• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KOJAProgramovani 40+
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    QWWERTY: Ano v tomhle máš pravdu, to jsem měl specifikovat lépe. Jde mě o nějakou zcela novou myšlenku. Nešlo mě o to, že něco šlo hůře udělat a teď to jde lépe, rychleji, levněji atd.

    Uvedu příklad co jsem myslel. Než Ward Cunningham, vůbec zajímavý člověk, přišel s myšlenkou (vynalezl a implementoval) frameworku na integrační testování nebo první wiki, tak nic takového před tím nebylo. Takže byla originální myšlenka, která se pak rozšířila všude.

    JANFROG: no právě, tak jako u mě :). Pěkný seznam hlavně ty SMT solvery - Z3 / CVC ;).
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    JANFROG: Teda jako ne ze by vsechno z toho nemelo sve vlastni problemy, tech tam je vic nez dost. Ale lepsi nez dratem do oka, ze :-)
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    DELVIT:

    20 let - to je v podstate cela ma profesionalni kariera :-)

    Za me rozhodne nejvetsi vec je rozmach open-source, i kdyz to neni novinka poslednich 20 let, ale pred 20 lety to bylo dost jinde. Nejde ani tak o to ze to je "free" ani o to ze "tam je mene chyb protoze vic oci" (coz neni ani moc pravda), ale o to ze kdyz neco nefunguje nebo nevis co presne to dela, mas moznost si to dohledat a upravit.

    Z tech technickych veci za me:

    - LLVM (protoze to neuveritelne akcelerovalo experimentovani s jazykama)
    - RISC-V a v mensi mire OpenPOWER (protoze jsou otevrene, viz vyse, a protoze konecne nemusis vymyslet jak obejdes HW, kdyz ho muzes zmenit)
    - Pokrocile SMT solvery - Z3 / CVC (protoze to umoznuje vyvoj nove generace nastroju).
    - asi bych sem zradil i virtualizaci, nejen HW ale (hlavne) SW (QEMU, gem5) - protoze i kdyz ta neni tak nova (LPAR, zony) ta masivni dostupnost vsude a snadnost pouziti na levnem HW me dost zjednodusila praci :-)
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    DELVIT: "Pročpak? V čem konkrétně?"
    ze kdyz to vezmes do dusledku, tak s touhle argumentaci/definici neni mozno realizovat "revoluci"
    protoze s argumenty kdy vysel prvni patent a kdy se tim lidi zacali zabyvat, tak i kdyby zitra nekdo vyrobil plne funkcni kvantovy pocitac vcetne prakticke aplikace, tak staci rict "prvni patent je minimalne 2001, takze do 20 let uz se to nevejde a stavi to na praci tech tisicovek dalsich patentu, takze je to jenom jejich prirozena evoluce a uz se o tom mluvi dlouho, takze nic az tak revolucniho"
    pritom by to nepochybne byl podstatny krok celeho oboru

    za me treba to zmineny Arduino/ESP/STM a dalsi jednocipy:
    kdyz bych chtel delat nejaky hobby embed 20 let zpatky, tak mam ATMEL/PIC, musim psat v ASM (lepsim pripade C) a jeste zvladnout hardware design vseho okolo, abych to vubec rozchodil.
    dneska si muzu za $5 koupit ESP board, plug'n'play USB, zacit psat Python a pripojit to do cloudu k automatizaci.
    z technickyho hlediska je to jenom evoluce (vetsi abstrakce, vyvoj moznosti vyroby, ...)
    ale z uzivatelskyho hlediska je to revoluce, protoze se o nekolik radu snizila vstupni latka a najednou muzou lidi delat neco, co pro ne pred 20 rokama bylo sci-fi
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    QWWERTY: díky za linky budu se snažit to načíst :).
    jinak tvuj vycet a argumenty mi prijdou jako takovy typicky hindsight, kdy pri pohledu zpatky, je vsechno "jenom" evoluce a ne revoluce :))

    Pročpak? V čem konkrétně? Já se tak snažil vždycky to odůvodnit, že ta původní myšlenka vznikla dávno předtím než ji dnes používáme a obdivujeme.
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    KOJA: Zda se ze delame podobny veci :-)
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    DELVIT: " V oblasti kryptografie Eliptické křivky i když tedy jejich parametry a jak jsou odolné/náchylné musím ještě pořádně pochopit"
    muzu doporucit tenhle serial .... z tech casti, ktery jsem zvladl precist/pochopit, mi to davalo i celkem smysl
    1. https://andrea.corbellini.name/2015/05/17/elliptic-curve-cryptography-a-gentle-introduction/
    2. https://andrea.corbellini.name/2015/05/23/elliptic-curve-cryptography-finite-fields-and-discrete-logarithms/
    3. https://andrea.corbellini.name/2015/05/30/elliptic-curve-cryptography-ecdh-and-ecdsa/
    4. https://andrea.corbellini.name/2015/06/08/elliptic-curve-cryptography-breaking-security-and-a-comparison-with-rsa/

    jinak tvuj vycet a argumenty mi prijdou jako takovy typicky hindsight, kdy pri pohledu zpatky, je vsechno "jenom" evoluce a ne revoluce :))
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    MARASAN: to sice ano, ale nikdo je zatím nechápe, jak to přesně funguje, takže to beru tak, že jako pěkné, ale mělo by se pochopit proč a jak to přesně funguje. Eliptický křivky ani nevím kdy přesně vznikli, ale máš pravdu, že matematicky taky dávnověk, kolem 1930, nevím kdy se ale dostali k tomu, že by to bylo zajímavé použít v kryptografii (kolem 2000?), to by bylo zajímavé kdyby někdo doplnil.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    DELVIT: quantum computing a elipticky krivky maji 20+ urcite, protoze nas je ucili na fakulte ;-)
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    AMBIENTIUM: nástore od JetBrains mám rád také a jsem rád, že existují, ale revoluce? Smalltalk mě integrované GUI dávno předtím než JetBrains vznikl. Byla zde díra na trhu, tak se jí snažili zacpat.
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    Toho se nám sešlo :). Díky za podněty. Osobně si myslím, že se toho moc neudálo. Za mě jsou největší zajímavostí kvantové počítače i když jim tedy moc nerozumím a vypadá to, že ani lidé co je vytvářejí jim úplně nerozumí. V oblasti kryptografie Eliptické křivky i když tedy jejich parametry a jak jsou odolné/náchylné musím ještě pořádně pochopit

    Zahraji si trochu na ďáblova advokáta:

    JIMX: Princip FW tu už byl dávno, jenom se aplikovali na JS, což tedy žádná revoluce v mých očích není. Tyhle JS frameworky mě minuly i když o nich vím. Určitě usnadnila práci, ale že by byla revoluční? Samozřejmě ušetří spousty času, ale všechno by šlo dělat stále v JS ne? Takže jsou to hlavně takové berličky, aby toho programátor stihl více za méně času. Nevýhodou bude spousta závislostí, které pak musíš tahat a když se něco v tom řetězu po tak si v pytli.

    GARFIELD: robo vysavač je samozřejmě nejzajímavější, když na něm jezdí kočka.
    - ML zpracování obrazu... tady se moc neorientuji, ale zatím samořiditelná spolehlivá auta nejsou :).
    - NLP... v čem to pokročilo? Mohu vzít náhodný text a dát ho na zpracovaní a pochopí dvojsmysly atd.? To se me zatím nezdá.
    - Rails tak to je rozšíření MVC, případně MVP na web ne? To vyplynulo tím, že to už to tu bylo a potřebovali to dát na web.
    - Cloud ... tak tohle bohužel za mě je krok špatným směrem, giga-korporáty využívají práce dobrovolníků, gpl, atd. a když se jim vzepřou tak si udělají fork a jedou dál (viz amazon a elastic - https://www.infoq.com/news/2021/04/amazon-opensearch). Navíc ta centralizace a kontrola nad daty...
    - Vsude mobilni internet... za mě spíše evoluce - první mobilní telefon co dokázal, samozřejmě primitvně, na net bylo někdy v půlce devadesátých let. Rozšíření internetu jednoduše pokračovalo na mobilní zařízení IoT atd. A zase tu díky tomu máme hegemonii googlu s apple.

    MARASAN: VMka udělali určitě pokrok za 20 let, ale zase je to postupné vylepšování toho co tu bylo a když chceš využít ten výkon co mají dnešní počítače, tak je to logický směr rozšiřovaní.

    RUST je super, mám ho na seznamu, ale zase je to spíše oprava toho co tu bylo a Cčko udělalo špatně. Tj. poučení se z chyb a pokus udělat to správně ostatně jako se snaží D(dlang), atd.

    ARM ... to je RISCový procesor, který tu máme od 80tých let. Jistě zmenšil se, je efektivnější, protože jsou lepší, levnější výrobní linky. To se mě více libí RISC-V. Rozšíření jednočipů je kvůli tomu, že je výroba konečně dostatečně výkonná a levná.

    3D tisk...počátky byly tak v 90letch možná dříve, ala něco jako "Sanders Prototype" Až se tak budou stavět domy a auta na to se těším, ale k replikátoru ze ST to má stále daleko :D.

    MLEKAR_STEIN: Z pohledu vývojáře super, ale nějak objevné mě to nepřijde. Opět dotažení nějakého konceptu za nějakým účelem, tak aby to bylo rychlé a použitelné hlavně pro vývoj.

    UNTOY: no myslel jsem spíše v oblasti programování a počítačů. Ale tak se na to podíváme
    Space-X je super nápad, ale Space Shuttle tu byl dříve (od 1981?) v oblasti znovupoužitelnosti. Space-X to chce dotáhnout což je pěkné.

    Neznám GPT-3, ale jsem na cestách jsem trochu DALL-E 2 potkal a zase mě to přijde jako evoluce a snaha pokročit v AI oblasti o krůček dál, žádná zásadní změna. V AI mě zaujal úspěch AlphaGo v GO (hlavně AlphaGo Zero)a i v jiných oblastech. Principy noise-cancelling jde hluboko do začátků 20. století, první patent byl něco jako 1933.

    AMBIENTIUM: Bitcoin je určitě zajímavá oblast využití kryptografie, ale je to "jen" geniální spojení několika nápadů - ale tedy to využití elektrické energie mě jako dobrý nápad nepřijde. Co se vlastně stane, až se vytěží poslední bitcoin? K ML jsem se už rozepsal nahoře. NoSQL databáze alias non-relational tu jsou s náma od 60tých let mimulého století, jenom teď se jim říká NoSQL. Výpočty grafáren to se "jenom" zlepšili vývojové procesy a holt grafárny se staly dost výkonné na to, aby je bylo rozumné je použít na určité spektrum výpočtů.
    MUXX
    MUXX --- ---
    co se tyka dockeru, tak mi nedavno prisel pozadavek na zvetseni mista na disku. ze jim pry nestaci pridelenych 10GB, protoze jejich docker image ma 25GB.
    vypada to ze jim nekdo nepovolil full admin prava na VM, tak to obesli tak, ze dostali docker a celou VM strcili do dockeru....
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    Ještě DEV tooly od Jetbrains.... Tam je fakt obří pokrok od toolů typu Eclipse nebo Netbeans...
    MLEKAR_STEIN
    MLEKAR_STEIN --- ---
    MARASAN: no, parkrat jsem dockeru mazal databazi siti :) a nějaký if jsem mazal rucne.
    a musel jsem zacit vynucovat rozsahy, ne ze si docker nejak nahodně vybere lokalni sit a do neceho se trefí a vsichni se diví. rucne se musi mazat nepojmenovaný volumes atd.
    pokud teda jedu ken docker+compose
    UNTOY
    UNTOY --- ---
    DELVIT: mimo veci co zminili ostatni treba tohle:

    - znovupouzitelne rakety ala Space-X
    - AIs aplikace jako DALL-E 2 nebo GPT-3. Tyhle veci jsou (zatim) blackbox, takze kdyby nemely instantni vysledky, tak by v mych ocich slo o typicky pripad Chinese Room Though Experiment.
    - sice to neni vec ktera vznikla behem poslednich 20 let, ale za poslednich 20 let se to dostalo do end-consumer oblasti: noise-cancelling sluchatka. Vec, bez ktere si nedovedu predstavit svuj den
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    MLEKAR_STEIN: vas tam nesere, jak si docker dela site a pravidla ve firewallu a po rebootu nefunguje kvuli pravidlum ve firewallu anebo nefunguji pravidla ve firewallu kvuli dockeru? Taky mi prijde, ze neni snadny ho smazat a vycistit od nej system, jak je vsude mozne nasranej. Asi nikdo z dockeru nevystupuje ...
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    DELVIT: za mě docker a k8s, machine learning (pattern recognition a natural language processing), kryptografie okolo bitcoinu a defi, za super věc považuju úplný oddělení frontendu od backendu s Reactem a GraphQL, super je serverless koncept, asynchronní kód, všechny možný různý nosql databáze jako Elastic, využití výpočetních jader grafáren….
    MLEKAR_STEIN
    MLEKAR_STEIN --- ---
    DELVIT: čim mi přišel objevnej docker:
    1. přišel s kompletním toolboxem. Možná v něčem blbým, ale relativně kompletním. tohle považuju za asi základ úspěchu.
    2. je to jednoduchý na použití. stáhnu image a pustím. v podstatě jail na steroidech. jen k tomu neni opich s vytvářením.
    3. dá se s tim dobře hýbat pokud chcípl server, nebo to prostě potřebuju dát jinam, tak obnovím data/datové volumes. instalace apky je na pět minut.
    4. vývojáři začli přemýšlet, kde mají data. najednou mi zmizely hádky typu "no ale ten tmp nám promazávat nesmite, my tam máme nastavení"
    5. povinnost sestavit image, tedy v podstatě provést instalaci a elementarní konfiguraci, spadla na vývojáře. následkem toho zmizely hadky typu "do baliku vám ty závislosti psát nebudu, máte v dokumentaci seznam a děláte si to stejně ansiblem" případně "to je popsaný v ticketu v jire" protože pokud něco nejede.v image, tak se to rychle otestuje hned po vyrobení a když tak padne vývoji zpět na hlavu dříve, než se to dostane k ops. a když náhodou něco uteče, tak se post mortem vývoji řekne no, tak tohle si koukejte rychle opravit. a utece toho tak do produkce podstatně míň.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    DELVIT: zrovna i virtualizace je velkej pokrok a snad nema vic nez 20 let (?)

    Pak ja povazuju za velkou vec RUST, kterej je schopen skvele nahradit sileny C. A zrovna RUST sem zacal pouzivat po ctyricitce kdy duvodem bylo, ze chci neco delat rychle a RUST je rychlej a proto sem se RUST zacal ucit.

    V poslednich 20 letech je toho kvanta, spousta veci je starsich, ale vysvihla se ted. Uz treba ARM a s nim mobily, maly pocitace (RPi apod). Rozsireni jednocipu kvuli Arduinu. 3D tisk. Tuny tuny veci a vsechny desne zajimavy a hodny vyzkouseni. Oproti tomu novy JS frameworky jsou uplna sracka IMO.
    GARFIELD
    GARFIELD --- ---
    DELVIT: Robo vysavac! (sorry, mam ho kratce a nemuzu si pomoct :)

    Za me treba

    * ML zpracovani obrazu a NLP
    * Rails - neskutecna produktivita pro webovy startup
    * Cloud
    * Vsude mobilni internet (kdyz jsem psal pred 10+ lety aplikaci pro zachranku tak mobilni data mi prisly cutting edge)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam