• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KOJAProgramovani 40+
    Diskuze o obzive programovanim pro starsi a pokrocile.
    rozbalit záhlaví
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    KLEINZACH: Byla? Ja mel za to ze jeste nepominula...no jo, asidelam full-remote moc dlouho a ztracim kontakt se svetem (a jeho trendy).

    Me osobne na tom funkcionalnim trendu bavilo (bavi) ze obvykle proponent zacinal hanopisem na OOP a pak oslim mustkem presel na na funkcionalni, a oho, solidni matematicka teorie lambda kalkulu atd atp. Tak jsem si vzdycky vzpomel na skvely email Vaslly Bykova o dualite objektu a funkci vyssich radu a dal jel OOP :-)
    DEEFHA
    DEEFHA --- ---
    KLEINZACH: Jj, od toho jsou vlny, aby se vracely :⁠-⁠)
    KLEINZACH
    KLEINZACH --- ---
    JANFROG: jj ve dvou to byla zabava i prace najednou, kdyz byl dobrej partak :)
    JANFROG: ale.. ale.. funkcionalni vlna tu uz prece byla :D fakt se to bude tocit dokola jak u obleceni?
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    SUCHRE: :-)
    Jako nekdo, kdo se proplkal o vecech kterym nerozumel az prijemne teplemu mistecku ti ale muzu rict, ze ani to plkani neni jen tak - to take trva nejaky patek naucit se plkat uveritelne :-)

    KLEINZACH: Ty jo, kdyz jsem to cetl tak jsem si zavzpominal. "programovani ve dvou" byla skvela zabava a pekne to fungoval, hlavne kdyz ja jsem umel napsat podminku, ale ne cyklus a kamarad umel ten cyklus, ale podminku obvykle zvrzal :-)

    ADRAGON: Jedna z tech aktualnejsich modnich vln je "funkcionalni programovani", tedy alespon za me.
    ARCHDRONE
    ARCHDRONE --- ---
    ADRAGON: napr. MongoDB https://www.youtube.com/watch?v=b2F-DItXtZs nebo taky OOP (trillian dollar disaster), atp
    KLEINZACH
    KLEINZACH --- ---
    ADRAGON:
    * OOP: v jednu dobu (200x) vsechno muselo bejt objekt. nektery firmy jeste v roce 20xx koukaji na obycejnou funkci jako na neco spinaveho, neco, co musi byt zabaleno do staticke metody tridy..
    * patterny - Gangbang Of Four.. singleton, factory a visitor a to je tak vsechno co v pameti zbylo
    * genericky c++: pak pro zmenu muselo byt vsechno templata anebo templata templaty
    * uml: pak zase vsechno muselo bejt obrazek, idealne kod generovat z obrazku
    * unit testy: pak se zase muselo vsechno testovat
    * programovani ve dvou
    + vsechny ty manazersky metodiky: waterfall, agile, scrum, devops,...

    deti vysiraj.. treba si jeste na neco vzpomenu
    ADRAGON
    ADRAGON --- ---
    KLEINZACH:
    Příjde mi, že i softwarové firmy podléhají módě. Dělám software jen asi 15 let profesionálně a ne vše si pamatuji. Ale vím, že o tom, že firma která nedělala:
    * bigdata nebyla cool (data co se nevešla na jeden server)
    * pak přišel trend Blockchain (+ privátní blockchain)
    * poté rozpoznání obrazu
    * a teď to vypadá na chatgpt, github gopilot apod..

    Pamatujete si ještě nějaké další módní vlny? Vždy to působí, že bez daná technologie nelze žít a nakonec se z ní v lepším případě stane jen další nástroj, pro specifické situace.
    KOJA
    KOJA --- ---
    SUCHRE: To geneticky programovani jsem sice minul jelikoz kriticky skill v 90kach pro me bylo treba zavazovani tkanicek ale to co popisujes je nastesti nadcasova pravda 😅
    KLEINZACH
    KLEINZACH --- ---
    :)

    SUCHRE
    SUCHRE --- ---
    Ono je to jako s hitem 90. let - genetickym programovanim. Nejvic o tom plkali, kdo moc neumeli nebo se tim plkanim chteli proslavit.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    KLEINZACH: tak on tam je ještě ten aspekt, že tyhle věci se v čase zlepšují.. a chatgpt není ani specializovaný na programování.

    programovací jazyky jsou přesně definovaný, lidský zadání je vágní. v principu nevidím problém.

    jenže, jak se to nakonec vyvine nevíme, co se bude reálně používat a jaký vedlejší použití nebo efekty to bude mít.. to uvidíme až zpětně.
    ANT_39
    ANT_39 --- ---
    KLEINZACH: Na tom AI je zajímavý, že je to takovej mix juniora a... asi nějakýho staff guru. Všechno zná, všechno si pamatuje, na švestkách ho nenachytáš, ale naseká tam elementární chyby.
    KLEINZACH
    KLEINZACH --- ---
    QWWERTY: zadnou zmenu nevidim.. akorat misto junioru se budem trapit s ai :)
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    SPIKE411:
    "He thinks that humans with programming ability will be tasked with “reviewing and reading the AI-generated code and making sure that it works, and is doing the right thing.”"

    vzhledem k tomu, ze to zatim vypada takhle a navic vznikaji specializovany pozice okolo AI, tak mi z toho plyne, ze te prace bude naopak jeste vic :))

    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    Coding Sucks Anyway — Matt Welsh on the End of Programming - The New Stack
    https://thenewstack.io/coding-sucks-anyway-matt-welsh-on-the-end-of-programming/

    (Ale jasně, pán je z Googlu, kterej se teď bude snažit AI monetizovat.)
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    jeste k Indii:

    Snížit závislost na Číně nebude pro Apple jen tak. Každé druhé šasi pro iPhony vyrobené v Indii je zmetek – MobilMania.cz
    https://mobilmania.zive.cz/clanky/snizit-zavislost-na-cine-nebude-pro-apple-jen-tak-kazde-druhe-sasi-pro-iphony-vyrobene-v-indii-je-zmetek/sc-3-a-1357130/
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    KOJA: Moje chyba.
    KOJA
    KOJA --- ---
    SULTHAN: Tyjo, tak toho jsem si vubec nevsimnul. Asi znamka toho, ze o vikendu bych si mel od takovyhle tematiky spis odpocinout.
    KOJA
    KOJA --- ---
    GIOMIKY: Chtel jsem se ujistit, protoze ty udaje jsou fakt spatne. Ant byl rychlejsi.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    ANT_39: Můžeš to, třeba, při překladu rodného jazyka, opravit. Lepší nápad nemám.
    SULTHAN
    SULTHAN --- ---
    ANT_39: Tak to je očividný copy paste z javascriptu, ale ono to nesedí moc nikde. Třeba Java má birthplace Java? A co je birth date? Java měla první release 1996, ale pracovali na tom od roku 1991. A spousta z těch jazyků neměla nic jako jednoho tvůrce, byli to spíš vedoucí týmů.
    ANT_39
    ANT_39 --- ---
    GIOMIKY: v tom případě nesedí ty metadata.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam