejny. Adam mi doporucoval to dat 6-7 cm do hloubky a dalo to teda pekne zabrat to tam nadupat. Prumer 16,4 se do 16,0 diry rve spatne :) Slo to jen na 6,7 cm.

    ZCR: Jedna slecna tipovala, ze jde o analni kolik. S ohledem na delku jsem ji dala bobrik statecnosti :D
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    WEWERKA: jak je to dlouhé a kolik jsi vrtala?
    ZCR
    ZCR --- ---
    WEWERKA: jé, cuketa!
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    Tak po letech jsem konecne dodelala rukojet na velky struh od Adama (gurtool.cz). Byl to hodne presny (cti kratky) kus dreva a proto jsem musela predtim dodelat lunetu, aby to slo uchytit a hlavne i relativne rovne vyvrtat diru. Bylo to docela na milimetry a diky tomu je uplne vlevo ten pruh (tam bylo uchyceni do celisti).
    Zaklad je fialovy pigment, potom dva odstiny modre a ve finale po zlute to udelalo takovyhle mix :)

    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    Dneska jsem vylevala formicky epoxidem. Spodni dve formy jsou udelane na cnc, orech fosna. Miska je orech ze sousedni zahrady, uz uschly polotovar. Ted to bude par tydnu schnout.
    Na te misce po uschnuti osoustruzim okraje a zbyde tam jen epoxidova hrana.

    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    Orechova miska s pigmentem na vnejsku. Diky lesku se to velice spatne foti, ale v realu vypada moc pekne.

    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    Hranaté soustružení na klíče z jasanu ošetřené Liming Wax

    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    Lipová 25,5x5,5. Ošetřená pastou z včelího vosku a lněného oleje
    Ušatý javor s kůrou. Ošetřený olejem z ostropestřce

    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    Víc štěstí než rozumu. V nejužším místě cca 2 mm.

    HEDERAHELIX
    HEDERAHELIX --- ---
    MERISCZ: to vyšlo fakt krásně!
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    .

    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    Pro lepší představu barvy jsem zkusil fotky s ořechy

    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    Pokus malého chemika je u konce a já jsem velice spokojený. Ošetřeno sloučeninou vzniklou reakcí železného rouna (nebo jak se to jmenuje) v bílém octu. Finální pak vosková pasta. Nedaří se mi pořádně vyfotit finální odstín.

    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    OMNISLASH: V obi jsem taky koupila nejaky disperzni lepidlo a mam pocit, ze taky okolo 500. Akorat ho bylo 2,5 kg :)
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    OMNISLASH: zatřel jsem barvou co byla zrovna po ruce. Vodou ředitelnou. Nezkoušel jsem ničím jiným. Známý truhlář čela "speciálních" dřev zatírá horkým voskem.
    OMNISLASH
    OMNISLASH --- ---
    Hazim odkaz i sem, protoze se to soustruzeni tyka :) (dotaz na zatirani cela cerstvych kousku pro pozdejsi zpracovani na soustruhu)

    [OMNISLASH @ Dřevo]
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    Jedna jablečná ze Zálesí. Větev řízlá cca 3 týdny zpět. Sušená v mikrovlnce.

    PS: na těch fotkách musím zapracovat. Takhle na kompu to vypadá naprosto hrozně

    MERISCZ
    MERISCZ --- ---
    "čudlíky" ke starým mlýnkům na kávu

    THAIGRR
    THAIGRR --- ---
    mě se dost líbí nějaká taková varianta

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam